Jak dbać o kosmetyki, żeby zachować ich dobrą jakość na dłużej?

Jak dbać o kosmetyki, żeby zachować ich dobrą jakość na dłużej?

Kosmetyki, żeby zachować swoją dobrą jakość na dłużej muszą być traktowane w odpowiedni sposób. Jak możemy przedłużyć ich życie?

Wszystkie kosmetyki, a zwłaszcza te, których składy są oparte na składnikach roślinnych i pozbawione silnych konserwantów, powinny być traktowane z zachowaniem odpowiednich zasad ich przechowywania. Ważne jest to, żeby nie wystawiać ich na słońce, dokładnie zamykać opakowania, a przed ich każdym użyciem umyć ręce. Dlaczego i jakie ma to znaczenie, oraz o czym koniecznie warto pamiętać, chcąc mieć dobrą jakość kosmetyku przez cały okres jego używania dowiesz się z dalszej części tego wpisu.

Czego nie lubią Twoje kosmetyki?

We wpisie dotyczącym kupowania olejków do twarzy -> klik! pisałam o tym, żeby już w sklepie zwrócić uwagę na to, czy olejek nie stał na półce wystawionej na światło słoneczne, albo pod lampą jarzeniową, czy ma opakowanie z ciemnego szkła i czy jest szczelnie zamknięty. Ma to bowiem ogromne znaczenie dla jego jakości, bo naturalne oleje szybko się utleniają i tracą swoje właściwości, a pod wpływem ciepła bardzo szybko jełczeją. Żeby je przed tym uchronić, należy przechowywać je z dala od światła, najlepiej w szafce (a część olejów także w lodówce!) i pilnować, żeby temperatura powietrza nie przekraczała 21 st.C.

Ta zasada dotyczy zresztą większości kosmetyków, które nie lubią:

♥ wysokiej temperatury

♥ dużej wilgotności powietrza

♥ światła słonecznego

♥ ostrego światła ze sklepowych lamp, halogenów i jarzeniówek

Pod ich wpływem kosmetyki szybciej tracą swoje właściwości, psują się i utleniają.

To czego jeszcze nie lubią kosmetyki, a raczej tym, co sprzyja utracie ich właściwości jest ich niedokładne zamykanie i nabieranie kremu ze słoiczka palcami. To właśnie wtedy nasze kosmetyki mają kontakt z bakteriami, które znajdują się w powietrzu i na naszych dłoniach.

Jak przedłużyć życie kosmetykom?

Jak dbać o kosmetyki, żeby zachować ich dobrą jakość na dłużej?

Postępując według tych zasad masz szansę przedłużyć trwałość swoich kosmetyków, zadbać o to, żeby zachowały świeżość i jakość oraz jak najlepiej służyły Twojej skórze.

♥ Jeśli to możliwe, nie przechowuj kosmetyków w łazience. Zaskoczona? Ja też byłam, ale prawdą jest, że w łazience często mamy najwyższą temperaturę i dużą wilgotność powietrza. A to nie sprzyja trwałości i jakości kosmetyków. Dlatego jeśli w Twojej łazience jest bardzo ciepło, takie kosmetyki jak kremy do twarzy i pod oczy, olejki, balsamy do ciała postaraj się przechowywać np. w szafie w sypialni.

♥ Jeśli poza łazienką nie masz innego miejsca do przechowywania kosmetyków, zapakuj je do kuferka, pudełka, wiklinowego koszyka i schowaj w szafce.

♥ Nie kupuj kosmetyków z wystaw sklepowych, ani kosmetyków wcześniej otwieranych.

♥ Nie kupuj kosmetyków, które stały w nasłonecznionym miejscu, albo bezpośrednio pod lampami.

♥ Jeśli zamawiasz kosmetyki przez internet zapytaj sprzedawcę o sposób, w jaki są przechowywane.

♥ Oleje roślinne przechowuj zawsze w ciemnym i suchym miejscu.

♥ Czytaj zalecenia producenta dotyczące sposobu przechowywania kosmetyków.

♥ Jeśli olej tego wymaga przechowuj go w lodówce (takie zalecenia dotyczą np. oleju lnianego).

♥ Po każdej aplikacji kosmetyku dbaj o to, żeby szczelnie go zamknąć.

♥ Wybieraj kosmetyki w opakowaniach typu airless, które ułatwia higieniczną aplikację i chroni kosmetyk przed dostępem do światła i bakterii. Dobrym rozwiązaniem są też kremy w tubkach, olejki w buteleczkach z pompką i serum ze szklaną pipetką.

♥ Oleje roślinne kupuj w szklanych butelkach z ciemnego szkła.

♥ Kremy nakładaj na skórę specjalną szpatułką.

♥ Przed każdym użyciem kosmetyku dokładnie umyj ręce.

♥ Nie stawiaj balsamów do ciała, maseł i kremów na krawędzi wanny – często w tym miejscu mamy półkę na kosmetyki, ale to właśnie w tym miejscu mają one duży kontakt z wilgocią.

♥ Kremów do twarzy, pod oczy i olejków nie stawiaj na półce pod lustrem, jeśli jest ono zamontowane nad umywalką i podświetlone np. halogenami.

♥ Lakiery do paznokci przechowuj w lodówce.

♥ Dbaj o czystość akcesoriów do makijażu – gąbek, pędzli i aplikatorów, myj je jak najczęściej delikatnymi płynami, szamponami, żelami pod prysznic.

♥ Malując rzęsy tuszem nie wyjmuj i nie wkładaj kilkakrotnie aplikatora ze szczoteczką do tubki – pompując do środka powietrze sprawiasz, że tusz szybciej wysycha.

♥ Perfumy przechowuj w stałej temperaturze pokojowej, z dala od światła i najlepiej w pozycji pionowej. Rzadko używane perfumy przechowuj w lodówce.

Pamiętaj o terminie ważności

Jak dbać o kosmetyki, żeby zachować ich dobrą jakość na dłużej?

Nawet jeśli zastosujesz się do wszystkich tych zasad dotyczących przechowywania kosmetyków, pamiętaj o tym, żeby pilnować dat ich ważności oraz terminów przydatności. Używanie przeterminowanych i psujących się kosmetyków może szkodzić Twojej skórze, powodować podrażnienia, reakcje alergiczne, zaczerwienie i silne odczyny zapalne. Dlatego jeśli w Twojej kosmetyczce są kosmetyki, których termin przydatności już minął – wyrzuć je do kosza jak najszybciej.

Żeby się przed tym ustrzec, zawsze zwracaj uwagę na datę ważności na opakowaniu i nie kupuje dużych opakowań z krótkim terminem przydatności. Zwróć też uwagę na kosmetyki kupowane w promocji – czy na pewno ich niska cena nie jest spowodowana tym, że kosmetyk właśnie traci termin ważności?

Nie zapominaj też o tym, że dla otwartych już kosmetyków kluczowy jest termin określający ich przydatność do użycia od pierwszego otwarcia słoiczka, czy butelki.

Termin ten oznaczony jest w sposób graficzny – symbolem otwartego słoiczka, na którym widnieje liczba miesięcy w czasie których kosmetyk powinien zostać zużyty. Żeby dobrze ten termin określić, zapisuj sobie w notatniku, albo na opakowaniu datę otwarcia kosmetyku.

Jeśli masz podejrzenia, że Twój kosmetyk nie jest już przydatny do użycia, wyrzuć go jak najszybciej. A o tym, co może świadczyć o jego zepsuciu przeczytaj w tym wpisie -> klik! 

To ważne!

Ważną kwestią jest też to, że termin nie zawsze jest kluczowy i są kosmetyki, które ze względu na szczególne warunki, w których ich używamy, tracą swoją jakość szybciej. Dobrym przykładem jest tu krem do opalania, który zabieramy na plażę. Nawet jeśli zużyjemy tylko połowę jego opakowania i data podana przez producenta mówi o tym, że będzie on przydatny też w przyszłym roku, to nie ma co się łudzić, że tak będzie. Słońce, wysoka temperatura, wilgotność powietrza, piasek – to wszystko wpłynie na to, że nasz krem szybko straci jakość, więc po sezonie najrozsądniej jest go po prostu wyrzucić.

Jestem ciekawa, czy stosujesz wymienione w tym wpisie sposoby dbania o kosmetyki? A może znasz inne triki, dzięki którym kosmetyki na dłużej zachowują swoją jakość i świeżość?

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Zrób to sam! Przepis na dwufazowy płyn do demakijażu

Zrób to sam! Przepis na dwufazowy płyn do demakijażu

Płyn do higieny intymnej – używać, czy nie? Jak wybrać dobry płyn do higieny intymnej?

Płyn do higieny intymnej – używać, czy nie? Jak wybrać dobry płyn do higieny intymnej?

Komentarze (2)

  1. K
    Odpowiedzi ()

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany