Laminowanie włosów w domu – hit prawdziwych włosomaniaczek

laminowanie włosów w domu efekty

Jak się okazuje, laminować można nie tylko podłogi czy dokumenty, ale też włosy. Przekonują do tego włosomaniaczki, które na swoich blogach i forach internetowych dzielą się efektami laminowania i więcej piszą o jego zaletach niż wadach. Na czym polega domowe laminowanie włosów? Dlaczego warto je robić?

Co to jest laminowanie włosów?

Laminowanie, czyli pokrywanie lub  powlekanie powierzchni (podłogi, mebli, dokumentów) specjalnym materiałem, wykonuje się w celu ich zabezpieczenia np. przed uszkodzeniami mechanicznymi czy wilgocią. Stosuje się do tego specjalne preparaty, a w przypadku dokumentów folię albo tkaniny.

Laminowanie włosów – w domu i u fryzjera

Włosy laminuje się  żelatyną (w domu) lub keratyną (w salonie fryzjerskim). Tak, jak w przypadku mebli czy dokumentów robi się to, aby zabezpieczyć pasma przed uszkodzeniami, wygładzić ich powierzchnię, nadać im gładkość i blask. Kosmyki zyskują też objętość, elastyczność, poprawia się także ich kondycja.

Laminowanie włosów keratyną jest czteroetapowym zabiegiem pielęgnacyjnym mającym właściwości odżywcze, regenerujące i nawilżające. Jego koszt waha się od 300 do 700 złotych.

Z zabiegu mogą skorzystać posiadaczki prostych i kręconych włosów – zarówno tych naturalnych, jak i koloryzowanych. Stosuje się przy tym specjalne preparaty tworzące na pasmach trwałą osłonę.

Z kolei laminowanie włosów żelatyną uda się z powodzeniem przeprowadzić w domu, by poprawić wygląd i kondycję kosmyków zniszczonych i matowych. Żelatyna jest zbudowana z kolagenu, który nałożony na pasma działa podobnie do keratyny – zamyka łuski i buduje warstwę ochronną. Kosmyki zyskują blask i stają się przyjemne w dotyku, a kuracja z użyciem produktu dostępnego w sklepie spożywczym kosztuje znacznie mniej niż zabieg w salonie fryzjerskim. Na czym dokładnie polega domowe laminowanie włosów?

Jak zrobić laminowanie włosów w domu?

jak laminowac włosy w domu

Zabieg laminowania włosów możesz przeprowadzić samodzielnie w domu, sporo przy tym oszczędzając. Koszt domowego laminowania włosów to 1-2 zł. Jak samodzielnie wykonać taki zabieg?

Laminowanie włosów żelatyną krok po kroku

Krok 1. Przed przystąpieniem do laminowania umyj włosy szamponem typu rypacz (przykładowe znajdziesz poniżej), dokładnie spłucz i delikatnie osusz ręcznikiem.

Krok 2. Zagotuj w czajniku wodę. Do szklanki wsyp jedną łyżkę żelatyny i dolej 3 łyżki gorącej wody. Mieszaj do całkowitego rozpuszczenia żelatyny. Jeśli uznasz, że żelatyna za słabo się rozpuszcza, dodaj jeszcze odrobinę gorącej wody.

Krok 3. Do rozpuszczonej żelatyny dodaj łyżkę ulubionej maski lub odżywki do włosów. Dokładnie wymieszaj i tak przygotowaną mieszankę nakładaj na włosy, wcierając żelatynę w każdy kosmyk.

Krok 4. Owiń włosy folią lub nałóż na nie czepek. Następnie owiń głowę ręcznikiem lub załóż termo-czepek. Ważne, żeby włosy miały ciepło.

Krok 5. Po upływie 30-40 minut dokładnie zmyj maskę z żelatyny ciepłą wodą.

Ilość żelatyny, wody i odżywki dostosuj do długości i gęstości swoich włosów. Pamiętaj jednak o zachowaniu odpowiednich proporcji.

Innym popularnym sposobem domowego laminowania włosów jest wykonywanie tego zabiegu przed myciem włosów. Miksturę potrzebną do laminowania żelatyną w tym przypadku wzbogacamy o oliwę z oliwek (może to być również olej ze słodkich migdałów lub olej arganowy) i sok z cytryny.

Laminowanie włosów przed myciem

Krok 1. Dwie łyżki żelatyny rozpuść w trzech łyżkach gorącej wody. Po delikatnym ostudzeniu, dodaj łyżkę oleju roślinnego (oliwa z oliwek, olej ze słodkich migdałów, olej arganowy), łyżeczkę soku z cytryny i łyżkę odżywki lub maski do włosów. Całość dokładnie wymieszaj.

Krok 2. Włosy zwilż wodą, delikatnie odsącz ręcznikiem nadmiar wilgoci.

Krok 3. Nałóż na włosy żelatynę, pamiętając o jej dokładnym wcieraniu we wszystkie pasma.

Krok 4. Owiń głowę folią i ręcznikiem lub turbanem.

Krok 5. Po upływie 30-40 minut umyj włosy delikatnym szamponem, odsącz nadmiar wody i nałóż ulubioną maskę lub odżywkę. Laminowanie włosów żelatyną i olejem to często ostatnia deska ratunku dla zniszczonych kosmyków o rozdwojonych końcówkach.

Efekty laminowania włosów

Już wiesz, jak laminować włosy. Ale czy wiesz, dlaczego warto to robić?

Jakie efekty daje laminowanie włosów żelatyną?

  • włosy stają się bardzo gładkie, śliskie i błyszczące
  • zamknięcie łusek włosowych, dzięki czemu pasma mniej się plączą
  • laminowanie włosów żelatyną zapobiega puszeniu się kosmyków i ułatwia ich rozczesywanie
  • pasma zyskują odporność na uszkodzenia i utratę wilgoci
  • dzięki laminowaniu żelatyną włosy stają się grubsze, mocniejsze, a zarazem bardzo miękkie
  • wyraźna poprawa kondycji pasm
  • włosy po domowym laminowaniu stają się sypkie i bardzo przyjemne w dotyku
  • pasma wydają się gęstsze, a fryzury zyskują objętość
  • końcówki włosów przestają się rozdwajać
  • po laminowaniu żelatyną łatwiej ułożyć niesforne kosmyki

Jeżeli szukasz wegańskiej alternatywy na domowe laminowanie włosów, to przeczytaj o metodzie laminowania włosów siemieniem lnianym:

Czy laminowanie włosów jest dla każdego?

Domowemu laminowaniu włosów można poddawać pasma o każdej porowatości. Oczywiście musisz liczyć się z tym, że na różnych typach włosów efekt może być trochę inny. W przypadku kosmyków o wysokiej porowatości, a także przy pasmach bardzo zniszczonych, laminowanie włosów żelatyną czy keratyną może prowadzić do ich przeproteinowania. Dlatego ważne jest, aby nie wykonywać tego zabiegu częściej niż co 2-3 tygodnie i zadbać o jak najlepszą pielęgnację na co dzień.

Laminowanie włosów – czy warto?

Laminowanie włosów w domu to tani, łatwy w wykonaniu i skuteczny zabieg pielęgnacyjny, dający niesamowite efekty. Wykonasz go samodzielnie, bez konieczności odwiedzania fryzjera.

Żelatyna na włosy zawiera kolagen, który pozwala stworzyć na pasmach warstwę ochronną, zabezpieczającą przed utratą wilgoci i zniszczeniem.

Zabieg uchroni np. kosmyki często prostowane, suszone czy kręcone przy użyciu lokówki. Zalaminowane włosy stają się lśniące, mocniejsze i gęstsze. Wyglądają przy tym na zdrowsze, a ich struktura wygładza się, przez co są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, nie plączą się i nie rozdwajają. Nic dziwnego, że laminowanie włosów jest tak popularne wśród włosomaniaczek i wciąż zyskuje nowych zwolenników.

Laminujesz włosy? Jak się u Ciebie sprawdza ten zabieg? Czy poleciłabyś laminowanie włosów żelatyną innym?

Przeczytaj również:

Przeczytaj także

Kreatyna – nie tylko dla sportowców. Cudowne właściwości dla urody

Kreatyna – nie tylko dla sportowców. Cudowne właściwości dla urody

Komentarze (10)

  1. B
    Basia Muszarska
    Świetny i wyczerpujący artykuł. Jeśli jeszcze któraś z Pań chciała by poczytać o laminowaniu po zimie to zapraszam do poczytania na mojej stronie
    Odpowiedzi ()
    1. A
    2. M
    3. D
    4. M
    5. M
      Moona
      Polecam.Mam włosy krecone wysokoporowate i zabieg sprawił że włosy przestały się puszyć i elektryzować,włosy są miękkie w dotyku jak jedwab.
    6. O
    7. L
      Lolita
      Moje zamiast się intensywnie kręcić, w nie ukrywam niepodobający mi się sposób, zaczęły być ładnie pofalowane, gładkie i lśniące. Nie wyglądają jak czupiradło.
    8. E
  2. L
    Lola
    Czy ma znaczenie w jakim momencie podgrzejemy żelatynę? Niektóre przepisy zalecają by najpierw zalać żelatynę zimną wodą, żeby ta nasiąkła, a potem podgrzać miksturę w kąpieli wodnej. Czy sposób zalania żelatyny od razu gorącą wodą znacząco się różni? Czy ma znaczenie czy włosy są umyte przed pielęgnacją lub po? W przypadku mycia po laminacji chyba nie zamkniemy łusek włosa wraz z zanieczyszczeniami, a może jednak z tego powodu warto umyć je przed?

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany