Typ szamponu a detergenty – co oznacza, że szampon jest łagodny, średni lub mocny?

typ szamponu a detergenty

Siła zawartych detergentów w szamponie decyduje o jego mocy. I tak jak naturalne jest wybieranie szamponu dopasowanego do rodzaju włosów, tak samo normalnym odruchem powinno być dopasowanie jego mocy do ich kondycji. Dzisiaj opowiemy o typach szamponu. Czym różnią się między sobą szampony łagodne, średnie oraz tzw. rypacze?


Szampony różnią się między sobą rodzajem zastosowanych środków czyszczących znanych jako związki powierzchniowo czynne i detergenty. Co ciekawe, formuły szamponów mogą zawierać od 15 do 40% detergentów, a nawet więcej! Środki te są składnikami podobnymi do mydła – ich zadaniem jest oczyszczenie włosów z pozostałości kosmetyków stylizacyjnych i kondycjonujących, olejów oraz zanieczyszczeń. To dzięki nim wyróżniamy szampony łagodne, średnie i mocne, które powinno się dopasować do rodzaju włosów, wrażliwości skóry głowy, a także do częstotliwości mycia. Kiedy stosować szampony z łagodnymi detergentami, a kiedy sięgnąć po mocne?

Co to jest szampon łagodny?

Łagodne szampony to produkty zawierające słabsze środki czyszczące w porównaniu do innych szamponów. Nadal usuwają olej, brud i inne zanieczyszczenia, ale są mniej inwazyjne, co oznacza, że delikatnie myją z małym ryzykiem uszkodzenia włosów.

Szampony łagodne pozbawione są SLES i SLS, za to znajdziesz w nich takie detergenty jak: SLG (Sodium Lauroyl Glutamate), Lauryl Glucoside czy CG (Coco Glucoside).

Korzyści z zastosowania łagodnego szamponu:

  • delikatnie oczyszcza bez przesuszania skóry i włosów
  • nie powoduje wypadania włosów
  • odżywia zniszczone i suche włosy
  • pomaga przy problemie z łupieżem

Szampon ze względu na zastosowanie łagodnych detergentów może pozostawić włosy szorstkie lub podatne na plątanie. Dlatego zawiera też substancje kondycjonujące – najczęściej są to naturalne oleje lub wyciągi roślinne, które pomagają zachować miękkość i sprężystość włosów.

Dla kogo będzie idealny szampon łagodny:

  • masz wrażliwą skórę głowy
  • masz łupież
  • Twoje włosy są delikatne, suche lub łamliwe
  • Twoje włosy są zniszczone przez chemikalia lub stylizację na ciepło
  • masz włosy farbowane i zależy Ci na ochronie koloru
  • zmagasz się z problemem wypadających włosów
  • myjesz włosy codziennie

Nawet łagodne szampony warto nakładać metodą kubeczkową lub w formie rozwodnionej dla jeszcze większej delikatności.

Szampony łagodne – rekomendacja Triny:

Organic Life – Balsam myjący do włosów wzmacniający. Zawiera ekstrakty roślinne, w tym z żeń-szenia, nasturcji, lukrecji i chmielu, które korzystnie wpływają na kondycję włosów. Pozostawia je miękkie i gładkie, a skóra głowy staje się odczuwalnie ukojona.

Pierpaoli Anthyllis – Szampon do włosów tłustych i przetłuszczających się na bazie wyciągu z łopianu. Zawiera wyłącznie składniki pochodzenia naturalnego i ze zrównoważonego rolnictwa. Za sprawą łopianu i rozmarynu wykazuje silne właściwości wzmacniające, a także normalizujące. Regularnie stosowany sprawia, że zmniejsza się łojotok, a włosy dłużej pozostają świeże i pachnące.

Co to jest szampon średni?

co to jest szampon łagodny

Szampony średnie zawierają środki czyszczące silniejsze niż te spotykane w szamponach łagodnych. Dzięki temu wykazują większą moc i uporają się z takimi zabrudzeniami jak pozostałości kosmetyków do stylizacji czy codziennym zanieczyszczeniem. Wciąż nadają się do codziennego stosowania.

W szamponach średnich znajdziesz takie detergenty jak: Cocamidopropyl Betaine, Sodium Cocoamphoacetate i DSL (Disodium Laureth Sulfosuccinat).

Korzyści z zastosowania średniego szamponu:

  • oczyszcza dokładniej niż szampon łagodny
  • nawilża i eliminuje puszenie się włosów
  • naprawia i odżywia uszkodzone włosy

Ten rodzaj szamponu bazuje na średniej mocy substancji myjących, zatem pozwala dokładnie oczyścić skórę głowy i włosy na całej długości. Szampony średnie nadają się do wykonywania tzw. final wash, czyli mycia końcowego, polecanego zwłaszcza przy włosach kręconych. Zadaniem tego zabiegu jest pozbycie się nadbudowy z włosów, która gromadzi się przez stosowanie silikonów czy polyquatów. Bez tego włosy będą ciężkie i zbierały nadbudowę dalej – w rezultacie będą wyglądać po prostu na brudne czy sfilcowane.

Dla kogo będzie idealny szampon średni:

  • nie masz problemów ze skórą głowy (brak łupieżu, wrażliwości, swądu itp.)
  • Twoje włosy są zniszczone, w tym masz rozdwojone końcówki
  • masz włosy tłuste lub     kręcone
  • używasz na co dzień środków stylizacyjnych

Nawet przy włosach mocno przetłuszczających się szampony średnie i łagodne będą wystarczające w codziennym rytuale mycia włosów. Mimo tego warto sięgnąć po mocny szampon raz w tygodniu lub w zależności od potrzeb, aby utrzymać równowagę hydrolipidową skóry głowy i pozbyć się nadbudowanych substancji.

Szampony średnie – rekomendacja Triny:

Co to jest szampon mocny, czyli tzw. rypacz?

co to jest szampon rypacz

Mocne szampony nazywane są szamponami oczyszczającymi. Przeznaczone są do sporadycznego mycia, nie nadają się do codziennego stosowania. Powinno się po nie sięgać tylko wtedy, kiedy potrzebujesz głębokiego oczyszczania, na przykład przed farbowaniem, henną lub gdy masz mocno zabrudzone włosy i chcesz pozbyć się tzw. nadbudowy.

Szampony bardzo mocne zawierają surfaktanty anionowe jak: SLS (Sodium Lauryl Sulfat), SLES (Sodium Laureth Sulfate), ALS (Ammonium Lauryl Sulfate), ALES (Ammonium Laureth Sulfate), MLS (Magnesium Lauryl Sulfate), TLS (Triethanolamine Lauryl Sulfate) i inne związki z cząstką „sulfate”.

Korzyści z zastosowania tzw. rypacza:

  • dogłębnie oczyszcza z nagromadzonych zanieczyszczeń
  • pomaga utrzymać równowagę hydrolipidową skóry głowy
  • usprawnia wnikanie składników odżywczych z masek i odżywek
  • nadaje fryzurze lekkości i objętości

Jeżeli Twoje włosy są mocno przetłuszczające się lub używasz wielu produktów do stylizacji takich jak żele, lakiery, pianki, rozważ użycie szamponu silnego, który jednak powinien być stosowany rzadko ze względu na moc zawartych detergentów. Na co dzień powinnaś ich unikać w każdym kosmetyku, zarówno w żelach, jak i płynach do mycia, jednak stosowane sporadycznie mogą przyczynić się do poprawy kondycji włosów.

Po użyciu mocno oczyszczającego szamponu włosy odzyskują lekkość i są odczuwalnie czyste. Jednak taki szampon otwiera łuski, co oznacza, że włosy mogą być szorstkie i tępe w dotyku – stąd konieczne jest zastosowanie odżywki do włosów lub maski, a także wtarcie odrobinę silikonowego serum w końcówki.

Dla kogo będzie idealny szampon bardzo mocny:

  • nie masz problemów ze skórą głowy (brak łupieżu, wrażliwości itp.)
  • Twoje włosy są obciążone i masz wrażenie ich niedomycia
  • często używasz kosmetyków z obciążającymi substancjami typu silikony, oleje i proteiny
  • planujesz zabieg farbowania włosów lub hennę
  • chcesz przejść na metody mycia włosów bezszamponowe, np. mąką

Jeżeli wolisz używać mocnych szamponów ze względu na ich silne właściwości oczyszczające, ale masz delikatne włosy, rozważ metodę OMO (odżywka-mycie-odżywka). Na mokre włosy nałóż odżywkę, a następnie skórę głowy umyj mocnym szamponem, bez nachodzenia na włosy. Dokładnie spłucz i na koniec nałóż odżywkę na całość.

Szampony mocne, oczyszczające – rekomendacja Triny:

Equilibra- Arganowy szampon ochronny. Zawiera 98% składników pochodzenia naturalnego, które nasycają skórę składnikami aktywnymi. Surfaktanty pochodzenia roślinnego dokładnie oczyszczają, a aloes, proteiny pszeniczne czy ekstrakt z siemienia lnianego zapewniają wysoki ochrony i pielęgnacji.

Banfi – Szampon Banfi. W recepturze m.in. ekstrakt z chrzanu, oregano i gorczycy, które korzystnie działają na mikrokrążenie skóry głowy. W rezultacie szampon wspomaga porost, przyspiesza pojawienie się tzw. baby hair, a także hamuje nadmierne wypadanie włosów.

Podsumowanie

Każdego dnia na włosach osadzają się różne substancje, w tym łój, pot, kurz, minerały z twardej wody czy pozostałości z kosmetyków pielęgnacyjnych, kondycjonujących i olejów. Może okazać się, że codzienny szampon nie wystarcza, przez to też włosy stają się ciężkie, oklapnięte, zbijają się w strąki, a skóra szybciej się przetłuszcza. To znak, że potrzebujesz mocniejszego oczyszczenia!

Tylko jakich detergentów szukać w szamponach? Pomoże Ci nasza tabelka:

detergenty w szamponach

Dobór szamponu nie powinien być przypadkiem. Zawarte w produkcie związki powierzchniowo czynne mogą doprowadzić do wysuszenia i podrażnienia skóry głowy, a także przyczyniać się do uszkodzenia włosów. Ponadto w kontakcie ze śluzówką oka mogą powodować pieczenie i podrażnienie. Dlatego codziennie obserwuj stan swojej skóry i włosów. Nie bój się eksperymentować – czasem znalezienie idealnego kosmetyku i metody mycia włosów trwa, ale efekty są warte zachodu!

Podziel się w komentarzu, jakie szampony lubi Twoja głowa! Masz ulubione produkty lub metodę oczyszczania, która przynosi najlepsze efekty?

Przeczytaj także

Żel aloesowy Holika Holika – dlaczego warto zawsze mieć ten kosmetyk na łazienkowej półce?

Żel aloesowy Holika Holika – dlaczego warto zawsze mieć ten kosmetyk na łazienkowej półce?

Olej kameliowy w pielęgnacji – poznaj właściwości tej azjatyckiej dobroci!

Olej kameliowy w pielęgnacji – poznaj właściwości tej azjatyckiej dobroci!

BHT i BHA w kosmetykach – właściwości i zastosowanie, szkodliwość. Unikać ich czy nie?

BHT i BHA w kosmetykach – właściwości i zastosowanie, szkodliwość. Unikać ich czy nie?

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany