Witamina E w kosmetykach – poznaj sekret witaminy młodości

witamina E w kosmetykach

Witamina E jest nazywana jest witaminą młodości nie bez powodu – stosowana na skórę pomaga odmłodzić skórę. Sprawdź, jakie zastosowanie i działanie ma witamina E w kosmetykach i dlaczego warto włączyć ją do swojej rutyny pielęgnacyjnej!

Witaminę E spotkasz w niemal każdym kosmetyku. Dlaczego? Po pierwsze, wykazuje korzystne działanie na skórę i włosy. Po drugie, pełni funkcję naturalnego przeciwutleniacza składników lipidowych. Co warto wiedzieć, witamina ta nie rozpuszcza się wodzie, tylko w tłuszczach. Tym samym witamina E to nie tylko świetny i polecany składnik kosmetyczny, ale też naturalny konserwant. Jak działa? Po jakie kosmetyki z witaminą E warto sięgnąć? Podpowiadamy!

Czym jest witamina E?

O witaminach antyoksydacyjnych, w tym witaminie E, zrobiło się głośno w latach 80. XX wieku. Wtedy to naukowcy zaczęli badać i rozumieć, że uszkodzenia wywołane przez wolne rodniki mogą być przyczyną wielu chorób przewlekłych, w tym miażdżycy. Zainteresowanie wzbudziły również pod kątem kosmetycznym, co przyczyniło się do popularyzacji witaminy E w kosmetykach.

Witamina E jest składnikiem odżywczym, którego organizm potrzebuje, aby wspierać układ odpornościowy i pomagać komórkom w regeneracji. Wykazuje cenne właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne, do tego zapobiega tworzeniu się skrzepów w tętnicach serca. To sprawia, że dostarczanie jej wystarczającej ilości w diecie jest niezbędne dla codziennego zdrowia i wyglądu.

Jeśli dostarczasz zbyt mało witaminy E w pożywieniu, to pierwszym objawem jej niskiego stężenia w organizmie jest pogorszenie stanu skóry i włosów.

Czym zatem jest ta witamina młodości? Witamina E to grupa organicznych związków chemicznych, określanych jako tokoferole. To właśnie pod hasłem Tocopherol spotkasz ją w składach produktów kosmetycznych. Największą aktywność biologiczną wykazują tutaj D-α-tokoferol, β-tokoferol, γ i δ-tokoferol.

W kosmetykach wykorzystywane są dwie postacie witaminy E, a mianowicie:

  • alfa-tokoferol przez lata był w centrum zainteresowania naukowców, tylko on jest przyswajany przez ludzki organizm, obecny w kosmetykach w stężeniu 0,05–0,5%
  • octan alfa-tokoferolu (Tocopheryl acetate, inaczej octan witaminy E) – stosowany w stężeniu 0,5–5%

Zwykle w literaturze pod pojęciem „witamina E” ukrywa się alfa-tokoferol, mimo że jest to jedna z ośmiu form tej witaminy. Wynika to z tego, że alfa-tokoferol jest najlepiej zbadany pod kątem korzystnego oddziaływania na organizm ludzki.

Jak witamina E działa na skórę?

W licznych badaniach wykazano dobroczynne działanie witaminy E na skórę i włosy. Najważniejsze jest tutaj działanie przeciwrodnikowe. To właśnie dlatego określa się ją jako witaminę młodości, co nie jest sloganem marketingowym, ale potwierdzonym faktem naukowym. Witamina E wykazuje zdolność do opóźniania procesu starzenia poprzez hamowanie rozwoju wolnych rodników.

Najważniejsze działanie witaminy E:

  • przeciwrodnikowe – hamuje procesy starzenia się skóry związane ze szkodliwym działaniem wolnych rodników
  • przeciwzapalne – łagodzi stany zapalne i zapobiega wykwitom
  • regeneracyjne – korzystnie wpływa na odtwarzanie się nowej tkanki
  • uelastyczniające – chroni przed wiotczeniem skóry dzięki temu, że podwyższa zdolność wiązania wody przez skórę
  • zapobiega pigmentacji skóry – zmniejsza przebarwienia skóry i zapobiega powstawaniu plam pigmentacyjnych, zwłaszcza u starszych osób
  • ochronne – chroni ona skórę przed poparzeniem słonecznym, wywołanym promieniowaniem UVB

Co warto podkreślić, żaden ze znanych antyoksydantów nie ma takich właściwości, jakie wykazuje witamina E. Jeśli będziesz regularnie stosować ją na skórę, zauważysz różnicę w jędrności i strukturze. Dzięki właściwościom przeciwutleniającym może pomóc w utrzymaniu młodości i odżywienia skóry. Nie pomoże jednak wymazać czasu, ale może spowolnić jego negatywne skutki. Istnieją przesłanki, że witamina E może też pomóc przy leczeniu blizn potrądzikowych, jednak wciąż brak jest jednoznacznych wyników badań na ten temat.

Najlepsze efekty kuracją witaminy E osiągniesz, łącząc pielęgnację kosmetykami oraz suplementację witaminą E, np. w postaci olejów lub kapsułek witaminowych. Znajdziesz ją głównie w zielonych częściach roślin, ziarnach i nasionach, szczególnie bogate w nią są kiełki.

Kosmetolog radzi: Jak witamina E działa na włosy?

kosmetolog radzi

Jeśli chodzi o działanie na włosy, to tutaj witamina E również przynosi szereg korzyści:

  • odżywia i wzmacnia włosy, ogranicza ich wypadanie,
  • wspomaga naprawę uszkodzeń włosów,
  • nadaje włosom miękkość, gładkość i zdrowy połysk,
  • wpływa korzystnie na krążenie w skórze głowy, dotlenia i odżywia mieszki włosowe,
  • pobudza włosy do wzrostu,
  • wspomaga regulację wydzielania sebum, dzięki czemu ogranicza przetłuszczenie się włosów,
  • neutralizuje wolne rodniki, które uszkadzają struktury komórek włosów, przyspieszają ich starzenie i degenerację,
  • nawilża i uelastycznia skórę głowy, ogranicza jej przesuszanie się,
  • niweluje stan zapalny skóry głowy,
  • pomaga chronić włosy i skórę głowy przed szkodliwym działaniem promieni UV.

Witaminę E na piękne i zdrowe włosy można stosować na dwa sposoby:

  • wewnętrznie – wzbogacając dietę produktami obfitującymi w witaminę E. Warto uwzględnić tutaj zdrowe tłuszcze, które są niezbędne dla dobrego przyswajania witaminy E, a także witaminowe suplementy diety;
  • zewnętrznie – stosując na włosy czystą witaminę E w kapsułkach, oleje roślinne oraz kosmetyki wzbogacone tym składnikiem.

Oleje bogate w naturalną witaminę E to m.in.:

  • olej z kiełków pszenicy,
  • olej z awokado,
  • oliwa z oliwek,
  • olej kameliowy,
  • olej migdałowy,
  • olej kokosowy,
  • olej arganowy,
  • olej z pestek winogron,
  • olej z nasion baobabu.

Pamiętaj, że organizmowi nie sprzyja zarówno niedobór, jak i nadmiar większości składników. Podobnie jest z witaminą E. Niedobór tej witaminy może objawiać się m.in. pogorszeniem kondycji skóry i jej przydatków, wolnym gojeniem się ran i nasilonym wypadaniem włosów. Nadmiar witaminy E zdarza się dość rzadko, ponieważ składnik ten jest metabolizowany i wydalany z organizmu drogą pokarmową. Warto jednak wiedzieć, że do oznak przedawkowania witaminy E należą m.in. osłabienie mięśni, zmęczenie, bóle głowy oraz problemy ze wzrokiem.

W jakich kosmetykach znajdziesz witaminę E?

Stosowanie witaminy E miejscowo pozwala organizmowi na przyswajanie jej w inny sposób, niż przyjmowanie jej jako suplementu lub poprzez dietę. Dlatego też witaminę warto dostarczać z zewnątrz, w postaci różnych kosmetyków czy olejków.

Witamina E może mieć delikatny zapach, który znika w procesie obróbki. Dlatego też – zgodnie z aktualnym stanem wiedzy – witaminę E traktuje się jako składnik o małym potencjale drażniącym.

Tokoferole mogą z powodzeniem być stosowane na skórę twarzy, pod oczy, paznokcie, włosy. Witamina E jest też zalecana jako remedium na podrażnioną i popękaną skórę. Przy czym warto zaznaczyć, że swój odmładzający potencjał uwalnia, dopiero kiedy kosmetyk zawiera 1,5-3% stężenia tej witaminy (w przypadku mniejszego stężenia pełni funkcję regulatora i konserwantu). Najlepsze efekty uzyskasz, kiedy wybierzesz połączenie witaminy E i C.

Poczytaj więcej o działaniu witaminy C na skórę:

Witamina E występuje również w kosmetykach przeciwsłonecznych, ponieważ może zmniejszyć objawy i wrażliwość po poparzeniu słonecznym nawet o 40-50%. Przy czym warto zaznaczyć, że choć obecność tej witaminy w składzie przyczynia się do ochrony przeciwsłonecznej, kosmetyk z witaminą E nie zastąpi kremu z filtrem, wspiera tylko jego działanie.

Dla kogo jest witamina E?

Jeśli chodzi o odpowiedź na pytanie, do jakiego typu cery witamina E sprawdzi się najlepiej, to tu odpowiedź jest jedna: do każdego. Bierze się to stąd, że każda skóra się starzeje i pojawiają się na niej znaki upływającego czasu. Niewątpliwą zaletą witaminy E jest jej uniwersalność i mocne działanie anti-aging. Co więcej, preparaty z witaminą E możesz stosować zarówno rano, jak i wieczorem. Dzięki systematycznej i częstszej aplikacji na skórę lub włosy pozytywne efekty mogą przyjść jeszcze szybciej!

Witamina E polecana jest do każdego typu cery. Szczególnie sprawdzi się przy skórze suchej, dojrzałej, wrażliwej i skłonnej do przebarwień, a także przy jasnej karnacji, która jest podatna na poparzenia słoneczne nawet przy krótkim kontakcie ze słońcem.

Trudno wskazać jednoznacznie przeciwwskazania do stosowania witaminy E, jednak jest jedna kwestia, o której warto wspomnieć. Jeśli masz zanieczyszczoną cerę, wypryski, zatkane pory, to miejscowe stosowanie kosmetyków z witaminą E może pogorszyć stan cery. Dotyczy to zwłaszcza ciężkich, oleistych kosmetyków stosowanych na noc. Jednak w dużej mierze jest to kwestią indywidualną, więc warto przetestować preparat na własnej skórze.

Kosmetyki z witaminą E – rekomendacja Triny

Wiesz już, jakie zastosowanie i działanie ma witamina E w kosmetykach, czas na kilka propozycji! 

Bezpieczne stężenie witaminy w kosmetykach to 1,5–3%. W przypadku wyższego stężenia, np. 5%, mogą wystąpić podrażnienia, dlatego wykonaj próbę uczuleniową, zwłaszcza jak masz skórę wrażliwą.

Wybraliśmy kilka produktów wartych uwagi, które zawierają witaminę E. Oto one:

Olejek do demakijażu GoCranberry skutecznie usuwa nawet wodoodporny makijaż, pozostawiając skórę oczyszczoną i odświeżoną. Mamy najwyższej jakości oleje roślinne oraz cenną witaminę E, która pełni tu funkcje ochronne, poprawia elastyczność skóry i wygładza ją.

Krem przeciwzmarszczkowy z olejkiem z opuncji figowej E-FIORE ma gęstą i przyjemną konsystencję, która błyskawicznie się wchłania. Dzięki witaminom E, C oraz koenzymowi Q10 mocno nawilża i chroni skórę, dając efekt długotrwałego uelastycznienia.

Kawowe serum pod oczy roll-on La-Le Kosmetyki łatwo i bezproblemowo rozprowadza się po cienkiej skórze i nasyca ją składnikami aktywnymi. Obok witaminy E jest tutaj koenzym Q10, kofeina oraz ekstrakt z acmelii, dzięki którym kosmetyk wykazuje działanie liftingujące oraz zmniejsza obrzęki i cienie pod oczami.

Serum dwufazowe silnie ujędrniające Natural Secrets ma składniki polecane w kuracji odmładzającej. Mamy więc tu silnie odmładzający duet witaminy C i E, kwas ferulowy, koenzym Q10, a także zimnotłoczone oleje, ekstrakty i biofermenty. Bogaty skład sprawia, że serum efektywnie pielęgnuje skórę, wspierając ochronę komórek, a także zapobiega wiotczeniu skóry i przebarwieniom.

Więcej ciekawych produktów znajdziesz w kategorii Kosmetyki z witaminą E

Na koniec kilka słów o przechowywaniu kosmetyków z witaminą E. W tym celu wybierz suche miejsce i temperaturę pokojową. Omijaj łazienkę czy też wystawienia na półkę, do której docierają promienie słoneczne. Nie chowaj kosmetyków do lodówki, ponieważ niska temperatura może zmniejszyć korzystne oddziaływanie substancji, a nawet wpłynąć na krótszą trwałość produktu.

Sprawdź nasz kompleksowy poradnik nt. przechowywania kosmetyków:

Bibliografia:

  1. „Zastosowanie witaminy E w kosmetologii”, praca zbiorowa, Kosmetologia Estetyczna 1, 2019, vol. 8 (dostęp 19.10.2022).
  2. Ruža Pandel, Borut Poljšak, Aleksandar Godic, Raja Dahmane, „Skin photoaging and the role of antioxidants in its prevention”, ISRN Dermatology (dostęp 19.10.2022).
  3. „Vitamin E, fact sheet for consumers”, National Institutes of Health (dostęp 19.10.2022). 

Przeczytaj także

Zrób to sam: Olejowe serum na niedoskonałości i trądzik

Zrób to sam: Olejowe serum na niedoskonałości i trądzik

Makijaż mineralny – najlepsze pędzle i akcesoria do aplikacji produktów sypkich

Makijaż mineralny – najlepsze pędzle i akcesoria do aplikacji produktów sypkich

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany