Henna do włosów – tak, czy nie?

henna do włosów czy warto hennować włosy

Henna do włosów uważana jest za zdrowszy odpowiednik farb, który ma nie tylko służyć ich koloryzacji, ale również pielęgnować i poprawiać wygląd. Z drugiej strony można usłyszeć, że henna oblepia i przesusza włosy. Jaka jest prawda? Czy farbowanie henną roślinną okaże się bezpieczne dla włosów? I czy w ogóle warto stosować hennę do koloryzacji włosów?

Szukasz henny do włosów? Sprawdź:

Henna roślinna była znana już w starożytności. Stosowano ją wówczas między innymi do celów pielęgnacyjnych, leczniczych (np. do leczenia łupieżu) i ozdabiania ciała plemiennymi tatuażami. Dzisiaj henna znana jest głównie jako naturalny i zdrowszy odpowiednik chemicznych farb do włosów. Stosuje się ją także do podkreślania kolorów brwi i rzęs oraz do wykonywania zmywalnych tatuaży.

W dzisiejszym wpisie chciałabym skupić się jedynie na hennie do włosów, omówić jakie wady i zalety może mieć koloryzacja włosów henną i obalić (lub potwierdzić) mit o tym, że henna oblepia kosmyki, powodując ich niszczenie.

Henna, czyli co?

co to jest henna do włosów

Henna roślinna to barwnik, który uzyskuje się z liści i pędów rośliny o nazwie lawsonia bezbronna. Lawsonia występuje głównie na obszarze Indii, Australii, Afryki oraz Ameryki Łacińskiej. Aby uzyskać z niej proszek o właściwościach barwiących i koloryzujących, zerwane liście należy rozdrobnić i ugotować, a następnie wysuszyć. Powstała w ten sposób henna, o niezbyt przyjemnym zapachu i mało estetycznym kolorze, po połączeniu z wodą zyskuje płynną konsystencję i ma właściwości koloryzujące oraz pielęgnacyjne. Zawiera też wiele cennych składników mineralnych, w tym między innymi wapń, magnez i potas oraz liczne enzymy, błonnik, kwas oleinowy i linolowy oraz witaminy A, B i D.

Farbowanie włosów henną – co warto wiedzieć?

Omawiając farbowanie włosów henną warto zacząć od tego, że naturalna henna roślinna nie daje nam takich możliwości koloryzacyjnych, jak farba chemiczna. Lepiej więc nie nastawiać się na to, że przefarbujemy włosy czarne na blond albo, że z brązowych nasze kosmyki staną się nagle ognisto rude. Henna nie zawiera nadtlenku, więc nie może rozjaśniać włosów!

Paleta barw naturalnej henny jest dosyć ograniczona i uzyskany odcień w największym stopniu zależy od wyjściowego pigmentu włosów przed farbowaniem. W większości przypadków henna pogłębi i podkreśli naturalny odcień włosów, a ich kolor pozostanie niezmieniony. Warto jednak pamiętać, że lawsonia bezbronna barwi włosy na pomarańczowo-czerwono. Jeśli więc masz jasny kolor włosów, użycie henny może pozostawić na nich rudy kolor. W przypadku włosów ciemnych ich odcień pozostanie niezmieniony. Możemy zmienić kolor włosów blond przy użyciu henny na dowolny odcień, stosując dwuetapowe farbowanie.

Inaczej będzie działała henna, w składzie której oprócz lawsonii, pojawią się też inne naturalne barwniki uzyskiwane z roślin. Najczęściej stosowanym jest niebieskie indygo, czyli wyciąg z indygowca farbiarskiego. To jego dodatek sprawia, że możemy z pomocą henny mieć włosy np. w kolorze ciepłego miedzianego brązu. Jeśli oprócz indygo do henny zostanie dodana też amla – możesz liczyć na chłodny odcień brązu.

Pamiętaj, że henną nie rozjaśnisz włosów.

Skład dobrej henny

Wspomniane wyżej mieszanki henny z naturalnymi barwnikami możesz przygotować sobie samodzielnie. Zaczynając przygodę z koloryzacją włosów henną, warto sięgnąć po gotową do użycia mieszankę lub wymieszać je zgodnie z podanymi przez nas proporcjami. Musisz jednak uważać, żeby kupić naprawdę dobrą hennę, a nie taką, która jest nią tylko z nazwy.

Najlepsza henna do włosów – jak wybrać?

Kupując czystą hennę roślinną, zwróć uwagę na jej skład. Czysta henna powinna zawierać w składzie tylko jeden składnik o nazwie Lawsonia Inermis. Im więcej substancji wymienionych na etykiecie, tym gorzej. Jedynymi dodatkami, które mogą wzbogacać hennę do włosów, są natomiast wspomniane naturalne barwniki, czyli są to między innymi:

 • Indigo
 • Henna lawsonia
 • Amla
 • Harad
 • Shikakai
 • Brahmi
 • Bhringraj

Tylko w tych przypadkach możemy mówić o tym, że mamy do czynienia z naturalną henną roślinną.

Henna do włosów a farba roślinna do włosów – poznaj różnice

Jeśli henna, którą kupujesz, zawiera w składzie też dodatek takich ziół, jak np. neem czy bhringaraj oraz oleje roślinne lub ekstrakt z aloesu, jest już roślinną farbą do włosów na bazie henny, a nie oryginalną, czystą henną.

Producenci nadal nazywają jednak te farby hennami, bo zasada ich działania okazuje się nadal taka sama, a kluczowym składnikiem pozostaje lawsonia. Henny tego typu oferuje między innymi Khadi i są to produkty bardzo dobrej jakości, cieszące się ogromną popularnością i uznaniem. Dobre henny oferuje również Orientana. Twojej uwadze polecam szczególnie nowość na polskim rynku – henny premium Voono.

Zwracaj jednak uwagę na to, aby w hennach, które kupujesz nie było dodatkowych składników chemicznych. Będą one bowiem miały tak samo niszczący wpływ na Twoje włosy, jak klasyczna farba.

Jak henna wpływa na włosy?

Podczas farbowania włosów henną, czyli ich hennowania, cząsteczki lawsonu, czyli barwnika uzyskanego z lawsonii, przenikają do kory włosa. Następnie łączą się tam z włóknami keratyny i nadają pasmom właściwego koloru. Jednocześnie uzupełniają ubytki keratyny w kosmykach, stąd wrażenie, że po hennowaniu włosy stają się grubsze, mocniejsze i bardziej lśniące. Henna, łącząc się z keratyną, chroni też pasma przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych oraz utratą wilgoci. Jednak nie robi tego tak, jak często można usłyszeć, poprzez oblepianie włosów, ale właśnie przez uzupełnianie ich ubytków i uszkodzeń. Efekty na włosach zauważalne już po pierwszym użyciu i wzmacniają się z każdym kolejnym hennowaniem.

Wnikając w strukturę włosa henna trwale zmienia ich kolor. Dlatego powrót do koloru sprzed hennowania jest dość trudny i wymaga cierpliwości, bo włosy po hennie, aby odzyskać swój naturalny kolor, muszą odrosnąć.

jak działa henna

Przesuszenie włosów henną

Henna będąca mieszanką silnie działających ziół, może przesuszać  kosmyki, sprawiać, że będą sztywne, poplątane i trudne do rozczesania. Trzeba pamiętać, że zły stan włosów po hennowaniu utrzymuje się jedynie przez pierwsze 2-3 dni. Aby  uniknąć chwilowego pogorszenia się kondycji pasm, warto do henny, podczas jej przygotowywania, dodać łyżkę odżywki do włosów, która nie zawiera w składzie silikonów i dużej ilości olejów. W ten sposób już na etapie hennowania włosów zadbasz o mniejsze przesuszenie kosmyków.

Po koloryzacji naturalną henną włosy wymagają odpowiedniej pielęgnacji. 2-3 dni po hennowaniu koniecznie zacznij nakładać na kosmyki nawilżające odżywki i maski. Olejowanie włosów również jest wskazane. Wówczas zyskasz pewność, że farbowanie henną nie osłabi, ani nie uszkodzi pasm.

Jak przejść z chemicznych farb do włosów na naturalną koloryzację?

Aby przejść z farbowania chemicznego na naturalne, wystarczy odczekać 14 dni. Naturalne farby są dobrze tolerowane przez chemiczne. Powodem dla którego przy pierwszej aplikacji farbowanie może nie zadziałać są drogeryjne kosmetyki do pielęgnacji włosów, bogate w silikony i parabeny, które uniemożliwiają hennie wniknięcie wgłąb włosa. Jeżeli masz takie w swojej łazience, to najpierw musisz zacząć od detoksykacji swoich włosów.

Jak detoksykować włosy?

 • Detoksykująca maska Hair of Gauri – zawiera zioła, które pomagają pozbyć się silikonowego filmu z włosów i skóry głowy.
 • Nałóż maskę na włosy i skórę głowy na 15 minut. Najlepiej jeśli zabieg powtórzysz 3 razy przed pierwszym farbowaniem henną.
 • Wymień swoje drogeryjne szampony i odżywki na takie bez silikonów i parabenów. Szampon do włosów VOONO
  nie tylko intensywnie nawilża włosy i zawiera bogactwo składników naturalnych, ale do tego pięknie pachnie.

Pierwsze farbowanie henną może zmyć się bardzo szybko ponieważ Twoje włosy mogą być jeszcze pokryte silikonowym filmem, który pozostawiły po sobie drogeryjne kosmetyki pielęgnacyjne. Nie martw się! Z każdym kolejnym farbowaniem kolor będzie się utrzymywał coraz dłużej, a Twoje włosy będą coraz zdrowsze. Musisz uzbroić się w cierpliwość i zadbać o swoje włosy z należytą starannością – Twoje włosy Ci się za to odwdzięczą! Uważaj na silikony!

W każdym momencie możesz ponownie przejść na chemiczne farbowanie włosów. Gdy zdecydujesz się na hennę, nie zalecamy jednak rozjaśniania włosów farbami chemicznymi.

Jakie produkty szczególnie polecamy przed farbowaniem henną?

Regularne używanie tych produktów idealnie przygotuje Twoje włosy na naturalną koloryzację henną. Detoksykacja włosów i skóry głowy nie jest konieczna, natomiast zagwarantuje Ci, że kolor będzie się lepiej trzymał włosów i wolniej będzie się wypłukiwał.

Jak nałożyć hennę do włosów?

Hennę możesz nałożyć samodzielnie na swoje włosy, poprosić kogoś bliskiego lub wybrać się z zakupionym produktem do fryzjera. Przygotowanie henny nie jest trudne, potrzebujemy jedynie kilka niezbędnych akcesoriów.

Do nałożenia henny będziesz potrzebować:

 • stary ręcznik
 • rękawiczki (dołączone do opakowania z henną Voono)
 • czepek foliowy (dołączony do opakowania z henną Voono)
 • henna w wybranym kolorze
 • pędzel do aplikacji
 • naturalny szampon bez silikonów i parabenów
 • miska
 • termometr do herbaty
 • gorąca woda (brązowe i czarne odcienie zalewamy wodą o temperaturze 50 stopni Celsjusza, a czerwone od 60 do 90 stopni Celsjusza).

Ile henny użyć?

 • 70 – 80 g na włosy krótkie
 • 80 – 100 g na włosy do karku
 • 110 – 150 g na włosy do ramion
 • 140 – 200 g na długie włosy

Nie oszczędzaj henny, dzięki temu zapobiegniesz powstaniu plam. Lepiej użyć więcej proszku niż za mało.

Przygotuj mieszankę henny

Przygotuj hennę w wybranym odcieniu lub mieszankę różnych odcieni w odpowiednich proporcjach. Przykłady jak mieszać hennę znajdziesz na naszym blogu. Korzystaj z ceramicznej lub plastikowej miski (nie używaj metalowych misek ani metalowych akcesoriów do mieszania).

odmierzanie henny do włosów

Dodaj wodę do henny

Stopniowo wlewaj gorącą wodę o temperaturze 50°C dla odcieni brązowych i ciemnych, 60-90°C dla odcieni rudych i czerwieni.

dodaj wodę do henny

Wymieszaj hennę z wodą

Wymieszaj mieszankę do konsystencji jogurtu (jeśli mieszasz kilka kolorów, upewnij się, że je odpowiednio wymieszałeś).

odpowiednia konsystencja henny

Umyj włosy łagodnym szamponem

Umyj włosy naturalnym szamponem bez SLS i SLES i delikatnie osusz je ręcznikiem.

umyj włosy szamponem przed henną

Nałóż hennę na włosy

Nałóż równomiernie hennę na wilgotne włosy. Najlepiej zrobić to w dzieląc włosy na warstwy, tak aby wszystkie włosy były dokładnie ufarbowane (można zapiąć włosy i stopniowo je rozpinać). Jeśli masz wrażliwą skórę głowy, pozwól hennie ostygnąć przed jej nałożeniem.

jak nakładać hennę

Owiń włosy

Owiń dokładnie włosy folią lub załóż czepek. Ważne jest, aby henna miała odpowiednie warunki do działania – powinna być ciepła i nie powinna wysychać. Hennę można podgrzać suszarką do włosów, aby przyspieszyć cały proces farbowania. Możemy również założyć ręcznik, ciepłą czapkę na folię lub czepek. Hennę pozostawiamy na 45 minut – 2 godziny.

owijanie włosów henna

Spłucz hennę z włosów

Dokładnie umyj włosy delikatnym szamponem bez silikonów, aż woda będzie spływać czysta.

zmywanie henny

Nie myj włosów przez 48 godzin

Gdy już spłuczemy hennę z włosów nie powinniśmy przez 48 godzin myć głowy. Przez ten czas kolor będzie się utleniał, w niektórych przypadkach uzyskany kolor włosów może jeszcze trochę ściemnieć

henna po spłukaniu

Jak często można hennować włosy?

Po pierwszym użyciu, kolor może wypłukać się w około 4 tygodnie, jednak henna nie wypłukuje się całkowicie. W przeciwieństwie do farbowania chemicznego, henna otula i nie niszczy włosów. Przy regularnym stosowaniu henny wystarczy farbować odrosty, a raz na 3 miesiące ufarbować włosy na całej długości.

Efekty henny – jak wyglądają włosy po hennie?

Aby zebrać wszelkie niezbędne informacje o hennie, przetestowałam ją na sobie. Wypróbowałam jak należy nakładać hennę oraz jakie jest jej działanie na włosach. Posiadam włosy za ramiona, raczej grube oraz gęste ale niestety trochę zniszczone. Zależało mi na otrzymaniu średniego brązu w zimnym odcieniu, więc wymieszałam henny VOONO Dark Brown oraz Cassia w proporcji 70:30.

henna voono średni brąz

Wodę do henny przygotowałam w temperaturze50°C. Łączna ilość henny wyniosła 280 g, jednak mieszanki wyszło zdecydowanie za dużo i spokojnie mogłam przygotować tylko 200 g henny. Hennę trzymałam na włosach przez godzinę.

nakładanie henny na włosy

Henna na włosy – efekty przed i po

henna do włosów efekt przed i po

Pierwszym wrażeniem było, że moje włosy są sztywne oraz ciężko mi było je rozczesać. Nie zastosowałam szamponu ani odżywki przy spłukiwaniu henny. Producent VOONO zezwala jednak na użycie delikatnego szamponu oraz opcjonalnie łagodnej odżywki przed spłukaniem henny.

Po wysuszeniu włosów zachwycił mnie efekt błyszczących włosów. Co ważne, piękny blask utrzymuje się nadal, póki co są to trzy tygodnie po hennowaniu.

błyszczące włosy po hennie

Czy warto hennować włosy według mnie?

To była moja pierwsza styczność z henną, wcześniej stosowałam wyłącznie farby chemiczne. Wybrałam odcień bardzo zbliżony do mojego naturalnego koloru włosów, więc efekt koloryzacji nie jest bardzo widoczny. Zależało mi bardziej na efekcie odżywienia. Tutaj jestem bardzo zadowolona z rezultatu. Włosy są zdrowsze i przede wszystkim pięknie się błyszczą. Chętnie wrócę do henny jeszcze nie raz, prawdopodobnie decydując się tym razem na ciemniejszy odcień. Dla mnie zalety henny (m.in. połysk i miękkość włosów, filtr UV na włosach, brak chemii) przewyższają niedogodności z nią związane (zapach trawy i sztywność włosów przez 48 godzin przed pierwszym umyciem po hennowaniu).

Co można dodać do henny?

 • Czarna herbata – dodaje zimnych refleksów i pomaga zniwelować ognisty czerwony kolor henny.
 • Kurkuma – łyżeczka kurkumy dodaje czerwieniom naprawdę ognistego odcienia .
 • Herbata rumiankowa – możemy liczyć na złociste refleksy i delikatniejszy odcień henny.
 • Szczypta cynamonu lub pokruszone goździki (uwaga na reakcję alergiczną!) – dodaje bardzo gorący odcień do odcieni czerwieni. Dodatkowo doskonale nawilża skórę głowy i wzmacnia cebulki włosów. 
 • Czerwone wino – wzmacnia działanie henny i nabłyszcza włosy. 
 • Kawa – nadaje naturalny kolor zimnych brązowych refleksów, nawilża skórę głowy i wspomaga wzrost nowych włosów.
 • Sok z cytryny – wspomaga zdolność barwienia henny, stosowany jest głównie w odcieniach pomarańczy, które rozjaśnia. 
 • Proszek goździkowy – wzmacnia zdolność barwienia henny. 
 • Ocet jabłkowy – podkreśla odcienie czerwieni . 
 • Hibiskus – zawiera mnóstwo minerałów, witamin i innych substancji aktywnych, które sprytnie można wykorzystać do różnych celów, zwłaszcza do rozjaśniania odcieni i odżywiania włosów.
 • Wyciąg z pokrzywy – nie wpłynie za bardzo na kolor, ale nada włosom połysk i uzdrowi włókno włosa.

Czy dodawać olejek do henny?

Do samej mieszanki barwiącej dobrze jest dodać kilka kropel olejku. Poniżej ściąga jaki olejek będzie dla Ciebie najlepszy.

 • włosy przetłuszczające się polubią: olejek szałwiowy, olejek lawendowy, olejek migdałowy, olejek jojoba, olejek z drzewa herbacianego, olejek z pestek arbuza 
 • włosy z tendencją do wypadania będą wdzięczne za: olejek rycynowy, olejek arganowy, olejek migdałowy, olejek dyniowy, olejek z rokitnika, olejek morelowy, olejek rozmarynowy 
 • idealne na porost włosów będą: olejek rycynowy, olejek z awokado, olejek rozmarynowy, olejek dyniowy, olejek z pestek czerwonego melona, ​​olejek szałwiowy 
 • nabłyszczenie i objętość zapewnią: olejek lawendowy, olejek konopny, olejek migdałowy, olejek makadamia
 • przeciwłupieżowe działanie wykazują: olejek rycynowy, olejek migdałowy, olejek z pestek czerwonego melona, ​​olejek rozmarynowy

Oliwa z oliwek bardzo mocno natłuszcza włosy i tworzy na włosach film olejowy, po którym henna może dobrze się nie przyjąć (pigmentacja nie wnika poprawnie we włosy). Ponadto olejek ten słabo zmywa się z włosów, włosy często pozostają tłuste i obciążone.

Kiedy włosy robią się zielone po hennie?

Kolejną wprowadzającą w błąd informacją o hennie jest przestroga, że wyjdą Ci zielone włosy. Oczywiście może zdarzyć się taki przypadek, ale jest on prosty do wyeliminowania, jeżeli będziesz przestrzegać poniższych instrukcji.

Naturalne henny do włosów mogą zmienić kolor na zielony tylko wtedy, gdy wybrany odcień henny zawiera indygo (odcienie brązowe i czarne) i jest nakładany na blond włosy. Drugi przypadek występuje wtedy, gdy nakładamy hennę w kolorze brązowym lub czarnym na włosy, na których został użyty rozjaśniacz. Zielony kolor pojawia się wtedy, gdy we włosach brakuje czerwonego pigmentu.

Jak uniknąć zielonego odcienia?

Jeśli masz blond włosy i chcesz przefarbować je na brązowo to musisz zastosować farbowanie dwuetapowe. Najpierw zafarbuj włosy henną naturalną w odcieniu Copper, a dopiero później henną w wybranym, brązowym kolorze. Farbowanie może nastąpić jedno po drugim. Jeżeli odcień brązu który wybrałaś okazał się zbyt ciemny – zmieszaj maskę do włosów z witaminą C w proszku i nałóż na włosy.

Jak farbować włosy siwe?

Jeśli masz do 30% siwych włosów, wystarczy że zafarbujesz włosy wybranym kolorem. Jeśli masz brązowe lub czarne włosy, a liczba siwych włosów przekracza 30% będziesz musiała zafarbować włosy dwufazowo. Ta zasada nie obowiązuje wtedy, kiedy masz siwe włosy, które chcesz zafarbować na czerwono.

Jak farbować włosy dwufazowo?

Najpierw nałóż odcień Copper na umyte delikatnym szamponem bez silikonów włosy. Nałóż mieszankę jedynie na odrosty i pozostaw na 30 minut. Zmyj hennę, a następnie nałóż swój wybrany kolor (brązowy lub czarny) na całą długość włosów. Zostaw hennę na 60 minut do 2 godzin.

Zobacz również:

Co może zniechęcać do hennowania włosów?

Koloryzacja włosów henną ma swoje niewątpliwe zalety, do których należy przede wszystkim to, że dzięki hennie w naturalny sposób możemy uzyskać piękny kolor włosów. W skórę nie wnikają wówczas potencjalnie szkodliwe substancje jak parabeny, nadtlenek amoniaku, nikiel czy fenylendiamin. Hennowanie włosów poprawia też ich kondycję, podkreśla naturalny odcień i nadaje im połysk. Henna wykazuje również – co warto podkreślić – dobry wpływ na skórę głowy, łagodzi podrażnienia i może być pomocna w zwalczaniu łupieżu. Przed zastosowaniem naturalnego barwnika trzeba jednak wiedzieć, że henna do włosów ma też swoje wady, które potrafią zniechęcać do jej stosowania.

Henna do włosów – wady

Henna na włosy nie spełni jednak oczekiwań wszystkich, przede wszystkim dlatego, że jej stosowanie może wydawać się niektórym osobom niewygodne.

Zanim zdecydujesz się na koloryzację henną do włosów, poznaj gorsze strony hennowania pasm:

 • Wśród wad, które ma henna do włosów, warto na pewno wymienić jej zapach. Naturalna henna pachnie niezbyt przyjemnie i dość intensywnie. Jednak zapach ten można złagodzić, dodając do henny łyżeczkę cynamonu lub sproszkowanych goździków.
 • Czas trzymania henny na włosach jest nieco dłuższy niż czas trzymania zwykłej farby chemicznej – producent Voono zaleca trzymanie henny od 45 minut do 2 godzin.
 • Nakładanie henny na włosy i zmywanie jej jest brudzące. Dlatego najlepiej robić to w łazience, a nie mając wprawy, poprosić kogoś o pomoc. Zmywając hennę warto natomiast najpierw zanurzyć włosy w misce z wodą i lekko nimi wstrząsnąć oraz przeczesać palcami. Następnie należy zmywać barwnik pod strumieniem ciepłej wody do czasu, aż będzie przezroczysta.
 • Zniszczone końcówki włosów szybciej chłoną barwnik, dlatego po kilku myciach mogą stać się ciemniejsze od pozostałej części pasm .
 • Henna może delikatnie rozprostowywać skręt kręconych włosów, jednak nie jest to regułą.
 • Przygotowując hennę do włosów warto trzymać się wskazówek i proporcji zalecanych na opakowaniu. Bardzo ważna jest też temperatura wody, w której ją rozrabiamy.

Czy henna do włosów to dobry wybór?

Henna roślinna będzie na pewno dobrym wyborem, jeśli zależy Ci na łagodnym farbowaniu, które nie zniszczy pasm. Henny są dużo łagodniejsze od chemicznych farb do włosów, ich zaletą okazuje się  również to, że mają działanie wzmacniające i pielęgnujące. Hennowanie to również dobra alternatywa w koloryzacji włosów dla wszystkich tych, którym nie zależy na częstej zmianie koloru, a jedynie pogłębianiu i delikatnym zmienianiu jego odcienia.

Henna do włosów może natomiast nie przypaść Ci do gustu ze względu na ograniczony wybór kolorów oraz czas, jaki należy poświęcić na hennowanie. Usunięcie barwnika z włosów też nie jest łatwe, więc hennując pasma, musisz być przygotowana na to, że uzyskany kolor pozostanie na Twoich włosach przez wiele miesięcy.

Jestem bardzo ciekawa, jakie masz doświadczenia związane z hennowaniem włosów. Podziel się swoimi wrażeniami. Daj znać, czy stosujesz lub stosowałaś hennę na włosy i jak się to u Ciebie sprawdza oraz jakie masz porady dla osób, które chcą dopiero rozpocząć hennowanie. 

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Paznokcie hybrydowe – wszystko co musisz wiedzieć

Paznokcie hybrydowe – wszystko co musisz wiedzieć

Komentarze (64)

 1. A
  Agnieszka
  Witam. Około roku temu przeszłam na henne. Jestem zachwycona. Wczesniej, moim problemem byly wypadające, kruche i suche wlosy. Zawsze. Odżywki pomagaly na krótko. Już po pierwszym hennowaniu włosy przestały wypadac, są lśniące. Nie plączą się, nie używam odżywek, bo po co. Olejuje je. I tyle. Zapach? Da się przeżyć. Jak mokry szczaw:) polecam
  Odpowiedzi ()
  1. Olga Pietraszewska
  2. l
   lucyna
   Ja farbuje parę lat henna włosy mieszam kolor kasztan wiśnie i czekoladę mam naprawdę dobre gęste włosy i faktycznie henna je prostuje bo z natury są falowane polecam hennę bo po farbach miałam zawsze cienkie łamliwe włosy może nie nadawały się poprostu do farb
  3. I
  4. D
   Danuta
   Jeny, co to za bełkot… Najpierw trzeba się douczyć, a nie szerzyć bzdury typu „kolor włosów po hennie zostanie niezmieniony”. Kpina z czytelnika po prostu…
 2. M
  Marzena
  farbuje wlosy juz od bardzo dawna i ciagle chemicznymi farbami a ze mam juz troche lat i moje wlosy tez sa podniszczone ta chemia wiec zaczelam sie zastanawiac nad HENNA ale slyszalam ze oblepia wlosy i juz zadna inna farba tego nie zlapie
  Odpowiedzi ()
  1. Olga Pietraszewska
 3. p
  pryga
  Witam…skusilam sie na henne bo chcialam poprawic stan wlosow, wybralam odcien rudego. Ale niestety, z uwagi ze mam czarne naturalne wlosy odrost pozostal praktycznie niezmieniony-dodam ze wczesniej malowalam farbami na kolor wlasnie rudy. I pytanie-czy moge i ew. za jaki czas moge malowac wlosy z powrotem farba chemiczna…niestety po prostu nie jestem zadowolona efektem…
  Odpowiedzi ()
  1. Olga Pietraszewska
   Olga Pietraszewska
   Jeśli było to pierwsze farbowanie henną to myślę, że spokojnie po upływie miesiąca można zastosować ponownie tradycyjne metody koloryzacji. Pozdrawiam.
 4. A
  Agnieszka
  Ograniczona gama kolorów mocno zawęża wybór… Czy ktoś próbował czegoś takiego jak bezbarwna henna (cassia henna) i mógłby się podzielić wrażeniami? Jestem naturalnie pszenną blondynką i nie zależy mi na zmianie koloru, tylko na uzupełnieniu ubytków.
  Odpowiedzi ()
  1. o
   ola
   Ja próbowałam. Miałam piękne i zdrowe włosy, a cassia Khadi czyli bezbarwna henna wysuszyła je na wiór od nasady po same końce. Dziękuję za taką naturę i nie polecam.
  2. a
   aleksander
   Bo źle się za to zabrałaś, ola. Ziółka warto rozrabiać na żelu lnianym, a po robić płukankę z żelu lnianego. Zioła wysuszają, ale odwracalnie i na krótko. 3 dni po ziółkowaniu trzeba z myciem odczekać, potem zrobić humektantowy włosing – i tak przesuszu nie ma. I nie istnieje coś takiego jak bezbarwna henn. Cassia jak i senes nadają żółty/złoty odcień.
 5. A
  Aga
  Wiele ciekawych informacji można się dowiedzieć z postów na tym blogu, lecz tutaj raczej wkradł się błąd. Mam na myśli zdanie – cyt. „W większości przypadków henna pogłębi i podkreśli naturalny odcień włosów, a ich kolor pozostanie niezmieniony”. Przecież sama lawsonia bezbronna barwi na pomarańczowo-czerwono. I o ile na czarnych lub bardzo ciemnych włosach może faktycznie tak zadziałać, to na jaśniejszych włosach pozostawi kolor (rudy, pomarańczowy), więc pisanie, że nie zmienia koloru jest zbyt dużym uproszczeniem, które wprowadza w błąd osoby nie mające doświadczenia w tym temacie. A taki błąd trudno będzie usunąć z włosów…
  Odpowiedzi ()
  1. Olga Pietraszewska
  2. P
   Patrycja
   Taak, ten fragment to bzdura okrutna. Dobrze, że Aga zwróciłaś uwagę. Tylko szkoda, że autorka tego artykułu tego i tak nie poprawiła, a komentarze niewiele osób czyta. Jest w tym artykule kilka głupot i ten kto wziął się uważniej za hennowanie, ten o tym znakomicie wie.
  3. Olga Pietraszewska
   Olga Pietraszewska
   Dziękuję za zwrócenie uwagi, faktycznie ten fragment był niepoprawiony i jest to bardzo duże niedopatrzenie z mojej strony.
 6. K
  Klaudia
  Malowałam pare lat farbami chemicznymi, przeszłam na henne bez problemu od pierwszego malowania było ok, po jakimś czasie spowrotem wróciłam na farby chemiczne (a henną malowałam nawet co 2 tygodnie), bez problemu brała mi farba chemiczna po hennie. Teraz jestem w ciąży i wracam do henny 🙂 chyba jestem uzależniona od malowania, ale lubię często coś zmieniać 😉
 7. E
  Odpowiedzi ()
  1. A
   Aleksandra
   Powinna pokryć bardzo dobrze, ponieważ włosy siwe mają w sobie już mało pigmentu i na pewno łatwo przyjmują farby chemiczne, więc i z henną nie powinno być problemu.
 8. S
  Susu
  Mam pomalowane włosy na ciemny braz farba chemiczną. Chce przejsc na henne. Czy jak pomaluje henna po całości ciemny braz nie zrobia sie czarne ?
  Odpowiedzi ()
  1. Olga Pietraszewska
 9. A
  Ania
  Czy mozna ciemną henną pokryć blond pasemka i rude włosy, jestem szatynka i chciałabym włosy przyciemnic, wrócić do swojego koloru na początek przynajmniej do ciemnego brązu.. więc pytanie brzmi czy henna pokryje moje kolorowe włosy?? Pomocy…:(
  Odpowiedzi ()
  1. A
   Aneta
   Powinna pokryc 🙂 Natomiast henna jest inna niz zwykle farby, bo nie rozjasnia, wiec mozesz miec refleksy w nieco innym kolorze, jednak powinno wygladac to naprawde dobrze 🙂
 10. A
  Agnieszka
  Chemicznej farby uzywam od dawna. Marzy mi się chłodny brąz ale nie wiem jak mieszanka gotowa lub samodzielna z indygo zachowa się na włosach farbowanych. Przy dwuetapowym hennowaniu używa się czerwonej henny ale mam wątpliwości jak to zadziałam przy chłodnym, oczekiwanym efekcie. Można w pierwszym etapie użyć cassia/senes?
  Odpowiedzi ()
  1. Olga Pietraszewska
 11. n
  natalia
  hennuje włosy od dawna. Oczywiście przez wiele lat farbowałam też nirmalnymi chemicznymi farbami które niszczą włosy. Także po 3 latach henne zdradziłam z farbą apteczną Biokap, mysląc ze ta farba to dobro, przecież taka naturalna..Okazuje się ze biokap to jedna wielka chemia , w zasadzie gorsza niż niektóre farby drogeryjne. Więc z podkulonym ogonem powróciłam do henny i już z nią zostanę.Uwielbiam stan włosów jakie ona daje to raz a także efekt naturalnego koloru. Z natury jestem brunetką, mam ciemnobrązowe włosy , farbuje ogólnie od 18 roku życia. mam 36.. Hennuje na ciemny brąz. Mieszam ze sobą farby khadi. Pół paczki indygo plus pół paczki henny naturalnej z amlą i jatrophą. Kolor który wychodzi to ciepły ciemny brąz. Hennuje co 3 tyg ponieważ mam pasmo siwych włosów przy przedziałku i po prostu nie znosze jak się pojawia 🙂 Sam proces hennowania jest ogólnie prosty z tym ze to trzymanie na głowie pod folią 4 godziny jest męczące. Nie znoszę również tego ze henne spłukuje się tylko wodą i nie można nic nakładać kolejne 48 godzin. Więc zostaje mi nakładać hennę w piątek popołudniu i dop w poniedziałek rano przed pracą myje włosy i odżywiam.. Ale tą sobotę i niedzielę się męczę ponieważ mam włosy do pasa , gęste i wygniatają mi się podczas snu więc nie wyjdę w rozpuszczonych..musze chodzić w kitce sobotę i niedzielę..No ale potem efekt wow! lśniące piękne i przede wszystkim zdrowe włosy! Jest sens to robić naprawdę. Polecam henny khadi oraz orientana. Dodam ze używałam kolorów z khadi jak: naturalna z amlą i jatrophą, czarna, indygo, orzechowy brąz oraz orientata ciemny brąz. Najpiekniejszy efekt jeśli chodzi o pielęgnację daje henna khadi naturalna z amlą i jatrophą, jest niesamowita! może dlatego ze to czysta henna
  Odpowiedzi ()
  1. Olga Pietraszewska
   Olga Pietraszewska
   Bardzo dziękuję Ci za ten komentarz! Często podziwiam efekty po hennowaniu włosów i gdyby nie to, że sama jestem blondynką, chętnie bym wypróbowała efekty koloryzacyjne (nie tylko pielęgnacyjne) henny na swoich włosach 🙂
 12. E
  Ewu
  Hennowanie bardzo fajnie mi ogranicza puch na włosach. Rzeczywiście lekko prostuje mój skręt, ale lekkie fale też są ładne, po paru myciach ten efekt mija. Generlanie polecam też dodać trochę glutka lnianego do henny, świetnie nawilza:)
 13. k
  karolina
  Chciała bym wiedzieć jak sprawdza się henna przy farbowaniu włosów siwych? całkiem siwych. Farbuję włosy farbą chemiczną i włosy wypadają
  Odpowiedzi ()
  1. Olga Pietraszewska
   Olga Pietraszewska
   A może spróbujesz użyć farbę na bazie naturalnych składników? Takie farby radzą sobie z siwizną. Co do henny nie mam pewności, ale może ktoś inny podpowie?
  2. D
   Dora
   Hej. Ja hennuję już 1,5 roku na orzechowy brąz. Pokrywa siwe, ale te są zawsze lekko jaśniejsze niż te już pofarbowane wcześniej. Mnie to bardzo pasuje bo nie ma efektu sztucznej czupryny tylko naturalny efekt. Ja polecam!
 14. P
  Plum
  Bardzo nie lubię takich artykułów sponsorowanych, bo prawda jest taka że już po roku hennowania włosy nadają się jedynie do sciecia. Henna robi z nich suhce sztywne wyschniete do granic możliwości druty. To jest tragedia. Wnika w strukturę włosów i bzdura jest odzywienie, bo jak można odżywiać martwe części? Dlatego hennie już nigdy zdecydowane nie. Jak chcecie mieć ładne włosy to dajcie o swoje naturalne.
  Odpowiedzi ()
  1. Olga Pietraszewska
   Olga Pietraszewska
   To nie jest artykuł sponsorowany, tylko informacyjny, opublikowany na stronie sklepu internetowego z kosmetykami. To, że u Ciebie henna się nie sprawdziła, nie znaczy, że u innych nie działa.
 15. M
 16. A
  Anitka
  Ja nie polecam farbowania henna czarna khadi. Wychodzi słaby kolor który ma odcień zielonkawy gdzieniegdzie. Myślałam że po 3 farbowania zniknie ta zielen ale wcale nie zniknęła. Brak głębi koloru. Smutne. Trzeba wrócić do chemii…
  Odpowiedzi ()
  1. A
  2. A
   Anonim
   To dlatego, że pewnie kupiłyście hennę z domieszkami indygo, przez który włosy mogą zmieniać kolor na zielony lub niebieskie.
 17. W
  Odpowiedzi ()
  1. Olga Pietraszewska
 18. o
  ola
  Farbuję włosy henną 35 lat. Mam teraz włosy do ramion. Każdy fryzjer woła uczennice i pokazuje jak można zadbać o włosy, są gęste, błyszczące, ładnie się układają. Tak naprawdę każdy myśli, że to mój własny kolor, bo już moich ciemnych nikt nie pamiętam. Kiedyś włosy były kasztanowe, teraz bardziej ciemno rude z ciemniejszymi pasemkami (siwizna:) którą tak naprawdę widzę tylko ja przy odrostach:)).Poleceam osobom z ciemnymi włosami.
 19. K
  Kasia
  Dziękuję za ten wpis. Ja dopiero chciałabym rozpocząć przygodę z hennowaniem. Kilka miesięcy temu kupiłam opakowanie henny w proszku. Dziś wyjęłam ale już wiem, że tak od razu się nie da, więc zaplanowałam pierwsze hennowanie na przyszły weekend, abym mogła zawczasu przygotować mieszankę. Moje włosy są ciemny (mysi?) blond. Od lat farbuję je chemicznymi farbami w salonie fryzjerskim. Są w kiepski m stanie, cienkie, tak jakby mało ich. Ostatnia moje farbowanie w salonie było 6 tygodni temu. W między czasie kładłam na włosy „hennę” z tubki (Delia) i na przyszły weekend planuję naturalną. Tak się zastanawiam czy mogę tak po prostu użyć naturalnej henny czy powinnam przygotować w jakiś sposób włosy? Pozdrawiam serdecznie. 🙂 K
 20. E
  Erinti
  Dzięki za ten wpis. Sama nałożyłam hennę na włosy (3 razy) i to chyba będzie koniec. Mam włosy osłabione rozjaśnianiem, nałożyłam hennę Khadi i generalnie moje kłaczki źle reagują. Po zmyciu są tak sztywne, że ledwo je mogę ułożyć by leżały na plecach. Stosuję odżywki do włosów zniszczonych, maski, odżywki bez spłukiwania, olejki i łagodne szampony ale mam wrażenie, że po hennowaniu włosy są w gorszym stanie. Także olejuję włosy oliwką z oliwek. Kolor się w ogóle ni trzyma, i po 2 maks 3 tygodniach muszę nakładać od nowa. Po jakim czasie mogę wrócić do chemicznych farb? Stosowałam wcześniej Herbatint oraz Garnier Olia i włosy były w znacznie lepszym stanie niż po hennie.
 21. M
  Mma
  Ja ogólnie uwielbiam henny od khadi ale hennowania włosów nie polecam nikomu, kto chce w przyszłości rozjaśnić włosy bo włosy stają się zielone w kontakcie z rozjaśniaczem Pozdrawiam
  Odpowiedzi ()
  1. P
   Patrycja
   Robią się zielone jeśli używa się katam albo jeśli mieszanka henny, której się używa ma w składzie indygo. Wtedy trzeba się z tym liczyć, że podczas rozjaśniania wyjdzie 'glon’. W pozostałych przypadkach nie ma czego się obawiać.
 22. M
  Marta
  Witam 😉 Po 25 latach farbowania mowie: Nigdy wiecej chemii. Od kwietnia stalam sie „wlosomaniaczka”. Zadbalam o wlosy. Oleje, maski, wcierki. To byl grunt pod cassie, senes, rzewien,. A wczoraj po raz pierwszy henna. Wloski rude. Blyszczace. Jest ich wiecej. Nie wypadaja! Slicznosci!!
  Odpowiedzi ()
  1. A
 23. K
  Kamila
  Osobiście śmiało polecam naturalna henna indyjsk. Nadaje się do farbowania włosów – nadaje czerwone tony oraz do mehendi. Instrukcja stosowania Henny przy farbowaniu włosów jest dość prosta: W zależności od długości włosów, przesyp odpowiednią ilość proszku do naczynia. Dodaj składnik zakwaszający, np. sok jabłkowy, hibiskus, kwasek cytrynowy. Wymieszaj hennę z ciepłą wodą (najlepiej z żelem lnianym). Pozostaw hennę na ok. 7-8 h (im jest cieplej, tym henna szybciej wydziela barwnik). Po odstaniu, nałóż hennę na wilgotne włosy umyte wcześniej oczyszczającym szamponem bez dodatku filmformerów. Rozprowadź hennę na włosach. Przykryj głowę folią. Trzymaj hennę minimum 3 h – może być dłużej w zależności od odcienia jaki chcesz uzyskać. Spłucz głowę czystą wodą i nie myj włosów przez 48 h – henna potrzebuje czasu, żeby utlenić się do ostatecznego koloru. Produkt oczywiście w 100 % wegański.
 24. m
  marcixs
  Hej, farbowalam włosy wcześniej moje blond włosy farbą chemiczna na ciemny brąz. Chciałabym zastąpić farbę hennowaniem ale strasznie mi to nie wychodzi, kupowałam sattve ciemny brąz i potem czarny. Obie nie przyniosły efektów, jedynie blond odrosty zafarbowało mi na rudo :// będę próbować z farbowaniem dwuetapowym ale mam do tego kilka pytań bo ciągle jest to dla mnie czarna magia. Czy jako bazę pod indygo moge użyć ciemnego brązu henny sattva? Zależy mi na ciemnym brązie, ewentualnie może być czarny Proszę o pomoc, bo nie umiem tego ogarnąć a od chemicznej strasznie lecą mi włosy :(((
  Odpowiedzi ()
  1. Marysia Wajda
   Marysia Wajda
   Wysłaliśmy pytanie bezpośrednio do źródła, czyli do producentów farb, musimy jednak chwilę zaczekać na odpowiedź od nich 🙂
  2. A
   Anna
   Używam od prawie półtora roku mieszanki Orientana karmelowy brąz. Mam już sporo siwych włosów. Henna chwyta moje siwe i brązowe włosy tylko trzeba nałożyć bardzo grubą warstwę, naprawdę grubą, potem trzymać 3 godziny. Ewentualnie poprawić kolejnego dnia. Absolutnie nie myć 48 godzin. Potem trzyma się świetnie. Oczywiście po 3 tygodniach widać odrost ale tak jest po każdej farbie. Całości nie farbuję częściej niż co 7 tygodni a odrosty kiedy nie mogę patrzeć na siwe czyli co 3 tygodnie. Bardzo polecam od kiedy uczuliłam się na farby chemiczne.
 25. T
  Taida
  Prawie całe życie stosuję hennę i jestem bardzo zadowolona. Każdy się dziwi że hna daje taki intensywny kolor,włosy są błyszczące,grubsze. Do przygotowania dodaję czasem żółtko,bo lepiej się rozprowadza.
 26. J
  Jadwiga
  Witam serdecznie ! Właśnie mam włosy odbarwiane z ciemnego brązu na blond .Oczywiście włosy są spalone. Chciałabym przejść na hennę. Kiedy po farbowaniu chemicznym mogła bym przejść na hennę. Prosiła bym o poradę. Pozdrawiam
  Odpowiedzi ()
  1. Marysia Wajda
   Marysia Wajda
   Po farbowaniu chemicznym wystarczy odczekać 14 dni. Problemem jedynie może być nałożenie henny w kolorze brązowym lub czarnym na rozjaśniane włosów. Przez brak czerwonego pigmentu we włosach możemy uzyskać efekt zielonych włosów. W takim przypadku niezbędne będzie dwuetapowe hennowanie – najpierw henną Cooper, następnie w wybranym ciemnym kolorze.
 27. M
  Megi
  Używałam wczesniej szamponów CastingCremeGloss w kolorze 525 i jak się zmywał to wychodziły czerwone. Naturalne mam ciemny brąz i chciałam rozjaśnić ale w stronę miedzianego a nie czerwonego. Teraz użyłam Henny&Indigo Venity 100% Natural 4.0 Brąz i są zbyt ciemne. Troche się boję że jak użyję Venita Orzechowy Brąz 4.34 to będę mieć kolor skorupki orzecha włoskiego czyli brąz jasniejszy ale bez refleksów miedzi. Zawiera Senna&Cassia. Po samej hennie obawiam się że wyjdą czerwonawe. Kasztanowego Brązu (Rubia&Henna&Indigo) tez sie boje, a mianowicie tego ze mi jeszcze przyciemni. POMOCY !!!
  Odpowiedzi ()
  1. Marysia Wajda
   Marysia Wajda
   Niestety nie znam tych marek henny, więc nie jestem w stanie się wypowiedzieć na ich temat. Proszę pamiętać, że henną nie rozjaśnimy włosów (brak w niej składników, które by działały rozjaśniająco). Do uzyskania rudego – miedzianego świetnie sprawdza się henna Cooper od VOONO 🙂
 28. E
  Ela
  Przeszłam na hennę bo chemiczne farby zniszczyły mi włosy i dostałam uczulenia. Henna odbudowała włosy,zaczęły rosnąć intensywniej i nie wypadają a po chemii garściami zbierałam. mam siwe ale dwuetapowe hennowanie pięknie pokrywa. Cieszę się z ładnych włosów mimo wieku
 29. K
  Kasia
  Kurde totalny brak wiedzy biję po oczach, nie tak trudno nawet te kilka lat wstecz było znaleźć rzetelną wiedzę na ten temat
  Odpowiedzi ()
  1. Marysia Wajda
   Marysia Wajda
   Proszę wskazać, co dokładnie według Pani jest nierzetelną informacją. Artykuł został oparty na wiarygodnych źródłach, własnym doświadczeniu i sprawdzonych materiałach od producenta henny premium VOONO.
 30. A
  Aneta
  Jeśli o henne chodzi to farbuję nią już lata więc wiem dużo na jej temat i po prostu czuję potrzebę sprostowania jednej rzeczy z tego artykułu. Dobrej jakości henna farbuje jak wściekła np. Khadi. Warto rozrabiać ją na wodzie destylowanej (woda do żelazek dostępna w każdym markecie) i odstawić na przynajmniej 2h w ciepłe miejsce aby zioła miały czas puścić barwnik. Woda w temperaturze 90C. Jeśli wasze włosy są jasne z pewnością otrzymacie rude włosy, nie ma innej możliwości. Czasem pierwsze farbowanie daje subtelny połysk jeśli macie odporne włosy, ale z każdym kolejnym kolor się nadbudowuje i staje ciemniejszy, u mnie po latach był to już taki kasztan, niektórzy uznawali go za brąz. Jeśli włosy macie ciemne to ten filtr również będzie na waszych włosach, z każdym razem intensywniejszy. Natomiast jeśli włosy macie koloru czarnego to będzie ten połysk widoczny co najwyżej pod słońce. Zachęcam do zerknięcia na stronę producenta Khadi aby zobaczyć jaki kolor może wam wyjść, oraz pamiętajcie że jeśli w mieszance jest indygo to przy rozjaśnianiu otrzymacie glonowo zielony kolorek. Polecam mocno henne dla tych którzy lubią kolory od rudości po czernie, gdyż włosy stają się po niej piękniesze i grubsze i dużo łatwiej je zapuścić. Pozdrawiam 🙂
  Odpowiedzi ()
  1. Marysia Wajda
   Marysia Wajda
   Dziękuję za podzielenie się swoim doświadczeniem. Każdy taki komentarz jest dla mnie i czytelniczek bloga bardzo cenny 🙂
 31. N
  Nati
  A co sadzi Pani o balsamie koloryzujqcym z ekstrakten z Henny firmy venita – Henna color? W jej skladzie jest wiele skladnikow. Czy mimo tego nie szkodzi ona wlosom?
  Odpowiedzi ()
  1. Marysia Wajda
   Marysia Wajda
   Nie znam niestety tego produktu. Wszystko zależy od składu – jeżeli tylko w składzie są składniki, które odpowiadają Pani włosom to nie widzę przeciwskazań do jej stosowania.
 32. M
  Margola
  Witam od roku farbuje wlosy henna sattva.kolor był super,ale od dwóch miesięcy moje włosy przestały przyjmować kolor henny poprostu jakbym wogole ich nie farbowała co może być powodem może mi ktoś pomoże
 33. A
  Anna
  Witam, chciałabym przejść na henne tylko nie wiem jaką wybrać. Może ktoś mi pomoże. Dodam że włosy w połowie naturalne i w połowie rozjaśniane pół roku temu. Mój kolor naturalny to mysi blond Chciałabym tylko dodać blasku moim naturalnym włosom jaka henna będzie odpowiednia? Pozdrawiam Anna

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany