Sprawdź, dlaczego warto stosować żel aloesowy i jak najlepiej wykorzystać go do pielęgnacji włosów i twarzy

czy warto stosować żel aloesowy

Żel aloesowy to kosmetyk o uniwersalnym zastosowaniu i bardzo ciekawych właściwościach. Może być stosowany do pielęgnacji twarzy, włosów i skóry całego ciała. Wykazuje właściwości kojące i łagodzące, dobrze nawilża i przyspiesza gojenie skóry. Jak go najlepiej wykorzystać i na co zwrócić uwagę kupując żel aloesowy? Tego wszystkiego dowiesz się z dalszej części dzisiejszego wpisu.

Żel z aloesu jest jednym z najczęściej polecanych produktów do naturalnej pielęgnacji włosów i skóry. Łatwo dostępny, tani, uniwersalny i bezpieczny, służy niemal wszystkim rodzajom skóry. Pozyskuje się go z miąższu aloesu metodą ekstrakcji na zimno. Dobry żel aloesowy nie zawiera dodatku szkodliwych składników, jest bezpieczny dla skóry. Ostrożność w jego stosowaniu powinny zachować jedynie osoby uczulone na aloes i z bardzo wrażliwą skórą.

Żel aloesowy – właściwości pielęgnacyjne

Żel z aloesu najlepiej sprawdza się w pielęgnacji skóry, ale z powodzeniem może być też stosowany do pielęgnacji włosów. Na jego właściwości wpływa ponad 200 substancji znajdujących się czystym aloesie. Są to głównie: witaminy A, C, E, witaminy z grupy B i kwas foliowy, aminokwasy, enzymy, wapń, sód, potas, żelazo, cynk, kwasy tłuszczowe.

Żel aloesowy - właściwości pielęgnacyjne

Właściwości pielęgnacyjne żelu z aloesu – skóra:

  • intensywnie nawilża
  • łagodzi stany zapalne
  • łagodzi podrażnienia skóry będące skutkiem poparzeń słonecznych
  • wspomaga i przyspiesza gojenie poparzeń, drobnych ran i skaleczeń
  • łagodzi świąd skóry
  • łagodzi podrażnienia po goleniu i depilacji
  • zmniejsza obrzęki
  • wspiera regenerację skóry
  • dostarcza substancje odżywcze
  • zmiękcza skórę
  • łagodzi wypryski i stany zapalne pojawiające się przy trądziku
  • wykazuje działanie przeciwzapalne
  • zmniejsza zaczerwienie skóry
  • zmniejsza i likwiduje szorstkość skóry
  • rozjaśnia blizny
  • łagodzi dolegliwości związane z ukąszeniem owadów

Właściwości pielęgnacyjne żelu z aloesu – włosy:

  • nawilża włosy
  • nawilża skórę głowy
  • łagodzi swędzenie skóry głowy
  • likwiduje suchy łupież
  • przywraca skórze głowy odpowiednie pH
  • odżywia cebulki
  • ułatwia rozczesywanie włosów
  • wzmacnia włosy
Zastosowanie żelu z aloesu

Zastosowanie żelu z aloesu

Wszechstronne właściwości żelu z aloe vera dają równie wszechstronne możliwości jego zastosowania. Najpopularniejszym jest stosowanie żelu aloesowego do nawilżania skóry i łagodzenia podrażnień po opalaniu. Warto jednak wiedzieć, że żel aloesowy można wykorzystać też w innych celach pielęgnacyjnych.

Jak i do czego stosować żel aloesowy?

→ pielęgnacja włosów – nawilżanie, olejowanie, wzmacnianie końcówek i odżywianie skóry głowy

Żel z aloesu możesz wykorzystać do nawilżania włosów. Dzięki temu, że jest to kosmetyk bardzo lekki, możesz wcierać go w całe pasma włosów, albo tylko na ich końcówki. Żel nałożony na końcówki nie wymaga spłukiwania, chroni je przed rozdwajaniem i poprawia ich kondycję. Jeśli chodzi o działanie nawilżające żelu z aloesu to możesz je wykorzystać robiąc maseczkę na bazie żelu z aloesu, albo wzmocnić działanie stosowanej już maseczki dodając do niej odrobinę żelu. Żel aloesowy warto stosować również do olejowania włosów, dzięki czemu nie tylko odżywimy, ale i nawilżymy włosy. Wcierka z żelu aloesowego to kolei bardzo dobry sposób na odżywienie cebulek, nawilżenie skóry głowy i likwidację suchego łupieżu. Żel aloesowy pomoże też złagodzić swędzenie i podrażnienia skalpu.

Sięgając po żel z aloesu w celu pielęgnacji włosów pamiętaj o tym, że włosy wysokoporowate mogą być po nim spuszone.

Czytaj więcej:

→ pielęgnacja twarzy – nawilżanie, regeneracja i łagodzenie zmian trądzikowych

Żel aloesowy jest bardzo często polecany do pielęgnacji twarzy. Jego intensywne właściwości nawilżające, łagodzące i regenerujące są doceniane przez posiadaczki niemal wszystkich rodzajów skóry. Żel możesz nakładać bezpośrednio na skórę w celu poprawy stopnia jej nawilżenia oraz zawsze wtedy, gdy skóra jest mocno podrażniona, zaczerwieniona i poszarzała. Żel aloesowy sprawdza się też jako podkład pod olej, który sam w sobie nie ma właściwości nawilżających skóry. Stosując olej w połączeniu z aloesem zadbasz o to, żeby skóra nie uległa przesuszeniu, była miękka, gładka, dobrze odżywiona i ukojona. Żel z aloesu możesz dodawać też do domowych maseczek i jako bazę pod krem. Dobrym pomysłem jest też stosowanie żelu punktowo na wszelkiego rodzaju wypryski i pod oczy w celu zmniejszenia opuchlizny.

Dowiedz się więcej:

→ pielęgnacja ciała – kompres na podrażnioną słońcem skórę, ujędrnianie i łagodzenie dolegliwości związanych z depilacją

Łagodzące właściwości żelu z aloesu możesz wykorzystać po opalaniu. Żel nałożony na podrażnioną słońcem skórę wykazuje działanie kojące, zmniejsza pieczenie i swędzenie skóry, przyspiesza gojenie ewentualnych poparzeń i regenerację skóry. Po aloes w żelu warto sięgnąć też po depilacji i goleniu. Żel ukoi skórę, złagodzi zaczerwienie, nawilży i zmniejszy podrażnienia. Stosowanie żelu z aloesu do nawilżania ciała przyczyni się do lepszej jędrności i elastyczności skóry.

Kosmetolog radzi: Jak kupić dobry żel z aloesu?

W sklepach i aptekach jest już całkiem duży wybór żelu z aloesu. Jak wybrać ten, który będzie najlepszy? Oczywiście patrząc na skład. Dobry żel z aloesu to żel zawierający min. 95-99% żelu z aloesu. Poza nim w składzie żelu mogą być substancje konserwujące (im bardziej łagodne i naturalne tym lepiej) oraz polisacharydy zwiększające lepkość produktu (np. guma ksantanowa).

kosmetolog radzi

Stając przed wyborem żelu aloesowego, zwróć uwagę przede wszystkim na:

  • skład żelu – postaw na kosmetyk o możliwie krótkim i naturalnym składzie. Dobry produkt powinien zawierać minimum 98% czystego żelu z miąższu aloesu. Taka informacja zazwyczaj jest dobrze widoczna na opakowaniu. Przyjrzyj się jednak dokładniej pełnemu składowi produktu. Aloes (Aloe vera/Aloe barbadensis Miller) powinien rozpoczynać listę składników. Znikome ilości innych substancji pomagają zapewnić dłuższą przydatność kosmetyku do użycia oraz jego czystość mikrobiologiczną. Jednak sztuczne barwniki, aromaty i barwniki nie powinny być tutaj obecne.
  • sposób pozyskiwania żelu – najkorzystniejszą metodą pozyskiwania żelu aloesowego jest ekstrakcja miąższu aloesu na zimno. Pozwala to na zachowanie cennych właściwości składników aktywnych miąższu rośliny.
    Wartościowy skład żelu aloesowego przekłada się na skuteczność działania kosmetyku i zmniejsza ryzyko wystąpienia podrażnień. Mimo iż żel aloesowy zazwyczaj jest dobrze tolerowany, pamiętaj o wykonaniu próby uczuleniowej przed pierwszym zastosowaniem. Zwłaszcza jeśli jesteś alergikiem.

Bardzo dobrym pod względem składu i działania jest wielofunkcyjny aloesowy dermo żel multi-active marki Equilibra. 

Jak kupić dobry żel z aloesu?

Czy żel aloesowy jest dla każdego?

Aloes w żelu może być stosowany niemal do wszystkich rodzajów skóry. Ostrożność muszą zachować jedynie osoby z alergią na aloes oraz mające bardzo wrażliwą skórę. Warto przy tym zwrócić uwagę na skład żelu, bo często zdarza się, że to składniki, które się w nim znajdują, a nie aloes, mogą powodować zaczerwienie skóry albo nieprzyjemne uczucie ściągnięcia skóry po nałożeniu na nią żelu. Jeśli chodzi o włosy, to tak jak już wspomniałam, osoby mające włosy wysokoporowate mogą zaobserwować ich nadmierne puszenie.

Podsumowanie

Żel aloesowy może być naturalnym remedium na wiele skórnych dolegliwości, pomóc w nawilżeniu bardzo suchej skóry i włosów. Może być jednak tak, że uznasz, że czysty żel nie służy Twojej skórze. W takiej sytuacji spróbuj dodać odrobinę żelu do kremu, odżywki do włosów lub maseczki do twarzy. Być może to pomoże Ci odkryć wyjątkowe właściwości żelu z aloesu i pokochać jego działanie.

Stosujesz żel z aloesu? Za co najbardziej doceniasz jego właściwości?

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Jak przedłużyć trwałość makijażu mineralnego – najlepsze sposoby

Jak przedłużyć trwałość makijażu mineralnego – najlepsze sposoby

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany