Krycie niedoskonałości i kosmetyki mineralne: tak, to możliwe!

Skuteczne maskowanie niedoskonałości produktami mineralnymi

Jeden z mitów mówi, że kosmetyki mineralne nie kryją skutecznie. Jest dokładnie na odwrót! Zaaplikuj podkład i korektor odpowiednio, a cera będzie wyglądać nieskazitelnie. 

Dzięki prawidłowej aplikacji koloryt skóry będzie wyrównany, zamaskujesz również przebarwienia i niedoskonałości. To wszystko osiągniesz przy pomocy produktów, które pozwalają skórze oddychać i nie pogarszają jej stanu. Jesteś gotowa? Przechodzimy zatem do rzeczy!

Jeśli chcesz wydobyć z produktów mineralnych maksimum właściwości kryjących, weź pod uwagę przede wszystkim dwa poniższe kryteria, które sprowadzają się do doboru odpowiednich akcesoriów i skutecznych metod aplikacji. 

Najlepsze akcesoria do maskowania niedoskonałości minerałami

W poprzednim wpisie -> Makijaż mineralny – sposoby aplikacji kosmetyków, niezbędne akcesoria i pomocne triki wspominałam już o narzędziach niezbędnych do bezbłędnej aplikacji produktów mineralnych. Ze względu na sypką formułę wymagają one konkretnych akcesoriów. Dany aplikator jest w stanie zapewnić nam delikatniejsze, bądź mocniejsze krycie. Z uwagi na poruszany dziś temat skutecznego krycia, zacznę od narzędzia które zapewni nam je w największym stopniu. Jest to pędzel typu flat top.

Pędzel flat top charakteryzuje zbite i gęste włosie, dzięki czemu lepiej koncentruje produkt i pozwala skutecznie zamaskować niedoskonałości.

Delikatniejszy i nieco bardziej rozproszony efekt uzyskamy przy pomocy pędzla kabuki. Ma on szerzej rozstawione włosie i lekko zaokrąglony kształt, z tego względu nie koncentruje pigmentu tak jak flat top. Dobrze sprawdzi się również w roli narzędzia do omiatania twarzy pudrem wykończeniowym – matującym lub rozświetlającym, już po aplikacji podkładu.

Do aplikacji możemy użyć również gąbeczek do makijażu – najlepiej jeśli sięgniesz po produkt tego typu, który jest dedykowany minerałom.

Gąbeczki przeznaczone do nakładania minerałów wyróżnia nieco twardsza i porowata struktura, dzięki czemu lepiej wtłaczają proszek w skórę (tradycyjne gąbeczki są bardziej miękkie i giętkie przez co nie zapewnią tak dobrego efektu).

Zastosuj skuteczną metodę aplikacji  

kryjące kosmetyki mineralne
Fot. Magdalena Żółcińska

Masz do wyboru dwie możliwości – aplikację na sucho lub mokro. To właśnie ta druga pozwala zapewnić mocniejsze krycie, ponieważ sypki proszek zamienia w produkt przypominający tradycyjny fluid.

Jak postępować aby aplikacja przebiegała bezproblemowo, a uzyskany efekt był jak najlepszy?

♥ W przypadku pędzla (rekomendowany rodzaj: flat top)

Pędzelek spryskujemy z odległości ok. 20 cm wybranym produktem – wodą termalną lub hydrolatem, następnie zamaczamy go w podkładzie wysypanym na wieczko i tak powstały lekko płynny fluid wcieramy w twarz.

Jest to sposób szczególnie polecany dla posiadaczek cery suchej, pozwala uniknąć podkreślania skórek i niweluje nadmierną pudrowość.

Podobny efekt uzyskasz nakładając produkt na sucho i spryskując lekko twarz już po aplikacji – wszystko zależy od Twoich indywidualnych preferencji!

♥ W przypadku gąbeczki

Podobnie jak w przypadku pędzelka, należy zwilżyć ją przed użyciem, a następnie dobrze odcisnąć z nadmiaru płynu. Tak przygotowaną gąbeczkę maczamy w podkładzie wysypanym na wieczko. Aplikujemy na twarz ruchami stemplującymi. Podkład nałożony w ten sposób będzie miał bardziej aksamitne wykończenie.

♥ Ruchy, które polecam stosować: stemplujące, wcierające.

Jeśli jesteś posiadaczką cery suchej i stosujesz oleje w pielęgnacji, możesz spróbować jeszcze takiego sposobu: podkład nałóż na twarz bezpośrednio po aplikacji wybranego oleju – jego formuła stanie się wtedy bardziej kremowa, a produkt będzie bardziej komfortowy w noszeniu.

Przy tej metodzie warto na koniec utrwalić całość pudrem transparentnym, tak aby uniknąć przemieszczania się podkładu i zapewnić dłuższą trwałość makijażu.

Pamiętaj, że krycie najlepiej budować stopniowo, poprzez dodawanie kolejnych warstw. Nakładanie dużej ilości produktu jednorazowo nie sprawdzi się w przypadku minerałów. Możesz skończyć z bardzo niezadowalającym efektem tzw. „ciasta” na twarzy. Nie wygląda to naturalnie.

Przy aplikacji na mokro początkowo możesz być zaskoczona ciemniejszym kolorem podkładu, ale nie jest to powód do niepokoju – po chwili, kiedy produkt scali się ze skórą, wszystko wróci do normy.

Kiedy nałożyć korektor?

kiedy nałożyć korektor mineralny
Fot. Magdalena Żółcińska

Jeśli krycie podkładu nie jest dla Ciebie wystarczające, lub masz punktowe niedoskonałości, które chcesz mocniej zakamuflować, sięgnij po korektor mineralny. Sprawdzi się on świetnie na niedużej powierzchni, gdzie potrzebujesz skoncentrowanego pigmentu.

Korektor nakładaj po aplikacji podkładu.

Jest to bardzo ważne, ponieważ chcemy zachować jego koncentrację w danych punktach. Możesz sięgnąć po mniejszy pędzelek – nawet taki przeznaczony do cieni, małą gąbeczkę (lub poradzić sobie stożkowatym zakończeniem większej), a nawet użyć palca. Przetestuj kilka sposobów i sprawdź który odpowiada Ci najbardziej! Tak samo jak w przypadku podkładu, korektor możemy nałożyć na sucho lub mokro.

Pamiętaj, że korektor mineralny nie jest odpowiedni do stosowania w okolicę pod oczami – jego formuła jest zbyt ciężka i może spowodować przesuszanie cienkiej i delikatnej skóry w tym obszarze.

Lepszym wyborem będzie w tym przypadku rozświetlająca wersja podkładu mineralnego.

Podsumowanie

Mam nadzieję że tym wpisem przekonałam Cię do stosowania produktów mineralnych również w przypadku, kiedy Twoja cera nie jest idealna i potrzebuje mocniejszego krycia. Minerały mają moc, jeśli tylko wiesz jak odpowiednio z nimi postępować!

Jaki jest Twój sprawdzony sposób aplikacji tych kosmetyków?

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Olej moringa na twarz i włosy – poznaj jego cudowne właściwości!

Olej moringa na twarz i włosy – poznaj jego cudowne właściwości!

Najlepszy krem rumiankowy – Ranking TOP 8 w 2023

Najlepszy krem rumiankowy – Ranking TOP 8 w 2023

Silikony w kosmetykach – czy zawsze są złe?

Silikony w kosmetykach – czy zawsze są złe?

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany