Zimą skóra twarzy staje się bardzo kapryśna. Może się łuszczyć i szybko przesuszać, albo wręcz odwrotnie – nadmiernie przetłuszczać. Jest też skłonna do podrażnień, szybko ulega zaczerwienieniu, swędzi i piecze. Jak zapewnić jej kompleksową pielęgnację? Jakie są najważniejsze zasady zimowej pielęgnacji twarzy?
Spis treści
5 zasad zimowej pielęgnacji twarzy
Chłodne powietrze, wiatr, częste opady atmosferyczne, suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach, mniejsza ilość witamin na talerzu – to wszystko osłabia kondycję Twojej skóry. Aby przeciwdziałać podrażnieniom, przesuszeniu i znacznemu pogorszeniu się wyglądu skóry, warto otoczyć ją kompleksową opieką. Na czym ją oprzeć? Przede wszystkim na nawilżaniu połączonym z natłuszczaniem skóry, delikatnym oczyszczaniu, odżywianiu i ochronie przed działaniem czynników zewnętrznych.
#1 Nawilżanie i natłuszczanie
O prawidłowy stopień nawilżenia skóry należy dbać o każdej porze roku. Skóra, której zaczyna brakować wilgoci staje się wiotka, sucha, mało elastyczna. Traci zdrowy koloryt, staje się poszarzała, piecze, swędzi i zaczyna borykać się ze stanami zapalnymi. Zimą, gdy tak wiele czynników zewnętrznych sprzyja szybkiej utracie wilgoci, musisz dostarczać skórze solidną dawkę nawilżenia. I to zarówno nawilżenia wewnętrznego, o które zadbasz wypijając ok. 2 litrów wody dziennie, jak i nawilżenia zewnętrznego, które dostarczysz wklepując w skórę odpowiednie kosmetyki. A co najlepiej nawilży skórę zimą? Kremy o dużej zawartości olejów i maseł roślinnych z dodatkiem mocznika lub gliceryny, a także oleje do twarzy stosowane w połączeniu np. z kwasem hialuronowym. Mają one za zadanie nawilżyć i natłuścić skórę twarzy, a także stworzyć na niej powłokę ochronną, która utrudni odparowywanie wody z powierzchni skóry. Wybierając krem do zimowej pielęgnacji skóry, warto postawić na kosmetyk gęstej i treściwej konsystencji. Należy też zwrócić uwagę na to, aby skład kremu był dopasowany do typu cery i nie zawierał składników, które mogą np. zatykać pory skóry. Podobnie należy postępować przy wyborze oleju roślinnego.
Ważne! Zimą, przed każdym wyjściem z domu zabezpiecz skórę kremem nawilżającym, a na noc używaj oleju roślinnego.
# 2 Delikatne oczyszczanie
Codzienne oczyszczanie skóry jest tak samo ważne, jak jej nawilżanie. Zimą rezygnujemy jednak ze stosowania mydeł i wybieramy delikatne żele myjące, mleczka, pianki lub oczyszczamy skórę w najbardziej łagodny sposób, czyli olejem roślinnym.
Oczyszczanie skóry z makijażu i zanieczyszczeń nie powinno naruszać bariery ochronnej skóry. Może to bowiem prowadzić do jej podrażnień, przesuszenia lub przetłuszczenia.
Dlatego, aby nie przyczyniać się do nadmiernej produkcji sebum, zrezygnuj ze stosowania kosmetyków zawierających SLS-y i mydło. Możesz też sięgnąć po olej roślinny, np. olej ze słodkich migdałów, którym zmyjesz i makijaż i oczyścisz skórę, a przy okazji dostarczysz jej też substancje odżywcze i nawilżające.
# 3 Regularne odżywianie, czyli maseczka dobra na wszystko
Odżywcze i łagodzące maseczki do twarzy warto stosować min. 1 raz w tygodniu. Taką maseczkę możesz zrobić samodzielnie, np. z oleju kokosowego, miodu i płatków owsianych. Jednak, aby mieć pewność co do 100% działania maseczki, wybierz gotowy kosmetyk, który zawiera w składzie m.in. oleje roślinne, witaminy A, C, D, E i K, kwas hialuronowy, masło shea, alantoinę, pantenol, ceramidy, czy kwasy owocowe. Upewnij się tylko, czy w składzie maseczki nie ma parafiny, bo jest to jeden z tych składników, które często pojawiają się kosmetykach nawilżających i łagodzących.
Maseczka o tak bogatym składzie przyczyni się do regeneracji skóry, pomoże odbudować naturalny płaszcz hydrolipidowy skóry, złagodzi podrażnienia i zaczerwienienia, nawilży i dostarczy mnóstwo składników odżywczych.
# 4 Skuteczna ochrona
Stosowanie kremów ochronnych z filtrami UV, powinno wejść Ci w nawyk. Często jednak dzieje się tak, że wraz z nadejściem jesieni, krem z filtrem odstawiamy do szafki.
Jest to błąd, bo skóra potrzebuje ochrony przed promieniowaniem UV o każdej porze roku.
Również zimą, gdy promienie słońca mogą świecić równie intensywnie, jak latem. Poza kremem chroniącym przed promieniowaniem słonecznym, warto również stosować krem chroniący przed negatywnym działaniem na skórę pozostałych czynników zewnętrznych. Albo zastąpić oba te kosmetyki masłem shea lub olejem z pestek malin.
# 5 Łagodne tonizowanie i złuszczanie
Stosowanie kosmetyków, w składzie których występuje alkohol, nie jest dobrym pomysłem, zwłaszcza zimą. Dlatego do tonizowania skóry polecam wybrać delikatny tonik na bazie ekstraktów roślinnych lub roślinny hydrolat.
Pamiętaj, że codzienne tonizowanie skóry przywraca jej prawidłowy poziom pH, odświeża, koi i nawilża. Pomaga też usunąć pozostałości zanieczyszczeń ze skóry, z którymi nie poradziły sobie żel do mycia twarzy lub mydło.
Równie ważne jest peelingowanie skóry. Usuwanie martwego naskórka i głębokich zanieczyszczeń ze skóry to jedna z podstawowych zasad pielęgnacji, dzięki której możesz cieszyć się dobrą kondycją skóry. Zimą postaw jednak na delikatne peelingi, a mocniejsze zdzieraki schowaj w łazienkowej szafce i wyjmij dopiero na wiosnę.
Wybierz odpowiednie kosmetyki
Jak już wspominałam, kosmetyki do zimowej pielęgnacji twarzy, powinny mieć bogatsze w substancje nawilżające i natłuszczające składy od kosmetyków, których używamy w pozostałe pory roku. Warto zwrócić też uwagę, aby kremy zawierały filtry ochronne, a kosmetyki do oczyszczania twarzy miały składy pozbawione SLS-ów, alkoholu i mydła.
Kosmetyki, które polecam do zimowej pielęgnacji twarzy
Podsumowanie
Zimowa pielęgnacji skóry twarzy jest wymagająca. Kluczowy jest nie tylko dobór odpowiednich kosmetyków, ale też przestrzeganie zasad pielęgnacji, które omówiłam w tekście. Nawilżanie, delikatne oczyszczanie, ochrona UV, dostarczanie składników odżywczych, łagodne tonizowanie i peelingowanie – to podstawy zimowej pielęgnacji twarzy, do których warto się stosować.
Jak dbasz zimą o skórę twarzy? Czy stosujesz zasady pielęgnacji omówione we wpisie?
Komentarze (8)