Jak dbać o skórę w okresie dojrzewania?

jak dbać o cerę w okresie dojrzewania

Trądzik, zaskórniki, tłusta cera – z takimi problemami mierzą się osoby w wieku dojrzewania. Wszystko przez zawirowania hormonalne, przez które dochodzi do powiększania gruczołów łojowych. W efekcie skóra szybciej się przetłuszcza i zanieczyszcza. Na szczęście wystarczy odpowiednia pielęgnacja przy użyciu dobrze dobranych kosmetyków dla nastolatków, aby zachować zdrową i promienną skórę. Czego potrzebuje młoda cera? Jakich kosmetyków używać do makijażu?

Cera młoda jest wymagająca. Nadmierne przetłuszczanie się skóry na skutek burzy hormonów prowadzi do zapychania się porów i tworzenia zaskórników. Nie wspominając, że skóra szybko traci świeży wygląd i zaczyna się błyszczeć, ponadto często naznaczona jest trądzikiem czy innymi zmianami skórnymi. Dlatego warto zadbać o odpowiednią pielęgnację i uzupełnienie kosmetyczki odpowiednimi kosmetykami dla nastolatków. Chodzi nie tylko o zadbanie o piękny wygląd tu i teraz, ale przede wszystkim o to, że odpowiednia pielęgnacja w młodym wieku przedłuży młodość skóry w wieku późniejszym.

Pielęgnacja młodej cery

Okres dojrzewania to ciężki czas, ponieważ wtedy zachodzi wiele zmian w organizmie, które mogą odbić się na stanie cery. Pamiętaj, że każda cera jest inna, organizm reaguje też inaczej na hormony. Kosmetyki stosowane przez nastolatków powinny być dobrze dobrane pod kątem potrzeb skóry i być ukierunkowane na konkretne problemy cery młodej. Jeżeli więc na Twojej skórze pojawią się zaskórniki czy wypryski, nie sięgaj od razu po kosmetyki przeznaczone do cery trądzikowej, mogą bowiem bardziej zaszkodzić.

U nastolatków przeważa typ cery przetłuszczającej się. Na skutek zachodzących zmian hormonalnych dochodzi do zwiększonej produkcji łoju i rogowacenia ujść mieszków włosowych, a to doskonałe warunki do namnażania się bakterii. Dlatego u nastolatków bardzo popularny jest trądzik.

Dbanie o cerę w młodym wieku jest bardzo ważne. Nie chodzi tylko o to, że bagatelizowanie jej stanu może się odbić w jej późniejszej kondycji, np. w postaci blizn potrądzikowych. Nastolatkowie przykładają sporą uwagę do swojego wyglądu, dlatego też każda zmiana skóry na twarzy może powodować dyskomfort, spadek pewności siebie, a nawet kompleksy. Stąd też tak częste u nastolatków sięganie po różne specyfiki i walka z niedoskonałościami za wszelką cenę. Tymczasem wystarczy przestrzegać złotych zasad pielęgnacji, tj. pamiętać o oczyszczaniu, tonizowaniu, nawilżaniu i odżywianiu, i stosować wyłącznie kosmetyki o określonych właściwościach i przeznaczonych do pielęgnacji cery młodej.

Podstawowe zasady pielęgnacji twarzy u nastolatków:

  1. Mniej znaczy lepiej. Używaj tylko tych kosmetyków, których naprawdę potrzebuje Twoje cera. Dobrą opcją jest sięgnięcie po zestaw kosmetyków dla nastolatków, w którym produkty działają synergicznie i spełniają określone potrzeby pielęgnacyjne cery.
  2. Zadbaj o oczyszczanie, które powinno być delikatne. Najlepiej w tej roli sprawdzą się łagodne pianki i żele.
  3. Nie zapominaj o demakijażu, zwłaszcza przed snem. Jeżeli Twoja cera jest sucha, dobrze sprawdzą się mleczka oczyszczające. Przy tłustej – sięgnij po płyn micelarny.
  4. Dzięki tonikom i/lub hydrolatom wyrównasz pH skóry i przygotujesz ją na dalsze zabiegi pielęgnacyjne.
  5. Nawilżaj! W tej roli świetnie sprawdzą się naturalne kosmetyki dla nastolatków na bazie wody, które są lekkie, pozbawione składników mogących obciążyć cerę czy spowodować alergie.
pielęgnacja cery młodej

Oczyszczanie twarzy nastolatków

W przypadku każdej cery oczyszczanie jest ważne, a w przypadku cery nastoletniej – wręcz szalenie ważne! Przez nadmierną pracę gruczołów łojowych zwiększa się ryzyko pojawienia się rozszerzonych porów skórnych, zaskórników i wyprysków. Cerę powinno się oczyszczać nie więcej niż dwa razy dziennie i tylko przy użyciu łagodnych środków myjących. Takim właśnie jest płyn micelarny, który jest delikatny dla skóry, a przy tym skuteczny w usuwaniu makijażu i zanieczyszczeń. Co ważne, takie płyny nie wysuszają i są niekomedogenne, tj. nie przyczyniają się do powstawania zaskórników, przez co są świetnymi kosmetykami dla nastolatków.

Myj twarz raz lub dwa razy dziennie, jeżeli Twoja skóra jest bardzo tłusta lub mocno zabrudzona. Jeśli nosisz makijaż, najpierw wykonaj demakijaż oczu, dopiero potem umyj całą twarz.

Jak wykonywać oczyszczanie? Bardzo dokładnie. Oznacza to, że nie powinnaś pominąć skrzydełek nosa, kącików ust czy skroni. Samo mycie twarzy jest banalne – po oczyszczeniu jej płynem micelarnym czas na żel lub piankę. Najlepiej wybierz takie na bazie ekstraktów ziołowych i roślinnych. Zwilż skórę letnią wodą, wyciśnij kosmetyk na dłoń i rozprowadź go po całej twarzy. Następnie dokładnie spłucz. Na koniec pamiętaj, aby nie wycierać twarzy mocno ręcznikiem – wystarczy, że będziesz go delikatnie przykładać, aby wchłonął nadmiar wody. Pozostaw twarz lekko zwilżoną, ponieważ w ten sposób zwiększysz wchłanialność składników aktywnych z następnych kosmetyków, tj. kremu dla młodej cery.

Jeżeli uprawiasz sport lub chodzisz na lekcje wychowania fizycznego, umyj dokładnie twarz przed aktywnością. Czysta skóra zapewnia niekorzystne środowisko do rozwoju bakterii, a to zapobiega powstawaniu stanów zapalnych i niespodzianek.

Nawilżanie młodej cery

Nawilżona cera to mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia trądziku. To także mniejsza suchość skóry i mniejsza podatność na podrażnienia. Nieodpowiednie nawilżenie jest jednym z powodów powstawania drobnych zmarszczek. Naturalną tarczą chroniącą zapasy wody przed wyparowaniem i czynnikami zewnętrznymi jest film z ludzkiego sebum. Jednak może okazać się niewystarczający, zwłaszcza że z wiekiem zmniejsza się jego produkcja. Nawilżać należy każdy rodzaj cery – bez wyjątku!

Nawet jeśli masz cerę przetłuszczającą się i trądzikową, wymagają one nawilżenia. Im mniej nawilżenia, tym większa produkcja sebum, a to prowadzi do problemów, których chcesz uniknąć.

Jakie kremy wybrać? Unikaj w kosmetykach dla nastolatków alkoholu, który ma mocne działanie wysuszające. Często młode osoby sięgają po niego ze względu na intensywne działanie oczyszczające, jednak tutaj odbywa się to kosztem nawilżenia, przez co stan cery finalnie może się pogorszyć. Czego zatem szukać w kremie nawilżającym dla nastolatków? Poszukaj składników utrzymujących wilgoć, takich jak kwas hialuronowy czy ekstrakt z alg. Krem na co dzień powinien mieć filtr przeciwsłoneczny – minimum SPF 15, który jest odpowiedni na pochmurny dzień. Latem stosuj kremy do twarzy z wyższym faktorem.

Co stosować na trądzik dla nastolatków?

Cera trądzikowa u nastolatków może być wyjątkowo kapryśna, przez co też wymaga szczególnej dbałości i odpowiednio dobranych kosmetyków. Należy unikać środków czyszczących o wysokim zasadowym pH (takie mają niektóre drogeryjne mydła), ponieważ są bardzo szorstkie i mogą narazić skórę na podrażnienia i infekcje. Dobrze sprawdzą się kosmetyki o neutralnym pH, które pomogą zachować optymalną równowagę skóry. Lekko kwaśny lub neutralne pH, pożądane przez cerę trądzikową i cerę młodą, mają tzw. syndety, czyli mydła bez mydła.

W przypadku mocnego trądziku lub innych niepokojących zmian warto skonsultować się z dermatologiem.

Kosmetyki na trądzik dla nastolatków to nie tylko pianki oczyszczające, ale też punktory, które stosuje się miejscowo na zmiany. Działają poprzez ograniczenie produkcji sebum, przez co pomagają szybciej pozbyć się z twarzy niechcianych niespodzianek i przyspieszają gojenie. Zawierają przeważnie kwas salicylowy, który wykazuje działanie przeciwzapalne i złuszczające. Wspomagająco pojawiają się też składniki naturalne jak aloes, który łagodzi podrażnienia i nawilża.

Jak dbać o cerę trądzikową i jakich naturalnych kosmetyków używać, dowiesz się z naszego artykułu:

Jeżeli chodzi o kremy do cery trądzikowej, wybieraj te o właściwościach przeciwzapalnych i antyłojotokowych. Sprawdzą się również kremy normalizujące oraz kremy na pryszcze (antybakteryjne). Raz w tygodniu warto nakładać na twarz mocno oczyszczającą maseczkę. Dobrze się sprawdzi na przykład maska z węglem aktywnym, olejkiem herbacianym czy ekstraktem z rozmarynu. W pielęgnacji cery z trądzikiem u nastolatków pomóc mogą również oleje, w tym olej z ogórecznika, tamanu czy olej jojoba.

Makijaż dla nastolatków

Młodej cery nie warto obciążać – dotyczy to zarówno kosmetyków pielęgnacyjnych, jak i makijażowych. Powszechnym zjawiskiem u osób młodych jest nieumiejętne stosowanie podkładów i pudrów, co więcej, niewłaściwie dobranych. Dobry i odpowiednio wykonany makijaż zakryje mankamenty, jednak nieumiejętny tylko uwidoczni problemy. Nie wspominając, że nieodpowiednie kosmetyki mogą przesuszyć skórę, podrażnić ją, zatykać i nasilać powstawanie wykwitów.

Zmiany skórne zdecydowanie lepiej pokryć korektorem i zastosować lekki podkład, niż nakładać ciężki, kryjący fluid na całą twarz. Źle dobrany kosmetyk kryjący może przesuszyć, podrażnić i zaczopować ujścia gruczołów łojowych.

Podkład do młodej cery, inaczej zwany fluidem, powinien pasować do odcienia i tonacji Twojej cery. Uwzględnij, że latem Twoja skóra będzie ciemniejsza niż zimą, dlatego potrzebować będziesz dwóch podkładów. Warto wybierać produkty wzbogacone o witaminy i minerały, które dodatkowo zadbają o pielęgnację nastoletniej skóry twarzy. Makijaż powinien w końcu zapewniać nie tylko nienaganny wygląd, ale też być przyjazny dla skóry i zapewniać ochronę cery. W tej roli świetnie sprawdzają się kosmetyki mineralne, które są wręcz idealne dla nastolatek dopiero zaczynających interesować się makijażem. Kosmetyki mineralne mają lekkie formuły, są bardzo delikatne i wpływają na poprawę kondycji młodej skóry, w tym również takiej dotkniętej problemem wyprysków.

Co zamiast podkładu dla młodej osoby? Sprawdź krem BB dla młodej cery. Jego nazwa pochodzi od angielskich słów Blemish Balm lub Beauty Balm i oba te terminy odnoszą się do tego samego produktu: kremu upiększającego. Wyróżnia się lekką formułą, a także takimi właściwościami jak nawilżanie, odżywianie i ochrona przeciwsłoneczna. Co więcej, ma delikatne właściwości kryjące, zatem wyrównuje koloryt cery i pomaga ukryć takie niedoskonałości jak przebarwienia, oznaki zmęczenia czy drobne krostki. Doskonale przez to sprawdza się na lato.

Wprawdzie, makijaż u trzynastolatki obecnie nie jest niczym kontrowersyjnym, ale zdecydowanie w młodym wieku lepiej skupić się na pielęgnacji cery oraz na tym, aby jej najzwyczajniej nie zaszkodzić. Stąd zestaw kosmetyków do makijażu dla nastolatków powinien zawierać tusz do rzęs, balsam do ust, korektor na niedoskonałości i ewentualnie lekkie krycie w postaci sypkiego pudru lub kremu BB. Przydadzą się bibułki matujące, którymi ściągniesz nadmiar sebum (nie dokładaj kolejnej warstwy pudru bez tej czynności, jeśli zauważysz, że Twoja cera się świeci!). Mocniejszy makijaż może nie tylko postarzać, ale też utrudnić walkę z niedoskonałościami, a nawet przyspieszyć pojawienie się pierwszych zmarszczek

Kosmetyki dla nastolatków – jak wybrać najlepsze?

Istotne jest, aby młoda osoba nie używała kosmetyków przeznaczonych do innych cer, np. do cery dojrzałej. Nastolatki, rozpoczynając swoją przygodę z kosmetykami, często sięgają po preparaty swoich mam. Wprawdzie mogą zawierać składniki pomocne młodej cerze, ale równie dobrze mogą uczulać, podrażniać czy przyczyniać się do łojotoku. Dlatego dobrze jest zadbać o kosmetyki już w najmłodszych latach i zwiększać świadomość co do pielęgnacji. Dobrym wyborem są specjalne linie kosmetyków dla nastolatków, które często oferują gotowe zestawy startowe.

Co nieco o tym, co powinien zawierać krem dla nastolatków, wspomniałam w akapicie poświęconym nawilżeniu. Warto jednak usystematyzować wiedzę i zebrać wskazówki w jednym miejscu. Przy czym warto zaznaczyć, że rady są uniwersalne, tj. odnoszą się zarówno do kosmetyków dla chłopców, jak i dziewcząt.

Jak wybrać dobre kosmetyki dla młodzieży?

  1. Wybieraj tylko linie kosmetyków dla nastolatków na podstawie potrzeb Twojej skóry.
  2. Kieruj się zawartością składników roślinnych. Mogą to być ekstrakty roślinne z rumianku, nagietka; oleje jak oliwa czy olej jojoba, a także kwasy owocowe, które przyspieszają zanik niedoskonałości i ujednolicają koloryt cery.
  3. Unikaj w składach ciężkich olejów, sztucznych barwników, aromatów i innych chemicznych dodatków. Dobrze sprawdzą się naturalne kosmetyki.
  4. Unikaj w składzie alkoholu, który ma właściwości wysuszające. Zwłaszcza nie powinien pojawiać się w żelach, piankach oraz w tonikach.
  5. Kremy dla nastolatków powinny być lekkie, delikatne i nieobciążające, na bazie wodnej.
  6. Zrezygnuj z ciężkiego makijażu i stawiaj na leczenie problemów odpowiednimi preparatami, a nie ich ukrywanie kolejnymi warstwami makijażu.
  7. W maseczkach, peelingach oraz punktorach na niedoskonałości szukaj kwasu salicylowego, który sprzyja leczeniu zmian trądzikowych.
  8. Zadbaj o ochronę przeciwsłoneczną! Krem do twarzy powinien mieć minimum SPF 15.

Żele do mycia twarzy dla nastolatków

Antybakteryjny balsam myjący Organic Life

Antybakteryjny balsam myjący do twarzy z aktywnym srebrem pomaga zwalczyć mikroorganizmy i hamuje rozwój bakterii odpowiedzialnych za powstawanie trądziku i stanów zapalnych. Zawiera roślinne wyciągi, w tym z lukrecji, szałwii i tymianku, dzięki którym działa uspokajająco na cerę i przyspiesza jej regenerację. Delikatnie myje bez podrażnień. Pozostawia cerę odświeżoną i z widocznie zmniejszonymi porami skórnymi.

Żel do mycia twarzy dla cery trądzikowej i mieszanej od Czarna Porzeczka

Jeżeli Twoja skóra potrzebuje silnego oczyszczenia to będzie idealny żel dla niej. Kosmetyk jednocześnie jest łagodny dla skóry i jej nie podrażnia. Zawarte składniki w produkcie, nie tylko dogłębnie ją oczyszczają ale również nawilżają.

#Wash – żel oczyszczająco – seboregulujący od AA Cosmetics

W pełni wegański skład, certyfikowany przez fundację VIVA! Dzięki takim składnikom jak wyciąg z bambusa, kwas migdałowy czy też wyciąg z zielonej herbaty, skóra jest idealnie oczyszczona i odświeżona. Dodatkowo betaina i prowitamina B5 działają kojąco i nawilżająco, zabezpieczając skórę przed utratą wilgoci.

Łagodny żel do mycia twarzy z kompleksem antybakteryjnym od Bielenda SupremeLab

Żel ten sprawdzi się dla właścicielek każdej cery, również dla nastolatków. Świetny skład pomoże w walce z niedoskonałościami oraz zapobiegnie nieestetycznemu błyszczeniu skóry. W produkcie znajdziemy m.in. kompleks antybakteryjny, olejek z drzewa herbacianego oraz wiele innych składników aktywnych. Poradzi sobie nawet ze zmyciem makijażu, jednak i tak polecamy stosować żel w dwuetapowym oczyszczaniu twarzy a nie samodzielnie.

Zitclean – Żel do mycia twarzy dla skór trądzikowych od Acnemy

Mocno oczyszczający żel do mycia twarzy skutecznie poradzi sobie z zaskórnikami i niedoskonałościami na każdej młodej twarzy. W składzie znajdziemy m.in. kwas salicylowy i azeloglicynę, które delikatnie złuszczają obumarły naskórek i kontrolują produkcję sebum.

Toniki dla nastolatków

Antybakteryjny tonik Organic Life

Antybakteryjny tonik z aktywnym srebrem i glukonolaktonem bez alkoholu doskonale sprawdzi się w pielęgnacji cery tłustej oraz problematycznej, w tym z przebarwieniami potrądzikowymi. Aktywne srebro pomaga zwalczyć patogeny odpowiedzialne za powstawanie zmian, a przy tym działa antyseptycznie. Glukonolakton oczyszcza i normalizuje, a także wspiera walkę z łojotokiem. Dzięki witaminie B5 tonik działa kojąco i łagodząco.

Złuszczający tonik do twarzy – Na skórki, pory i inne zmory od Nowa Kosmetyki

Dla osób potrzebujących złuszczenia skóry, polecamy kwasowy tonik. Kwasy zawarte w nim są w niskich stężaniach, nie powodują schodzenia skóry płatami. Mimo wszystko nie zalecane jest stosowanie tego produktu codziennie dla młodej cery. Co drugi dzień będzie optymalnie.

Łagodny ziołowy tonik do twarzy WOW

Delikatny tonik w wygodnej formie z atomizerem. Dla każdego fana less waste będzie to idealnie trafiony produkt, nie trzeba używać wacika do nałożenia kosmetyku. Tonik łagodzi, nawilża i reguluje wydzielanie sebum/

Krem dla nastolatków

Aloesowy krem do twarzy nawilżający lekki krem idealny dla nastolatków, do codziennego stosowania. Doskonale nawilża dzięki wysokiemu stężeniu aloesu (40%), a przy tym zapewnia ochronę przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych za sprawą oleju ze słodkich migdałów. Działa łagodząco na stany zapalne i podrażnienia. Bez parafiny, parabenów i dodatków zapachowych.

Kosmetyki dla nastolatków na trądzik

Oprócz wspomnianych wyżej żeli do mycia twarzy oraz toników, przydatne będą poniższe kosmetyki na trądzik.

Serum dla cery skłonnej do wyprysków Make Me Bio

Serum dla cery skłonnej do wyprysków dzięki lekkiej formule przenika przez skórę, wspomagając jej oczyszczanie i tonizowanie. Zawiera ekstrakt z kwiatu hibiskusa wykazujący działanie kojące i ujędrniające oraz kwas hialuronowy działający nawilżająco i przeciwzmarszczkowo. Wzbogacone sokiem z aloesu oraz olejkiem z grapefruita wzmacnia naturalną barierę ochronną skóry i zapobiega powstawaniu niedoskonałości.

Przeciwtrądzikowy żel punktowy Organic Life

Przeciwtrądzikowy żel punktowy z aktywnym srebrem to II generacja znanego żelu Acne Blocker, który zawiera aż 64% roztworu srebra koloidalnego. Działa odkażająco, zwalcza patogeny, a przy tym zmniejsza stany zapalne. Wzbogacony 10 wyciągami roślinnymi, przez co działa pielęgnująco na skórę i pomaga pozbyć się obrzęków, niedoskonałości i zmian trądzikowych. Lekki, nie zapycha, nie wysusza i nie powoduje wrażenia ściągnięcia.

Pielęgnacja cery dojrzewającej – podsumowanie

Pierwsze kosmetyki dla nastolatki bądź nastolatka nie powinny być przypadkowe. Postaw przede wszystkim na świadomą pielęgnację – większość dostępnych dla nastolatków kosmetyków kusi kolorami i zapachami, ale zawierają też substancje mogące wywołać alergie i podrażnienia, a tego młoda skóra nie chce! Czym się kierować przy wyborze? Lekkością i naturalnością, a przede wszystkim potrzebami skóry – innych kosmetyków będzie wymagać skóra przesuszona, a innych trądzikowa.

Pochwal się w komentarzu swoimi pierwszymi kosmetykami, jakich używałaś! Może masz rady dla innych młodych dziewczyn i chłopców rozpoczynających przygodę z pielęgnacją? Jakich błędów powinni unikać?

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Olejek jojoba – zastosowanie w pielęgnacji skóry i włosów

Olejek jojoba – zastosowanie w pielęgnacji skóry i włosów

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany