Chcesz mieć gładką i jędrną skórę? Zrób peeling

peeling ciała rodzaje

Peeling to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych wykonywanych w domu. Regularnie stosowany wpływa na znaczną poprawę wyglądu naszej skóry, ułatwia wchłanianie substancji odżywczych aplikowanych w postaci balsamów i kremów do ciała, pomaga zwalczyć niedoskonałości. A odpowiednio dobrany, ujędrnia i wygładza skórę.

Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o peelingu

Peeling sposób na jędrną skórę

Nazwa peeling została zapożyczona z języka angielskiego. Peel oznacza złuszczać lub obierać. Wykonując peeling w domu, przy pomocy ścieralnych drobinek, którymi mogą być sól, cukier, czy ziarenka kawy, złuszczamy z powierzchni skóry martwy naskórek i usuwamy znajdujące się na niej zanieczyszczenia. Dotleniamy tym samym komórki skóry, wpływamy na poprawę mikrokrążenia i ułatwiamy skórze oczyszczanie się z toksyn.

Peeling ma za zadanie przygotować skórę na dalsze zabiegi pielęgnacyjne, a oczyszczając skórę, ułatwić jej przyjmowanie składników odżywczych i nawilżających.

Peeling należy wykonywać okrężnymi ruchami, nakładając kosmetyk na zwilżone ciało. Aby wzmocnić jego działanie, warto użyć rękawicę Kessa i przy okazji peelingu, wykonać też ujędrniający masaż. Spłukując ciało po peelingu warto wykonać prysznic z użyciem ciepłej i zimnej wody.

Zalety stosowania peelingu

  • wyrównuje koloryt skóry
  • rozjaśnia przebarwienia
  • usuwa ze skóry martwy komórek 
  • odblokowuje ujścia gruczołów łojowych
  • stymuluje skóry do odnowy
  • poprawia mikrokrążenia w skórze
  • wygładza i ujędrnia skórę
  • dotlenienia komórki skóry
  • zmiękcza i nawilża
  • usuwa ze skóry zrogowaciały naskórek

3 popularne peelingi, które musisz znać

Do najpopularniejszych peelingów, które możemy stosować w domu, należą peelingi typu scrub. Usuwanie (złuszczanie martwego naskórka) w tego typu peelingach następuje na skutek mechanicznego tarcia drobinek po skórze.

Rolę drobinek ścieralnych pełnią najczęściej cukier, sól i ziarenka kawy. Często są to też zmielone pestki winogron, moreli, malin, truskawek lub płatki owsiane.

Peeling solny

Peeling solny, w którym stosuje się sól morską jest peelingiem oczyszczającym i przeciwzapalnym.

Kryształki soli mają silne działanie ścierające. Usuwają ze skóry martwy naskórek, dotleniają komórki, pobudzają mikrokrążenie i oczyszczają naskórek z toksyn.

Sól morska jest bogata w mikroelementy, za sprawą których wykazuje działanie przeciwzapalne i odkażające. Peeling solny jest pomocny w walce ze zrogowaciałym naskórkiem i regularnie stosowany ułatwia usunięcie zgrubiałych fragmentów skóry z kolan, łokci i stóp.

Peeling solny będzie pomocny, gdy chcesz ujędrnić i wygładzić skórę. Minerały i pierwiastki śladowe znajdujące się w soli stabilizują gospodarkę wodną i wspierają aktywność enzymów skóry. Stymulują i przyspieszają też procesy metaboliczne zachodzące w skórze.

Peeling cukrowy

Do peelingu cukrowego stosuje się najczęściej cukier trzcinowy, który nie rozpuszcza się tak szybko, jak biały. Jest to peeling delikatniejszy od solnego i może być stosowany do pielęgnacji każdego rodzaju skóry. Również może być określany jako peeling przeciwzapalny oraz oczyszczający.

Cukier zmiękcza skórę, usuwa z niej martwy naskórek, oczyszcza, działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie.

Dobrze radzi z usuwaniem zrogowaciałego naskórka. Ułatwia skórze wchłanianie substancji odżywczych i nawilżających i przygotowuje ją do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych.

Peeling kawowy

Zmielone ziarenka kawy, czyli podstawowy składnik peeling kawowego zawierają kofeinę i to ona jest odpowiedzialna za działanie peelingu. Kofeina pobudza mikrokrążenie krwi, dotlenia komórki krwi, stymuluje odnowę komórkową.

Kawa wspomaga wydalanie toksyn oraz rozpad i wydalanie tkanki tłuszczowej znajdującej się pod skórą.

Peeling kawowy jest najpopularniejszym peelingiem antycellulitowym, wygładzającym i ujędrniającym skórę.

Ujędrnianie ciała peelingiem

Regularny, stosowany 1-2 razy w tygodniu peeling, może być Twoim sprzymierzeńcem z walce o gładką, jędrną i zdrową skórę bez oznak cellulitu.

Aby był skuteczny, powinien zawierać składniki, które wykazują działanie napinające, wzmacniają elastyczność skóry i poprawiają jej jędrność. Najbardziej skuteczne w ujędrnianiu ciała będą peelingi solne i kawowe, których skład został wzbogacony w takie składniki jak: algi morskie, kofeina, wyciąg z bluszczu, cynamon, olejki eteryczne: sosnowy, cyprysowy, mandarynkowy, grapefruitowy, rozmarynowy i sandałowy. Pomocne z ujędrnianiu skóry będą także olejek neroli, masło shea, olej makadamia, masło kakaowe i olej arganowy. Cennymi składnikami peelingu są też olej cedrowy, olej rokitnikowy, oliwa z oliwek i miód.

Pamiętaj jednak, że sam peeling nie wystarcza, aby ujędrnić i wygładzić skórę. Wskazane są także zdrowa, niskotłuszczowa dieta, aktywność fizyczna, masaże i chłodne prysznice.

Ujędrniający peeling krok po kroku

  1. Na zwilżoną wodą skórę nałóż odpowiednią ilość peelingu i delikatnie rozetrzyj.
  2. Masuj skórę okrężnymi ruchami i pozostaw peeling do ciała przez kilka minut na skórze. Dzięki temu jego składniki będą miały czas zacząć aktywnie działać.
  3. Aby wzmocnić działanie peelingu, do masażu użyj rękawicę Kessa lub szorstką gąbkę.
  4. Zmywając peeling ze skóry używaj na zmianę ciepłej i chłodnej wody. Pamiętaj, że gorąca woda jest sprzymierzeńcem cellulitu.
  5. Peeling spłukaj samą wodą, bez używania żelu pod prysznic.
  6. Po osuszeniu ciała wmasuj w skórę balsam lub mleczko do ciała o działaniu ujędrniającym i napinającym.

Czy czarne mydło to też peeling?

Czarne mydło Savon noir z eukaliptusem Najel
Czarne mydło Savon noir z eukaliptusem Najel

Czarne mydło (Savon noir), chociaż nie zawiera ścieralnych drobinek, działa na naszą skórę dokładnie tak samo, jak peeling. Oczyszcza skórę z toksyn, złuszcza martwy naskórek, dotlenia i nawilża skórę, dostarcza jej cenne składniki odżywcze.
Masaż wykonany przy użyciu czarnego mydła i rękawicy Kessa jest naszym sprzymierzeńcem w walce o jędrną, gładką i elastyczną skórę.

Rękawica Kessa wykonana z mocno skręconego włókna wiskozowego, służy do złuszczania martwego naskórka z powierzchni skóry. Otwierając pory wspomaga oczyszczanie skóry, pobudza krążenie i wygładza powierzchnię skóry.

Peelingowanie ciała czarnym mydłem to gomaż. Jest on częścią tureckiego rytuału Hammam, o którym więcej przeczytasz w tym tekście -> Rytuał hammam – jak to zrobić w domu?
Zaletą peelingu czarnym mydłem jest to, że może być on stosowany do pielęgnacji każdego rodzaju skóry. Czarne mydło nie wywołuje podrażnień, jest łagodne dla skóry.

W przypadku peelingu solnego i peelingów zawierających olejki cytrusowe należy zachować ostrożność, zwłaszcza, gdy masz podrażnioną skórę.

Sól i cytrusy mogą powodować szczypanie i pieczenie, na skórze może pojawić się też zaczerwienie.

Podsumowanie

Regularnie wykonywany peeling, to nasz sprzymierzeniec w walce o jędrną, gładką i napiętą skórę. Przygotowuje skórę do dalszych etapów pielęgnacyjnych, ułatwia wchłanianie substancji odżywczych z aplikowanych kremów i balsamów. Poddając skórę działaniu peelingu poprawiasz jej krążenie, przyspieszasz przemianę materii w komórkach skóry i ułatwiasz rozbijanie podskórnej tkanki tłuszczowej. Pamiętaj jednak o tym, że peeling jest tylko jednym z etapów ujędrniania skóry. Powinny towarzyszyć mu też zdrowa dieta, aktywność fizyczna i staranna pielęgnacja, bazująca na naturalnych kosmetykach o działaniu napinającym i wygładzającym skórę.

Czy pamiętasz o regularnym peelingowaniu ciała? Po jakie peelingi sięgasz najczęściej?

Przeczytaj także

Jak dbać o łokcie – sposoby na suchą i szorstką skórę na łokciach

Jak dbać o łokcie – sposoby na suchą i szorstką skórę na łokciach

Komentarze (4)

  1. A
    Asia
    Ja najczęściej sięgam po peeling cukrowy, który zawiera także olejki. Dzięki temu mam wygładzoną i jednocześnie nawilżoną skórę. Nigdy nie próbowałam peelingu kawowego i chyba się skuszę 🙂 bardzo ciekawy wpis!
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska
  2. A
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany