Kategorie
Hydrolat różany, hydrolat z róży damasceńskiej
Hydrolat różany cieszy się nieustającą popularnością wśród fanek naturalnej pielęgnacji. Jest odpowiedni dla każdej cery, szczególnie polecany dla właścicielek cer wrażliwych i naczynkowych.
Czytaj więcejCzytaj mniejHydrolat różany, podobnie jak inne wody roślinne, jest kosmetykiem kojarzącym się przede wszystkim z właściwościami tonizującymi. Spektrum jego zastosowań jest jednak zdecydowanie szersze. Nie ma wątpliwości, że pozytywnie wpływa na skórę bez względu na jej rodzaj, trudno dziwić się więc, że mamy do czynienia z jednym z najpopularniejszych hydrolatów.
Hydrolat różany – co to jest?
Hydrolat różany powstaje w następstwie destylowania kwiatów róży damasceńskiej parą wodną. Wykorzystuje więc właściwości rośliny, która już od wieków jest opisywana jako jeden z najcenniejszych kwiatów na świecie. Wśród substancji wchodzących w jej skład na pierwszy plan wysuwają się witaminy – zarówno witamina C oraz K, jak i witaminy z grupy B. Każda z nich występuje w bardzo dużych stężeniach, co wpływa na jej skuteczność. Nie tylko witaminy sprawiają jednak, że róża damasceńska jest tak popularna. Warto wspomnieć także, że zawiera sód, jodynę, cynk oraz karoten. Jej skład sprawia, że może być stosowana pomocniczo w procesie leczenia chorób tarczycy. Można też na nią liczyć, gdy chce się wzmocnić układ odpornościowy.
Hydrolat różany – czego oczekiwać?
Preparaty różane już od dawna goszczą na rynku kosmetycznym. Ich obecność nie jest dla nas zaskoczeniem, zwykle jednak kojarzymy je przede wszystkim z pielęgnacją skóry wrażliwej i suchej. Hydrolat różany można jednak stosować z powodzeniem bez względu na rodzaj cery. Nie powoduje on podrażnień, a lista jego zalet jest wyjątkowo duża.
Nietrudno domyślić się, że na pierwszy plan wysuwa się poprawa nawilżenia skóry oraz jej napięcia. Ta właściwość hydrolatu różanego w szczególny sposób przypada do gustu osobom o cerze dojrzałej, tak naprawdę jednak zasługuje na uwagę bez względu na nasz wiek. Podobnie dzieje się również w odniesieniu do jego działania odświeżającego i przeciwzapalnego. Hydrolat jest idealny w pielęgnacji skóry tłustej, jego właściwości łagodzące są jednak przydatne także tym osobom, których skóra nie obfituje w wypryski.
Mówiąc o zaletach hydrolatu różanego warto wspomnieć także o tym, że wspomaga ukrwienie, co jest ważne przy cerze naczynkowej, ma zbawienny wpływ na delikatną skórę okolic oczu, a jego charakterystyczny, piękny zapach ma właściwości kojące.
Hydrolat różany – jak go używać?
Hydrolat różany bardzo często jest używany samodzielnie. Wykorzystywany jest wtedy jako tonik lub odświeżająca mgiełka, z której można korzystać o każdej porze dnia. Warto pamiętać jednak i o tym, że może być także dodatkiem do dowolnego serum, balsamu, a nawet kremu. Wiele osób dodaje go także do płynu micelarnego wykorzystywanego podczas zmywania makijażu, a nawet – do płynu do kąpieli, bo hydrolat różany jest znany ze swojego działania odprężającego oraz uspokajającego. To także wartościowy składnik maseczek, w tym również tych, które przygotowuje się samodzielnie.
Jak znaleźć dobry hydrolat różany?
Znalezienie wartościowego kosmetyku tego rodzaju nie jest trudne, warto jednak pamiętać o tym, że jego skuteczność jest uzależniona przede wszystkim od składu, jaki go charakteryzuje. Im mniej jest w nim konserwantów i sztucznych wzmacniaczy zapachu, tym lepiej.