Najczęstsze trudności w makijażu mineralnym – jak sobie z nimi poradzić?

Najczęstsze trudności w makijażu mineralnym

Makijaż mineralny nie jest tak naprawdę trudniejszy do wykonania od makijażu kosmetykami o płynnej i utwardzonej konsystencji. Jednak przy początkowym braku wprawy w posługiwaniu się sypkimi kosmetykami, możesz napotkać pewne trudności, a co za tym idzie – szybko zniechęcić się do ich stosowania. Są to jednak problemy, które możesz w  łatwy sposób rozwiązać i dziś podpowiem Ci jak poradzić sobie z drobnymi przeszkodami, jakie być może napotkasz rozpoczynając mineralną przygodę.

Najczęstsze trudności w makijażu mineralnym

Produkty do makijażu powinny być dopasowane pod każdym kątem. A tym, co przysparza najwięcej problemów w makijażu mineralnym i jest przeszkodą w jego stosowaniu, jest wybór odpowiedniego podkładu. Trudności w makijażu mineralnym może sprawiać też aplikacja kosmetyków o sypkiej formule i utrzymanie trwałości makijażu. I właśnie o tym – jak dobrać podkład, aplikować kosmetyki mineralne i przedłużyć trwałość makijażu mineralnego, opowiem w dalszej części tego wpisu. 

Jak dobrać podkład idealny?

Jak dobrać mineralny podkład idealny?
Fot. Olga Pietraszewska

Jak już na pewno wiesz, szukając idealnego podkładu mineralnego, musisz brać pod uwagę zarówno rodzaj swojej cery, jak i kolor karnacji. To pomoże dobrać odpowiednią formułę oraz idealny odcień podkładu. I o ile w pierwszym przypadku opcje są ograniczone do dwóch, góra trzech (formuła matująca, kryjąca lub rozświetlająca), tak wybór odcienia nie jest już łatwy, bo kolorów do wyboru jest zwykle bardzo dużo. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak wybrać formułę podkładu i dobrać odpowiedni odcień.

Formuła podkładu

Zwykle firmy oferujące podkłady mineralne mają w swojej ofercie do wyboru wersję rozświetlającą, matującą i kryjącą. Która z nich będzie najlepsza dla Twojej cery?

PO WERSJĘ ROZŚWIETLAJĄCA SIĘGNIJ, gdy:

– Twoja cera nie ma większych problemów z wypryskami, rozszerzonymi porami, nadprodukcją sebum,

– Twoja skóra jest ziemista, szara, sucha i zależy Ci na uzyskaniu promiennego wyglądu,

– chcesz wyrównać koloryt skóry i uzyskać satynowe wykończenie bez efektu maski,

– lubisz subtelny efekt glow (drobinki rozświetlające nie są mocno widoczne, mają za zadanie odbijać światło i sprawiać, że skóra wygląda na wypoczętą).

WERSJA MATUJĄCA SPRAWDZI SIĘ, jeśli:

– jesteś posiadaczką cery mieszanej w kierunku tłustej, a Twoja skóra ma tendencje do szybkiego świecenia się,

– Twoja cera ma drobne niedoskonałości wymagające zakrycia.

Na wersję KRYJĄCĄ POSTAW wtedy, gdy:

– borykasz się z większymi problemami skórnymi w postaci blizn, przebarwień, wyprysków, rozległych zaczerwienień i potrzebujesz mocniejszego kamuflażu. 

Trzeba wziąć pod uwagę, że wersja kryjąca jest zazwyczaj dość ciężka, przez co ma tendencje do wchodzenia w zmarszczki i rozszerzone pory. Jeśli podkład kryjący będzie dla Ciebie wybawieniem, używaj go w bardzo niewielkiej ilości, prawdopodobnie już jedna warstwa wystarczy, aby uzyskać pożądany stopień krycia. Zamiast dokładać kolejną, lepiej utrwalić pierwszą pudrem matującym. Na koniec dobrze jest spryskać twarz hydrolatem lub mgiełką, aby zdjąć pudrowość.

Alternatywnie, zanim sięgniesz po wersję kryjącą, proponuję, abyś sprawdziła, połączenie wariantu matującego z korektorem. Być może to rozwiązanie okaże się wystarczające. Dobrze może sprawdzić się również podkład wymieszany z korektorem w ilości np. 1:3 (w zależności od potrzeb).

Jeśli borykasz się z niedoskonałościami i chcesz wiedzieć jak skutecznie zmniejszyć ich widoczność, zajrzyj też do jednego z moich poprzednich wpisów:  

Krycie niedoskonałości i kosmetyki mineralne: tak, to możliwe!

Odcień podkładu

jak dobrać odcień podkładu mineralnego
Fot. Olga Pietraszewska

Jak dobrać odcień, aby ładnie stapiał się z kolorem skóry?

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom konsumentek, marki produkujące podkłady mineralne oferują wiele odcieni do wyboru – od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu. Jak zatem wybrać swój idealny kolor spośród tak wielu opcji?

W pierwszym kroku powinnaś ustalić, czy Twoja cera ma odcień ciepły, czy chłodny. To podstawowy punkt wyjścia do wyboru odcienia z danej gamy kolorystycznej.

Jak to zrobić? Przyjrzyj się i oceń, czy Twoja cera jest bardziej brzoskwiniowa – beżowa (typ ciepły), czy mleczna, oliwkowa – różowa (tym chłodny). Czy nosisz srebro (typ chłodny), czy złoto (typ ciepły). Czy żyłki które masz na rękach wpadają w zieleń (typ ciepły), czy w niebieski (typ chłodny). Taki prosty test pozwoli Ci ocenić z której palety barw dobrać kolor.

Oczywiście analiza kolorystyczna to nieco bardziej skomplikowany proces, ale takie wstępne rozeznanie może znacząco ułatwić podjęcie decyzji, w którym pójść kierunku.

» Jeśli Twoja skóra jest bardzo jasna, bezpiecznie będzie postawić na kolory najjaśniejsze z danej palety.

» Jeżeli jest jasna, ale nie porcelanowa, wybierz odcienie pośrednie, ale bliżej tych najjaśniejszych.

»Jeśli jesteś posiadaczką ciemniejszej skóry, masz śniadą karnację, kieruj się w stronę ciemniejszych kolorów.

Jeśli wahasz się między dwoma odcieniami, wybierz ten jaśniejszy. Łatwiej wyrównać kolor dobrze dobranym pudrem wykończeniowym. Próba rozjaśnienia zbyt ciemnego podkładu zawsze wychodzi gorzej. Efekt zbyt jasnej twarzy można też ratować mocniejszym konturowaniem bronzerem.

Jeśli wciąż masz wątpliwość, który kolor będzie Twój, zamów kilka próbek. Oferuje je większość producentów, bo mają świadomość, że sprawa wyboru odpowiedniego odcienia nie jest prosta, szczególnie przy zamówieniu internetowym, kiedy nie możemy ocenić koloru na żywo.

A co jeśli kupiłaś zły odcień?

W przypadku kosmetyków mineralnych dość łatwo wybrnąć z tej pomyłki – można po prostu zmieszać ze sobą dwa kolory uzyskując pośredni odcień.

Trudności w makijażu mineralnym – aplikacja podkładu mineralnego

aplikacja podkładu mineralnego
Fot. Olga Pietraszewska

Od przygotowania cery pod minerały i sposobu aplikacji podkładu i pudru, zależy to jaki będzie finalny efekt wykonanego makijażu. Cały artykuł na ten temat możesz znaleźć już na blogu: 

Podstawy makijażu mineralnego: sposoby aplikacji kosmetyków, niezbędne akcesoria i pomocne triki

Jeśli mimo wszystkich polecanych zabiegów nasza skóra nadal nie chce dogadać się z wybranym podkładem,  dobrym posunięciem jest wypróbowanie kosmetyków innej marki. Mimo, że wszystkie kosmetyki mają formę sypką, to różnią się składem, stopniem zmielenia, konsystencją (bardziej sucha lub wilgotna). Ma to duży wpływ na to, jak podkład zachowuje się na skórze i często to właśnie wymiana produktów na kosmetyki mineralne od innego producenta pomaga rozwiązać problem sprawiającej trudności aplikacji i źle wyglądającego makijażu. Dlatego, jeśli nie chcesz narażać się na duże koszty, zacznij od zakupu mniejszych opakowań lub próbek. I dopiero wtedy, gdy przetestujesz kilka marek i znajdziesz podkład idealny, kup normalne, pełnowymiarowe opakowanie i ciesz się pięknym efektem naturalnego, doskonale wyglądającego makijażu mineralnego. 

Trwałość makijażu mineralnego, a raczej jej brak. Jak sobie z tym poradzić?

jak przedłużyć trwałość podkładu mineralnego
Fot. Olga Pietraszewska

W przypadku makijażu mineralnego najważniejsze jest, żeby użyty podkład był trwały, nie ścierał się, nie migrował, po prostu był na miejscu, bez potrzeby ciągłego kontrolowania sytuacji w lusterku. I chociaż osiągnięcie tego efektu może sprawiać trudność, to jak najbardziej jest to możliwe! A tym, o co należy zadbać jest odpowiednie przygotowanie skóry i poprawny sposób aplikacji.

Tematowi dotyczącemu sposobów na przedłużenie trwałości makijażu poświęciłam odrębny wpis: 

Jak przedłużyć trwałość makijażu mineralnego – najlepsze sposoby

Zachęcam Cię do zapoznania się z nim, a teraz krótko podsumuję co robić, a czego unikać, aby makijaż wyglądał nieskazitelnie przez cały dzień.

» Odpowiednie przygotowanie cery to klucz do sukcesu! Raz w tygodniu wykonuj peeling dostosowany do potrzeb skóry (mechaniczny lub enzymatyczny), dbaj o jej odpowiedni poziom nawilżenia, przed aplikacją podkładu poczekaj, aż krem dobrze się wchłonie. W przypadku jeśli Twoja skóra zaczyna szybko produkować sebum, odciśnij jego nadmiar w chusteczkę przykładając miejsce przy miejscu zanim przystąpisz do aplikacji podkładu.

» Nakładaj niewielką ilość podkładu, lepiej sprawdzi się kilka cienkich warstw (nawet dwie-trzy), niż jedna gruba.

» Znaczenie ma również ruch jakim nakładamy podkład – kolisty sprawdzi się u posiadaczek cery mieszanej i tłustej, posuwisty (góra-dół) odpowiedni będzie w przypadku cery suchej i naczynkowej, a najlepsze krycie w przypadku niedoskonałości uzyskasz poprzez stemplowanie.

» Jeśli Twoja cera ma tendencje do szybkiego świecenia się, zastosuj puder wykończeniowy. Poprawi on trwałość podkładu i dodatkowo zmatowi skórę. Aby uniknąć pudrowego efektu scal całość makijażu poprzez spryskanie wodą termalną lub hydrolatem z odległości około 20 centymetrów. Początkowo może to wyglądać gorzej, ale po kilku minutach przekonasz się, że miało to sens!

» W przypadku cieni do powiek, warto zastosować bazę pod cienie, zwłaszcza jeśli powieki mają tendencję do przetłuszczania się. Proszek lepiej przyklei się do takiej lepkiej powierzchni i cień dłużej utrzyma na miejscu. Dodatkowo podbijesz dzięki temu ich pigmentację.

» Warto sięgnąć też po produkty, które zostały stworzone po to, aby przedłużyć trwałość makijażu. Primery, bazy, mgiełki utrwalające. Nie są wcale zbędnymi gadżetami, warto po nie sięgnąć, aby dłużej cieszyć się nienagannym makijażem niewymagającym poprawek w ciągu dnia. Jak je stosować podpowiadałam w tym wpisie: Primer, baza pod makijaż, mgiełka utrwalająca – jak ich używać, aby były skuteczne?

Podsumowanie

To już wszystkie podpowiedzi dotyczące rozwiązywania trudności w makijażu mineralnym, jakimi chciałam się z Tobą podzielić. Jak widzisz, z każdej sytuacji jest wyjście. Mam nadzieję że ten wpis sprawi, że nawet jeśli rzuciłaś minerały w kąt stwierdzając, że nie są dla Ciebie, wrócisz do nich i dasz im jeszcze jedną szansę. Zdecydowanie warto to zrobić!

Czy makijaż mineralny przysparza Ci jakiś problemów? Jak sobie z nimi radzisz? Wymieńmy się doświadczeniami w komentarzach, bo przecież każda z nas ma swoje sprawdzone triki!

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany