Srebro koloidalne – jak działa na skórę i włosy?

srebro koloidalne w kosmetykach

Kosmetyki ze srebrem koloidalnym polubią zwłaszcza osoby borykające się z przebarwieniami, trądzikiem i wypryskami. To nie jedyne zastosowanie kolargolu! Mieszankę srebra z powodzeniem możesz stosować na twarz i włosy. Poznaj właściwości tego składnika.

Szukasz kosmetyków ze srebrem koloidalnym? Zobacz koniecznie:

Na początek ważna kwestia. Srebro koloidalne nie jest niczym nowym. Hipokrates, ojciec współczesnej medycyny, po raz pierwszy opisał jego zastosowanie jako środka przeciwdrobnoustrojowego w 400 roku p.n.e. To dlatego wykorzystywanie srebra jako naczyń do przechowywania żywności i napojów w celu uniknięcia zepsucia było powszechne w starożytnych cywilizacjach. Później w czasie epidemii dżumy to właśnie srebrne sztućce były najbardziej poszukiwanymi, ponieważ srebro miało chronić przed zachorowaniami. Dodatkowo w czasie Wojny Secesyjnej srebro powszechnie było stosowane na rany. Zanim wynaleziono nowoczesne antybiotyki srebro koloidalne było używane jako uniwersalny środek na różne infekcje i choroby.

No dobrze, ale co z kosmetykami? Dzisiaj właśnie na nich się skupimy. Dzięki temu artykułowi poznasz właściwości, zastosowanie, a także efekty, jakie zapewnia stosowanie srebra koloidalnego na twarz i włosy.

Co to jest srebro koloidalne?

Zacznijmy od nazewnictwa. W skrócie w kosmetyce stosuje się nazwę srebro, ale odnosi się ona właśnie do srebra koloidalnego, zwanego też srebrem koloidowym, korgolem czy kolargolem. Ogólnie srebro koloidalne to termin używany do opisania drobnych cząsteczek srebra zawieszonych w cieczy o metalicznym (ciemnoszarym lub fioletowym) połysku. Po raz pierwszy zostało użyte w 1891 roku do sterylizacji ran.

Częścią mieszaniny srebra koloidalnego są nierozpuszczalne drobinki widoczne jedynie pod mikroskopem elektronowym. Rozmiar cząsteczek srebra może się różnić, ale niektóre są tak małe, że nazywane są nanocząsteczkami. Oznacza to, że mają rozmiar mniejszy niż 100 nm i są niewidoczne gołym okiem. Dzięki temu srebro może bardzo łatwo wnikać do wnętrza bakterii i wirusów i je niszczyć – stąd jego główna właściwość antybakteryjna.

Wielkość cząsteczki srebra koloidalnego to 1-5 nm. Dla porównania wirusy są wielkości 20-300 nm, a bakterie 200-80 000 nm. 

W Polsce srebro koloidalne dostępne jest jako surowiec farmaceutyczny pod nazwą Argentum colloidale, a w kosmetykach – w INCI jako Colloidal Silver, w nazwach produktu najczęściej jako aktywne srebro.

Właściwości srebra koloidalnego

Wśród najpopularniejszych właściwości srebra koloidalnego należy wymienić działanie antybakteryjne i antyseptyczne. Wystarczy zajrzeć do szpitala, aby zobaczyć medycznie zatwierdzone produkty ze srebra jako standard dla sterylnego sprzętu. To właśnie ta sama antybakteryjna właściwość srebra koloidalnego sprawia, że ​​jest świetne do leczenia miejscowego przy takich problemach, jak trądzik czy infekcje skórne.

Trzy główne właściwości srebra koloidalnego:

 • antybakteryjne: badania in vitro wykazały, że srebro koloidalne może zabijać wiele różnych bakterii
 • antywirusowe: niektóre badania sugerują, że różne rodzaje nanocząsteczek srebra mogą pomóc w zabijaniu związków wirusowych (tlenowych i beztlenowych)
 • przeciwgrzybicze: jedno z badań in vitro wykazało, że kolargol może powstrzymać wzrost niektórych szczepów grzybów i pomagać przy grzybicy

Dzięki powyższym właściwościom srebro koloidalne jest polecane zwłaszcza do regeneracji po zabiegach kosmetycznych, w tym laserowych np. dermabrazji, depilacji; po goleniu dla mężczyzn, a także do niwelowania problemów skórnych, takich jak egzema, łuszczyca, trądzik. Kosmetyki ze srebrem koloidalnym są skuteczne również w przypadku opryszczki wargowej.

Zastosowanie w kosmetykach

Kosmetyki ze srebrem koloidalnym, jak balsamy, kremy czy wcierki, są bezpieczne w stosowaniu i mogą przynieść wymierne efekty. Doktor Robert O. Becker, światowy wiodący chirurg z Uniwersytetu Medycznego w Syracuse i autor książki „The Body Electric”, dokonał znaczącego odkrycia. Odkrył, że koloidalna forma srebra po nałożeniu na zainfekowany obszar powoduje „niesamowity i nieoczekiwany odrost tkanek”. Innymi słowy, odkrył, że pomogło to samej skórze się zregenerować. Co ważne, badania Beckera wykazały również, że żaden przypadek leczenia miejscowego nie spowodował niepożądanych skutków ubocznych (źródło: ResearchGate).

Srebro koloidalne w kosmetykach ma za zadanie przede wszystkim oczyścić skórę, nawilżyć oraz odkazić. Wspomaga też rozwój komórek i regenerację skóry. Efekty działania srebra koloidalnego różnią się w zależności od wielkości i kształtu cząsteczek srebra, a także ich stężenia. 

Od czasów tego odkrycia srebro koloidalne stało się bardziej popularnym składnikiem wysokiej klasy naturalnych produktów do pielęgnacji skóry. Możesz je znaleźć m.in. w kosmetykach do twarzy EcoCera oraz Organic Life. Jeśli chodzi o grupy produktów, to srebro koloidalne pojawia się m.in. w płynach do golenia, demakijażu czy płukania jamy ustnej, tonikach na trądzik, żelach antybakteryjnych, antyperspirantach, dezodorantach oraz wodach kolońskich. Dostępne jest również mydło ze srebrem koloidalnym.

Srebro koloidalne na skórę

Stosowanie kosmetyków z aktywnym srebrem na skórę może być luksusowym doświadczeniem. Jego właściwości regenerujące skórę i zabijające bakterie sprawiają, że jest srebro koloidalne jest stosowane głównie na trądzik, blizny i przebarwienia. Ponadto pomaga przeciwdziałać starzeniu się skóry i sprzyja jej odbudowie (nawet w przypadku uszkodzeń wynikających z infekcji grzybiczych). Srebro poprawia procesy przemiany materii na poziomie komórkowym, wzmacnia ściany komórek, dzięki czemu są mniej wrażliwe na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych jak mróz, wiatr czy silne promieniowanie UV.

Wszelkiego rodzaju kremy i glinki z dodatkiem srebra koloidalnego pozwalają dogłębnie nawilżyć skórę i wyrównują jej kolor. To z kolei sprawia, że skóra jest zregenerowana, ma zdrowy i świeży wygląd.

Efekty zastosowania srebra koloidalnego na skórę:

 • nawilża
 • działa tonizująco
 • zmniejsza objawy trądziku i łuszczycy
 • przyspiesza regenerację skóry
 • zmniejsza widoczność blizn
 • spowalnia procesy starzenia się skóry
 • zmniejsza produkcję sebum
 • wzmacnia odporność na negatywny wpływ czynników zewnętrznych

Kosmetolog radzi: Srebro koloidalne na trądzik

kosmetolog radzi

Srebro koloidalne może być wykorzystywane w pielęgnacji skóry osób borykających się z trądzikiem i niedoskonałościami cery. U osób dorosłych zmiany trądzikowe mogą pojawić się z wielu powodów – przyczynia się do tego szybkie tempo życia, brak snu, stres i mało zróżnicowana dieta. Zaburzenia hormonalne mogą dodatkowo pogarszać stan skóry.

W jaki sposób działa srebro koloidalne?

Srebro koloidalne wykazuje właściwości antybakteryjne, antywirusowe, przeciwgrzybicze i sebostatyczne. 

 • ogranicza rozwój drobnoustrojów odpowiedzialnych za rozwój zmian trądzikowych, zmniejsza także ryzyko powstawania ran i blizn potrądzikowych,
 • ogranicza nadprodukcję łoju – wpływa korzystnie na prawidłową pracę gruczołów łojowych, zmniejszając nadmierne błyszczenie się skóry,
 • pomaga utrzymać prawidłowe nawilżenie skóry (wbrew pozorom srebro koloidalne nie działa wysuszająco). Po zastosowaniu pozostawia skórę odświeżoną i lekko matową,
 • wspomaga regenerację skóry dotkniętej zmianami trądzikowymi,
 • niweluje zaczerwienienia skóry.

Jak stosować srebro koloidalne na trądzik?

W przypadku trądziku srebro koloidalne najlepiej stosować w postaci wodnego roztworu na twarz, szyję i dekolt. Zalecana zawartość srebra koloidalnego w preparacie to 100 ppm. Takim roztworem należy spryskać lub przemyć skórę – dokładnie oczyszczoną i osuszoną, a następnie pozostawić do wyschnięcia. Czynność tę wykonuje się 2 razy dziennie – rano i wieczorem. W przypadku uporczywych wykwitów można zastosować okłady z roztworu srebra koloidalnego. Roztwór można przelać do butelki z atomizerem, można również nasączyć nim wacik kosmetyczny. Efekty powinny być widoczne już po kilka dniach systematycznego stosowania. 

Srebro koloidalne na włosy

Dzięki właściwościom antybakteryjnym srebra koloidalnego stosowanie mieszaniny srebra lub kosmetyków ze srebrem koloidalnym może złagodzić swędzenie skóry głowy oraz zmniejszyć objawy łupieżu. Kolejną zaletą stosowania srebra koloidalnego jest fakt, że jest ono bezalkoholowe, co zapobiega wysychaniu skóry głowy.

Ciekawe wydają się doniesienia, że srebro koloidalne pomaga na łysienie. Do tej pory nie przeprowadzono rzetelnych badań naukowych na ten temat, ale opinie osób, które stosują srebro koloidalne na skalp, wskazują, że pomogło im spowolnić wypadanie włosów. Według niektórych doniesień włosy zaczęły nawet odrastać. Jednak na efekty należy poczekać i średnio ograniczenie wypadania włosów jest zauważalne po 2 tygodniach systematycznego stosowania srebra.

Efekty zastosowania srebra koloidalnego na włosy:

 • nadaje włosom zdrowego połysku
 • łagodzi swędzenie skóry głowy
 • zapobiega wysychaniu skalpu
 • pomaga w walce z łupieżem
 • może pomóc ograniczyć wypadanie włosów

Kilka słów o bezpieczeństwie stosowania

Badania przeprowadzone przy użyciu dermatologicznej metody płatkowego testu według Deklaracji Półotwartej Helsińskiej i wytycznych Cosmetic Europe wykazały, że gotowe produkty ze srebrem koloidalnym nie powodują uczulenia i alergenności. Cytując: “stwierdza się, że dyspersje srebra koloidalnego nie mają specyficznego potencjału uczulającego i nie zawierają żadnego z 36 alergenów” (źródło: SCCS).

Co, jeśli Twoja skóra jest bardziej wrażliwa? Nie powinno być z tym problemu, chyba że masz alergię na srebro koloidalne (lub inne srebrne produkty, co jest dość rzadkie). Co do zasady, srebro koloidalne może wykazać korzyści nawet dla najbardziej wrażliwych rodzajów skóry.

Stosowanie srebra koloidalnego na skórę jest uważane za mniej ryzykowne niż stosowane wewnętrzne (jako suplement). Srebro koloidalne w kosmetykach jest bezpieczne, nietoksyczne i nie wykazuje potencjału drażniącego.

Nie obawiaj się również zabarwienia skóry na niebiesko. W przypadku kosmetyków nie ma takiego ryzyka, ponieważ srebro występuje w nich w śladowych ilościach (zauważ, że o srebrzycy mówi się tylko w odniesieniu do osób, które piją srebro lub są narażone na stały kontakt z pyłem srebra jak jubilerzy czy pracownicy kopalni). Pamiętaj, że efekty kuracji nanosrebrem koloidalnym obserwuje się zwykle po dłuższym czasie. Co ważne, nie należy przesadzić z częstotliwością oraz ilością preparatów zawierających ten składnik

Srebro koloidalne – podsumowanie

Srebro koloidalne to naturalny środek przeciwbakteryjny, antybiotyczny, przeciwgrzybiczy i antyseptyczny. Pomaga utrzymać skórę czystą i higieniczną, dzięki czemu może się goić i pojawia się mniej niedoskonałości. I to dlatego srebro w kosmetyce znalazło głównie zastosowanie w różnego rodzaju kosmetykach do zwalczania trądziku. Znajdziesz je też w kosmetykach do włosów, które polecane są zwłaszcza przy problemach ze skórą, tj. łupieżem czy nadmiernym świądem.

Próbowałaś srebra koloidalnego na skórę i włosy? Poszukujesz tego składnika w kosmetykach? Jeśli tak, inne czytelniczki (i my!) z chęcią poznałyby Twoją opinię. Podziel się w komentarzu swoimi doświadczeniami.

Źródła:

 1. Scientific Committee on Consumer Safety – SCCS. Opinion on Colloidal Silver (nano), Opinion at its plenary meeting on 24-25 October 2018 (dostęp 4.11.2021)
 2. National Center for Complementary and Integrative Health, Colloidal Silver (dostęp 4.11.2021)
 3. Robert O. Becker, Effects of electrically generated silver ions on human cells and wound healing, Electromagnetic Biology and Medicine 19(1):1-19, July 2009 (dostęp 4.11.2021)
 4. Kosmetologia Estetyczna 2/2014/vol 3. Srebro i kosmetyki. (dostęp: 03.12.2021)

Przeczytaj także

Glikol polietylenowy (PEG) w kosmetykach – właściwości, zastosowanie i bezpieczeństwo

Glikol polietylenowy (PEG) w kosmetykach – właściwości, zastosowanie i bezpieczeństwo

Czy warto stosować oleje roślinne do pielęgnacji twarzy?

Czy warto stosować oleje roślinne do pielęgnacji twarzy?

Dobry krem do twarzy po 40. roku życia – Ranking TOP 10 w 2023 roku

Dobry krem do twarzy po 40. roku życia – Ranking TOP 10 w 2023 roku

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany