Mycie włosów odżywką – sprawdzone metody, wady i zalety

OMO mycie włosów odżywką

Jest to jedna z najlepszych metod mycia włosów kręconych, z tendencją do puszenia się, włosów suchych i zniszczonych stylizacją oraz zabiegami fryzjerskimi. Odżywka użyta do umycia włosów dostarcza im wszystkie substancje odżywcze, które ma w składzie, chroni włosy przed wysuszającym działaniem szamponu, a przy tym nie obciąża delikatnych i cienkich włosów. Jak więc wykorzystać ją do mycia włosów?

Co oznacza skrót OMO i na czym polega mycie włosów odżywką

Popularny wśród włosomaniaczek skrót OMO oznacza: odżywka-mycie-odżywka, lub jeśli ktoś woli inaczej: odżywkowanie-mycie-odżywkowanie.

Metoda OMO polega na tym, że zanim umyjemy włosy szamponem, nakładamy na nie odżywkę (włosy muszą być mokre) i rozprowadzając ją na włosach, delikatnie je myjemy. Mycie odżywką wymaga odrobiny cierpliwości. Odżywka do włosów jest gęstsza niż szampon, trudniej rozprowadza się na włosach, a przede wszystkim nie pieni się tak, jak szampon. Trzeba też użyć sporej ilości odżywki, aby można było rozmasować ją na całych włosach i skórze głowy. Odżywkę warto pozostawić na włosach przez kilka minut (możesz w tym czasie zrobić sobie kawę, albo umyć zęby), po czym spłukać – delikatnie masując włosy i umyć włosy szamponem. Po umyciu ich szamponem ponownie nakłada się na włosy (lub ich końce) odżywkę, spłukuje i gotowe.

Dla kogo jest ta metoda?

Na pewno zadowolone będą z niej posiadaczki włosów kręconych. Po umyciu włosów odżywką włosy są przyjemnie wygładzone i zdecydowanie mniej się puszą. Do tego skręt loków jest wyraźnie podkreślony. Mycie odżywką sprawdza się także na włosach zniszczonych zabiegami fryzjerskimi i włosach bardzo suchych. Jest to też metoda polecana osobom z wrażliwą skórą głowy, a także zmagającym się z problemem przetłuszczających się włosów, którym nie służy nakładanie odżywek po myciu.

Czy każda odżywka nadaje się do mycia włosów?  

Nie. Odżywka, którą chcemy stosować do mycia włosów powinna zawierać wysoko w składzie substancje powierzchniowo czynne, które sprawiają, że odżywka delikatnie się pieni i oczyszcza włosy. Są to:

  • Behentrimonium Chloride,
  • Cetrimonium Chloride,
  • Benzalkonium Chloride,
  • Tallowtrimonium Chloride,
  • Tricetyldimonium Chloride,
  • Methosulfates.

Przy tej metodzie nie sprawdzają się odżywki z dużą zawartością olejów i maseł. Możemy je używać przy OMO, ale powinny nam służyć do drugiego O, czyli odżywiania po oczyszczeniu włosów. Wybierając odżywkę do mycia, zwróć też uwagę na to, żeby w jej składzie nie było:

  • olejów mineralnych i parafiny
  • silikonów (chyba, że są to lekkie silikony, które występują na końcu składu odżywki – dzięki temu można łatwo zmyć je z włosów)
  • naturalnych olejów na początku składu
  • dużej ilości protein

Myjąc włosy metodą OMO, warto mieć dwie różne odżywki. Jedną, której zadaniem będzie mycie włosów (odżywkę myjącą) i drugą, która posłuży do odżywienia włosów po myciu (odżywka odżywcza).

Drugą odżywkę można też zastąpić maską do włosów.

Kosmetolog radzi: Kosmetyki polecane w pielęgnacji OMO 

kosmetolog radzi

Wybór kosmetyków do pielęgnacji OMO powinien być podyktowany przede wszystkim potrzebami naszych włosów. Bardzo ważna jest obserwacja, poznanie swoich włosów i ich preferencji. 

Piękny i zdrowy wygląd włosów jest odzwierciedleniem równowagi PEH – balansu między proteinami, emolientami i humektantami. Więcej o tym zagadnieniu  przeczytasz w artykule: 

Pielęgnacja włosów metodą OMO również powinna mieć na celu uzyskanie równowagi PEH.

Wybór odżywek do pierwszego i drugiego O nie powinien być przypadkowy.

  • Z reguły do pierwszego O sprawdzają się odżywki proteinowe i humektantowe. Odbudowujące odżywki proteinowe polecane są dla włosów matowych, pozbawionych życia i przyklapniętych, a nawilżające odżywki humektantowe dla włosów szorstkich, matowych i przesuszonych.
  • Z reguły do drugiego O zalecane są odżywki emolientowe. Emolienty zamkną łuski włosów, dociążą fryzurę, ograniczą puszenie włosów i otulą je delikatną warstwą ochronną. Odżywki emolientowe pomagają uzyskać efekt tafli gładkich i lśniących włosów.

Odżywki do mycia włosów – polecane produkty:

Odżywki do odżywiania włosów – polecane produkty:

Jeśli chodzi o wybór szamponu, mamy tutaj dużo większą swobodę. Szampon do OMO, w zależności od potrzeb, może być delikatny lub mocniejszy. Co jakiś czas warto sięgnąć także po rypacz – silny szampon oczyszczający. Pozwoli to na dogłębne usunięcie zanieczyszczeń nadbudowanych na włosach i skórze głowy. Poprawi to również wchłanianie składników aktywnych kosmetyków, zwiększając ich efektywność.

Wartościowym sposobem na zakończenie pielęgnacji OMO jest użycie olejku lub serum na końcówki włosów. Pozwoli to zabezpieczyć końcówki włosów przed rozdwajaniem się i ograniczyć ryzyko uszkodzeń mechanicznych. Pomocne mogą być w tym takie produkty:

Najlepsze metody mycia włosów odżywką

Podstawowy wariant OMO omówiłam wyżej. Wymaga on  poświęcenia sporej ilości czasu. Najpierw na włosy nakłada się odżywkę i po dokładnym rozprowadzeniu jej na włosach, pozostawia na kilka minut. Następnie odżywkę należy spłukać, umyć włosy szamponem i nałożyć na nie drugą odżywkę lub maskę. Dobrze, żeby odżywka użyta do drugiego O, pozostała na włosach trochę dłużej, nawet 20-30 minut.

OMO przyspieszone

Nie zawsze mamy czas, aby trzymać odżywkę na włosach przez 20-30 minut dlatego sama często upraszczam sobie OMO i myję włosy samą odżywką.

  1. moczę włosy i delikatnie odciskam z nich nadmiar wody
  2. wlewam dużą ilość odżywki w zagłębienie dłoni
  3. nakładam odżywkę na włosy (tak, jak szampon)
  4. delikatnie rozprowadzam odżywkę najpierw na skórze głowy, a następnie na całej długości (często muszę użyć dodatkowej ilości odżywki)
  5. pozostawiam odżywkę na 5-10 minut
  6. polewam włosy niewielką ilością cieplej wody, masuję skórę głowy i włosy – dopiero teraz odżywka zaczyna się pienić
  7. dokładnie spłukuję odżywkę z włosów
  8. owijam włosy ręcznikiem

Ta metoda nie wymaga użycia szamponu, dlatego jest szczególnie polecana wszystkim tym, którzy mają bardzo wrażliwą i skłonną do podrażnień skórę głowy.

Metoda różnych odżywek

Kolejnym wariantem, który często stosuję jest mycie włosów przy użyciu dwóch różnych odżywek. W tej opcji na mokre włosy nakładam najpierw odżywkę myjącą. Rozprowadzam ją na włosach i skórze głowy, pozostawiam na kilka minut i spłukuję. Następnie nakładam na włosy odżywkę o bogatszym składzie, która ma za zadanie bardziej odżywić, niż umyć włosy. Pozostawiam ją na 10-15 minut (zwykle nie mam więcej czasu) i spłukuję z włosów.

OMO z olejem

Sporą popularnością cieszy się też wariant OMO z olejem. W tej opcji na włosach najpierw pojawia się olej. Po upływie minimum 30 minut (olej nie powinien być na włosach krócej), nakłada się na włosy odżywkę, która ma za zadanie zemulogwać olej. Po zwilżeniu włosów wodą, należy je dokładnie umyć szamponem, po czym nałożyć kolejną porcję odżywki.

OMO z… szamponem

Kolejna wariant OMO zakłada umycie skóry głowy odżywką, a włosów na pozostałej długości szamponem. Jest to metoda szczególnie polecana do mycia wrażliwej i przesuszającej się skóry głowy. W tej opcji włosy należy zwilżyć, odsączyć z nadmiaru wody, a następnie nałożyć odżywkę tylko na skórę głowy. Po delikatnym rozmasowaniu odżywki na skalpie, włosy na całej długości (z pominięciem kilku centymetrów od skóry) myje się szamponem. Po kilku minutach całość należy dokładnie spłukać i po osuszeniu włosów ręcznikiem, nałożyć na nie drugą odżywkę.

Zalety mycia włosów odżywką

  • myjąc włosy samą odżywką, nie narażamy skóry głowy na kontakt z substancjami myjącymi znajdującymi się w szamponach, przez co nie narażamy jej na podrażnienia i przesuszenie
  • ochrona końcówek włosów przed przesuszeniem
  • wygładzenie włosów
  • podkreślenie skrętu loków
  • zmiękczenie i nawilżenie włosów
  • włosy są mniej podatne na puszenie i elektryzowanie
  • włosy są wyraźnie lżejsze i lekko odbite u nasady

Czy są jakieś minusy?

  • skóra głowy może być za bardzo obciążona. Dlatego raz na dwa tygodnie należy oczyścić skalp, myjąc głowę szamponem z SLS-em lub  wykonując delikatny peeling skóry głowy.
  • OMO jest dość czasochłonne i wymaga poświęcenia większej ilości czasu, niż wymaga tego tradycyjne mycie włosów
  • umycie włosów metodą OMO wymaga użycia dużej ilości odżywki

Podsumowanie

Moje włosy bardzo polubiły mycie odżywką. Polecam Ci tę metodą szczególnie mocno jeśli, tak jak ja, masz włosy kręcone, puszące się, suche i podatne na zniszczenia. To wspaniały i – wbrew pozorom – bardzo prosty sposób na oczyszczenie, wygładzenie, odżywienie i nawilżenie włosów oraz podkreślenie ich naturalnego skrętu.

Stosujesz odżywki do mycia włosów? Jak u Ciebie sprawdza się metoda OMO?

Przeczytaj także

Slugging – czy wazelina na twarz jest dobrym pomysłem?

Slugging – czy wazelina na twarz jest dobrym pomysłem?

Jak zrobić hydrolat w domu? Czy hydrolat to to samo co woda kwiatowa?

Jak zrobić hydrolat w domu? Czy hydrolat to to samo co woda kwiatowa?

Komentarze (11)

  1. S
  2. o
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska
      Olga Pietraszewska
      Odzżywki z serii propolisowej Agafii i nowe maski do włosów z serii Natura Estonica sprawdzą się w myciu każdego rodzaju włosów 🙂
  3. K
    Katarzyna
    Bardzo zainteresowała mnie ta metoda mycia włosów. Mam również kręcone włosy, czy mogłabyś mi zdradzić, jakich odżywek Ty używasz?
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska
  4. S
    Sara
    Dlaczego wcześniej nie wpadłam na tą stronę m. Od dziś moja ulubiona! Zaczynam stosować odkryte tutaj techniki, metody i porady. Mam włosy kręcone, długie, puszace się w górnej części na zewnątrz. Chciałabym zacząć stosować OMO jakie odżywki polecasz dla pierwszego O i jakie dla drugiego O ? :-)))
  5. A
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska
      Olga Pietraszewska
      To zależy od tego, jaką odżywkę użyjesz. Generalnie mycie włosów odżywką jest najczęściej polecaną metodą dla włosów kręconych, ale zawsze trzeba mieć na uwadze, że włosy mogą być cieńsze, grubsze, słabsze, mocniejsze, mieć różnego rodzaju skręt itd.
  6. A
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska
      Olga Pietraszewska
      Wszystkie maski do włosów Kallos świetnie się sprawdzą w roli odżywki do pierwszego mycia. Mają proste składy, lekką konsystencję, duże pojemności i przystępną cenę 🙂
  7. D

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany