Kategorie

Wyczyść filtr

Naturalne kremy z filtrem SPF

Kremów z filtrem SPF powinniśmy używać cały rok, aby uchronić skórę twarzy przed fotostarzeniem.

Czytaj więcejCzytaj mniej

Jak działają filtry przeciwsłoneczne?

Wszystkie ochronne kosmetyki do opalania – kremy z filtrem, mgiełki, balsamy i spraye – zawierają w swoim składzie filtry przeciwsłoneczne, których zadaniem jest zabezpieczenie skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego UV pochodzącego ze słońca.

Promieniowanie UV działa na skórę dwojako:

  • promieniowanie UVA oddziałuje na skórę nawet w pochmurny dzień, a wnikając w jej głębsze warstwy, powoduje w dłuższym czasie zmiany w komórkach, które objawiają się m.in. zmianami pigmentowymi oraz tzw. fotostarzeniem skóry;
  • promieniowanie UVB powoduje opaleniznę, ale także może wywołać groźne oparzenia skóry, które mogą w przyszłości skutkować zmianami nowotworowymi.

Skuteczna ochrona przed promieniowaniem UVA i UVB zależy od zastosowanych w kremie filtrów ochronnych. Filtry chemiczne, choć dobrze pochłaniają promieniowanie, wnikają w skórę i niestety często powodują podrażnienia i reakcje alergiczne. Z tego względu nie poleca się ich dla dzieci oraz osób o wrażliwej skórze. Zupełnie inaczej działają filtry fizyczne, czyli mineralne, wzbogacające naturalne kosmetyki do opalania. Takie substancje są bezpieczne i delikatne dla skóry, a bardzo skutecznie chronią przed promieniami UV poprzez ich odbijanie od skóry.

Alternatywą dla filtrów chemicznych są także niektóre olejki roślinne, które zawierają w sobie naturalne filtry przeciwsłoneczne. Przykładem może być olej z pestek malin.

Zamień zwykłe kremy z filtrami na kosmetyki z naturalnym składem!

Jeżeli chcesz zrezygnować z chemicznej ochrony przed promieniowaniem UV i wybrać zdrowsze produkty, zdecyduj się na naturalne kremy do opalania lub balsamy zabezpieczające skórę. To dobry wybór nie tylko dla dzieci i alergików, ale też dla wszystkich, którym zależy na stosowaniu preparatów wolnych od potencjalnie szkodliwych substancji. Pamiętaj, że naturalne kosmetyki do opalania z filtrem, takie jak balsam czy krem do opalania, ochronią skórę równie dobrze, co standardowe produkty z filtrami chemicznymi. Z powodzeniem możesz zabrać je na wakacje, a także stosować regularnie, chroniąc skórę przed fotostarzeniem przez cały rok.

Zanim dobierzesz krem przeciwsłoneczny, poznaj naturalne filtry UV!

Naturalne kosmetyki do opalania na pierwszy rzut oka nie różnią się od tych zwykłych – mają także formę kremu, mleczka, emulsji, balsamu lub sprayu, które stosuje się bezpośrednio na skórę w celu zapewnienia jej ochrony przed promieniami UV. Jednak naturalne produkty zawierają wyłącznie filtry naturalne UV i są to najczęściej filtry mineralne, takie jak:

  • tlenek cynku
  • tlenek tytanu

Filtry mineralne są w stanie zablokować prawie w 100% promienie UV, dlatego naturalne kosmetyki do opalania, takie jak kremy z filtrem, które je zawierają, mają zwykle wysokie SPF – nawet SPF 30 lub SPF 50.

SPF to skrót od angielskiego „sun protection factor”, który oznacza stopień (faktor) ochrony przed promieniami UV. Im jest on wyższy, tym więcej promieni zostaje pochłoniętych przed filtr lub odbitych. Krem do opalania SPF 30 lub 50 zapewnia więc ochronę pod tym względem na poziomie około 95%.

Naturalne filtry przeciwsłoneczne zawierają również niektóre olejki roślinne np.:

  • olejek z pestek malin – zapewnia ochronę na poziomie SPF 30-50
  • olej z marchewki – jego SPF to około 30-35
  • olej z kiełków pszenicy – ma SPF 20

Naturalne filtry o nieco mniejszej skuteczności zawiera również olej z orzechów laskowych, olej sojowy, olej z awokado oraz olej z orzechów macadamia.

Oprócz zapewniania naturalnej bariery dla promieni UV oleje te przy okazji wspaniale pielęgnują skórę, zapewniając jej właściwe nawilżenie, odżywienie i delikatną miękkość. Ze względu na takie podwójne działanie niejeden naturalny krem do opalania zawiera je w swoim składzie.

Więcej dowiesz się na naszym blogu: Filtry w kremach przeciwsłonecznych. Co warto o nich wiedzieć: jak działają, jakie są rodzaje filtrów, jaki wybrać?

został dodany do Twojej listy życzeń.

Kontynuuj zakupy Moja lista życzeń