10 kroków do pięknych włosów latem

jak pielęgnować włosy latem

Latem skupiamy się przede wszystkim na ochronie skóry przed promieniowaniem UV i często zapominamy o włosach. To błąd, bo włosy latem wymagają szczególnej ochrony. Słońce, wiatr, woda osłabiają, wysuszają i powodują wypadanie. Jak dbać o włosy latem? Co może zapewnić im skuteczną ochronę?

Pielęgnacja włosów latem bywa naprawdę trudna. Zmienne warunki pogodowe, wiatr, morska woda, wysoka temperatura i słońce szkodzą włosom, przesuszają ją i utrudniają ich rozczesywanie. Do tego dochodzą częste wyjazdy, którym często towarzyszy też zmiana pielęgnacji i brak czasu, by zająć się włosami tak, jak to robimy przez pozostałą część roku. W efekcie włosy po lecie są często dość mocno zniszczone, przesuszone i bez życia. Bywa, że zaczynają dość mocno wypadać, brakuje im blasku i objętości. Jak zadbać o włosy latem, aby nie doprowadzić ich do takiego stanu? Wszystkiego dowiesz się z przygotowanego przeze mnie poradnika, który sprawi, że pielęgnacja włosów latem będzie prosta, przyjemna i skuteczna.

Włosy pod szczególną ochroną

Najbardziej niebezpiecznym czynnikiem, przed którym należy chronić włosy jest oczywiście słońce. Pod jego wpływem włosy zaczynają płowieć, stają się kruche i łamliwe, słabe i bardzo suche. Promienie UV rozszczelniają łuski włosa i niszczą główny budulec włosa, którym jest białko. Negatywny wpływ na włosy mają również chlorowana woda w basenie oraz woda morska. Włosy, których nie zabezpieczamy przed ich działaniem stają się szorstkie, nieprzyjemne w dotyku i trudne w rozczesaniu. Tracą swój naturalny blask i miękkość. Dlatego latem powinniśmy otaczać nasze włosy szczególną opieką.

Jak dbać o włosy latem?

Jeśli nie chcesz, aby Twoje włosy po lecie przypominały stóg siana, zadbaj o nie już teraz. Stosując się do kilku prostych zasad i zapewniając włosom delikatną, ale skuteczną pielęgnację, unikniesz konieczności ich intensywnej regeneracji po lecie. Co możesz zrobić?

1. Noś nakrycia głowy

Stylowy kapelusz, czy bawełniana chustka powinny towarzyszyć Ci zawsze, gdy planujesz dłuższy pobyt na słońcu. Możesz o nich nie pamiętać, wychodząc na zakupy, ale idąc na plażę, na piknik, czy długi spacer, traktuj je jako niezbędnik.

odżywianie włosów latem

2. Stosuj produkty z filtrami UV

Często zapominamy o tym, aby zabezpieczyć włosy przed słońcem, albo nie mamy świadomości, że powinnyśmy to robić. Tymczasem promieniowanie UV szkodzi włosom tak samo mocno, jak silny wiatr, słona morska woda, czy chlor z wody w basenie. Promieniowanie słoneczne powoduje odchylenie się łusek włosów i niszczenie ich kory. Włosy narażone na długotrwałe oddziaływanie promieniowania UV stają się suche i łamliwe, zaczynają tracić swoją sprężystość, miękkość i blask. Słońce osłabia też cebulki włosów, przez co włosy mogą zacząć wypadać. Warto pamiętać też o tym, że słońce powoduje płowienie koloru włosów i może uszkadzać włosy w sposób trwały, prowadząc do niszczenia niektórych aminokwasów. Dlatego bardzo ważne jest, aby chronić włosy przed długotrwałym działaniem promieniowania UV, stosują specjalne mgiełki i odżywki ochronne.

3. Olejki do włosów Twoim przyjacielem

Olejewanie włosów to najlepszy sposób na ich regenerację, odżywienie i ochronę przed niekorzystnie działającymi czynnikami zewnętrznymi. Oleje pomagają też wydobyć z włosów ich naturalny blask, podkreślają loki, przyspieszają wzrost włosów i łagodzą podrażnioną skórę głowy.

Latem olejki do włosów to produkty niezbędne w ich pielęgnacji, bo to dzięki właściwościom i działaniu olejków możemy sprawić, że włosy będą wyglądały naprawdę pięknie.

Olejowanie włosów wymaga regularności i systematyczności. Latem warto nakładać olej na włosy minimum 1-2 razy w tygodniu, w zależności od warunków, w jakich przebywamy. Jeśli codziennie narażasz włosy na kontakt ze słoną wodą, wiatrem, wysoką temperaturą i chlorem z wody basenowej, warto żebyś używała olejków jak najczęściej. Możesz to robić zarówno przed jak i po myciu.

Przeczytaj:

Oleje super sprawdzają się jako kosmetyki ochronne do włosów, zabezpieczając je przed czynnikami zewnętrznymi. Nakładając olej na włosy przed wyjściem na plażę, czy na basen, zapewnisz włosom ochronę przed promieniowaniem UV, przesuszeniem i uszkodzeniami mechanicznymi. W tym celu wetrzyj kilka kropli olejku w końcówki włosów i zapleć je w warkocz lub wysoki koczek.

Jakie oleje do włosów wybrać? Mogą to być czyste oleje roślinne, np. olej z pestek śliwki, który super sprawdza się do zabezpieczenia końcówek włosów lub olej z pestek malin, który działa jak naturalny filtr przeciwsłoneczny. Świetnym olejem na lato jest olej monoi, czyli połączenie oleju kokosowego z kwiatami gardenii tahitańskiej. Chyba żaden naturalny olej do włosów nie pachnie tak wakacyjnie, jak ten!

Dobrym wyborem są też specjalnie opracowane olejki do włosów. Znajdziesz je m.in. w ofercie kosmetyków Anwen. Latem do pielęgnacji końcówek włosów możesz włączyć też lekkie olejki zawierające dodatek silikonów. Twojej uwadze polecam np. serum do zabezpieczenia końcówek włosów Happy Ends.

Po oleje do włosów warto sięgnąć również wtedy, gdy włosy wymagają regeneracji i nawilżenia. Olej szybko i skutecznie pomoże zmiękczyć, wygładzić i nawilżyć włosy.

4. Intensywnie odżywiaj i nawilżaj

Skuteczna pielęgnacja włosów latem nie może się obyć bez dobrej odżywki lub maski do włosów. Nawet jeśli nie używasz tych kosmetyków na co dzień, to przed wyjazdem na wakacje, lub nadejściem upałów, warto kupić naturalną odżywkę lub maskę do włosów. Stosowanie kosmetyków do pielęgnacji włosów, a są nimi właśnie odżywki i maski, to nie tylko dbanie o ich nawilżenie, miękkość i gładkość. To również zapewnienie ochrony przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych oraz sposób na ich regenerację. Dobra maska do włosów zawierająca naturalne składniki pielęgnacyjne, takie oleje roślinne, substancje nawilżające, ceramidy i aminokwasy, pomaga odbudować uszkodzoną strukturę włosów, przywraca im miękkość i blask. Sprawia też, że włosy łatwiej się rozczesują, mniej plączą i elektryzują. Podobnie działają naturalne odżywki do włosów, których warto używać po każdym myciu włosów. Wybierając maski i odżywki do włosów warto zwracać uwagę nie tylko na ich skład, ale wybierać też produkty dopasowane do porowatości włosów. Dzięki temu odżywka będzie mogła zapewnić oczekiwane efekty pielęgnacyjne.

Odżywki i maski do włosów stosujemy po myciu włosów, nakładając je na długość włosów od ucha w dół. Odżywki możemy stosować po każdym myciu włosów, po maski sięgamy 1-2 razy w tygodniu. Aby podkręcić działanie odżywki lub maski do włosów możemy dodać do niej kilka kropli olejku roślinnego do włosów. Maskę warto pozostawić na włosach na 20-30 minut, a jeśli chcemy, by lepiej zadziałała, owinąć włosy folią, czepkiem lub ręcznikiem.

Latem warto mieć pod ręką też odżywki do włosów w sprayu, które nie wymagają spłukiwania ich z włosów wodą. Taka odżywka przyda się na plaży lub basenie, gdy będziemy chciały rozczesać włosy lub zapewnić im dodatkową ochronę przed działaniem słońca, wiatru i wysokiej temperatury.

5. Postaw na naturalny szampon do włosów

Krok piąty jest podstawą świadomej pielęgnacji włosów, czyli wybór odpowiedniego szamponu do włosów. Jest to naprawdę ważne, aby używać dobrych szamponów do włosów, bo ich pielęgnacja zaczyna się właśnie na etapie ich mycia. A że latem myjemy włosy cześciej, bo skóra mocniej się poci, więc włosy szybciej się przetłuszczają, warto zadbać o to, aby myć je w jak najbardziej delikatny sposób. I tu z pomocą przychodzą oczywiście naturalne szampony do włosów, w składzie których nie ma SLS. SLS jest składnikiem powierzchniowo-czynnym o dość mocnym działaniu. Często stosowany, podrażnia naturalną barierę ochronną naskórka, przez co pojawiają się problemy z przetłuszczaniem się skóry, podrażnieniami lub jej przesuszeniem. Alternatywą dla SLS są łagodne substancje powierzchniowo-czynne, które działają w delikatniejszy sposób.

Należą do nich m.in.

  • Lauryl Glucoside (glukozyd laurylowy)
  • Decyl Glucoside (glukozyd decylowy)
  • Cocamidopropyl Betaine (betaina kokamidopropylowa)
  • Sodium Cocoyl Isethionate (kokoiloizetionian sodowy)
  • Sodium Cocoamphoacetate
  • Coco-Glucoside (glukozyd kokosowy)

Wybierając szampon do włosów na bazie tych składników myjących możemy mieć pewność, że nasza skóra będzie w mniejszym stopniu narażona na podrażnienia i przesuszenie. Fajnie, jeśli w składzie takiego szamponu pojawią się naturalne ekstrakty roślinne i substancje nawilżające, takie jak aloes czy gliceryna roślinna.

Przeczytaj również:

Doskonałym wyborem na lato są naturalne szampony w kostce, które mają naprawdę dużo zalet. Taki szampon bez trudu zmieści się w naszej wyjazdowej kosmetyczce i posłuży nie tylko do mycia włosów, ale i ciała. Szampon w kostce jest też dość wydajny i bez problemu wystarczy nam na cały urlop. Ze względu na naturalne i delikatne składy, szampony w kostce można stosować nawet do codziennego mycia włosów i nie mieć obaw o to, że zaszkodzą skórze głowy lub włosom. Podstawą jest jednak wybranie szamponu w kostce o naturalnym składzie. Takie szampony znajdziesz w ofercie marki 4 Szpaki, w manufakturach Ajeden i Herbs & Hydro, w Miodowej Mydlarni i Naturologii.

Poza naturalnym szamponem do włosów i szamponem w kostce, do mycia włosów latem świetnie nadają się też lekkie odżywki. Zaletą ich stosowania jest dodatkowa ochrona włosów przed kontaktem z substancjami myjącymi. Włosy podczas mycia odżywką są mniej narażone na przesuszenie i plątanie. A po umyciu są wyjątkowo miękkie, gładkie i przyjemne w użyciu. Więcej o tej metodzie mycia włosów możesz przeczytać tutaj:

Więcej o myciu włosów odżywką przeczytasz tutaj:

6. Zrezygnuj z suszarki

Latem włosy i tak wysychają szybciej, a gorące powietrze z suszarki będzie je tylko dodatkowo przesuszać i osłabiać. Warto też zrezygnować ze stosowania prostownicy i lokówki, a włosy zaplatać w luźne warkocze, związywać w kucyk albo koczek.

7. Chroń przed wysychaniem na słońcu

Spędzając dzień na plaży, lepiej nie pozwalać włosom wysychać. Odparowująca z nich pod wpływem słońca woda, będzie sprzyjać ich przesuszaniu. Warto mieć pod ręką nawilżającą mgiełkę, czy roślinny hydrolat i rozpylać je na włosach, aby cały czas pozostawały wilgotne.

pielęgnacja włosów latem

8. Zrezygnuj z farbowania

Pod wpływem słońca farba i tak będzie szybciej płowiała, a włosy szybciej stracą intensywność koloru. Farbowanie uszkadza strukturę włosów i ich naturalną barierę ochronną, dlatego latem, gdy są narażone na zniszczenia powodowane słońcem, nie dokładaj im dodatkowego niszczącego czynnika. A jeśli już decydujesz się na farbowanie wybierz naturalną hennę albo roślinną farbę do włosów.

Więcej o hennie przeczytasz tutaj:

9. Zadbaj o skórę głowy

Pielęgnacja włosów latem to też troska o skórę głowy. Pamiętaj, że to od tego, co się dzieje na skórze głowy zależy kondycja i wygląd Twoich włosów. Dlatego zachęcam do tego, abyś również latem dbała o to, aby skóra głowy była dobrze nawilżona, czysta i bez podrażnień. Jak możesz to zrobić?

Po pierwsze – peeling do skóry głowy. Stosując peeling oczyszczasz skórę głowy z pozostałości kosmetyków pielęgnacyjnych i stylizacyjnych, usuwasz martwy naskórek, poprawiasz ukrwienie skóry. Dobrze oczyszczona skóra głowy lepiej przyjmuje substancje odżywcze, znajdujące się np. w składach wcierek do włosów. Dzięki temu cebulki są lepiej odżywione, co skutkuje tym, że włosy szybciej rosną, są w lepszej kondycji i miej wypadają. Czysta skóra głowy to też wolniejsze przetłuszczanie się włosów, co szczególnie latem bardzo doceniamy. O tym, jak wykonać peeling skóry głowy możesz przeczytać w tym artykule: Peeling skóry głowy od A do Z. 

Po peelingu skalpu czas na odżywienie skóry głowy. I tu z pomocą przychodzą nie klasyczne odżywki do włosów, a ziołowe wcierki. To właśnie wcierki są odżywkami dedykowanymi do pielęgnacji skóry głowy. Odżywki do włosów to odżywki do włosów 🙂

Wcierki możesz stosować po każdym myciu włosy. Aby działały efektownie i skutecznie, nie zmywaj ich ze skóry. Dobra wcierka nie pozostawia osadu na skórze i włosach, nie przetłuszcza ich i nie obciąża. Pomaga natomiast nawilżyć i odżywić skórę głowy, łagodzi podrażnienia, stymuluje wzrost włosów i zapobiega ich wypadaniu. Wcierki regulują też pracę gruczołów łojowych, spowalniają przetłuszczanie się włosów, przedłużają ich świeżość i dodają objętości włosom u ich nasady. Składnikami, których warto szukać w składach wcierek są przede wszystkich zioła takie jak pokrzywa, skrzyp polny, lawenda, ekstrakty z pieprzu, lukrecji, anyżu, olejki eteryczne, sok z aloesu, kwas hialuronowy, witaminy i wyciąg z bursztynu.

W letniej pielęgnacji włosów fajnie sprawdzą się też hydrolaty roślinne, szczególnie miętowy, różany, lawendowy, rumiankowy i z zielonej herbaty. Możesz stosować je jako tonik do skóry głowy – hydrolat będzie działał odświeżająco i kojąco, pomoże złagodzić podrażnienia skóry i delikatnie ją nawilży.

10. Dobrze się odżywiaj

Pisałam już o tym, jak zbilansowana dieta wpływa na zdrowie i wygląd naszych włosów. Pamiętaj o tym i latem jak najczęściej sięgaj po sezonowe owoce i warzywa, pij dużo wody, a do sałatek dodawaj oleje bogate w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (np.lniany lub oliwę z oliwek).

O diecie dla zdrowych włosów przeczytasz tutaj:

Podsumowanie

Słońce jest fajne, ale na nasze włosy nie wpływa niestety dobrze. Dlatego staranna pielęgnacja włosów właśnie teraz, gdy słońce tak intensywnie świeci i grzeje, powinna być naszym priorytetem. Nie jest ona tak bardzo wymagająca, jakby się mogło wydawać, a dobrze zaplanowana nie powinna nam sprawić kłopotów podczas wakacyjnych wyjazdów.

Pamiętasz o tym, żeby chronić włosy przed działaniem słońcem? Jak wygląda letnia pielęgnacja Twoich włosów?

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Jaka odżywka do włosów przetłuszczających się?

Jaka odżywka do włosów przetłuszczających się?

Naturalny czynnik nawilżający NMF i jego rola w pielęgnacji skóry

Naturalny czynnik nawilżający NMF i jego rola w pielęgnacji skóry

Komentarze (1)

  1. D
    Dorota
    Bardzo wyczerpujący wpis. Sama podjęłam ten temat w swoim salonie gdyż się pytały o to klientki. Włosy latem powinne być zadbane szczególnie. Opisałam to zagadnienie także na swoim blogu Brawa dla autorki.

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany