Kategorie
Mydło Aleppo
Mydło Aleppo składa się w 100% z naturalnych składników. Główne składniki mydła Aleppo to oliwa z oliwek, olej laurowy, woda morska oraz wodorotlenek potasu lub wodorotlenek sodu.
Czytaj więcejCzytaj mniejSkąd pochodzi mydło Aleppo?
Mydło Aleppo (powszechnie używane są też nazwy mydło Alep, albo mydło z Aleppo) produkowane jest w Syrii od ponad 4000 lat. Zaczęto je wytwarzać w starożytnej Syrii, na północnym zachodzie kraju, w miejscowości Aleppo. To właśnie jej mydło zawdzięcza swoją nazwę. Przez długie lata znane tylko Syryjczykom, mydło zaczęło być doceniane po 800 roku naszej ery. To wtedy zaczęli je stosować ludzie zamieszkujący tereny basenu Morza Śródziemnego. Do Europy mydło trafiło za sprawą Krzyżowców. Francuscy rzemieślnicy, aby ułatwić sobie dostęp do mydła, które już wtedy bardzo ceniono, zaczęli produkować swoją wersję mydła z Syrii. Do oliwy z oliwek, która jest podstawowym składnikiem mydła Aleppo, dodawali olej palmowy, a z czasem także olej kokosowy. Tym samym stworzyli mydło marsylskie, które swoją sławą na długie lata przyćmiło popularność mydła Aleppo.
Jak wygląda i jak produkowane jest mydło Aleppo?
Do mydła Aleppo nie dodaje się tłuszczów zwierzęcych, oleju palmowego, konserwantów, substancji zapachowych, barwników, emulgatorów i substancji utwardzających. Możesz spotkać też mydło Aleppo, w którym zamiast wodorotlenku sodu znajduje się popiół z solirodu, czyli naturalny popiół roślinny. Mydło z dodatkiem popiołu jest jeszcze delikatniejszą wersją mydła Aleppo, a jego składniki są w tym przypadku nie tylko w 100% naturalne, ale i w 100% roślinne.
Mydło Aleppo wytwarza się według tradycyjnych metod, których tajniki syryjscy rzemieślnicy przekazują sobie z pokolenia na pokolenie. Proces produkcji rozpoczyna się od trwającego kilka dni gotowania oliwy z oliwek, do której dodaje się sód pozyskany z soli morskiej. Tak powstaje mydło w płynie, do którego w końcowym etapie gotowania dodaje się olej laurowy. Następnie mydło wylewa się na arkusze woskowanego papieru, lub do specjalnie przygotowanych form i pozostawia na tydzień, do utwardzenia. Kolejnym etapem, gdy mydło już stężeje jest wygładzenie jego powierzchni, a następnie ręczne cięcie na kostki. Na tym etapie mydło jest też pieczętowane. Proces leżakowania mydła Aleppo trwa od 6 do 12 miesięcy. W tym czasie mydło zmienia swoją zasadowość, wilgotność i kolor. Z zewnątrz staje się szaro-brunatne, a w środku pozostaje zielone.
Z czego składa się mydło Aleppo?
Swoje właściwości mydło Aleppo zawdzięcza kluczowym składnikom - oliwie z oliwek i olejowi laurowemu.
Oliwa z oliwek w mydle Aleppo
Jest nasycona dobroczynnymi składnikami: kwasami tłuszczowymi, polifenolami i witaminami A, B, C, E i F. Doskonale nawilża, odżywia i regeneruje skórę.
Oliwa chroni skórę przed utratą wilgoci i działaniem wolnych rodników, opóźnia procesy starzenia się skóry, wzmacnia elastyczność skóry, poprawia jej napięcie.
Wspomaga leczenie ran, oparzeń, atopowego zapalenia skóry, łagodzi objawy łuszczycy i łupieżu. Zmiękcza i natłuszcza skórę, dba o prawidłowy poziom sebum, wspomaga regulację gruczołów łojowych. Może być stosowana w pielęgnacji każdego rodzaju skóry, zarówno suchej, wrażliwej, dojrzałej i alergicznej, jak i tłustej, trądzikowej i skłonnej do częstych stanów zapalnych.
Olej laurowy w mydle Aleppo
Tłoczony jest na zimno z owoców wawrzynu szlachetnego. Zawiera glicerydy kwasu laurynowego, palmitynowego, olejowego i linolowego oraz olejki eteryczne. Ma działanie antyseptyczne, dezynfekujące, przeciwzapalne, ściągające i przeciwbakteryjne. Wspomaga regenerację skóry, łagodzi stany zapalne, odnawia ochronny płaszcz hydro-lipidowy skóry. Jest skuteczny w łagodzeniu dolegliwości związanych z łuszczycą, egzemą, atopowym zapaleniem skóry.
Olej laurowy wspomaga leczenie trądziku, zwęża pory i oczyszcza skórę z zaskórników.
Doskonale sprawdza się także w pielęgnacji włosów - reguluje poziom sebum, leczy łupież, zmniejsza wypadanie włosów i spowalnia ich przetłuszczanie. Olej laurowy może być stosowany w pielęgnacji każdego rodzaju skóry, w tym skóry problematycznej.
10 największych korzyści ze stosowania mydła Aleppo
- Optymalne nawilżenie skóry i jej wyraźne zmiękczenie.
- Czysta skóra z wyraźnie zwężonymi porami i mniejszą ilością zaskórników.
- Złagodzenie stanów zapalnych i dolegliwości związanych z chorobami dermatologicznymi skóry.
- Szybsze gojenie się drobnych ranek, otarć i pęknięć na skórze.
- Gładka, uspokojona skóra, bez uczucia ściągnięcia, szorstkości i swędzenia.
- Regeneracja naskórka i odnowienie naturalnego płaszcza hydro-lipidowego skóry.
- Uregulowanie pracy gruczołów łojowych.
- Eliminacja łupieżu, mniej wypadających włosów i ich wolniejsze przetłuszczanie.
- Wzmocnienie napięcia skóry i jej wygładzenie.
- Zdrowa skóra, o wyrównanym kolorycie i naturalnym blasku.
Rodzaje mydeł Aleppo
Jest wiele rodzajów mydła Aleppo. Różni się ono między sobą przede wszystkim proporcjami olejów. Dostępne są mydła np. z 5% dodatkiem oleju laurowego i mydła, w składzie których oliwa z oliwek zajmuje ok. 60%, a olej laurowy 40%. Od razu wyjaśnię, że procentowa zawartość olejów nie wartościuje mydła w ten sposób, że im więcej oleju laurowego, tym mydło jest lepsze. Zawartość oleju laurowego określa, jak silne będzie miało ono działanie antyseptyczne i regenerujące. A zawartość procentowa oliwy z oliwek będzie decydować o jego działaniu odżywczym i nawilżającym.
Kupując mydło Aleppo zastanów się, jakie ma ono spełniać zadanie i jakie wymagania ma Twoja skóra. Poza różnymi proporcjami olejów, mydło Aleppo może zawierać też w składzie dodatek np. innego oleju (poza oliwą i olejem laurowym) i może to być olej z czarnuszki siewnej, olejku eterycznego, glinki, czy błota z Morza Martwego.
Jakie mydło Aleppo wybrać?
Wybór mydła uzależnij od potrzeb swojej skóry.
Mydło Aleppo do skóry normalnej
Jeśli masz skórę normalną, nie ma potrzeby żebyś sięgała po mydło z dużą zawartością oleju laurowego.
Wybierz mydło ze 100% zawartością oliwy z oliwek, bądź takie, w którym oliwa z oliwek zajmuje 95% składu, a olej laurowy 5%. W pielęgnacji skóry normalnej dobrze spisują się też mydła z ekstraktem z fiołka, ekstraktem z cytryny, czy ekstraktem z jaśminu.
Mydło Aleppo dla skóry suchej
Właściwą pielęgnację suchej skóry zapewni mydło z dużą zawartością oliwy z oliwek.
Jeśli jesteś posiadaczką skóry suchej, wybierz mydło z 5% zawartością oleju laurowego, bądź to, w którym występuje tylko oliwa z oliwek. Możesz wybrać też mydło z czarnuszką lub mydło Aleppo z różą damasceńską.
Mydło Aleppo na trądzik
Do pielęgnacji skóry problematycznej najlepsze będzie mydło z dużą zawartością oleju laurowego.
Jeśli masz skórę tłustą, trądzikową, zanieczyszczoną wybierz mydło Aleppo z 40% zawartością oleju laurowego. Do oczyszczania skóry warto sięgnąć też po mydło z dodatkiem glinki rhassoul, albo mydło z błotem z Morza Martwego.
Mydło Aleppo dla skóry dojrzałej
Skóra dojrzała wymaga przede wszystkim nawilżenia i ujędrnienia.
Najlepsze do pielęgnacji skóry dojrzałej będzie mydło Aleppo z dużą zawartością oliwy z oliwek, która nawilża, natłuszcza i spowalnia proces starzenia się skóry. Do optymalnej pielęgnacji skóry dojrzałej polecam mydło w 100% oliwne, z 5% i 12% zawartością oleju laurowego, mydło z czarnuszką i mydło z różą damasceńską.
Mydło Aleppo dla alergików
Mydło Aleppo idealnie sprawdza się w pielęgnacji skóry alergicznej. Doskonałą pielęgnację skórze wrażliwej i alergicznej zapewni mydło z 5% zawartością oleju laurowego, czyste mydło oliwne i mydło z czarnuszką, która zawiera naturalny czynny związek o właściwościach przeciwalergicznych.
Mydło Aleppo dla cery naczynkowej
Do skóry naczyniowej idealne będzie mydło Aleppo z różą damasceńską. Cera naczyniowa wymaga przede wszystkim delikatnej pielęgnacji. Zapewni ją mydło z różą damasceńską, mydło z 5% zawartością oleju laurowego lub czyste mydło oliwne.
Jakie są największe korzyści ze stosowania mydła Aleppo?
- Optymalne nawilżenie skóry i jej wyraźne zmiękczenie.
- Czysta skóra z wyraźnie zwężonymi porami i mniejszą ilością zaskórników.
- Złagodzenie stanów zapalnych i dolegliwości związanych z chorobami dermatologicznymi skóry.
- Szybsze gojenie się drobnych ranek, otarć i pęknięć na skórze.
- Gładka, uspokojona skóra, bez uczucia ściągnięcia, szorstkości i swędzenia.
- Regeneracja naskórka i odnowienie naturalnego płaszcza hydro-lipidowego skóry.
- Uregulowanie pracy gruczołów łojowych.
- Eliminacja łupieżu, mniej wypadających włosów i ich wolniejsze przetłuszczanie.
- Wzmocnienie napięcia skóry i jej wygładzenie.
- Zdrowa skóra, o wyrównanym kolorycie i naturalnym blasku.
Największe zalety mydła Aleppo
- jest naturalnym mydłem roślinnym
- nie zawiera tłuszczów zwierzęcych i innych składników pochodzenia zwierzęcego - jest mydłem wegańskim
- nie zawiera oleju palmowego
- nie zawiera konserwantów, syntetycznych barwników i substancji zapachowych
- nie zawiera EDTA, ftalanów, szkodliwych substancji chemicznych i alergenów
- doskonałe do pielęgnacji każdego rodzaju skóry, w tym skóry alergicznej, wrażliwej i problematycznej
- nie powoduje podrażnień i reakcji alergicznych
- ulega całkowitej biodegradacji
- ma wszechstronne zastosowanie - może być stosowane do mycia twarzy, całego ciała i włosów, do golenia, prania i sprzątania w domu.
Wyliczając zalety mydła Aleppo muszę wspomnieć też o jego wydajności. Jeśli będziesz pamiętać o suszeniu mydła po każdym użyciu, kostka o wadze 200 g, powinna posłużyć Ci przez 2-3 miesiące. Wszystkie mydła oferowane w naszym sklepie mają 100% naturalny skład i posiadają gwarancjęTriny, że są całkowicie z dobrego źródła i w pełni oryginalne.