Szczotkowanie ciała na sucho – dlaczego warto?

szczotkowanie ciała na sucho

Szczotkowanie skóry na sucho to jedna z metod naturalnego masażu wywodząca się z Azji. Celem takiego masażu jest oczyszczenie organizmu z toksyn oraz poprawa wyglądu skóry. Regularne szczotkowanie na sucho sprzyja wygładzeniu skóry, redukcji cellulitu i poprawie krążenie. Jest przy tym zabiegiem bardzo relaksującym i co najważniejsze – łatwym do wykonania w domowym zaciszu. W dzisiejszym wpisie omówię wszystkie zalety szczotkowania skóry na sucho. Podpowiem też, jaką szczotkę do masażu na sucho wybrać oraz na co zwrócić uwagę, aby szczotkowanie skóry na sucho było wykonane poprawnie.

Szczotkowanie skóry na sucho jest bardzo popularną metodą masażu stosowaną w tradycyjnej medycynie chińskiej i ajurwedzie. U nas ta metoda dopiero zyskuje na popularności, czemu sprzyjają między innymi trendy na less waste i azjatycką pielęgnację. Kobiety doceniają szczotkowanie skóry na sucho za prostotę i łatwość stosowania tej metody. Nie bez znaczenia jest też to, że szczotkowanie jest tanie, a do tego możemy wykonywać je samodzielnie w domu. Do tego dochodzą oczywiście efekty szczotkowania skóry na sucho, wśród których najczęściej wymienia się mniej widoczny cellulit, bardziej gładką i miękką skórę oraz lepszy nastrój.

Szczotkowanie skóry na sucho, czyli co?

Szczotkowanie skóry na sucho to metoda masażu skóry z użyciem specjalnej szczotki wykonanej z naturalnego włosia. Włosie może być roślinne lub pochodzenia zwierzęcego (np. końskie lub z dzika). Ważne, żeby było to włosie nie za twarde i nie za miękkie, a trzon szczotki wykonany był z drewna.

Do masażu poza szczotką nie używa się żadnych kosmetyków. Szczotkowanie skóry wykonuje się na suchej skórze, najlepiej rano. Taki poranny masaż działa pobudzająco i dodaje energii na cały dzień. Oczywiście jeśli nie masz rano czasu na wykonanie 5-10 minutowego masażu, śmiało możesz zrobić to wieczorem. Pomoże Ci to pozbyć się całodniowego stresu i napięcia, rozluźni mięśnie i odpręży.

Szczotkowania skóry na sucho – dlaczego warto? Najważniejsze zalety szczotkowania ciała

Jeśli metoda szczotkowania skóry na sucho jest dla Ciebie nowością, warto, żebyś poznała najważniejsze zalety tej metody masażu ciała. A jest ich naprawdę sporo! Zacznę oczywiście od tego, co kobiety cenią najbardziej, czyli wpływu szczotkowania ciała na sucho na wygląd skóry.

 • szczotkowanie skóry na sucho umożliwia złuszczenie i usunięcie ze skóry martwego naskórka. Dzięki temu skóra jest bardziej gładka, miękka i przyjemna w dotyku. Usunięcie martwego naskórka pozwala też lepiej nawilżyć skórę, bo kosmetyki pielęgnacyjne szybciej i lepiej się wchłaniają. Stanowi przy tym nie tylko formę peelingu (do którego nie potrzebujemy już specjalnych kosmetyków), ale i masażu skóry.
 • regularne szczotkowanie ciała wpływa na poprawę jędrności skóry i jest jedną z naprawdę skutecznych metod redukcji cellulitu. Szczotkując miejsca objęte cellulitem, prowadząc aktywny i zdrowy styl życia, jedząc zdrowe posiłki i pijąc dużą ilość wody, mamy szansę zmniejszyć widoczność cellulitu i cieszyć bardziej jędrną i napiętą skórą.
 • masując skórę szczotką wzmacniamy i uelastyczniamy skórę, wyrównujemy jej koloryt i odżywiamy.
 • szczotkowanie na sucho pomaga wyeliminować problem wrastających włosków.
 • szczotkowanie skóry na sucho oczyszcza pory skóry i wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn. Jest to więc doskonały sposób na detoksykację organizmu.
 • masaż ciała na sucho pobudza krążenie krwi i stymuluje układ limfatyczny, co pomaga w zapobieganiu obrzękom i pozwala zredukować opuchliznę.

Poza zaletami pielęgnacyjnymi, szczotkowanie ciała na sucho ma też wymiar zdrowotny. Jednym z nich jest wspomniane działanie detoksykujące oraz stymulowanie układu limfatycznego. Do tego dochodzi też bardzo ważny aspekt relaksującego i odprężającego działania masażu szczotką na suchą. Uważa się, że szczotkowanie skóry na sucho nie tylko wycisza i uspokaja, ale dodaje też energii i ma działanie antydepresyjne.

Czy szczotkowanie skóry na sucho jest dla każdego? Przeciwwskazania do masażu ciała szczotką na sucho

Zanim zdecydujesz się na masaż ciała na sucho i kupisz swoją pierwszą szczotkę do masażu, sprawdź, czy ta forma masażu jest dla Ciebie. Może się bowiem okazać, że są przeciwwskazania, które ten masaż Ci uniemożliwią.

Szczotkowanie skóry na sucho jest metodą łatwą i dostępną dla każdej z nas. Uważa się, że ta forma masażu ciała może przynieść naprawdę wiele wyjątkowych korzyści, o których już zresztą wspomniałam. Warto jednak pamiętać, że są przeciwwskazania uniemożliwiające szczotkowania ciała na sucho.

Należą do nich przede wszystkim:

 • trądzik
 • atopowe zapalenie skóry
 • choroby skóry takie jak łuszczyca
 • zakażenia skóry: wirusowe, o podłożu bakteryjnym i grzybiczym
 • otwarte rany, otarcia i świeże blizny

Ostrożność należy zachować również wtedy, gdy mamy skórę naczyniową. Przeciwwskazaniem do szczotkowania skóry na sucho są też żylaki i o ile lekarz nie da Ci zielonego światła do masowania skóry szczotką, lepiej żebyś tego nie robiła.

Kosmetolog radzi: Czy szczotkowanie ciała jest bezpieczne? 

kosmetolog radzi

Systematyczne szczotkowanie ciała na sucho przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Pomaga także w łatwy sposób poprawić wygląd i kondycję skóry. To jeden z najprostszych (a zarazem najtańszych) sposobów na to, aby cieszyć się piękną, jędrną i gładką skórą przez długi czas!

Warto podkreślić, że szczotkowanie ciała na sucho jest metodą bezpieczną – nawet dla kobiet w okresie ciąży i karmienia piersią

 • w trakcie fizjologicznej (czyli zdrowej) ciąży nie musisz rezygnować ze szczotkowania ciała. Warto jednak skonsultować ten temat z lekarzem. Jeżeli w okresie ciąży nie występują powikłania, zagrożenie poronieniem, przedwczesnym porodem lub lekarz nie zdecyduje inaczej – nic nie stoi również na przeszkodzie, aby właśnie wtedy rozpocząć przygodę ze szczotkowaniem. W trakcie ciąży najkorzystniej jest używać szczotki z delikatnym włosiem, a okolice brzucha masować bardzo delikatnie. W zaawansowanej ciąży (III trymestrze) najlepiej całkowicie zrezygnować z masowania brzucha, aby nie wywołać przedwczesnych skurczów macicy.
 • w okresie karmienia piersią możesz bezpiecznie korzystać z zabiegu szczotkowania ciała. W tym czasie piersi mogą być bardziej wrażliwe – tutaj zalecany jest więc jedynie delikatny masaż. Jeśli szczotkowanie powoduje dyskomfort lub podrażnienia, lepiej zrezygnować przejściowo z masowania biustu. Ważnym aspektem związanym z bezpiecznym szczotkowaniem ciała jest omijanie pieprzyków oraz innych znamion. Zadrapanie znamion w trakcie masażu może przyczynić się do rozwoju stanu zapalnego, infekcji czy nawet rozwoju raka skóry. Pamiętaj, aby niepokojące zmiany w wyglądzie znamion konsultować regularnie z dermatologiem.

Jak szczotkować skórę na sucho? Najważniejsze zasady masażu skóry szczotką

Szczotkowanie ciała na sucho zaczynamy od stóp, stopniowo przesuwając szczotkę ku górze. Wykonujemy przy tym zdecydowane, długie ruchy, starając się „omiatać” skórę. Ważny jest przy tym stopień nacisku szczotki na skórę – na początku powinien być delikatny, a dopiero po kilku masażach, gdy przyzwyczaimy się do tej formy masowania skóry – możemy pozwolić sobie na mocniejsze dociśnięcie szczotki do skóry.

Masując skórę na sucho zawsze kierujemy się w stronę serca. Jeśli wykonujemy masaż brzucha stosując koliste ruchy wokół pępka, musimy pamiętać o tym, by iść w kierunku wskazówek zegara.

Najważniejsze zasady szczotkowania skóry na sucho:

 • wykonujemy zdecydowane, długie ruchy szczotką
 • masaż odbywa się w kierunku serca
 • szczotkowanie skóry na sucho zaczynamy od stóp i kierujemy się ku górze
 • stopniowo zwiększamy nacisk szczotki na skórę
 • brzuch i piersi możemy szczotkować kolistymi ruchami
 • podczas masażu omijamy pieprzyki i znamiona
 • masaż powinien trwać od 5 do 10 minut

Szczotka do masażu skóry na sucho – jaką wybrać?

Kupując szczotkę do masażu skóry na sucho zwróć uwagę na to, aby była wykonana z naturalnych materiałów. Najlepszym wyborem będzie szczotka drewniana (np. z drewna bukowego) z naturalnym włosiem roślinnym. Najpopularniejszym typem włosia roślinnego jest tampico – naturalne włókno pochodzące z agawy, które rośnie w Meksyku.

Włosie szczotki powinno być gęsto osadzone i równo przycięte.

Jeśli kupujesz szczotkę bez trzonka, wybierz taką, która będzie miała specjalny pasek ułatwiający trzymanie szczotki w dłoni. Warto tu zwrócić uwagę na sposób mocowania paska, jego szerokość oraz oczywiście to, z czego jest wykonany.

Polecane produkty:

Szczotkę do masażu ciała należy umyć po każdym użyciu mydłem lub szamponem i wypłukać wodą, a następnie odłożyć do wyschnięcia włóknem do dołu.

Dlaczego szczotkowanie ciała jest less waste?

Na początku wpisu wspomniałam o tym, że szczotkowanie skóry na sucho zyskuje popularność dzięki idei less waste. Jeśli zastanawiasz się, co szczotkowanie ma wspólnego z less waste, już wyjaśniam. Otóż szczotkowanie ciała na sucho nie wymaga stosowania żadnych kosmetyków, których zwykle używamy do masażu. Odchodzi więc potrzeba kupowania olejków, oliwek i balsamów. Szczotkowanie jako sposób na złuszczenie naskórka i oczyszczenie skóry nie wymaga też stosowania peelingów – czyli odpada potrzeba kupowania produktów, które nie tylko pakowane są w plastik, ale też często zawierają drobinki plastiku w składzie (tzw. mikroplastik). Szczotkując skórę na sucho nie kupujemy więc kosmetyków, które zwykle są niezbędne podczas masażu czy peelingu. A mniej kosmetyków to mniej śmieci. Do tego szczotka do masażu ciała na sucho jest produktem wykonanym z naturalnych materiałów, głównie roślinnych i jest produktem wielorazowym, którego możemy używać przez wiele lat.

Efekty szczotkowania skóry na sucho

W ramach podsumowania tego wpisu napiszę o efektach, jakich możesz się spodziewać szczotkując skórę na sucho.

A są to przede wszystkim:

 • gładka, jędrna, bardziej napięta, elastyczna i sprężysta skóra
 • dobrze odżywiona i nawilżona skóra o wyrównanym kolorycie
 • mniej obrzęków i redukcja opuchlizny (np. nóg)
 • skóra i organizm oczyszczone ze zbędnych produktów przemiany materii i toksyn
 • mniej widoczny cellulit
 • lepszy nastrój, więcej energii i bardziej pozytywne nastawienie do świata 🙂

Mam nadzieję, że dzisiejszy artykuł o szczotkowaniu ciała na sucho przekonał Cię do wypróbowania tej metody masażu. A może szczotkowałaś skórę na sucho już wcześniej? Jeśli tak, napisz za co lubisz tę formę masażu i jakie efekty szczotkowania zauważyłaś?

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Olej z pestek dyni na włosy i twarz – właściwości i zastosowanie w pielęgnacji

Olej z pestek dyni na włosy i twarz – właściwości i zastosowanie w pielęgnacji

Chcesz mieć gładką i jędrną skórę? Zrób peeling

Chcesz mieć gładką i jędrną skórę? Zrób peeling

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany