Równowaga PEH, czyli proteiny, emolienty, humektanty. O co tu chodzi?

równowaga peh o co w tym chodzi

Jeśli Twoim celem są zadbane i zdrowo wyglądające włosy, to najlepszym sposobem jest stosowanie produktów do pielęgnacji włosów zawierających proteiny, emolienty i humektanty. Jednak uwaga – ich dobór nie powinien być przypadkiem! Najważniejsze jest utrzymanie właściwej równowagi PEH. Co oznacza klasyfikacja PEH i jak ją stosować w praktyce?

Maski proteinowe, mieszanki emolientowe albo odżywki humektantowo-emolientowe… Z takim nazewnictwem spotyka się każda włosomaniaczka. Nazwa tych produktów sugeruje, że w składzie znajdziesz takie substancje jak proteiny, emolienty oraz humektanty. Jak mogą przysłużyć się Twoim włosom? O tym w tym artykule! Omawiamy, czym jest równowaga PEH i jak stosować ją w codziennej pielęgnacji tak, aby włosy po każdym myciu wyglądały na zadbane i po prostu piękne.

Równowaga PEH… czyli właściwie co?

Równowaga PEH to nic innego jak przemyślane dostarczanie włosom określonych substancji, w tym przypadku protein, emolientów oraz humektantów. Nie tylko ważny jest odpowiedni ich wybór, ale też zbilansowanie. Prosty przykład: jeżeli na włosy naniesiesz za dużo oleju, staną się ciężkie, oklapnięte, będą zbijać się w pasma… staną się po prostu oleiste. Jeżeli natomiast naniesiesz za dużo humektantów, to staną się puszyste, wręcz sianowate.

Skrót PEH pochodzi od: proteiny (P), emolienty (E) oraz humektanty (H). Zarówno ich niedobór, jak i nadmiar wpływają na kondycję włosów. Cała filozofia równowagi PEH opiera się na balansie proteinowo-humektantowo-emolientowym.

W przypadku równowagi PEH mówimy o potrójnej pielęgnacji, ponieważ sprowadza się do balansowania zawartością konkretnych trzech substancji. Kupując lub mieszając własne kosmetyki do pielęgnacji włosów, zwróć uwagę na skład i dobierz go do swoich potrzeb. Stan Twoich włosów podpowie Ci, jakich substancji im brakuje.

Oto prosty przewodnik, czego mogą potrzebować Twoje włosy:

Równowaga PEH co to znaczy
Źródło: Blog Meapilorum 

Proteiny w pielęgnacji włosów

Proteiny w pielęgnacji włosów

Proteiny to białka proste zbudowane z aminokwasów, są naturalnym budulcem włosów. To właśnie proteiny uzupełniają drobne ubytki w strukturze włosów, odbudowują uszkodzenia – w skrócie: wspomagają regenerację. Stąd powszechnie określa się je mianem cementu lub uzupełniacza i znajdują szerokie zastosowanie w kuracji odbudowującej włosów. Głównym zadaniem protein jest więc uzupełnienie braków, do tego zwiększenie wytrzymałości i wzmocnienie naturalnego skrętu włosów.

Zadanie protein:

 • nadają włosom zdrowej objętości
 • wypełniają drobne (nietrwałe) uszkodzenia
 • sprawiają, że włosy nabierają blasku i witalności
 • wzmacniają skręt włosów

Do najpopularniejszych białek protein zaliczamy: jedwab, kolagen, keratyna, elastyna oraz białka pszenicy. Przy czym wyróżniamy proteiny mocno działające, jak Hydrolyzed Keratin, Hydrolyzed Silk, oraz delikatne proteiny – tu głównie roślinne, np. białko soi.

Wprowadzenie protein do pielęgnacji włosów jest ściśle związane z porowatością włosów. Włosy o niskiej porowatości mogą stracić swoją objętość pod wpływem nadmiaru protein. Za to włosy wysokoporowate znacznie lepiej tolerują proteiny, chociaż ich stylizacja może być bardziej wymagająca.

Jeżeli Twoje włosy są matowe i oklapnięte, może to wynikać z niedoboru protein. Jeżeli jednak puszą się, filcują, plączą, do tego dają wrażenie szorstkości i skrzypienia przy dotykaniu – jest to objaw nadmiaru protein.

Koniecznie zwróć uwagę na ilość protein, którą nakładasz na włosy. Jeżeli użyjesz zbyt dużo, Twoje pasma łatwo się splączą, przez co będą trudne w rozczesaniu. Ponadto włosy mogą stać się kruche.

Proteiny stoją w opozycji do humektantów, co oznacza, że równoważy się je sobą wzajemnie. Zaleca się, aby maski lub odżywki proteinowe stosować raz na około trzy mycia – zwłaszcza w przypadku włosów zniszczonych.

Proteiny w kosmetykach do pielęgnacji włosów

Kosmetyki z proteinami dla włosów niskoporowatych

Kosmetyki z proteinami dla włosów średnioporowatych

Kosmetyki z proteinami dla włosów wysokoporowatych

Emolienty w pielęgnacji włosów

Emolienty w pielęgnacji włosów

Emolienty otaczają włosy ochronną powłoczką, która zapobiega utracie wody z wewnętrznych struktur włosa. Dodatkowo otoczka ta chroni włosy przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, również promieniowania UV (w zależności od wyboru produktu).

Zadanie emolientów:

 • nadają włosom gładkości i miękkości
 • chronią przed czynnikami zewnętrznymi
 • chronią pasma przed uszkodzeniami
 • zabezpieczają końcówki przed puszeniem i rozdwojeniem

Do najpopularniejszych emolientów zaliczamy: oleje (olej arganowy, olej kokosowy), masła, woski, alkohole tłuszczowe, silikony, parafina, lanolina. Emolienty dzieli się na mocno działające, jak np. Paraffinium Liquidum, oraz delikatne – Cetyl, Cetearyl Alcohol.

Powszechnie emolienty można spotkać w kosmetykach i produktach spożywczych (masło, olej słonecznikowy, oliwa). Praktycznie każda odżywka lub maska do włosów zawiera emolienty, stąd są bardzo powszechne w pielęgnacji.

Jeżeli Twoje włosy są lekkie, suche, szorstkie, sianowate i napuszone, mogą potrzebować emolientów. Jeśli natomiast są przyklapnięte, obciążone i strączkowate – to typowy objaw nadmiaru emolientów.

Stosowanie emolientów powinno odpowiadać aktualnemu stanowi włosów – najlepiej dobierać je do porowatości. Jeżeli ilość emolientów jest odpowiednia, włosy stają się gładkie i błyszczące, ponadto są dociążone, co przeciwdziała puszeniu się. Gdy jednak jest ich za dużo, włosy mogą sprawiać wrażenie zaniedbanych i przetłuszczonych.

Emolienty równoważy się proteinami oraz humektantami. Same w sobie nie nawilżają, ale wzmacniają działanie pozostałych składników, tj. utrzymują nawilżenie (od humektantów) oraz odżywienie (od protein).

Emolienty w kosmetykach do pielęgnacji włosów

Kosmetyki z emolientami dla włosów niskoporowatych

Kosmetyki z emolientami dla włosów średnioporowatych

Kosmetyki z emolientami dla włosów wysokoporowatych

Humektanty w pielęgnacji włosów

Humektanty w pielęgnacji włosów

Humektanty to substancje higroskopijne, których zadaniem jest przyciąganie cząsteczek wody i magazynowanie jej we włosach (ale też w skórze). Najczęściej są to cząsteczki niewielkich rozmiarów, zatem łatwo wnikają w strukturę włosa lub skóry. Humektanty stosuje się do regulowania odpowiedniego poziomu nawilżenia. Wymagają zastosowania emolientów – humektant używany solo lub zbyt często może spowodować dyskomfort w postaci nadmiernego napięcia czy suchości skóry oraz napuszenia włosów.

Zadanie humektantów:

 • nawilżają włosy
 • zatrzymują wilgoć we włosach i skórze
 • sprzyjają odnowie napięcia skóry

Do najpopularniejszych humektantów zaliczamy: mocznik, kwas hialuronowy, aloes, glicerynę, d-panthenol, niacynamid. Dobrym domowym humektantem jest miód. Humektanty również dzielimy na mocne, jak właśnie miód, oraz delikatne, jak np. żel z siemienia lnianego.

Jeżeli Twoje włosy są suche, słabe i potrzebują nawilżenia, tym samym potrzebują humektantów. Nie przesadzaj z ich ilością, ponieważ nadmiar humektantów również prowadzi do puszenia i wysuszenia, do tego włosy się filcują, plączą i są szorstkie.

Stosowanie środków utrzymujących wilgoć, czyli humektantów, zależy od pogody i wilgotności. Humektanty w niesprzyjającą pogodę wyłapują wilgoć z otoczenia, wiążąc ją we włosie. W rezultacie łuski włosa się otwierają, a włosy stają się szorstkie i nastroszone. W suche dni natomiast oddają wilgoć do otoczenia, dając tym samym efekt tzw. szopy na głowie. Z tego powodu najlepiej stosuj humektanty, gdy temperatura jest umiarkowana.

Humektanty stoją w opozycji do protein i równoważy się je wzajemnie, przy czym H nie musi być tyle samo co P. Ważne też jest, aby za każdym razem, gdy nakładasz środki nawilżające na włosy, zastosować emolienty, aby zapobiec utracie wody.

Humektanty w kosmetykach do pielęgnacji włosów – rekomendacja Triny:

Kosmetyki z humektantami dla włosów niskoporowatych

Kosmetyki zhumektantami dla włosów średnioporowatych

Kosmetyki zhumektantami dla włosów wysokoporowatych

Jakich składników szukać w kosmetykach?

Proteiny, emolienty i humektanty stanowią bardzo ważne elementy każdej pielęgnacji. Pamiętaj o nich szczególnie w codziennej pielęgnacji włosów, bo to dzięki nim osiągniesz zdrowo wyglądające i mocne włosy. Tylko jakich składników szukać?

Przygotowaliśmy praktyczną ściągawkę, która ułatwi Ci czytanie etykiet kosmetyków do pielęgnacji włosów:

PEH składniki
Źródło: Grupa FB – ABC składów kosmetyków – analizy i porady pielęgnacyjne

Jak określić główny filar pielęgnacyjny danego kosmetyku?

Kosmetyki do włosów niektórych marek posiadają już określony filar pielęgnacyjny przez producenta. Są to między innymi marki Trust my sister czy też Anwen. Nadal jednak nie na każdym opakowaniu znajdziemy taką informację. Aby dowiedzieć się czy dana odżywka jest emolientowa, humektantowa, proteinowa czy też mieszana, musimy przeanalizować skład produktu. Na powyższej grafice wypisałam najpopularniejsze składniki występujące w kosmetykach naturalnych. Poniżej natomiast wzięłam na tapet przykładową odżywkę – Balsam naprawczy dla włosów zniszczonych i farbowanych od EO Laboratorie. Zobacz sama jak się prezentuje taka analiza.

Skład odżywki w kolejności podanej przez producenta:

INCINazwa zwyczajowaFunkcja w kosmetyku
AquaWodaHumektant
Hibiscus Petal floral waterWyciąg z kwiatów ketmii szczawiowejSubstancja przeciwutleniająca
Prunus Persica oilOlej z pestek brzoskwiniEmolient
Simmondsia Chinensis Seed OilOlej jojobaEmolient
Hibiscus extract
Organic Triticum Vulgare OilOlej z kiełków pszenicyEmolient
Organic Vaccinium Macrocarpon Seed OilOlej z nasion żurawinyEmolient
Euterpe Oleracea ExtractEkstrakt z jagód acai
Argan OilOlej arganowyEmolient
GlycerinGlicerynaHumektant
Behenamidopropyl DimethylamineEmulgator
Glyceryl monostreateMonostearynian gliceroluEmolient
Glyceryl Stearate SEStearynian gliceroluEmolient
Perfume
Lactic AcidKwas mlekowyHumektant
Benzoic AcidKwas benzoesowyKonserwant
Sorbic AcidKwas sorbowyKonserwant
Dehydroacetic AcidKwas dehydrooctowyKonserwant
Benzyl alcoholAlkohol benzylowyKonserwant

Jak widać po analizie składu, omawiany balsam do włosów zawiera przede wszystkim emolienty oraz humektanty. Sprawdzi się idealnie dla włosów wysokoporowatych oraz średnioporowatych. Ze względu na dużą ilość emolientów, nie polecałabym go dla osób z włosami niskoporowatymi.

Nie masz czasu lub ochoty analizować składu, aby znaleźć odpowiednie kosmetyki do swoich włosów? Możesz skorzystać z podpowiedzi od producenta bądź podpowiedzi w sklepie Triny.pl. Oglądając dany produkt wejdź w zakładkę lub rozwiń sekcję „Cechy” (sposób wyświetlenia zależy od jakiego urządzania korzystasz). W większości produktów dostaniesz już opracowaną przez Triny odpowiedź jaki filar pielęgnacji jest przeważający w tym kosmetyku.

odzywka do włosów równowaga peh

Jak zacząć wprowadzanie równowagi PEH?

Ilość informacji o równowadze PEH, które przeczytałaś do tej pory, może być przytłaczająca. Przygotowałam dla Ciebie kilka wskazówek od jakich warto zacząć.

 • Określ porowatość włosów, aby jak najlepiej dobrać odpowiednie kosmetyki.
 • Wykonaj analizę składów kosmetyków jakie aktualnie posiadasz. Skorzystaj z powyższej ściągawki składników. Przydadzą Ci się również naklejki Triny do opisania produktów: Zobacz tutaj.
 • Uzupełnij braki w kosmetykach. Powyżej przygotowałam listę produktów z podziałem na filary P/E/H, dla włosów każdej porowatości.
 • Prowadź dziennik myć. Notowanie kosmetyków jakich użyłaś i ich efektów, pomoże Ci modyfikować swój plan pielęgnacyjny.
 • Zaglądaj często na profil Triny.pl na Facebooku oraz zapisz się do newslettera, aby otrzymywać od nas porady i informacje o nowościach kosmetycznych 🙂
 • Nie bój się próbować nowych produktów. Uważaj, ze stosowaniem ich wszystkich na raz, wprowadzaj nowości stoponiowo, aby wiedzieć jaki mają efekt na Twoje włosy.

Kosmetolog radzi: Równowaga PEH dla zniszczonych włosów – czy da się ją przywrócić?

kosmetolog radzi

To, w jaki sposób dbamy o włosy na co dzień, znacząco wpływa na ich wygląd, zdrowie i kondycję. Dążenie do pięknego wyglądu fryzury – farbowanie, rozjaśnianie włosów, częste sięganie po suszarkę, lokówkę czy prostownicę, może bardzo osłabić strukturę włosów. Suche, łamliwe i zniszczone włosy przestają wyglądać zdrowo, a kolejne zabiegi fryzjerskie niekoniecznie uratują sytuację. Jeśli wdrażasz się w tajniki równowagi PEH, z pewnością uważniej przyglądasz się swoim włosom, próbując dostrzec i rozpoznać ich potrzeby.

Przywracając równowagę PEH włosów zniszczonych, warto zawalczyć także o obniżenie ich porowatości.

Zmniejszeniu porowatości zniszczonych włosów służy m.in.

 • regularne podcinanie końcówek – aby pozbyć się wszystkich uszkodzeń włosów. To ważny krok do przywrócenia naturalnej porowatości włosów,
 • unikanie stylizacji na gorąco – aby zapobiec powstawaniu trwałych uszkodzeń włosów,
 • zmiana farby chemicznej na naturalną hennę – co pomaga wzmocnić włosy i zmniejszyć ich podatność na uszkodzenia,
 • wcierki i masaż skóry głowy – dla pobudzenia ukrwienia skóry głowy i odżywienia cebulek włosowych,
 • związywanie włosów na noc – w celu uniknięcia uszkodzeń mechanicznych podczas snu,
 • racjonalna dieta – dla utrzymania zdrowia i prawidłowej kondycji włosów.

Przywrócenie równowagi PEH może stanowić ratunek dla zniszczonych włosów. Twoje włosy znów mogą być naturalnie piękne i zdrowe! Dużo zależy jednak od etapu wyjściowego, na którym się znajdujesz, gdy rozpoczynasz pracę nad przywróceniem równowagi PEH. Czasem potrzebne jest (dosłownie!) radykalne cięcie. Zazwyczaj jednak, chociaż regeneracja może trochę potrwać, efekty mogą Cię bardzo pozytywnie zaskoczyć!

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu artykułowi już wiesz, jak ważny jest odpowiedni dobór protein, emolientów i humektantów. Wiemy, że osiągnięcie równowagi PEH wymaga cierpliwości, testowania i obserwacji. Bardzo ważne jest indywidualne podejście do pielęgnacji – tutaj nie ma jednej sprawdzonej metody. Co więcej, nie istnieją sztywne granice pomiędzy tymi składnikami, tym bardziej nie poddawaj się i eksperymentuj – gwarantujemy, że efekty są tego warte!

A Ty? Czy stosujesz u siebie równowagę PEH? Podziel się w komentarzu swoimi doświadczeniami!

Przeczytaj również:

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Szare mydło – jakie właściwości i zastosowanie ma mydło potasowe?

Szare mydło – jakie właściwości i zastosowanie ma mydło potasowe?

Jak stosować olejki do twarzy? Sposoby i metody aplikacji olejów na skórę

Jak stosować olejki do twarzy? Sposoby i metody aplikacji olejów na skórę

Najlepsze kosmetyki do cery naczyniowej – Ranking 2023

Najlepsze kosmetyki do cery naczyniowej – Ranking 2023

Komentarze (1)

 1. A
  Anonim
  Glikol propylenowy i glikol butylenowy są promotorami przenikania, co w skrócie oznacza, że same z siebie nie są humektantami, tylko nośnikami tych substancji w głąb włosa/skóry. Warto rozróżnić te pojęcia. Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany