Olej z wiesiołka na skórę i włosy – poznaj jego właściwości

olej z wiesiołka

Olej z wiesiołka jest dość popularnym specyfikiem stosowanym na skórę i włosy. Szczególnie polecany jest przy problemach skórnych, takich jak egzema czy łuszczyca, pomaga również zmniejszyć objawy łupieżu i zmniejsza wypadanie włosów. Olej pozyskiwany z nasion z wiesiołka wykazuje wiele korzystnych właściwości pielęgnacyjnych i leczniczych. Jakich? Dowiesz się z tego artykułu.

Szukasz wysokiej jakości oleju z wiesiołka? Sprawdź:

Olej z wiesiołka jest częstym składnikiem kosmetyków do pielęgnacji skóry, zwłaszcza problematycznej. Możesz stosować czysty olej na skórę i włosy lub też dodawać go do ulubionych kremów, balsamów czy odżywek, a nawet szamponów do włosów. W ofercie naszego sklepu znajdziesz wiele gotowych kosmetyków zawierających olej wiesiołkowy, które wesprą Twoją codzienną pielęgnację, jak na przykład intensywnie regenerujące serum na noc IOSSI, rewitalizujący płyn micelarny Vianek czy też olejek do kąpieli + olej z wiesiołka GAL. No dobrze, ale czym w ogóle jest ten wiesiołek i dlaczego określany jest często mianem „cudem pielęgnacyjnym”?

Wiesiołek – co to jest?

Wiesiołek to dość niepozorna roślina, bo rośnie dziko na łąkach, polach czy w lasach i jest dość powszechną rośliną w naszym kraju. Od wieków uznawana jest za ziele o właściwościach leczniczych, stąd znalazła zastosowanie w medycynie ludowej. Należy do rodziny wiesiołkowatych i dzieli się na około 120 gatunków, z czego w Polsce występuje około 30 gatunków i najpopularniejszy jest wiesiołek dwuletni. Wiesiołka spotkamy również w Ameryce Północnej, Południowej oraz Azji.

Wiesiołek osiąga około metra wysokości, wyróżnia się jajowatymi, odwróconymi liśćmi oraz żółtym zabarwieniem. Co ciekawe, jego kwiatostany w ciągu dnia pozostają przymknięte, a otwierają się na wieczór. Najcenniejszym elementem wiesiołka są jego twarde nasiona, z których wytwarzany jest między innymi olej – to one mają najwięcej cennych składników, tak pożądanych w ziołolecznictwie i kosmetologii.

Wiesiołek powszechnie stosowany jest jako suplement zdrowotny, miejscowy środek leczniczy oraz składnik produktów kosmetycznych.

Nasiona z wiesiołka to przede wszystkim bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych, błonnika pokarmowego i białka, stąd olej z wiesiołka polecany jest do picia jako uzupełnienie codziennej diety. Właściwości lecznice wiesiołka sprawiają, że między innymi stosowany jest on wspomagająco do walki z niepłodnością, przy odchudzaniu, do leczenia zmian i chorób skórnych, chorób reumatycznych, obniżenia cholesterolu. Ponadto wiesiołek poprawia krążenie i łagodzi kobiece dolegliwości, na przykład bolesne miesiączki.

Olej z wiesiołka w kosmetyce

Dzięki właściwościom oleju z wiesiołka jest on często stosowany w preparatach mających pomóc zadbać o urodę i tym samym jest jednym z najpopularniejszych ziołowych suplementów w Polsce. Na polskim rynku wiesiołek znajdziemy w różnych formach – dostępny jest olej z wiesiołka w kapsułkach, w tabletkach czy też w postaci olejowej w butelce (do spożycia lub stosowania zewnętrznego).

Nierozcieńczony olej z nasion wiesiołka jest bardzo tłusty, dlatego najlepiej wybrać formę rozcieńczoną w kosmetyku w stężeniu 20-30%. Możesz dodać też olej wiesiołkowy do ulubionych kosmetyków.

Skład oleju z wiesiołka:

  • 80% to omega-6, w tym kwas linolowy 70% oraz kwas gamma-linolenowy 10%
  • 20% to kwas palmitynowy, stearynowy i oleinowy, witamina E, magnez, cynk, selen, wapń, antyoksydanty i polifenole

W kosmetologii olej z wiesiołka używany jest jako składnik kremów, można też go stosować w postaci czystego oleju wiesiołkowego do przemywania suchej i atopowej skóry, do olejowania włosów czy też wzmacniania paznokci. Zawiera cenne pierwiastki, które wzmacniają cebulki włosów, zapobiegają wypadaniu włosów, do tego uelastyczniają skórę. Za sprawą witamin E i F wykazuje intensywne działanie nawilżające. Stosowany regularnie poprawia stan skóry i leczy rozmaite schorzenia, w tym trądzik czy egzemę.

Olej z wiesiołka na twarz

Olej z nasion wiesiołka może przy takich problemach, jak sucha i podrażniona skóra, cera problematyczna, AZS, trądzik czy łuszczyca. Jeśli Twoja skóra ma niedobór niezbędnych kwasów tłuszczowych, może to prowadzić do wysuszenia, szorstkości lub łuszczenia. Codzienne stosowanie olejku do twarzy z wiesiołkiem pomaga utrzymać czystą, zrelaksowaną i zdrową cerę.

Olej z wiesiołka wykazuje silne właściwości nawilżające, czyli zatrzymujące wilgoć przy skórze, do tego świetnie łagodzi podrażnienia i przesuszoną, atopową skórę.

Właściwości oleju z wiesiołka na twarz:

  • silnie nawilża
  • zmniejsza utratę wilgoci
  • wzmacnia bariery ochronne skóry
  • reguluje wydzielanie sebum
  • łagodzi podrażnienia
  • wspomaga leczenie chorób skóry, w tym AZS
  • zapobiega trądzikowi
  • przyspiesza gojenie się ran
  • poprawia strukturę i elastyczność skóry
  • przeciwdziała suchości, podrażnieniom i zmarszczkom

Olej z nasion wiesiołka to głównie kwasy linolowe, które mają właściwości przeciwzapalne, łagodzą przebieg i zapobiegają trądzikowi, a także przyspieszają regenerację skóry. Do tego zwiększają elastyczność skóry, co pomaga zmniejszyć oznaki starzenia. Natomiast kwasy gamma-linolenowe odżywiają skórę substancjami tłuszczowymi i pomagają uzyskać zdrową, wzmocnioną skórę, a także utrzymują funkcje komórek skóry.

Wiesiołek zawiera również kwasy oleinowe (omega-9), które pomagają zachować i jędrność skóry oraz działają antyoksydacyjnie, a także kwas stearynowy wykazujący właściwości oczyszczające, które pomagają usuwać brud, pot i nadmiar sebum ze skóry.

Oprócz działania przeciwzapalnego, przeciwutleniającego i oczyszczającego skórę, kluczowe składniki olejku z wiesiołka pomagają również poprawić konsystencję i moc produktów do pielęgnacji skóry.

Olej z wiesiołka na włosy

Olej z wiesiołka może pomóc, kiedy masz wypadające i słabe włosy. Możesz po niego sięgnąć wspomagająco, czyli wtedy, jak chcesz wzmocnić swoje włosy oraz odżywić skalp.

Wiesiołek bogaty jest w kwasy tłuszczowe z łańcuchami omega, które między innymi zwalczają stres oksydacyjny, zmniejszają stany zapalne oraz wspierają zdrowy wzrost komórek, stąd może pomóc, jeżeli przyczynami wypadania włosów są szkody środowiskowe (takie jak ekspozycja na słońce) czy zapalenie skóry głowy. Dzięki zawartości fitoestrogenów może łagodzić objawy stanów związanych z hormonami, takich jak menopauza, kiedy to wypadanie włosów jest częstym objawem.

Wiesiołka możesz używać do olejowania włosów, przy masażu skóry głowy lub jako serum na rozdwojone końcówki. Sprawdzi się również napar z suszonych liści wiesiołka w formie płukanki.

Właściwości oleju z wiesiołka na włosy:

  • nawilża włosy
  • nadaje włosom zdrowego blasku
  • eliminuje łupież
  • wzmacnia włosy
  • zapobiega nadmiernemu wypadaniu włosów
  • wspomaga wzrost zdrowych i silnych włosów

Podobnie jak inne oleje roślinne, olej z nasion wiesiołka zawiera kwas arachidonowy. Dotychczasowe badania medyczne wykazały, że kwas ten wspomaga wzrost nowych włosów i pomaga wydłużać istniejące łodygi włosów. Jedno z badań przeprowadzonych przez Uniwersytet w Maryland, w którym przez siedem miesięcy podawano pacjentom skarżącym się na znaczne wypadanie włosów olej z wiesiołka, wykazało, że pod koniec badania u pacjentów włosy znacznie odrosły.

Jeżeli wypadanie włosów powoduje stan zapalny, olejek z wiesiołka powinien być stosowany miejscowo. Możesz również rozważyć wymieszanie oleju wiesiołkowego z olejkiem eterycznym z rozmarynu, który zwiększa grubość włosów oraz wzmacnia cebulki. Jeżeli jednak związane jest to ze stanem hormonalnym, rozważ suplementację, która może być korzystniejsza.

Dowiedz się więcej na temat olejowania włosów:

Olej z wiesiołka w ciąży

Mimo że olej pozyskiwany jest z rośliny i wydawać by się mogło, że jest neutralny dla zdrowia, istnieją przeciwwskazania do stosowania oleju wiesiołkowego. Często pojawia się pytanie, czy wiesiołek jest bezpieczny w ciąży. Okazuje się, że wiesiołek może pomóc nawet z zajściem w ciążę! Dzieje się tak, ponieważ wiesiołek zwiększa ilość śluzu szyjkowego. Warunkiem jednak jest, aby kapsułki z olejem z wiesiołka przyjmować już od pierwszego dnia miesiączki do momentu owulacji. Śluz jest potrzebny do zapłodnienia, a dzięki wiesiołkowi poprawia się jego jakość. Nigdy nie należy jednak przekraczać odgórnie zalecanych dawek.

Wiesiołek polecany jest kobietom, które chcą zajść w ciążę, oraz tym, które wcześniej stosowały antykoncepcję hormonalną lub też inne terapie związane z hormonami. Olej z wiesiołka reguluje hormony dzięki zawartości omega-6 i DHA oraz tzw. kwasu linolowego i oleinowego.

Należy jednak zaznaczyć, że stosowanie oleju z wiesiołka w ciąży nie jest już tak oczywiste. W niektórych źródłach i opiniach lekarzy można znaleźć informację, że wiesiołka należy unikać w pierwszych dwóch trymestrach. Eksperci zaznaczają, że olej z wiesiołka wprawdzie pomaga zajść w ciąże, ale wywołuje również skurcze, tak potrzebne przy samym zapłodnieniu, które później mogą doprowadzić do poronienia. Najrozsądniej, w przypadku ciąży i chęci kontynuowania terapii wiesiołkiem, jest skorzystać z konsultacji z lekarzem, ponieważ nie zawsze istnieją przeciwwskazania do jego stosowania.

A jak ma się ciąża do pielęgnacji olejem z wiesiołka? Wiesiołek tutaj jest polecany do masażu krocza w czasie ciąży, ponieważ utrzymuje odpowiednie nawilżenie naskórka i chroni go przed utratą wody, a tym samym wspomaga elastyczność skóry. Ponadto olej z wiesiołka może być stosowany do masażu niemowlęcego oraz jako preparat ujędrniający do skóry po ciąży.

Wiesiołek a przeciwwskazania

Ciąża nie jest jedynym przeciwwskazaniem do stosowania oleju z wiesiołka. Poniżej, dla lepszego rozeznania się w temacie, przygotowałam ogólną listę.

Jakie są ogólne przeciwwskazania do stosowania oleju z wiesiołka:

  1. Nie powinny spożywać go dzieci poniżej 12. roku życia.
  2. Nie jest przeznaczony dla kobiet w ciąży i w okresie laktacji (należy tu zawsze skonsultować się z lekarzem!).
  3. Wiesiołek może niekorzystnie oddziaływać w połączeniu z niektórymi lekami, np. w przypadku fenotiazyny i leków przeciwpłytkowych – jeżeli przyjmujesz jakiekolwiek leki, skonsultuj się koniecznie z lekarzem.
  4. Nie jest zalecany osobom mającym problem z krzepnięciem krwi oraz ze zdiagnozowaną padaczką lub innymi stanami wywołującymi napady drgawek.

Jeżeli chodzi o pielęgnację, każdorazowo przed zastosowaniem kosmetyku z wiesiołkiem, oleju z wiesiołka w kapsułkach czy tabletkach zapoznaj się z ulotką oraz dawkowaniem. Nie przekraczaj zalecanej dawki i stosuj produkt zawsze zgodnie z zaleceniem producenta.

Każdy preparat roślinny, w tym olej z wiesiołka, może wywołać reakcje niepożądane jak podrażnienia skórne.

Olej z nasion wiesiołka – podsumowanie

Zachętą do stosowania oleju z wiesiołka jest jego cena – jest on relatywnie tani, bo czysty olej kupimy już za kilkanaście złotych, a wystarcza na kilka miesięcy stosowania. Czy warto go stosować? Tak! Potwierdzają to opinie naszych klientek, które zdecydowały się na włączenie wiesiołka do pielęgnacji.

Podczas zakupu oleju z wiesiołka zwróć uwagę przede wszystkim na to, aby wybrany olej był tłoczony na zimno i był nieoczyszczony. Wybieraj produkty najlepiej w szklanych i ciemnych butelkach, które chronią zawartość. Po otwarciu oleju z wiesiołka najlepiej trzymaj go w lodówce (chyba że producent zaleci inaczej) – wtedy olej zachowa swoje właściwości nawet przez kilka miesięcy. Dobrze też wybierać produkty certyfikowane, a takie posiadamy w ofercie Triny, dzięki temu będziesz mieć pewność co do wysokiej jakości oleju z wiesiołka.

Czy stosujesz olej z wiesiołka? Co skłoniło po sięgnięcie akurat po ten olej? Podziel się w komentarzu!

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Dieta dla pięknych włosów – jakich witamin potrzebują Twoje włosy?

Dieta dla pięknych włosów – jakich witamin potrzebują Twoje włosy?

Zniszczone włosy po rozjaśnianiu? Ta regeneracja naprawdę pomaga!

Zniszczone włosy po rozjaśnianiu? Ta regeneracja naprawdę pomaga!

Prezentownik 2022: prezenty less waste i dla eko-zakręconych

Prezentownik 2022: prezenty less waste i dla eko-zakręconych

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany