Aloes na włosy – jak stosować i kiedy warto sięgnąć po żel aloesowy?

aloes na włosy

Aloes znany jest ze swoich właściwości nawilżających, kojących i przeciwzapalnych. Z tego powodu bardzo chętnie stosujemy go między innymi do pielęgnacji twarzy, na wszelkiego rodzaju wysypki i po to, żeby złagodzić podrażnienia po opalaniu. Nieco rzadziej stosujemy natomiast aloes na włosy, często nie wiedząc, jakie super efekty pielęgnacyjne możemy dzięki temu osiągnąć. Zarówno czysty sok, żel z aloesu, jak i kosmetyki, które zawierają go w wysokim stężeniu, doskonale sprawdzają się w pielęgnacji włosów. I właśnie o tym – dlaczego warto stosować aloes na włosy oraz jak to robić, opowiem Ci w dalszej części tego wpisu.

Aloes, który jest bardzo łatwym w uprawie sukulentem i ozdobą wielu domowych parapetów, zawiera ponad 200 aktywnych substancji, które nadają mu wyjątkowe właściwości pielęgnacyjne i lecznicze. Są to między innymi witaminy, aminokwasy, enzymy, polisacharydy, minerały i kwasy tłuszczowe, które nawilżają, regenerują, odżywiają, wzmacniają, koją i łagodzą skórę oraz mają właściwości doskonale sprawdzające się w pielęgnacji włosów.

Żel z aloesu na włosy

Najpopularniejszą formą wykorzystania aloesu w codziennej pielęgnacji jest stosowanie żelu z aloesu. Na temat tego wyjątkowego kosmetyku, który ma niezwykle wszechstronne i uniwersalne zastosowanie pisałam niedawno w tym artykule na blogu:

Już w tym wpisie pojawił się akapit dotyczący tego, dlaczego warto stosować aloes na włosy. Dzisiaj chciałabym zająć się tym tematem jeszcze raz, w bardziej szczegółowy sposób i napisać nie tylko o tym, jak aloes działa na włosy i dlaczego warto go stosować na włosy, ale też o tym, jak stosować żel z aloesu na włosy, żeby osiągnąć jak najlepsze efekty.

Co warto wiedzieć na temat żelu z aloesu?

Najłatwiejszym sposobem pozwalającym wykorzystać aloes w pielęgnacji włosów jest sięgnięcie po żel z aloesu. Dobrej jakości żel z aloesu będzie składał się z minimum 98-99% czystego żelu z aloesu pozyskiwanego metodą ekstrahowania liści na zimno, łagodnych substancji odpowiadających za lepkość produktu i konserwantów, które zapewnią kosmetykowi czystość mikrobiologiczną. Sam żel z aloesu składa się natomiast 99-99,5% z wody, a jego pozostałą część (0,5-1,0%) stanowi wysoce złożona mieszanina wymienionych wcześniej składników aktywnych. Kupując żel z aloesu warto zwrócić uwagę na jego skład i sposób pozyskiwania żelu, dlatego że polisacharydy mające kluczowe znaczenie dla jego działania są wrażliwe na działanie temperatury. Dlatego to właśnie żel z aloesu pozyskiwany metodą na zimno będzie najlepszym wyborem.

żel z aloesu na włosy

Dlaczego warto stosować aloes na włosy?

Aloes jest  humektantem, czyli substancją nawilżającą, mającą właściwości przyciągania i zatrzymywania wilgoci we włosach. Dzięki temu, że jest substancją rozpuszczalną w wodzie zostaje w całkowity sposób usuwany z włosów, więc nie nadbudowuje się na ich powierzchni tak jak silikony, a jego pH wykazuje właściwości wygładzające łuski. I to wszystko decyduje o tym, że aloes stosowany na włosy może wpływać na poprawę ich wyglądu i kondycji.

Właściwości pielęgnacyjne żelu z aloesu:

  • nawilża włosy
  • nawilża skórę głowy
  • łagodzi swędzenie skóry głowy
  • likwiduje suchy łupież
  • przywraca skórze głowy odpowiednie pH
  • odżywia cebulki
  • stymuluje wzrost włosów
  • wygładza włosy
  • ułatwia rozczesywanie włosów
  • wzmacnia zniszczone włosy
  • nabłyszcza
  • przeciwdziała elektryzowaniu się włosów
właściwości aloesu na włosy

Dla kogo jest aloes?

Aloes doskonale sprawdza się w pielęgnacji niemal każdego rodzaju skóry. Możesz włączyć go do pielęgnacji jeśli masz suchą i wymagającą intensywnego nawilżenia skórę, a także wtedy, gdy zmagasz się z trądzikiem, podrażnieniami i często zaczerwienioną skórą. Jeśli chodzi o włosy, to aloes lub kosmetyki z aloesem poleca się szczególnie włosom wysokoporowatym, cienkim, zniszczonym, osłabionym oraz przesuszonym. Pamiętaj też o jego wyjątkowym działaniu łagodzącym, które możesz wykorzystać przy podrażnieniach skalpu.

Jak stosować aloes na włosy?

Zanim zaczniesz stosować aloes na włosy wykonaj próbę uczuleniową. Aloes może bowiem uczulać, powodując zaczerwienie i swędzenie skóry głowy i szyi. Zwróć również uwagę na to, że jako humektant aloes może powodować puszenie się włosów, zwłaszcza w deszczowy dzień, gdy mamy do czynienia z dużą wilgotnością powietrza. Kolejną rzeczą, którą warto wiedzieć przed zastosowaniem aloesu na włosy jest to, że sam żel z aloesu nakładany na włosy nie będzie powodował spektakularnych efektów i dużo lepiej sprawdzi się w połączeniu z olejem roślinnym. Samodzielnie żel z aloesu możesz natomiast stosować jako wcierkę do włosów, która będzie nawilżać skalp, wzmacniać włosy i stymulować ich wzrost oraz pomoże zahamować nadmierne wypadanie włosów.

jak stosować żel aloesowy na włosy

Wcierka do włosów z aloesu

Jak wspomniałam wcześniej żel aloesowy możesz stosować jako wcierkę do włosów. Regularne wcieranie aloesu w skórę głowy złagodzi podrażnienia, ukoi skórę oraz ją nawilży. Wcierka z aloesu pomoże zwalczyć łupież i odżywi cebulki. Jeżeli posiadasz wrażliwą skórę głowy, pozostaw żel aloesowy na minimum pół godziny na skalpie. Po tym czasie umyj głowę.

Płukanka z aloesu

Bardzo prosta płukanka do włosów na bazie soku z aloesu wygładzi łuski włosów, ułatwi ich rozczesywanie i będzie chronić włosy przed działaniem czynników zewnętrznych. Pomoże też delikatnie utrwalić fryzurę. Jak ją przygotować? Wystarczy wymieszać aloes z wodą w proporcji 1:2 (100 ml aloesu i 200 ml wody), zanurzyć w płukance włosy i delikatnie spłukać letnią wodą.

Aloes złagodzi działanie szamponu

Miąższ z aloesu możesz dodać do szamponu do włosów, jeśli uważasz, że ma on zbyt silne działanie i podrażnia skórę głowy. Aloes znacznie złagodzi jego działanie.

Wzmocnij maskę do włosów aloesem

Żel aloesowy albo miąższ ze świeżej rośliny możesz dodać do maseczki do włosów, która zyska lepsze właściwości nawilżające, wygładzające i odżywcze. Najlepsze połączenie to aloes plus maska emolientowa na bazie olejów. Pamiętaj jednak, że jeśli masz włosy porowate, taka maska może puszyć, albo przesuszyć włosy, więc stosuj ją ostrożnie.

Olejowanie włosów na żel aloesowy

Olejowanie włosów na żel aloesowy jest jedną z najczęściej polecanych metod stosowania aloesu na włosy. Działając w duecie – aloes + wybrany olej roślinny – nawilżą, wygładzą, nabłyszczą i dociążą włosy, nie będą powodować ich puszenia i przesuszenia. Tę metodę można zastosować w pielęgnacji wszystkich rodzajów włosów, a szczególnie w przypadku włosów wysokoporowatych, które z natury są suche i mają duże skłonności do puszenia się.

Sposoby olejowania włosów z żelem aloesowym

Sposoby olejowania włosów z żelem aloesowym

1) Wymieszaj olej z żelem aloesowym w stosunku 1:1 (np. 10 ml żelu i 10 ml oleju), a następnie nałóż mieszankę na suche lub mokre włosy.

2) Rozprowadź żel z aloesu na rozczesanych włosach, a następnie wetrzyj w nie olej (tej metody nie polecam do olejowania włosów kręconych, których nie należy rozczesywać na sucho).

3) Wymieszaj żel aloesowy z wodą w stosunku 1:1 w butelce z atomizerem. Powstałą mgiełką spryskaj suche włosy, a następnie rozprowadź na nich olej roślinny.

4) Wymieszaj olej, wodę i żel z aloesu w stosunku 1:1:1 (np. 10 ml oleju, 10 ml wody i 10 ml żelu z aloesu) i rozprowadź uzyskaną mieszankę na suchych włosach.

olejowanie włosów na żel aloesowy

Poza wymienionymi sposobami olejowania włosów na żel aloesowy możesz skorzystać z jeszcze jednej, bardzo szybkiej i jeszcze łatwiejszej. Wystarczy, że do ulubionej maski do włosów dodasz kilka kropli oleju i niewielką porcję żelu z aloesu, a następnie nałożysz taką mieszankę na włosy.

Po olejowaniu bardzo ważne jest dokładne usunięcie oleju z włosów.

Dowiedz się jak dobrać odpowiedni olej do swoich włosów:

Aloes na włosy – kosmetyki, które warto wyprobować

Stosując aloes na włosy w prosty, tani i skuteczny sposób możesz przywrócić im blask, miękkość, gładkość i nawilżenie. Poza stosowaniem w tym celu żelu z aloesu możesz sięgnąć też po kosmetyki, które opierają swoje działanie na jego właściwościach. Poniżej znajdziesz kilka wybranych przeze mnie kosmetyków z aloesem do włosów, które moim zdaniem, zasługują na uwagę i wypróbowanie.

Odżywka aloesowa nawilżająca Equilibra może być stosowana do każdego rodzaju włosów. Stosowanie tej odżywki sprawi, że włosy będą miękkie, gładkie i błyszczące, bez efektu obciążania.

Nawilżająca odżywka ułatwiająca rozczesanie włosów Equilibra ochroni włosy przed czynnikami zewnętrznymi oraz sprawi, że będą gładkie i nawilżone. Efekty widoczne są już po pierwszym użyciu.

Aloesowy szampon Equilibra łagodnie oczyszcza włosy, nie przesusza ich i dba o to, żeby były miękkie, gładkie oraz dobrze nawilżone. Zapewnia też odpowiednią czystość skórze głowy, przywraca jej równowagę i nie podrażnia. Doskonale sprawdza się w zmywaniu olejów, nie obciąża włosów i przedłuża ich świeżość.

Więcej kosmetyków z aloesem znajdziesz w osobnej kategorii:

Podsumowanie

Stosowanie aloesu w pielęgnacji włosów to nie tylko sposób na ich piękny wygląd, ale też troska o skórę głowy, o której często zapominamy. Dlatego poza olejowaniem włosów na żel z aloesu warto też stosować aloes jako wcierkę do skóry głowy, dbać o jej czystość stosując szampony na bazie aloesu i od czasu do czasu nałożyć na nią aloesowy kompres w postaci maseczki z dodatkiem żelu z aloesu i ulubionego oleju roślinnego. Efekt zdrowej skóry i pięknych włosów gwarantowany.

Jeśli stosujesz już aloes na włosy, koniecznie daj mi znać, jak się u Ciebie sprawdza! Napisz też, w jaki sposób stosujesz aloes na włosy i czy Twoje włosy lubią kosmetyki na bazie aloesu? 

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Szczoteczki soniczne do zębów – czy warto, jaką wybrać?

Szczoteczki soniczne do zębów – czy warto, jaką wybrać?

Higiena intymna kobiety – jakie podpaski, tampony i wkładki używać?

Higiena intymna kobiety – jakie podpaski, tampony i wkładki używać?

Komentarze (15)

  1. K
    Kasia
    Do tej pory nie używałam aloesu w specjalny sposób bo nie zdałam dobrego przepisu na maskę itp. Stosowałam żel w zwykłej postaci jako odżywke po umyciu na 2-3 minuty od połowy ucha. Sprawdził się dobrze, choć mam nadzieję że z olejem będzie jeszcze lepiej Dziękuję
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska
    2. W
  2. M
    Maja
    Ja używałam już aloes, zmiksowałam jego liście(miąsz) i nałożyłam na wilgotne włosy, bez spłukiwania. Nigdy nie miałam tak błyszczących włosów. Gdzieś słyszałam, że blondynkom delikatnie rozjaśnia włosy. Pozdrawiam.
  3. B
  4. A
    Aga
    Zawsze miałam przetłuszczające się włosy. Takie które wymagają codziennego mycia na dłuższą metę męczące. Niedawno koleżanka z pracy która ma piękne długie włosy powiedziała mi że używa na nie żelu z aloesu. Nakłada go na nos na umyte włosy i zawija koka a na rano ma piękne fale. Postanowiłam że kupię i wypróbuję. Niestety z kręceniem trochę nie wyszło choć to pewnie kwestia techniki zawijania Ale odkryłam coś znacznie lepszego wieczorem zamiast myć włosy nakładam żel aloesowy i zostawiam do wchłonięcia. A rano? Rano rozczesuje i włosy są jak umyte poprzedniego dnia genialny produkt polecam
  5. D
  6. A
    Alicja
    Zastosowałam maskę z żelu aloesowego uzyskanego z domowej rośliny plus olej, żółtko i parę kropel cytryny. Trzymałam 3 godz,. Niestety ….po umyciu włosy były splatane,przesuszone i nie można było ich rozczesać. Porażka. Gdzie tkwił błąd?
    Odpowiedzi ()
    1. Marysia Wajda
      Marysia Wajda
      Ciężko jednoznacznie stwierdzić gdzie tkwi błąd. Może to być kwestia czasu bądź połączenia składników w maseczce. Cytryna i aloes – za dużo kwasu może spowodować przesuszenie. Do tego żółtko, a nie wszystkie włosy lubią duże proteiny, nawet mała ich ilość w nieodpowiedniej wielkości może dać efekt siana na włosach. Bezpieczniejsze będzie stosowanie samego aloesu bądź aloesu z olejami roślinnymi.
    2. K
  7. G
    Gość
    Ja najpierw wcieram żel aloesowy w skórę głowy i nakładam na suche rozczesane włosy. Następnie nakładam oliwe z oliwek na skórę głowy i cała długość włosa. Masuje skórę głowy. Przeczesuje włosy grzebieniem i przykrywam folia spożywcza, zakładam czapkę i po około 30-60min nakładam maskę do włosów na ostatnie 30min. Później zmywam woda całość z włosów, nakładam delikatny szampon, masuje i zmywam. Na koniec stosuje płukanke octowa (2 łyżki octu jabłkowego z 1l wody mineralnej niegazowanej). Wszystkie te zabiegi sprawiają że włosy po wysuszeniu są bardziej miękkie w dotyku, nawilżone i prostsze niż po 'zwykłym’ myciu. Dodatkowo, wcześniej musiałam myć włosy co 2-3dni a teraz ich świeżość utrzymuje się co najmniej tydzień! Taka częstotliwość mycia miałam ostatni raz w dzieciństwie, czyli jakieś 15lat temu.. Polecam, do moich włosów wysokoporowatych się sprawdziło.. Wiem, że trzeba testować co komu przypadnie ale z czystym sumieniem mogę powiedzieć że warto sprawdzić na sobie 🙂
  8. E
    Edyta
    Szampon z aloesem nie podrażnia tak skóry głowy jak pozostałe, polecam przy suchej skórze. Teraz kupiłam jeszcze żel i mam zamiar robić wcierki, na pewno ukoi podrażnienia. Mam zamiar dodać do niego witaminy D oraz A+E z kapsułek z olejami. Ten sam zestaw dam na twarz. Niestety wszędzie mam suchą skórę i chyba tylko aloes jest w stanie mi pomóc „z zewnątrz”, a od środka oczywiście odpowiednia dieta
  9. M
  10. A
    Aneta Kowal
    Witam, Ja od kilku lat robię sobie toniki do twarzy aloesu, wody różanej (również domowej roboty), dodaję przy tym olejek z wiesiołka, olejek z lawendy, olejek różany, czasem wzbogacam witaminami, np. Kwasem foliowym albo Wit. B oraz D3. Nie stosuje kupnych toników ale używam mój wsmarowujac go w twarz i w dekolt. Mam niemal 40 lat a rzadko kto daje mi nawet 30. Skóra jest nawilżona, prawie nie ma zmarszczek, a jako baza pod krem- zużywam mnie kremów. Gdy chce np. jako do spryskiwania włosów – to aloes dodaje do wody różanej (domowej roboty). Dzięki wodzie różanej włosy są sprężyste i mają piękny połysk. Gdy chce na maseczkę do włosów: kombinacja wspomnianych wyżej olejków, plus miętowy i rozmarynowy oraz jako baza musztardowy lub oliwa z oliwek. Musztardowy jest wyśmienity. Dodaje także inne. Przy okazji olejowania, zanim olej zostanie spłukany, polecam nałożyć normalna odżywkę do włosów. Emulguje to olej i z łatwością będzie można spłukać oraz nałożyć szampon. Bez tego ja przy długich włosach musiałabym myć 4-5 razy aby spłukać olej a tak – jest normalnie, 2 razy bo mam włosy niskoporowate. Sam żel doskonale nawilża ciało oraz skore dłoni oraz stop, zwłaszcza świeżo po kąpieli czy po depilacji. Poza tym aloes jest doskonały jak są jakieś skaleczenia, wrastające paznokcie itp- wystarczy umyć dokładnie cały liść, obcinając wyłącznie kolce, pociąć na kawałeczki i zawinąć gazą I bandażem. Opuchlizna przechodzi a rana szybciej się goi . Metoda znana mi od małego bo moja babcia stosowała to na mnie. Aloes można także pić. Jest smaczny i zdrowy, zwłaszcza w chłodne dni, jednak nie ma co przesadzać z ilością gdyż przy dłuższym stosowaniu i nadmiarze wpływa na gospodarkę elektrolitową a przy tym wypłukiwanie potasu z organizmu. Podsumowując, jest to przeze mnie ulubiona roślina, także uprawiana, używana non stop. Choć do mojego użytku, kupuje ogromne liście. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany