Multimasking w pielęgnacji twarzy, czyli jak łączyć maski dla najlepszych efektów

multimasking jak stosować

Multimasking jest trendem w pielęgnacji, którego powinnaś znać, zwłaszcza jak masz cerę mieszaną. Dzięki tej technice sprostasz potrzebom swojej skóry, tj. nawilżysz suche partie lub zrównoważysz te przetłuszczające… ale nie tylko. Multimasking jest dla każdego, stąd tak powszechnie wykorzystywany jest w gabinetach SPA.

Już sama nazwa multimasking może Ci sugerować, z czym masz tu do czynienia. To nic innego jak nakładanie na skórę więcej niż jednej maseczki za jednym razem. Może się wydawać, że to chwilowy trend, ale prawdą jest, że metoda multimaskingu jest od dawna stosowana w salonach urody, jest też ważnym elementem profesjonalnych zabiegów kosmetycznych. Zastanawiasz się, czym jest multimasking i czy jest dla Ciebie? A może ciekawi Cię, jak można łączyć maski na twarz, by zyskać najlepsze efekty? Na te i inne pytania odpowiadamy w tym artykule.

Co to jest multimasking?

O tym, że warto stosować maseczki na twarz, nie będziemy tutaj przekonywać. Faktem jest, że właściwie dobrana i odpowiednio nałożona maska może zdziałać cuda. Jedne maski działają nawilżająco, inne oczyszczająco, jeszcze inne poprawiają koloryt, a jeszcze inne wspomagają regenerację zniszczonej skóry. Zwykle dobiera się je pod typ cery i stosuje na całą twarz. Jest też inny sposób – multimasking.

Multimasking to technika nakładania różnych masek na określone obszary skóry. Co ważne, maski nakładane są jednocześnie oraz w zależności od potrzeb i kondycji skóry na wybranych partiach twarzy. Tym samym jest to najbardziej efektywny proces dostarczania skórze wielu właściwości odżywczych. Ideą multimaskingu jest rozwiązanie za jednym zabiegiem wielu problemów skórnych.

Założenie multimaskingu jest proste – każda część twarzy ma inne potrzeby i wymaga innych preparatów, zatem maski o konkretnym działaniu aplikowane są tylko w te miejsca, które rzeczywiście tego potrzebują.

Nazwa multimasking powstała poprzez połączenie słów z języka angielskiego, tj. „multi” (wielo, wiele, zwielokrotniać) i „masking” odnoszącego się do procesu aplikowania maski. Metoda ta pochodzi z Południowej Korei, gdzie nakładanie maseczek na twarz jest kluczowym krokiem w schemacie pielęgnacji. Jak już wspomnieliśmy we wstępie do artykułu, nie jest to kolejny trend w świecie pielęgnacji skóry. Z multimaskingiem mogłaś się już spotkać w profesjonalnych zabiegach kosmetologicznych. Jego celem jest spełnić potrzeby każdej skóry, niezależnie której części twarzy ona dotyczy, bez żadnych kompromisów czy drogi na skróty.

Dla kogo multimasking jest idealny?

Multimasking zalecany jest osobom z cerą mieszaną. Tutaj mamy do czynienia z przetłuszczającą się strefą T i przesuszonymi policzkami, czasem dochodzi też sucha i wiotka skóra pod oczami, dlatego zastosowanie co najmniej dwóch masek wydaje się zasadne. Jednak to nie koniec rekomendacji.

Multimasking jest nawykiem pielęgnacyjnym, a nie ratunkiem dla problematycznej skóry. Zatem każdy może używać wielu masek. Wszystko, co musisz zrobić, to wybrać maseczki, które pasują do Twojego rodzaju skóry i jej potrzeb. 

Metoda multimaskingu będzie idealna dla osób ze skórą wrażliwą z rozszerzonymi porami i ze skórą bardzo suchą z przebarwieniami na policzkach czy brodzie. To także doskonały sposób dla cery problematycznej, ponieważ multimasking pozwala jednocześnie oczyścić zanieczyszczoną skórę np. na nosie przy jednoczesnym nawilżeniu skóry odwodnionej w pozostałych partiach.

Poszukujesz maski głęboko oczyszczającej? Sprawdź nasze rekomendacje najlepszych maseczek na zaskórniki i wągry:

Podstawowe zasady multimaskingu

W dopasowaniu masek do twarzy należy wziąć pod uwagę własne doświadczenia i konkretne potrzeby skóry. Najczęstszym schematem praktykowanym w multimaskingu jest nakładanie maski sebostatycznej na strefę T, a na policzki – maski nawilżającej. Schemat jednak może być zupełnie odmienny, ponieważ zależy od indywidualnych preferencji skóry. Co więcej, zabieg nie sprowadza się tylko do zastosowania maseczek, ponieważ na niektóre obszary twarzy możesz aplikować też inne kosmetyki, np. krem kojący pod oczy czy nawilżające serum do ust.

Jeśli zaczynasz z multimaskingiem, zacznij od wyboru od 2 do 4 masek na twarz. Ważne jest, aby konkretny rodzaj maseczki dobrać do aktualnej kondycji i potrzeb skóry w danej partii.
Przy doborze masek do multimaskingu pod uwagę bierze się:

  • Czoło – tutaj należy się upewnić, czy skóra w tym obszarze nie jest mocno przetłuszczająca się; jeśli tak, to warto wybrać maski matujące, normalizujące, najlepiej z glinką. W innym przypadku sprawdzi się zwykła odżywcza bądź nawilżająca maska. Warto też pomyśleć o liftingu i aplikować maskę o działaniu ujędrniającym, ponieważ na czole pojawiają się bruzdy i zmarszczki mimiczne.
  • Oczy – ze względu na to, że skóra pod oczami jest delikatna i cienka, wymaga zastosowania zupełnie innych produktów i mniej treściwych. Wybieraj tu wyłącznie kosmetyki przeznaczonego do tego pielęgnacji tego obszaru. Jeżeli masz cienie i opuchliznę, znakomicie sprawdzą się chłodzące płatki pod oczy oraz maseczki o działaniu kojącym.
  • Policzki – zwróć uwagę, czy na policzkach nie występują tzw. pajączki, przebarwienia czy inne niedoskonałości. Jeżeli masz problem z rumianymi policzkami, pomóc mogą maski kojące, np. z aloesem lub rumiankiem. Przy cerze naczynkowej sprawdzą się natomiast maseczki łagodzące i uszczelniające naczynka, np. zawierające wyciąg z kasztanowca.
  • Nos – tutaj najczęstszą zmorą są rozszerzone pory i czarne punkciki, wybierz więc maskę o gęstej konsystencji, o działaniu ściągającym i głęboko oczyszczającym. Dobrze sprawdzają się tu maski typu peel-off, które zastygają na twarzy, a później je się ściąga wraz z zanieczyszczeniami.
  • Usta – jest to często pomijana część twarzy w domowych zabiegach SPA, a przecież też wymaga pielęgnacji. Tutaj dobrze jest mocno nawilżyć i wygładzić usta. Przed nałożeniem preparatu warto wykonać delikatny peeling, który dobrze wygładzi, ale też wzmocni działanie następnie nakładanego kosmetyku.
  • Podbródek – podobnie do nosa i czoła ten obszar może być narażony na stany zapalne, zanieczyszczenia, a nawet trądzik. Standardowo dobrze go regularnie oczyszczać. Jeżeli jednak nie zauważyłaś u siebie w tym rejonie niedoskonałości, postaw na mocne nawilżenie.
  • Szyja – nie bez powodu mówi się, że łabędzia szyja jest oznaką młodości. Żeby zachować smukłą i pozbawioną zmarszczek szyję, dobrze jest zadbać o kondycję skóry już w młodym wieku. Zwykle do 25. roku życia wystarczą maski nawilżające, później dobrze włączyć kosmetyki ujędrniające.

Przy ocenie obszarów twarzy zwróć też uwagę, czy nie jest szara i zmęczona. Jeśli zauważysz, że ma nierównomierny koloryt, do tego jest pozbawiona blasku, zastosuj maskę o działaniu rozświetlającym. Świetnie się tu sprawdzą preparaty z witaminą C, które warto włączyć do codziennej pielęgnacji.

Dowiedz się, jak prawidłowo stosować witaminę C i jaką najlepiej wybrać:

Warto również dodać, że multimaskowanie nie jest czynnością codzienną. Większość maseczek do twarzy ma formułę zapewniającą najlepsze rezultaty przy stosowaniu około trzy razy w tygodniu. Jeśli Twoje maski należą do tej kategorii, możesz użyć tej metody maskowania kilka razy w tygodniu. Każdorazowo upewnij się jednak, jaki jest czas trzymania maseczki i jak często ją stosować – dobierz tak produkty, aby ze sobą współgrały.

Przykładowe połączenie masek na twarz

Psst… Jeżeli nie znalazłaś tu produktu, którego poszukiwałaś, sprawdź kategorię Naturalne maseczki do twarzy.

Multimasking – podsumowanie

Multimasking to najbardziej efektywny sposób na dostarczenie skórze wielu korzystnych dla niej substancji przy jednym zabiegu. Dzięki temu skóra otrzymuje swojego rodzaju odżywczy koktajl dostosowany do potrzeb konkretnych partii twarzy. Jednocześnie jest to bardzo prosta technika pielęgnacyjna, ponieważ sprowadza się do wyboru masek na twarz odpowiadających potrzebom skóry. Później wystarczy je nałożyć na oczyszczoną skórę, potrzymać na twarzy zalecany czas i dokończyć rutynę pielęgnacyjną. I tyle.

Na koniec warto wspomnieć, że multimasking ma też swoje różne metody. Jedną z nich jest stosowanie wielu maseczek, ale jedna po drugiej – to tzw. metoda sekwencyjna. Jednak jest to sposób bardziej czasochłonny, dodatkowo wymaga więcej spłukiwania i pocierania, przez co może wysuszać i podrażniać skórę. Dlatego też zalecamy najprostszy sposób, a więc używania wszystkich masek jednocześnie.

Czy znałaś już wcześniej metodę multimaskingu? Możesz stosujesz? Co skłoniło Cię do akurat tej techniki pielęgnacyjnej? Podziel się w komentarzu!

Przeczytaj także

Ekspresowe sposoby na poprawę wyglądu skóry i włosów – idealne przed Sylwestrem i wielkim wyjściem

Ekspresowe sposoby na poprawę wyglądu skóry i włosów – idealne przed Sylwestrem i wielkim wyjściem

Olej kameliowy w pielęgnacji – poznaj właściwości tej azjatyckiej dobroci!

Olej kameliowy w pielęgnacji – poznaj właściwości tej azjatyckiej dobroci!

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany