Jak przechowywać i dbać o kosmetyki, żeby zachowały dobrą jakość na dłużej?

jak przechowywać kosmetyki

Kosmetyki muszą być przechowywane w odpowiedni sposób, bo tylko wtedy zachowają dobrą jakość na dłużej. Światło, wysokie temperatury czy wilgotność – to tylko niektóre z niekorzystnych warunków, które wpływają na efektywność i trwałość kosmetyków. Jak możesz przedłużyć ich życie? W czym je najlepiej trzymać i jak przechowywać? Czy można kosmetyki trzymać w łazience? Podpowiadam!

Wszystkie kosmetyki, a zwłaszcza te, których składy są oparte na składnikach roślinnych i pozbawione silnych konserwantów, powinny być odpowiednio przechowywane, a nawet używane. Ważne jest to, żeby nie wystawiać ich na słońce, dokładnie zamykać opakowania, a przed każdym ich użyciem umyć ręce. Oprócz tego powinnaś zwrócić uwagę, w czym i gdzie przechowujesz kosmetyki, bo nie każde miejsce będzie dla nich właściwe, np. kosmetyków do makijażu nie powinnaś trzymać w łazience, zasada ta dotyczy też perfum. Dlaczego i jakie ma to znaczenie oraz o czym koniecznie warto pamiętać, chcąc mieć dobrą jakość kosmetyku przez cały okres jego używania, dowiesz się z dalszej części tego wpisu.

Czego nie lubią Twoje kosmetyki?

We wpisie dotyczącym kupowania olejków do twarzy pisałam o tym, żeby już w sklepie zwrócić uwagę na to, czy olejek nie stał na półce wystawionej na światło słoneczne albo pod lampą jarzeniową, czy ma opakowanie z ciemnego szkła i czy jest szczelnie zamknięty. Ma to bowiem ogromne znaczenie dla jego jakości, bo naturalne oleje szybko się utleniają i tracą swoje właściwości, a pod wpływem ciepła bardzo szybko jełczeją. Żeby je przed tym uchronić, należy przechowywać je z dala od światła, najlepiej w szafce (a część olejów także w lodówce!) i pilnować, żeby temperatura powietrza nie przekraczała 21 st.C.

Ta zasada dotyczy zresztą większości kosmetyków, które nie lubią:

♥ wysokiej temperatury

♥ dużej wilgotności powietrza

♥ światła słonecznego

♥ ostrego światła ze sklepowych lamp, halogenów i jarzeniówek

Pod wpływem powyższych czynników kosmetyki szybciej tracą swoje właściwości, psują się i utleniają.

To, czego jeszcze nie lubią kosmetyki, a raczej tym, co sprzyja utracie ich właściwości, jest ich niedokładne zamykanie i nabieranie kremu ze słoiczka palcami. To właśnie wtedy kosmetyki mają kontakt z bakteriami, które znajdują się w powietrzu i na naszych dłoniach.

Gdzie przechowywać kosmetyki?

gdzie przechowywać kosmetyki

Jeśli to możliwe, nie przechowuj kosmetyków w łazience. Zaskoczona? Ja też byłam, ale prawdą jest, że w łazience często panuje najwyższa temperatura i duża wilgotność powietrza. A to nie sprzyja trwałości i jakości kosmetyków! Jeśli więc w Twojej łazience jest bardzo ciepło, takie kosmetyki jak kremy do twarzy i pod oczy, oleje i olejki, balsamy do ciała postaraj się przechowywać np. w szafie w sypialni.

Najlepsza temperatura do przechowywania większości kosmetyków to przedział między 18-22 st. C. Za to nie służą im temperatury powyżej 25 st. C. Latem dobrze jest znaleźć dla kosmetyków chłodne i zaciemnione miejsce lub przenieść niektóre kosmetyki do lodówki.

Dobrym przykładem, dlaczego nie przechowywać kosmetyków w łazience, są perfumy. Zaleca się, aby przechowywać je w temp. 20-25 st. C, wskaźnik temperatury powinien być stały, aby nie narażać je na zmiany. Szczególnie powinnaś uważać na duże wahania temperatur, które niszczą perfumy. Trzymaj je z dala od grzejników, kominka czy okien, wyznacz dla nich zaciemnione miejsce. Możesz też przechowywać perfumy w lodówce, jeśli nie sięgasz po nie zbyt często.

Gdzie najlepiej trzymać kosmetyki?

Lodówka może być bardzo dobrą opcją. Dzięki niższej temperaturze hamowany jest rozwój bakterii, a schłodzenie sprzyja wzrostowi efektywności niektórych kosmetyków (np. kremów na cienie pod oczami). Ponadto nie będą tak szybko parować, zatem zachowają jakość na dłużej. Zanim jednak włożysz kosmetyki do lodówki, upewnij się, że w ich składzie nie ma składników nieodpornych na działanie niskich temperatur. W lodówce możesz co do zasady przechowywać kosmetyki organiczne i dermokosmetyki, żele, kremy i serum pod oczy, kosmetyki z retinolem i witaminą C, maseczki na twarz, olej lniany czy szminki.

Sypialnia jest bardzo dobrym miejscem na kosmetyki, ponieważ zapewnisz produktom stałe warunki i będą trzymane w temperaturze pokojowej, którą lubią. Sypialnia (lub inne małe pomieszczenie) jest szczególnie polecana jako miejsce do przechowywania kosmetyków do makijażu, zwłaszcza jeśli make-up wykonujesz w świetle dziennym. Jak już wspominałam, również do sypialni powinnaś przenieść kosmetyki pielęgnacyjne jak krem do twarzy czy balsamy do ciała. Postaw w sypialni toaletkę, komodę lub wyznacz miejsce na kosmetyki na biurku pod oknem lub w pobliżu okna, ale trzymaj je z dala od światła słonecznego. Najlepiej kosmetyki do makijażu przechowuj w kosmetyczce, kuferkach lub pudełkach dodatkowo trzymanych w szafie, a kremy i balsamy w miarę możliwości w szufladach lub półeczkach.

Zanim wyznaczysz miejsce dla swoich kosmetyków, zapoznaj się z instrukcją podaną na opakowaniu – na etykiecie znajdują się informacje o tym, jakich zasad należy przestrzegać, by dany kosmetyk jak najdłużej zachował swoje właściwości.

Jak przechowywać kosmetyki w łazience?

Często w domu nie ma się miejsca, aby wynieść kosmetyki z łazienki albo tak jest Ci wygodniej z nich korzystać. Jeżeli chcesz je tam trzymać, przemyśl dobrze ich miejsce.

Najgorszy dla przechowywania kosmetyków w łazience jest brak organizacji. Jeżeli masz dużo kosmetyków, to nie dość, że taki natłok na półce może utrudniać codzienną pielęgnację, bo ciągle musisz przesuwać czy ściągać inne produkty, to jeszcze nie służy to dobrze produktom. Dlatego pierwszym krokiem jest zadbanie o porządek. Dzięki temu nie tylko każdy kosmetyk będzie miał swoje miejsce w łazience, ale też będzie pod ręką. Do uporządkowania przestrzeni znakomicie sprawdzają się łazienkowe zamykane szafki, ale jeśli nie masz dość miejsca, pomyśl o półkach/szafkach na kółkach, lekkich półkach na rzepy (dobre do przechowywania akcesoriów do makijażu) czy też dodatkowych kuferkach i zamykanych pudełkach, które ustawisz na pralce.

Zasady organizacji miejsca w łazience dla kosmetyków są proste. Po pierwsze, pogrupuj kosmetyki według ich przeznaczenia (strefa makijażu, strefa oczyszczania i demakijażu, strefa balsamów i kremów, zapachów itd.). To, czego używasz najczęściej, powinno być łatwo dostępne, np.  w pobliżu wanny lub prysznica powinny znajdować się żele, mydła i szampony, a na pobliskich półkach – balsamy do ciała i dezodoranty, używane bezpośrednio po kąpieli.

Oto kilka wskazówek, jak przechowywać kosmetyki w łazience:

♥ Jeśli poza łazienką nie masz innego miejsca do przechowywania kosmetyków, nie trzymaj ich na widoku. W czym trzymać kosmetyki? Po prostu zapakuj je do kuferka, pudełka, wiklinowego koszyka i schowaj w szafce.

♥ Nie stawiaj balsamów do ciała, maseł i kremów na krawędzi wanny – często w tym miejscu mamy półkę na kosmetyki, ale to właśnie w tym miejscu mają one duży kontakt z wilgocią.

♥ Oleje roślinne przechowuj zawsze w ciemnym i suchym miejscu.

♥ Jeśli olej tego wymaga, przechowuj go w lodówce (takie zalecenia dotyczą np. oleju lnianego).

♥ Kremów do twarzy, pod oczy i olejków nie stawiaj na półce pod lustrem, jeśli jest ono zamontowane nad umywalką i podświetlone np. halogenami.

♥ Lakiery do paznokci przechowuj w lodówce.

♥ Perfumy przechowuj w stałej temperaturze pokojowej, z dala od światła i najlepiej w pozycji pionowej. Rzadko używane perfumy przechowuj w lodówce.

Częstym pytaniem jest, jak przechowywać kosmetyki na wannie. Wiadomo, że kosmetyki myjące do ciała czy wszelkie odżywki i szampony wystarczy postawić na krawędzi, jednak zalecam, aby postawić je w takim miejscu, aby miały jak najmniejszą styczność z wodą, np. na przeciwległym krańcu wanny lub na wiszącej półeczce. Jeśli denerwują Cię zacieki na wannie po odstawieniu użytego kosmetyku, mam patent – wystarczy, że będziesz je stawiać na podstawce, konkretnie na szklanym talerzyku, który jest powszechnie stosowany do stawiania świec. Dzięki niskim krawędziom nie gromadzi się na takim spodku woda, a i to, co spłynie z butelki, zostanie na nim. Spodeczek wystarczy potem opłukać i nie musisz się martwić brzydkimi zaciekami.

Jak przedłużyć życie kosmetykom?

Postępując według kilku zasad odnoszących się do kupowania, używania i przechowywania kosmetyków, masz szansę przedłużyć ich trwałość, świeżość i jakość. Dzięki temu będą dłużej i jak najlepiej służyły Twojej skórze!

♥ Nie kupuj kosmetyków z wystaw sklepowych ani kosmetyków wcześniej otwieranych.

♥ Nie kupuj kosmetyków, które stały w nasłonecznionym miejscu albo bezpośrednio pod lampami.

♥ Jeśli zamawiasz kosmetyki przez internet, zapytaj sprzedawcę o sposób, w jaki są przechowywane.

♥ Wybieraj kosmetyki w opakowaniach typu airless, które ułatwiają higieniczną aplikację i chronią kosmetyk przed dostępem do światła i bakterii. Dobrym rozwiązaniem są też kremy w tubkach, olejki w buteleczkach z pompką i serum ze szklaną pipetką.

♥ Oleje roślinne kupuj w szklanych butelkach z ciemnego szkła.

♥ Czytaj zalecenia producenta dotyczące sposobu przechowywania kosmetyków.

♥ Przed każdym użyciem kosmetyku dokładnie umyj ręce.

♥ Kremy nakładaj na skórę specjalną szpatułką.

♥ Dbaj o czystość akcesoriów do makijażu, tj. gąbek, pędzli i aplikatorów. Myj je jak najczęściej delikatnymi płynami, szamponami, żelami pod prysznic.

♥ Malując rzęsy tuszem, nie wyjmuj i nie wkładaj kilkakrotnie aplikatora ze szczoteczką do tubki – pompując do środka powietrze, sprawiasz, że tusz szybciej wysycha.

♥ Po każdej aplikacji kosmetyku dbaj o to, żeby szczelnie go zamknąć. Często nie dokręcamy kosmetyków, co sprawia, że dostaje się do nich powietrze i szybciej schną, ponadto narażamy je na działanie bakterii i drobnoustrojów.

Skoro podstawy używania i przechowywania kosmetyków mamy za sobą, czas na jeszcze jedną wskazówkę – termin ważności.

Pamiętaj o terminie ważności

Jak przechowywać i dbać o kosmetyki, żeby zachowały dobrą jakość na dłużej?

Nawet jeśli zastosujesz się do wszystkich zasad dotyczących używania i przechowywania kosmetyków, pamiętaj o tym, żeby pilnować dat ich ważności oraz terminów przydatności. Używanie przeterminowanych i psujących się kosmetyków może szkodzić Twojej skórze, powodować podrażnienia, reakcje alergiczne, zaczerwienie i silne odczyny zapalne. Dlatego jeśli w Twojej kosmetyczce są kosmetyki, których termin przydatności już minął – wyrzuć je do kosza jak najszybciej.

Żeby się przed tym ustrzec, zawsze zwracaj uwagę na datę ważności na opakowaniu i nie kupuje dużych opakowań z krótkim terminem przydatności. Zwróć też uwagę na kosmetyki kupowane w promocji – czy na pewno ich niska cena nie jest spowodowana tym, że kosmetyk właśnie traci termin ważności?

Nie zapominaj też o tym, że dla otwartych już kosmetyków kluczowy jest termin określający ich przydatność do użycia od pierwszego otwarcia słoiczka lub butelki.

Termin ten oznaczony jest w sposób graficzny – symbolem otwartego słoiczka, na którym widnieje liczba miesięcy w czasie których kosmetyk powinien zostać zużyty. Żeby dobrze ten termin określić, zapisuj sobie w notatniku albo na opakowaniu datę otwarcia kosmetyku.

Jeśli masz podejrzenia, że Twój kosmetyk nie jest już przydatny do użycia, wyrzuć go jak najszybciej. A o tym, co może świadczyć o jego zepsuciu przeczytaj w tym wpisie:

Kosmetolog radzi: Jak zabezpieczyć kosmetyki w podróży?

kosmetolog radzi

Kosmetyki zabierane w podróż często narażone są na wiele czynników, które mogą negatywnie wpłynąć na ich jakość i bezpieczeństwo stosowania. Ryzyko uszkodzenia opakowań kosmetyków w czasie transportu nie jest jedynym zagrożeniem, które warto przewidzieć. Jak zatem najlepiej spakować i zabezpieczyć kosmetyki na wyjazd?

Kosmetyczka podróżna. Spakowanie kosmetyków do kosmetyczki to z pewnością najwygodniejsze rozwiązanie. Warto pomyśleć jednak o dodatkowych zabezpieczeniach:

  • produkty, które mogą się wylać, włóż w foliowe opakowania lub spakuj w woreczki  strunowe. Upewnij się, czy wszystkie kosmetyki są szczelnie zamknięte;
  • szklane butelki zabezpiecz dodatkowo przed stłuczeniem – możesz owinąć je w papierowe serwetki, skarpetki lub wykorzystać w tym celu wypełnienie paczek, w których otrzymujesz zamówione kosmetyki;
  • zaklej taśmą wieczka produktów sypkich – dzięki temu nie zabrudzą wnętrza kosmetyczki. Produkty sypkie możesz umieścić także w osobnych etui lub w specjalnych futerałach chroniących przed uszkodzeniami;
  • pogrupuj kosmetyki – przechowuj podobne produkty razem, aby uniknąć zabrudzenia lub reakcji chemicznych między nimi. 

W roli kosmetyczki podróżnej dobrze sprawdzi się torba termiczna, która pomoże uniknąć dużych wahań temperatury otoczenia i dobrze zabezpieczy kosmetyki przed słońcem. W ten sposób warto także spakować kosmetyki, które zabierasz ze sobą na plażę.

Pakuj kosmetyki zgodnie z regulacjami. Podróżując samolotem, pamiętaj o ograniczeniach dotyczących płynów w bagażu podręcznym. Produkty o płynnej konsystencji powinny być umieszczone w pojemnikach o pojemności do 100 ml i spakowane w przezroczysty worek strunowy. 

Ogranicz ilość i objętość kosmetyków. Niezależnie od tego, czy pakujesz się w plecak, czy w walizkę, waga i rozmiar bagażu zawsze mają duże znaczenie. W czasie wyjazdów sprawdzić mogą się zwłaszcza wielofunkcjonalne produkty typu 2w1, np. szampon z odżywką, uniwersalne kremy i kompaktowe opakowania. Warto stworzyć sobie własny zestaw podróżny, zawierający najważniejsze kosmetyki potrzebne w czasie wyjazdu.

Przeczytaj również:

To ważne!

Ważną kwestią jest też to, że termin nie zawsze jest kluczowy i są kosmetyki, które ze względu na szczególne warunki, w których są używane, tracą swoją jakość szybciej. Dobrym przykładem jest tu krem do opalania, który zabiera się na plażę. Nawet jeśli zużyjesz tylko połowę opakowania i data podana przez producenta mówi o tym, że będzie on przydatny też w przyszłym roku, to nie ma co się łudzić, że tak będzie. Słońce, wysoka temperatura, wilgotność powietrza, piasek – to wszystko wpłynie na to, że Twój krem szybko straci jakość, więc po sezonie najrozsądniej jest go po prostu wyrzucić.

Jestem ciekawa, czy stosujesz wymienione w tym wpisie sposoby przechowywania kosmetyków w łazience? A może znasz inne triki, jak dbać o kosmetyki, dzięki którym dłużej zachowają swoją jakość i świeżość?

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Retinol – jak stosować, z czym go łączyć?

Retinol – jak stosować, z czym go łączyć?

Mydło marsylskie – tradycja zamknięta w kostce mydła

Mydło marsylskie – tradycja zamknięta w kostce mydła

Komentarze (2)

  1. K
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany