Regeneracja skóry po lecie? O czym pamiętać? Plan pielęgnacji

kosmetyki do regeneracji skóry po lecie

Ze zniszczoną skórą po wakacjach można sobie poradzić. Zobacz jak szybko zregenerować skórę po wakacjach. Wybrałam też kilka skutecznych kosmetyków.

Latem i podczas wakacyjnych wyjazdów Twoja skóra była narażona na wiele niekorzystnie wpływających na jej wygląd i kondycję czynników zewnętrznych. Tym, co mogło zaszkodzić jej najbardziej jest z pewnością promieniowanie UVA i UVB. To pierwsze przyczynia się do szybszego fotostarzenia skóry, to drugie natomiast może powodować podrażnienia, zaczerwienia i poparzenia słoneczne. Poza słońcem, na wygląd i zdrowie Twojej skóry wpływ miały także wysokie temperatury, wiatr, słona i chlorowowana woda, a także czynniki związane z nieodpowiednią dietą i zbyt małym nawodnieniem organizmu, o które w ciepłe, letnie dni nie trudno. Jeśli więc widzisz, że Twoja skóra jest sucha, swędzi i się łuszczy, brak jej jędrności i elastyczność, ma nierówny koloryt, pojawiły się na niej przebarwienia, a naczynka są popękane i rozszerzone to znak, że musisz jak najszybciej zadbać o jej odpowiednią regenerację. Co możesz zrobić, aby przywrócić jej zdrowy i piękny wygląd?

Skóra po lecie: 5 najczęstszych problemów

Nawet jeśli przez całe lato dbałaś o regularne nawilżanie skóry, stosowałaś kremy z filtrami i peelingi, Twoja skóra może nie być w dobrej kondycji. Najczęstsze problemy skóry po lecie, z którymi być może i Ty właśnie się zmagasz, to:

  1. Sucha i łuszcząca się skóra.
  2. Widoczna utrata jędrności i elastyczności.
  3. Przebarwienia i nierówny koloryt.
  4. Popękane i rozszerzone naczynka.
  5. Niepokojące znamiona.

Aby jak najszybciej Twoja skóra odzyskała zdrowy wygląd i była w dobrej kondycji, powinnaś zacząć działać szybko i skutecznie. Pomocny może się okazać plan pielęgnacji i regeneracji skóry.

problemy skóry po lecie

Plan pielęgnacji skóry po wakacjach

W zależności od tego, z jakim problemami się zmagasz, ułóż plan regeneracji skóry według swoich potrzeb. Proponuję jednak, abyś ujęła w nim peelingowanie, nawilżanie i odżywianie skóry, wzmacnianie naczynek, rozjaśnianie przebarwień i wizytę u dermatologa.

Zacznij od peelingu

Pierwszym domowym zabiegiem, który ułatwi Ci regenerację skóry po wakacjach jest peeling.

Jeśli zależy Ci na ładnym wyglądzie skóry, peeling jest tym zabiegiem, którego nie możesz pominąć.

Dlaczego? Podczas peelingu usuwasz ze skóry martwe komórki naskórka. Jeśli nie robisz tego regularnie, skóra staje się szara, sucha i matowa, mogą pojawiać się na niej zaskórniki, pory się zatykają, rozwijają się też łuszczące stany zapalne. Podczas peelingu pobudzasz naturalny proces zrzucania komórek ze skóry i wspomagasz jej naturalne procesy regerenacyjne. Robisz pierwszy krok, aby Twoja skóra odzyskała gładkość, miękkość, blask i miała ładny, wyrównany koloryt. Pozbywając się nadmiaru komórek oraz zanieczyszczeń ze skóry (bo peeling pełni również funkcje oczyszczające) sprawisz też, że wszelkiego rodzaju olejki, balsamy i masła do ciała będą się łatwiej wchłaniać i przedostawać do głębszych warstw skóry, dostarczając im niezbędne składniki odżywcze i nawilżające. Peeling jest więc zabiegiem wprowadzającym do dalszych etapów regeneracj skóry.

Zabieg złuszczania wykonuj w początkowej fazie regeneracji skóry 1-2 razy w tygodniu.

Do twarzy wybierz delikatny peeling enzymatyczny lub drobnoziarnisty peeling cukrowy. Do ciała natomiast wybierz peeling z dużą ilością naturalnych olejów i maseł w składzie, z drobinkami cukru, soli, zmielonych pestek, owoców albo zbóż. Polecam Cukrowy peeling do ciała z masłem shea i olejem żurawinowym, w którym znajduje się spora dawka witaminy C i E.

Zbawienny dla Twojej skóry może okazać się też masaż wykonany przy pomocy rękawicy Kessa i czarnego mydła. Z ich pomocą usuniesz ze skóry martwy naskórek i zbędne produkty przemiany materii, pobudzisz komórki do regeneracji, wygładzisz i ujędrnisz skórę.

Zabieg złuszczania możesz wspomóc też specjalnymi gąbkami, myjkami, szczotkami, czy rękawicami do peelingu i mycia ciała.

To może Ci się przydać:

Nakarm skórę witaminami i zadbaj o jej nawilżenie

Po oczyszczeniu skóry z martwego naskórka, czas na dostarczenie jej niezbędnych substancji odżywczych i nawilżających, które pomogą jej odzyskać miękkość, elastyczność i blask oraz przyczynią się do jej szybkiej regeneracji. Tym, co Ci w tym pomoże są kosmetyki: balsamy, masła i kremy do ciała, oleje roślinne i stworzone na ich bazie olejki nawilżające i odżywcze, a także czyste masła roślinne i dobrze zbilansowana dieta.

Zacznijmy jednak od kosmetyków.

Tym, czego Twoja skóra teraz najbardziej potrzebuje, jest przywrócenie jej odpowiedniego poziomu nawilżenia. W tym celu sięgnij po balsamy, masła i kremy do ciała, które są kompozycją naturalnych składników roślinnych i nie zawierają w składzie parafiny, olejów mineralnych i silikonów.

Zwróć jednak uwagę na to, aby znajdowały się w nich naturalne składniki nawilżające i chroniące skórę przed utratą wilgoci. Najbardziej pożądane są teraz aloes, mocznik, żel hialuronowy – czyli substancje nawilżające oraz oleje roślinne: arganowy, ze słodkich migdałów, z kiełków pszenicy, lniany itd., które utworzą na skórze film ochronny i zapobiegną utracie wody z naskórka. Możesz stosować je zamiennie z czystymi olejami roślinnymi, które aplikowane na jeszcze wilgotną po kąpieli skórę, przenikają do jej głębszych warstw i dostarczają cenne witaminy, kwasy tłuszczowe i składniki niezbędne w odbudowie uszkodzonych komórek skóry. A jeśli zmagasz się z bardzo suchą skórą, pomyśl o jej natłuszczaniu, w czym pomocne będą masła roślinne, takie jak masło shea, czy masło kakaowe.

W ten sam sposób postępuj ze skórą na twarzy, wybierając kremy i sera, które zawierają wspomniane substancje nawilżające, a olejki stosuj w duecie z roślinnymi hydrolatami.

To może Ci się przydać:

Tym, o co powinnaś zadbać w kwestii diety, to wprowadzenie do jadłospisu jak największej ilości warzyw i owoców bogatych w witaminy i składniki mineralne. Jedz też produkty bogate w zdrowe tłuszcze roślinne, takie jak siemię lniane, pestki dyni i słonecznika, nie zapomnij też o płatkach owsianych i kaszach. Bardzo ważne jest, żeby odpowiednio nawadniać organizm, co ma wpływ na nawilżenie skóry. Dlatego codziennie staraj się wypijać min. 2 litry wody.

Wzmacnianie naczynek

Aby wzmocnić naczynka, pozbyć się pajączków i złagodzić zaczerwienienie skóry sięgnij po kosmetyki bogate w witaminy C, K i PP, rutynę, wyciągi z miłorząbu japońskiego, arniki górskiej, zielonej herbaty, oczaru wirginijskiego i kasztanowca oraz te, w składzie których znajdziesz olej z dzikiej róży, olej z pachnotki, orzecha laskowego i olej rokitnikowy. Stosuj też łagodzące hydrolaty z nieśmiertelnika i oczaru wirginijskiego oraz maseczkę z glinki czerwonej.

Kosmetyki do cery naczynkowej, które polecam Twojej uwadze:

Rozjaśnianie przebarwień

O ile przywrócenie odpowiedniego poziomu nawilżenia i dostarczenie skórze składników odżywczych, które szybko przywrócą jej zdrowy wygląd nie powinno trwać długo, to już rozjaśnianie i usuwanie przebarwień może trwać znacznie dłużej.

Chcąc domowymi sposobami rozjaśnić przebarwienia i wyrównać koloryt skóry, wykonuj regularny peeling i włącz do pielęgnacji kosmetyki z dużą zawartością witaminy C.

Poza kosmetykami z witaminą C, polecam też hydrolat z czystka oraz olej arganowy oraz z ogórecznika. Pomocne mogą być też olejki eteryczne, np. olejek cytrynowy, który możesz połączyć z ulubionym olejem roślinnym i stosować do masażu całego ciała.

Tym, co do rozjaśniania przebarwień na pewno może Ci się przydać są:

Wizyta u dermatologa

Być może nie będzie konieczna, ale jeśli zauważysz na skórze niepokojące znamiona, to jak najszybciej umów się na wizytę z dermatologiem. Chociaż większość znamion nie jest niebezpieczna, to wśród nich może znaleźć się to jedno, które może być zmianą chorobową.

Podsumowanie

Jeśli zależy Ci na naprawdę szybkiej i skutecznej regeneracji skóry, pamiętaj o systematycznym złuszczaniu, nawilżaniu połączonym z odżywianiem i odpowiedniej diecie. Jeśli tylko odpowiednio się do nich przyłożysz i nie zapomnisz o regularności, efekty pojawią się bardzo szybko i Twoja skóra odzyska świeży, ładny i promienny wygląd.

Czy po powrocie z wakacji Twoja skóra potrzebuje regeneracji? Z jakimi problemami się zmagasz? Koniecznie daj znać, jakie masz sposoby na to, by szybko przywrócić skórze zdrowy wygląd.

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Komentarze (5)

  1. J
    Jolanta
    Ja zwłaszcza po lecie mam bardzo wysuszoną skórę. Lubię zainwestować w lepsze produkty, dlatego już któryś raz kupuję olejek z opuncji figowej bio agadir. Mam gwarancję jego składu. Nic mi tak nie pomaga na suchą skórę.
  2. N
    Neverland
    Brakuje mi to kosmetyków z olejem z wiesiołka (np. polskiego Gala). Olej z wiesiołka znakomicie nawilża, odżywia i regeneruje skórę.
  3. J
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska
  4. B

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany