Kategorie
Najel
Mydła i kosmetyki Najel pomogą Ci zadbać o piękny wygląd i nawilżenie skóry. Proste receptury dla zdrowia Twojej skóry!
Czytaj więcejCzytaj mniejPopularny w ośrodkach SPA rytuał hammam zwykle kojarzony jest z Turcją, gdzie słowem tym określa się także tamtejsze łaźnie. Mało kto wie, że sztuki kąpieli Turcy nauczyli się od swoich sąsiadów Syryjczyków, którzy w kwestii pielęgnacji ciała dali światu coś jeszcze – najlepsze mydło naturalne o wyjątkowych właściwościach, które jako jedyne potrafi sprostać wymaganiom osób z AZS. Mydła Aleppo, bo o nich mowa, wytwarzane są od 4 tys. lat według tej samej receptury. Przestrzega jej również francuska firma Najel, która właśnie w Syrii postanowiła stworzyć swoją wyjątkową linię kosmetyków naturalnych opartych na lokalnych recepturach.
Tradycyjne mydła z Aleppo – najstarsze mydła świata?
Trudno jednoznacznie stwierdzić, kto wymyślił pierwsze mydło, ale jeden z najważniejszych tropów prowadzi do Fenicjan, którzy około 5 tysięcy lat temu stworzyli z mieszanki ługu sodowego i tłuszczu coś na kształt dzisiaj znanego nam mydła. O tytuł wynalazców mydła z Fenicjanami biją się Syryjczycy, którzy właśnie w okolicach Aleppo zaczęli produkować swoje słynne mydło około 4000 lat temu. Dzisiaj często mydło Alep nazywane jest matką wszystkich mydeł. Dzięki wyprawom krzyżowym, ale także dużym wpływom arabskim w Europie w okresie średniowiecza, technologia produkcji mydła trafiła z Bliskiego Wschodu do Hiszpanii, Włoch i Francji. To te kraje dysponowały takimi jak Syria surowcami do produkcji mydła, czyli oliwą z oliwek oraz wodą morską, z której podobnie jak Syryjczycy z Aleppo mogli pozyskiwać ług sodowy. Dzisiaj produkcją współczesnego mydła Aleppo zajmują się wyłącznie małe manufaktury na terenie Syrii. Ostatnio wspierają je jednak firmy zagraniczne, takie jak marka Najel, dzięki czemu w obliczu klęski wojennej, jaka dotknęła Syrię i niemal zrównała z ziemią miasto Aleppo, jest dzisiaj w ogóle możliwa produkcja tradycyjnego mydła Alep.
Sekret mydeł z Aleppo – 4 składniki i niezmienna metoda produkcji zachowana w kosmetykach Najel
Choć dzisiaj produkcja mydła bardzo się upowszechniła, mydła z Aleppo wciąż uznawane są za jedne z najlepszych na świecie. Ich sekret tkwi w specjalnej recepturze oraz unikalnej metodzie produkcji, które nie zmieniły się od kilku tysięcy lat. Podstawowa receptura na mydło Aleppo składa się z zaledwie 4 składników:
- oliwa z oliwek o właściwościach nawilżających i odżywczych
- naturalny ług sodowy pozyskany z soli morskiej
- woda
- olej laurowy o silnych właściwościach antyseptycznych (ilość tego oleju w mydle jest zmienna i wpływa na właściwości lecznicze mydła).
Oprócz powyższych składników mydła Aleppo zawierają czasami dodatkowe substancje naturalne wzbogacające ich właściwości. Przykładowo mydła Najel zawierają w sobie m.in.: czerwoną glinkę, błoto z Morza Martwego, olej arganowy, olej z czarnuszki, miód, a nawet ekstrakt z róży damasceńskiej. Nietrudno zauważyć, że wszystkie te składniki są naturalne i charakterystyczne dla regionów Bliskiego Wschodu.
Proces produkcji mydła Alep odbywa się w mieście Aleppo w północnej Syrii, zawsze ręcznie i trwa nawet kilkanaście miesięcy. Gotowe kostki muszą odpowiednio długo leżakować w specjalnej podziemnej komorze, by w naturalny sposób utraciły nadmiar wilgoci, a także zyskały odpowiednie właściwości myjące i pielęgnacyjne.
Wyjątkowe właściwości mydła od Najel
Swoje unikalne właściwości pielęgnacyjne i lecznicze mydło Alep, dostępne w ofercie marki Najel, zawdzięcza zawartym w nim składnikom. Kluczową rolę odgrywa tutaj olej laurowy, którego stężenie w mydłach może wynosić od 5 do 80%. Im wyższe jest to stężenie, tym mydło Aleppo wykazuje silniejsze działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Z reguły mydła zawierające olej laurowy w stężeniu do około 20% sprawdzają się jako uniwersalne mydła do codziennej pielęgnacji. Stężenie oleju laurowego powyżej 40% w mydle oznacza, że jest to produkt leczniczy, służący do odkażania skóry, przyśpieszania gojenia się ran oraz łagodzenia podrażnień i wszelkich stanów zapalnych skóry o podłożu bakteryjnym lub grzybiczym. Dla osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry (AZS) wskazane są mydła Aleppo o niższym stężeniu oleju laurowego, ponieważ mają one silniejsze działanie nawilżające.
W łagodzeniu różnych dolegliwości skórnych ważną rolę odgrywają także dodatkowe substancje obecne w mydle produkowanym m.in. przez Najel – np. olej z czarnuszki świetnie łagodzi podrażnienia o podłożu alergicznym, natomiast glinki i błoto z Morza Martwego przeznaczone są do pielęgnacji skóry tłustej.
Francuskie mydło Najel
Choć firma SAS|NAJJAR, właściciel marki Najel, ma swoją siedzibę w Villeurbanne w okolicach Lyonu, proponowane przez nią mydła Aleppo trudno określić jako kosmetyki francuskie, ponieważ są one produkowane w kilku zakładach w syryjskim mieście Aleppo ze składników naturalnych pozyskanych z terenów Bliskiego Wschodu. Najel posiada własne gaje oliwne, a także plantacje drzew laurowych znajdujące się pomiędzy dwoma pasmami górskimi w pobliżu syryjskiego miasta Masjaf. Zbiory oliwek i owoców laurowych odbywają się ręcznie, natomiast oleje wyciska się z nich w procesie tłoczenia na zimno, aby zachować ich bogate właściwości. W ofercie Najel znaleźć można kilkadziesiąt różnych mydeł Aleppo do wyboru: od 100% mydła oliwnego (idealne dla dzieci), poprzez tradycyjne kostki mydła Aleppo o różnym stężeniu oleju laurowego (np. 12, 30 i 40%) i z różnymi naturalnymi dodatkami, na nowoczesnych mydłach w płynie skończywszy. Warto dodać, że zarówno mydła, jak i wszystkie pozostałe kosmetyki Najel są w 99% naturalne – nie ma w nich żadnych SLS-ów, SLES-ów, PEG-ów i parabenów.
Kosmetyki Najel do pielęgnacyjnego rytuału hammam
W bliskowschodnich łaźniach kąpiel jest tylko elementem dużo bardziej skomplikowanego rytuału pielęgnacyjnego, w którym ważną rolę odgrywają parówki, masaże, namaszczanie olejami, czy wreszcie relaks przy herbacie. Rytuał ten stał się ostatnio modny w zachodnich ośrodkach SPA, który został jednak odpowiednio zmodyfikowany do potrzeb Europejek. Równie popularne jest wykonanie rytuału hammam we własnym domu i tutaj bardzo pomocne mogą okazać się pozostałe kosmetyki Najel, które podobnie jak mydła Aleppo, także są produkowane zgodnie z bliskowschodnimi recepturami. Wśród nich wymienić warto choćby naturalne olejki, glinki, błoto z Morza Martwego, a nawet oryginalną sól z Morza Martwego idealną do leczniczych kąpieli. Oprócz tego firma Najel dostarcza wszystkie niezbędne do rytuału hammam akcesoria: rękawice peelingujące Kessa (używane od wieków w tureckich łaźniach), naturalne gąbki z Morza Śródziemnego, czy też czarny pumeks złuszczający wykonany z naturalnej skały wulkanicznej.
Jeśli komuś marzy się kąpiel jak w tradycyjnej łaźni na Bliskim Wschodzie, z pewnością powinien sięgnąć po oryginalne mydła Aleppo i inne kosmetyki naturalne Najel produkowane w Syrii. Warto to robić nie tylko ze względu na ich wyjątkowe właściwości pielęgnacyjne, ale także dlatego, by w ten sposób wspierać Syryjczyków w odbudowie ich kraju zniszczonego działaniami wojennymi.