
Odpowiadam na najważniejsze pytania o peeling skóry głowy: dlaczego warto go robić? Jak często, w jaki sposób? Jakich efektów możesz się spodziewać? Poznasz najlepsze naturalne peelingi do skóry głowy i sposoby, jak zrobić peeling skóry głowy.
Słysząc peeling, pierwsze nasze skojarzenie to oczywiście twarz i usuwanie z jej powierzchni martwego naskórka oraz wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Popularne są też peelingi do ciała, które stosujemy głównie z myślą o ujędrnieniu skóry. A peeling skóry głowy? To wciąż mało popularny zabieg stosowany w pielęgnacji włosów i będący zaskoczeniem, gdy słyszy się o nim po raz pierwszy.
Spis treści
Peeling skóry głowy – dlaczego warto?
Zadaniem peelingu wykonywanego na skórze głowy jest oczyszczenie skóry z pozostałości po kosmetykach (szamponach, odżywkach, lakierach, piankach, żelach, lotionach itd.) i usunięcie z niej martwego naskórka. Podczas krótkiego masażu, który jest nieodłącznym elementem peelingu, poprawia się krążenie krwi w komórkach skóry, dotlenia cebulki i ułatwia skórze przyjmowanie składników odżywczych. A to przekłada się na efekty, które mogą być naprawdę zaskakujące!
Regularnie wykonywany peeling skóry głowy sprawia, że:
- włosy są odbite u nasady
- skóra jest odżywiona
- włosy wolniej się przetłuszczają
- zmniejsza się swędzenie skóry
- znikają podrażnienia
- skalp jest oczyszczony z pozostałości kosmetyków i codziennych zanieczyszczeń
- cebulki otrzymują więcej substancji odżywczych
- włosy zaczynają szybciej rosnąć
- zmniejsza się wypadanie włosów
- włosy są mocniejsze i bardziej lśniące
Żeby peeling skóry głowy przyniósł oczekiwane efekty należy wykonywać go regularnie, co najmniej raz w tygodniu.
Kiedy warto wykonać peeling skóry głowy?

Peeling skóry głowy warto stosować bez względu na rodzaj włosów i najlepiej włączyć go do ich stałej pielęgnacji. Wskazania, które mogą podjąć Ci decyzję o tym, żeby taki peeling zrobić to:
- osłabione włosy
- podrażniona, zaczerwieniona skóra
- częste swędzenie skóry głowy
- szybkie przetłuszczanie się skóry
- wolny wzrost włosów
- brak lekkości i objętości włosów
- łupież
- krostki na skórze głowy
- wypadanie włosów
W każdym z tych przypadków peeling pomoże przywrócić skórze równowagę, zadba o jej oczyszczenie i lepsze odżywienie cebulek.
Gotowy czy ze sklepu? Jaki peeling do skóry głowy wybrać?
W ofercie produktów do pielęgnacji włosów peeling jest wciąż rzadko spotykanym kosmetykiem. Może to sprawiać problemy i zniechęcać do wprowadzenia zabiegu peelingu skalpu do naszego rytuału pielęgnacyjnego. Na ratunek przychodzą więc peelingi domowej roboty, naprawdę bardzo proste w przygotowaniu i zapewniające skuteczne działanie oczyszczające.
Gotowe produkty mają tę zaletę, że ich składniki są skierowane na rozwiązywanie konkretnych problemów, mają odpowiednie proporcje, a ich stosowanie jest łatwe i przyjemne. Osobom, które mają obawy, co do działania kosmetyków robionych samodzielnie, polecam peeling do skóry głowy ze sklepu – będzie idealnym rozwiązaniem.
Tak, jak wspomniałam wcześniej, tego typu produktów nie ma wciąż zbyt wiele, dlatego warto posiłkować się też półproduktami, które doskonale sprawdzają się jako dodatek do peelingu – będą to na przykład glinki, lub kosmetykami o uniwersalnym i wszechstronnym działaniu, jak na przykład czarne mydło.
Peelingi i kosmetyki do peelingu skóry głowy ze sklepu
♥ Myjący rokitnikowy scrub dla skóry głowy Natura Siberica głęboko oczyszcza skórę głowy, zapobiega wypadaniu włosów, zwiększając dopływ krwi do cebulek włosowych, reguluje pracę gruczołów łojowych. Wspomaga walkę z łupieżem i zapobiega jego ponownemu powstawaniu. Nadaje się dla wszystkich typów włosów. Jest to bardzo popularny peeling do skóry głowy. Zbiera dużo pozytywnych opinii.
♥ Zielona glinka Nacomi może służyć do peelingu głowy i polecam stosować ją szczególnie wtedy, gdy masz problem z szybkim przetłuszczaniem się skóry i włosów. Glinka reguluje pracę gruczołów łojowych, absorbuje nadmiar sebum i oczyszcza skórę. Wystarczy, że wymieszasz ją z ulubionym szamponem i peeling gotowy.
♥ Łagodzący peeling do skóry głowy Vianek Różowy wykazuje działanie łagodzące i oczyszczające. Pomaga w usunięciu ze skóry pozostałości po kosmetykach stylizacyjnych (pianki, lakiery), nadmiar zrogowaciałego naskórka i łupież. Sprawia, że włosy są odbite u nasady i wolniej się przetłuszczają. Poprawia też ukrwienie i dotlenia skórę, stymulując w ten sposób cebulki i przyspieszając wzrost włosów.
♥ Glinka Ghassoul Nacomi, czyli glinka marokańska to świetny sposób na usunięcie ze skalpu tłuszczu wytwarzanego przez gruczoły łojowe, substancji organicznych i mineralnych pozostałych po odparowaniu potu, resztek keratyny i pozostałości produktów stosowanych do układania i utrwalania fryzury. Dodaje włosom lekkości, odbija je u nasady i przedłuża ich świeżość.
Szampony i mydła – nasze rekomendacje
♥ Peelingujący szampon do włosów w proszku Khadi nie jest typowym peelingiem, ale świetnie spełnia jego funkcję. Dokładnie oczyszcza włosy i skórę głowy z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń i nadmiaru sebum, pomaga odbić włosy u nasady i delikatnie je usztywnia. Wykazuje działanie wzmacniające cebulki włosów, zapobiega ich wypadaniu, odżywia i wygładza. Nadaje włosom piękny, naturalny połysk. W skrócie – robi jeszcze więcej niż typowy peeling do skóry głowy.
♥ Czarne mydło Bioline to kosmetyk o uniwersalnym zastosowaniu, świetny także jako peeling skóry głowy. Złuszcza i usuwa martwy naskórek, oczyszcza, odtyka zatkane pory i pomaga usunąć nawet bardzo głębokie zanieczyszczenia. Wspomaga łagodzenie stanów zapalnych i podrażnień, doskonale sprawdza się w pielęgnacji podrażnionej skóry. Przedłuża świeżość włosów.
Polecane kosmetyki naturalne do oczyszczania skalpu
Najlepszy peeling do skóry głowy, jaki znajdziesz w sklepie, to czarne mydło, czyli popularne Savon Noir.

Chociaż nie zawiera składników ścieralnych, doskonale oczyszcza skórę, usuwa z niej martwy naskórek, a masaż nim wykonany, poprawia krążenie i dotlenia komórki. W pielęgnacji skóry głowy doskonale sprawdzi się Czarne mydło z glinką rassoul i olejem laurowym. Nie tylko oczyści skórę i usunie martwy naskórek. Odżywi też cebulki, odtłuści skórę głowy, pomoże uregulować poziom sebum i złagodzi stany zapalne.
Nie mogę pominąć też mydła Aleppo z olejem laurowym.

Za sprawą swoich właściwości oczyszczających, może być delikatnym peelingiem skóry głowy. Jeśli Twoim problemem jest przetłuszczająca się skórą, wypróbuj mydło z 20% zawartością oleju laurowego. Do skóry suchej i łuszczącej wybierz mydło nawilżające. Doskonałe będzie z 5% zawartością oleju laurowego. Myjąc włosy mydłem Aleppo warto zastosować płukankę octową, która zmiękczy włosy i zmyje z włosów osad, który może pozostać po mydle.
Domowy peeling do skóry głowy
Przygotowanie peelingu do skóry głowy jest bardzo łatwe – wystarczy, że do szamponu dodasz 1-2 łyżki cukru, najlepiej trzcinowego i peeling gotowy. Taki peeling nie zawsze jednak się sprawdza i często słyszę opinię, że jest mało skuteczny. Ale spróbować i tak warto! A poniżej znajdziesz kilka innych pomysłów na domowe peelingi do skóry głowy, które warto przetestować, by znaleźć ten, który będzie służył Twoim włosom i skórze najlepiej.
Najlepsze peelingi do zrobienia w domu

Do najczęściej polecanych peelingów do skóry głowy należą te, które możesz wykonać sama w domu. Być może nie każdy z nich sprawdzi się u Ciebie, dlatego warto byś dała szansę każdemu z nich i dzięki temu znalazła peeling idealny.
Peeling cukrowy – nawilżający
To najbardziej popularny peeling do skóry głowy, którego przygotowanie wymaga połączenia cukru z delikatnym szamponem. Możesz użyć cukru trzcinowego, odpowiedni będzie też cukier biały. Jednak im większe kryształki cukru, tym lepiej. W związku z tym, że cukier szybko się rozpuszcza, peeling powinnaś nałożyć na głowę od razu po przygotowaniu. Peeling będzie delikatnie się pienił, a drobinki cukru nie tylko oczyszczą skórę, ale też ją nawilżą. Podczas masażu cukier się rozpuści, nie powinnaś więc mieć problemu z usunięciem go z włosów.
Peeling z glinką marokańską – odtłuszczający
Jest to doskonały peeling do skóry głowy, która się przetłuszcza. Glinka marokańska ma właściwości oczyszczające i odtłuszczające. Wspomaga leczenie łupieżu, dodaje włosom objętości, odbijając je u nasady. Do przygotowania peelingu potrzebujesz:
- 2 łyżki delikatnego szamponu
- 2 łyżki cukru trzcinowego
- 1 łyżkę glinki ghassoul
Wymieszaj wszystko składniki w miseczce i nałóż powstałą papkę na skalp. Delikatnie masuj, wykonując okrężne ruchy opuszkami palców. Po zakończeniu peelingu umyj włosy szamponem, aby wypłukać z nich glinkę.
Peeling kawowy – oczyszczający
To dobrze oczyszczający peeling, do którego przygotowania potrzebne są:
- 2 łyżki delikatnego szamponu
- 3 łyżki mielonej kawy
Ten peeling może nieco podrażniać delikatną skórę głowy. Zetknęłam się też z opinią, że może przyciemniać jasne włosy. Po jego zastosowaniu należy umyć włosy szamponem, aby wymyć ziarenka kawy.
Peeling lniany – normalizujący pracę gruczołów łojowych
Peeling o działaniu nawilżającym i regulującym pracę gruczołów łojowych. Polecany do przesuszonej i łuszczącej się skóry. Aby go przygotować potrzebujesz:
- 4 łyżki cukru
- 2 łyżki siemienia lnianego
- kilka kropli octu jabłkowego
Siemię lniane odżywia i wzmacnia cebulki, cukier nawilża skórę. Dodatek octu sprawia, że włosy są lśniące i lekko odbite u nasady.

Jaką rolę pełni peeling skóry głowy?
Peeling ma za zadanie oczyszczać skórę i usuwać z niej martwy naskórek. Wykonując peeling skóry głowy usuwasz z niej pozostałości po kosmetykach, dotleniasz cebulki i ułatwiasz skórze przyjmowanie składników odżywczych. Przy okazji regulujesz też pracę gruczołów łojowych i poprawiasz krążenie krwi w komórkach skóry głowy.
Efekty stosowania peelingu – zapamiętaj!
- skóra jest dokładnie oczyszczona, zrelaksowana i uspokojona
- skóra lepiej wchłania substancje odżywcze
- włosy są odbite od nasady
- wzmocnienie mieszków włosowych
- poprawa mikro-krążenia krwi w skórze głowy
- szybszy wzrost włosów
- odtłuszczenie skóry – włosy wolniej się przetłuszczają
- złagodzenie swędzenia i wyeliminowanie suchego łupieżu
- nawilżenie
Peeling skóry głowy krok po kroku
Pamiętaj, że peeling musi być wykonany delikatnie.
- Dokładnie zmocz włosy wodą i zaczekaj, aż jej nadmiar ścieknie.
- Nałóż peeling na skórę.
- Wykonaj 2-3 minutowy, delikatny masaż. Masuj głowę opuszkami palców, kolistymi ruchami.
- Spłucz peeling, starając się dokładnie zmyć pozostałe drobinki. Jeśli stosujesz np. peeling z glinką, umyj włosy szamponem.
- Nałóż na włosy odżywczą maskę.
- Spłucz i pozwól włosom naturalnie wyschnąć.
Na bardzo suche końcówki włosów przed wykonaniem peelingu nałóż odżywkę.
Jak często stosować peeling do skóry głowy?
Na początek możesz wykonywać peeling raz w tygodniu. Jeśli zaczniesz zauważać poprawę, skóra będzie uspokojona, przestanie swędzić, włosy będą przetłuszczały się wolniej, to wykonuj peeling raz na 2 tygodnie. Z czasem być może będziesz potrzebować tylko jednego peelingu w miesiącu. Wszystko zależy od tego, jak skóra i włosy będą reagować na peeling i jak szybko osiągniesz spodziewane rezultaty. Pamiętaj jednak, że peeling musi być wykonywany systematycznie.
Podsumowanie
Stosując peelingi do twarzy i ciała, nie zapominaj też o skórze głowy. Pozostałości po kosmetykach, które się nabudowują na skórze, zakłócają jej prawidłowe funkcjonowanie, co może być przyczyną wielu problemów z włosami i skórą, z którymi się zmagasz. Peeling jest jednym z tych zabiegów, które na pewno poprawią wygląd Twoich włosów i przyczynią się do zdrowego funkcjonowania skóry. Aby tak było, warto stosować go regularnie, jednocześnie pamiętając o tym, że ma być to zabieg wykonywany delikatnie, bo mocne tarcie, zwłaszcza, gdy stosujesz peeling cukrowy lub kawowy, może podrażnić skórę.
Stosowałaś już peelingi na skórę głowy? Który peeling najlepiej się u Ciebie sprawdził?
Komentarze (19)