Peeling enzymatyczny – jak działa, dla kogo i jaki peeling wybrać

peeling enzymatyczny

Złuszczanie naskórka jest jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, które możemy wykonywać samodzielnie w domu. Warto sięgnąć w tym celu po naturalny peeling enzymatyczny – mniej popularnym od peelingu mechanicznego, a tak samo, o ile nie bardziej, skuteczny. Jeśli zastanawiałaś się kiedyś nad tym, jak działa taki peeling, czy rzeczywiście oczyszcza skórę i czy jest to peeling odpowiedni dla Twojej skóry, koniecznie przeczytaj dzisiejszy wpis do końca.

Peeling enzymatyczny uznaje się za najbardziej delikatną formę złuszczania martwego naskórka. Jest on polecany szczególnie osobom z wrażliwą i naczyniową cerą, doskonale sprawdza się też u osób zmagających się z trądzikiem. Chociaż efekty jego działania nie są widoczne od razu, to warto stosować taki peeling do twarzy (i nie tylko!) co najmniej raz w tygodniu. I co najważniejsze – można zrobić taki peeling samodzielnie w domu, bez potrzeby wychodzenia do kosmetyczki.

Domowy peeling enzymatyczny

Peelingi enzymatyczne jeszcze niedawno wykonywało się głównie w gabinetach kosmetycznych. Tego typu zabiegi do tej pory cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem i popularnością, bo taki peeling to świetny sposób na oczyszczenie i odświeżenie cery, odetkanie porów i lepsze odżywienie skóry. Zabiegi z wykorzystaniem peelingów enzymatycznych trzeba jednak regularnie powtarzać, dlatego możliwość wykonywania ich w domu spotkała się z dużym entuzjazmem, a peelingi enzymatyczne przeznaczone do stosowania w warunkach domowych cieszą się coraz większą popularnością. Wśród gotowych produktów można znaleźć głównie peelingi zawierające enzymy z owoców – bromelainę z ananasa i papainę z papai, które aktywują się podczas kontaktu z wodą. Zdarza się, że ich działanie wspiera niewielki dodatek kwasów hydroksylowych, np. kwas mlekowy.

rodzaje enzymów w peelingach

Co to jest i jak działa peeling enzymatyczny?

Peeling enzymatyczny ma najczęściej formę gęstej pasty, kremu lub żelu. Nie zawiera drobinek ścierających, które są podstawowym składnikiem peelingu mechanicznego. Dlatego taki peeling działa dużo łagodniej na skórę, ale też efekty jego działanie nie są widoczne od razu.

Działanie peelingu enzymatycznego polega na tym, że zawarte w nim enzymy rozpuszczają warstwę rogową naskórka.

Nie dzieje się to jednak od razu i efekty działania takiego peelingu będą widoczne dopiero po 2-3 dniach od jego nałożenia na skórę. Może się to objawiać np. odstającymi skórkami, których absolutnie nie należy usuwać peelingiem mechanicznym.

Rozpuszczając naskórek peeling enzymatyczny:

  • oczyszcza skórę
  • odtyka zatkane pory
  • usuwa zaskórniki
  • zmniejsza widoczność porów
  • wygładza skórę
  • poprawia i wyrównuje koloryt skóry
  • ułatwia skórze absorbowanie substancji odżywczych i nawilżających z kremów i olejów
  • zmiękcza skórę
peeling enzymatyczny co daje

Peeling enzymatyczny a mechaniczny

Aby peeling enzymatyczny był skuteczny potrzebuje czasu i regularnego stosowania. Wykonując taki peeling po raz pierwszy musisz być przygotowana na to, że skóra nie stanie się od razu miękka i gładka, jak po peelingu mechanicznym. Za to stosując peeling enzymatyczny regularnie będziesz mogła zauważyć, że efekty jego działanie są dużo lepsze, niż w przypadku peelingu mechanicznego, który działa jedynie na zewnętrznej warstwie skóry.

jak działa peeling enzymatyczny

Dla kogo jest peeling enzymatyczny?

Peeling enzymatyczny ze względu na delikatną konsystencję pozbawioną drobinek złuszczających mogących podrażniać skórę i powodować jej zaczerwienie, polecany jest głównie cerom delikatnym i wrażliwym, cerom z tendencją do rumienia, alergicznym i naczyniowym. Ten rodzaj peelingu poleca się także cerom trądzikowym z zaostrzonymi zmianami trądzikowymi i ropnymi stanami zapalnymi, cerze dojrzałej i suchej oraz cerze z przebarwieniami i zatkanymi porami. Po peeling enzymatyczny mogą sięgać też osoby mające cerę tłustą lub mieszaną, jednak w ich przypadku lepszym wyborem może okazać się peeling mechaniczny.

Jak stosować peeling enzymatyczny?

Peeling enzymatyczny stosujemy na oczyszczoną wcześniej skórę. Przed jego wykonaniem warto ocenić, jakiego oczyszczenia wymaga skóra, bo jeśli peeling zawiera w składzie substancje myjące – wystarczy tylko usunąć makijaż. Z kolei brak substancji myjących będzie wymagał dokładnego oczyszczenia skóry z użyciem żelu, pianki lub emulsji oczyszczającej i jej stonizowania. Dopiero na tak przygotowaną skórę nakłada się peeling.

Używanie peelingu enzymatycznego jest bardzo proste. Peeling enzymatyczny nakładamy na lekko wilgotną skórę suchymi dłońmi. Warto pamiętać, aby nie stosować peelingu na suchą skórę. Następnie wykonujemy masaż (w tym celu dłonie należy zwilżyć wodą), podczas którego peeling zmienia się w kremową emulsję i może lekko szczypać skórę. Masaż powinien trwać 5 do 10 minut, chociaż w przypadku bardzo wrażliwych cer można ten czas skrócić do 2-3 minut. Peeling możemy pozostawiać na skórze tak jak maseczkę i zwilżać, gdy będziemy czuć, że wysycha.

Co po peelingu enzymatycznym?

Peeling enzymatyczny zmywamy ze skóry letnią wodą, następnie delikatnie ją osuszamy, tonizujemy i nawilżamy. Warto pamiętać, że stosowanie peelingów enzymatycznych wymaga dobrego nawilżania skóry i jest nieodłącznym elementem tego zabiegu.

peeling enzymatyczny jak stosować

Jak często wykonywać peeling enzymatyczny i kiedy zrezygnować z jego stosowania?

Peeling enzymatyczny, podobnie jak peeling mechaniczny, możemy stosować 1 raz w tygodniu. Jeśli brakuje nam czasu na to, żeby powtarzać peeling w regularnych, tygodniowych odstępach czasu, warto zadbać o to, żeby przerwy w stosowaniu peelingu nie były dłuższe niż 3 tygodnie.

Przeciwwskazaniem do wykonywania peelingów enzymatycznych jest mocne pieczenie, szczypania i swędzenie skóry podczas zabiegu i jej bardzo mocne zaczerwienie już po zmyciu peelingu. Oczywiście należy pamiętać o tym, że te objawy są całkowicie normalne, gdy enzymy pod wpływem wody zaczynają aktywować swoje działanie, jednak powinny dość szybko ustąpić. Jeśli więc przez cały zabieg skóra bardzo mocno piecze, a po zmyciu peelingu jest bardzo mocno podrażniona, może to oznaczać, że masz uczulenie na enzymy, a Twoja skóra nie toleruje tego rodzaju peelingów.

Po peeling enzymatyczny (mechaniczny również) nie należy sięgać, gdy na skórze są widoczne rany, zadrapania i bardzo zaognione stany zapalne.

Kosmetolog radzi: Peeling enzymatyczny a słońce

kosmetolog radzi

Peeling enzymatyczny bez wątpienia jest najbardziej delikatną metodą złuszczania martwego naskórka. Zabieg ten jest odpowiedni dla każdego rodzaju cery. Często pojawiają się pytania o to, czy peeling enzymatyczny i słońce to bezpieczne połączenie. Czy można stosować peeling po opalaniu? Czy peeling niszczy opaleniznę? Przede wszystkim warto zachować rozwagę i uważnie obserwować reakcję skóry na słońce. Świeżo opalona, podrażniona promieniowaniem słonecznym skóra potrzebuje przede wszystkim intensywnego nawilżenia. Zarówno od zewnątrz, jak i od środka. Po peeling enzymatyczny najlepiej sięgnąć kilka dni po opalaniu. Zabieg ten nie powoduje ścierania opalenizny. Wręcz przeciwnie! Złuszczenie martwych komórek zewnętrznej warstwy naskórka peelingiem enzymatycznym świetnie pomaga wyrównać koloryt opalenizny. Zanikanie opalenizny jest efektem naturalnej odnowy komórek naskórka. Melanina, czyli pigment odpowiedzialny za barwę komórek skóry, powstaje w warstwie podstawnej naskórka, stopniowo przemieszczając się ku górze. Pełny cykl trwa około 28 dni. 

Peeling enzymatyczny warto zastosować także w ramach przygotowania skóry do opalania. Opalenizna ma wtedy szansę utrzymać się dłużej. To, o czym bezwzględnie należy pamiętać w kontakcie ze słońcem to właściwa fotoprotekcja. Stosowanie filtrów przeciwsłonecznych oraz krótkotrwałe, kontrolowane ekspozycje na słońce to najlepszy sposób na zdrową opaleniznę.

Najlepsze peelingi enzymatyczne – Ranking 2023

Jeśli do tej pory nie stosowałaś peelingów enzymatycznych i nie wiesz, po jaki produkt tego typu sięgnąć, poniżej znajdziesz krótką prezentację wybranych peelingów enzymatycznych, które cieszą się dużą popularnością. Są to produkty dość łagodne dla skóry i stosowane w odpowiedni sposób, zgodnie z zaleceniami producenta, które powinnyśmy dostosować też do wymagań, potrzeb i stanu naszej skóry, nie powinny wyrządzić żadnej krzywdy. Warto jednak mieć na uwadze to, że nie każdej skórze taki peeling będzie służył.

Poniżej prezentujemy ranking najlepszych peelingów enzymatycznych, stworzony na podstawie opinii i ilości zamówień danego produktu.

Miejsce 1. Rozświetlający peeling enzymatyczny do twarzy z kwasami owocowymi od Mel Skin

♥ Peeling enzymatyczny Mel Skin to bogate źródło kwasów owocowych, który łączy w sobie enzymy z papai, granatu i ananasa. Skierowana zwłaszcza do cery dojrzałej, rewitalizuje skórę i rozjaśnia przebarwienia. Peeling Mel Skin złuszcza martwy naskórek, oczyszcza, zmiękcza, wygładza i ujednolica koloryt skóry. Wszystkie te działania są możliwe, dzięki bogactwu składników zawartych w peelingu. W składzie oprócz enzymów znajdziemy m.in. witaminę C, laktozę oraz algi. Klientki chwaliły ten peeling za skuteczne działanie i za naprawdę dobrą wydajność.

Miejsce 2. Vita Lemon Sparkling Peeling Gel od Mizon

♥ Cytrynowy peeling enzymatyczny Vita Lemon Sparkling Peeling Gel Mizon delikatnie złuszcza i usuwa martwy naskórek, odtyka pory i reguluje poziom sebum. Sprawia, że skóra zaczyna wyglądać bardziej promiennie i świeżo, jest oczyszczona, odżywiona i odzyskuje zdrowy koloryt.

Miejsce 3. Multikwasowy peeling enzymatyczny do twarzy – Matcha power peel od Veoli Botanica

♥ Kolejną propozycją jest peeling zawierający enzym z ananasa (bromelainę) oraz kompozycję kwasów owocowych 10% (winowy, cytrynowy, mlekowy). Produkt działa złuszczająco, usuwa martwe komórki naskórka i widocznie wpływa na poprawę wyglądu i kolorytu skóry.

Miejsce 4. Owocowy peeling enzymatyczny z papainą i bromeliną od Biocosmetics

♥ Owocowy peeling enzymatyczny w proszku wymaga samodzielnego wymieszania z wodą lub hydrolatem. Bazą kosmetyku jest papaina i bromelina, czyli enzymy z ananasa i papai. Peeling bardzo dobrze oczyszcza skórę, złuszcza martwy naskórek oraz zwęża pory. Stosowanie tego produktu rozjaśni przebarwienia oraz poprawki ukrwienie skóry.

Miejsce 5. Aktywny peeling enzymatyczny do twarzy od Gift of Nature

♥ Enzymatyczny peeling do twarzy Gift of Nature delikatnie oczyszcza skórę, przywraca jej miękkość, gładkość i promienny wygląd. Bardzo lubiany i dobrze oceniany kosmetyk w korzystnej cenie.

Miejsce 6. Peeling enzymatyczny Kali Musli od Orientana

♥ Peeling, który spowalnia starzenie i poprawia kondycję skóry? Tu musi być Kali Musli. Kosmetyk ten doskonale złuszcza i wspomaga odnowę naskórka. Do tego skutecznie zmniejsza przebarwienia i podrażnienia, powodując że skóra staje się gładka, miękka i ukojona.

Miejsce 7. Multifunkcyjny peeling enzymatyczno-mechaniczny od Resibo

♥ Multifunkcyjny peeling enzymatyczno-mechaniczny Resibo to propozycja dla osób, które chcą odkryć zalety stosowania peelingów enzymatycznych, bez jednoczesnego rezygnowania ze stosowania peelingów mechanicznych. Peeling delikatnie złuszcza i regeneruje naskórek, odżywia i poprawia koloryt skóry.

Miejsce 8. Naturalny peeling enzymatyczny od Shy Deer

♥ Peeling enzymatyczny Shy Deer skutecznie rozpuszcza martwy naskórek, poprawia koloryt skóry oraz ją wygładza. Jest przy tym bardzo delikatny, można go stosować do każdego rodzaju cery. W składzie znajdziemy głównie aktywne składniki złuszczające pochodzenia roślinnego (ekstrakt z ananasa, ekstrakt z papai i enzym z dyni).

Miejsce 9. Naturalny peeling enzymatyczny od Miya

♥ Peeling enzymatyczny Miya oczyszcza zatkane pory, zwęża je i przywraca skórze świeży, promienny wygląd. Wykazuje działanie nawilżające i wygładzające.

Miejsce 10. Algopure delikatny peeling od Sensum Mare

♥ Peeling-maska Sensum Mare z owocowymi enzymami (zawiera kompleks enzymów z żurawiny, papai i mango) jest delikatny i nie powoduje podrażnień. Posiadaczki cery naczynkowej (i nie tylko!) na pewno to docenią. Usuwa martwy naskórek, zmiękcza, nawilża i wygładza skórę.

Wasze pytania dotyczące peelingu enzymatycznego

Czy peeling enzymatyczny jest dobry na zaskórniki?

Tak, dzięki enzymom zawartym w peelingu, warstwa rogowa naskórka jest rozpuszczana, co powoduje usunięcie zaskórników. Aby efekt były zadowalające, musimy liczyć się z systematycznym wykonywaniem peelingu enzymatycznego.

Czy peeling enzymatyczny jest odpowiedni dla cery naczynkowej?

Jak najbardziej. Peeling enzymatyczny jest polecany w szczególności dla cery naczynkowej, wrażliwej i alergicznej. Dzięki delikatnej konsystencji niweluje ryzyko podrażnień i zaczerwienienia cery, porównując do stosowania peelingów mechanicznych.

Czy można stosować peeling enzymatyczny po kwasach?

Peelingi medyczne z użyciem kwasów, zazwyczaj mają za zadanie złuszczenie martwej warstwy naskórka. Po użyciu silnych kwasów, zalecana jest terapia nawilżająca i odżywiająca skórę. Skóra po zastosowaniu kwasów może się łuszczyć, nie należy jej wówczas odrywać i stosować dodatkowych peelingów, nawet delikatnych jak enzymatyczne.

Czy peeling enzymatyczny pomaga na trądzik?

W przypadku stanów ropnych, najbezpieczniej jest konsultować leczenie i pielęgnację ze specjalistą. Peelingi enzymatyczne są bardziej zalecane od peelingów ziarnistych w przypadku problemów z trądzikiem, ze względu na mniejsze ryzyko na rozniesienia bakterii.

Czy można stosować peeling enzymatyczny codziennie?

Nie zalecamy stosowania codziennie. Warto zapoznać się z instrukcjami użycia peelingu od producenta. Optymalny efekt przyniesie nam systematyczne użycie peelingu enzymatycznego raz w tygodniu.

Czy peeling enzymatyczny działa na blizny?

Peeling enzymatyczny działa delikatnie, jednak dzięki systematycznemu stosowaniu może wyrównać koloryt skóry, wygładzić skórę oraz również spłycić drobne blizny.

Czy peeling enzymatyczny można stosować w ciąży?

Ważne jest systematyczne wykonywanie peelingu, zarówno twarzy jak i ciała. Kobiety w ciąży nie muszą rezygnować z tej części pielęgnacji i mogą spokojnie wykonywać peeling enzymatyczny. Pamiętajmy jednak, że każda z nas reaguje inaczej na dany składnik i warto przetestować nowy produkt na małym fragmencie skóry, czy jego skład nie powoduje u nas uczulenia. Czytajmy również etykiety produktów, które stosujemy. Jeżeli peeling (bądź jakikolwiek kosmetyk) nie jest zalecany dla kobiet w ciąży, producent powinien zamieścić taką informację na opakowaniu.

Podsumowanie

Peeling enzymatyczny to świetny sposób na oczyszczenie skóry, jej miękkość, gładkość i promienny wygląd. Pamiętaj jednak o tym, że nie każda skóra toleruje tego typu peelingi i jeśli zauważysz, że Twojej skórze peeling enzymatyczny nie służy, zrezygnuj z jego stosowania.

Źródła:

  1. Dylewska-Grzelakowska Joanna, Kosmetyka stosowana, Warszawa, 1999.
  2. Lenartowicz Izabela, Skin Doctor, Kraków, 2018.
  3. https://biotechnologia.pl/kosmetologia/peeling-enzymatyczny,12727

Podobne wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Jeśli stosujesz peelingi enzymatyczne koniecznie daj znać, jak się u Ciebie sprawdzają i który z wypróbowanych peelingów lubisz najbardziej.

Przeczytaj także

Komentarze (4)

  1. Z
  2. M
    Odpowiedzi ()
    1. Marysia Wajda
      Marysia Wajda
      Dziękujemy, staramy się dodawać systematycznie nowe treści na naszym blogu. Zachęcamy do lektury pozostałych artykułów 🙂
  3. A
    Ania
    Spora dawka wiedzy o peelingu enzymatycznym. Wiem, na co zwracać uwagę szukając odpowiedniego produktu dla mnie, plus dzięki za gotowe top10 produktów 🙂

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany