Mydło do włosów – jak działa, jak używać?

mydło do włosów

Mydło do włosów wyglądem nie różni się od toaletowego, którym myjesz ręce, ponieważ zwykle ma formę kostki. Różnica dotyczy przeznaczenia i – jak sama nazwa wskazuje – tego rodzaju mydła używa się w pielęgnacji włosów. Czym takie mydło różni się od szamponu w kostce? Jakim mydłem można myć włosy? Jak używać mydła na włosy? Przeczytaj nasz artykuł i znajdź odpowiedzi na najważniejsze pytania.

Ruchy eko i zero waste przyniosły popularyzację takiego produktu jak szampon w kostce. Taki szampon jest wydajny, ekologiczny, nasycony składnikami naturalnymi, do tego dobrze się pieni i pielęgnuje włosy oraz skórę głowy. Podobnie działa mydło do włosów, które również wpisuje się w ideę świadomej pielęgnacji i troskę o naturę, ale od szamponu się różni. Czym? O tym poniżej.

Mydło do włosów a szampon w kostce – różnice

Często szampon w kostce i mydło do mycia włosów wrzucane są do tej samej kategorii, tymczasem to inne produkty. Wynika to z tego, że oba produkty są ekologiczne, naturalne, przeznaczone do pielęgnacji włosów; do tego mają zwykle formę kostki. Różnica dotyczy sposobu działania na włosy. Warto zaznaczyć, że różnice w kategoryzacji czasem są ignorowane przez samych producentów, którzy mydło do włosów nazywają „shampoo bar” (pol. kostka szamponu), co może wprowadzać w błąd.

Mydło do włosów ma zwykle formę kostki, która po kontakcie z wodą się pieni. Jego zadaniem jest dokładne oczyszczenie skóry głowy i pasm.

No dobrze, ale jakie są różnice pomiędzy szamponem w kostce a mydłem do włosów? Zacznijmy od najważniejszego, czyli od odczynu. Otóż każde prawdziwe mydło ma zasadowy odczyn, a szampon w kostce – kwaśny. W przypadku tego pierwszego po umyciu włosów konieczne jest zastosowanie zakwaszającej płukanki, np. z octu jabłkowego, aby przywrócić właściwe pH. Dzięki temu rozchylone podczas mycia łuski będą mogły się zamknąć. Przy szamponie w kostce nie jest to konieczne i tu od razu możesz sięgnąć po ulubioną odżywkę do włosów

Jak zakwasić włosy i kiedy jest to wymagane, dowiesz się z innego artykułu:

Jak widzisz, odczyn produktu też narzuca odpowiedni sposób stosowania. Szampon w kostce zwykle zmydla się w dłoni i tak utworzoną pianę nakłada się na włosy; czasem producenci zalecają pocieranie kostką o włosy. Następnie się myje, płucze i już. Przy mydle do włosów konieczne jest zakwaszanie, czyli użycie specjalnej płukanki.

Kolejna ważna różnica dotyczy składu. Mydło do mycia włosów bazuje na zmydlonych kwasach tłuszczowych; dodawane są też ekstrakty roślinne i olejki eteryczne, dzięki czemu zyskuje dodatkowe właściwości. Szampon w kostce zawiera substancje myjące (łagodne detergenty) odpowiadające za działanie oczyszczające oraz oleje roślinne i inne dodatki typu glinki i witaminy.

Jeżeli znalazłaś produkt reklamowany jako mydło do włosów, sprawdź, czy nie zawiera SLES (Sodium Laureth Sulfate). Jeśli jest, to jest to produkt myjący, a nie prawdziwe mydło.

Na koniec warto wspomnieć jeszcze o jednej dość istotnej różnicy, a mianowicie o cenie. Ze względu na uboższy skład (brak detergentów itd.) mydło do włosów jest tańsze niż szampon w kostce. Z tego powodu też zdarza się, że producenci nazywają szamponami produkty, które formalnie są mydłami – tutaj również warto być ostrożnym i unikać tanich szamponów w kostce. Jeśli jednak chcesz poeksperymentować z szamponami w takiej formie, zwróć uwagę na skład i upewnij się, że to, co trzymasz w ręku, na pewno jest szamponem, a nie mydłem do włosów.

Podsumowując ten rozdział, różnice pomiędzy mydłem do włosów a szamponem w kostce sprowadzają się do:

  • składu
  • odczynu
  • sposobu stosowania
  • ceny

Pójdźmy o krok dalej. Wprawdzie mówimy o konkretnym produkcie, jakim jest mydło do włosów, ale może pojawić się pytanie, czy można myć włosy szarym mydłem czy też mydłem w płynie? Czy zwykłe mydło się nada? 

Czy każdym mydłem możemy myć włosy?

Fanki domowej pielęgnacji oraz szukające produktów 2w1 mogą zastanawiać się, czy można zastąpić szampon mydłem lub inaczej – czy mydło nadaje się do mycia włosów? Odpowiedź brzmi: tak, ale nie każde.

Zacznijmy od szarego mydła. Czy można stosować szare mydło na włosy czy nie? Okazuje się, że tak. Pisaliśmy o tym szerzej w artykule: Szare mydło – właściwości i zastosowanie, ale warto wspomnieć o tym i tutaj. Zgodnie z aktualnym stanem wiedzy i rekomendacjami specjalistów, szare mydło nadaje się do mycia włosów zwłaszcza przetłuszczających się, wypadających i osłabionych. Co więcej, regularnie stosowane ma pozytywny wpływ na porost włosów. Uważać na niego powinny osoby z bardzo suchą skórą głowy, z objawami łupieżu oraz posiadaczki włosów farbowanych, ponieważ szare mydło wypłukuje kolor i przyspiesza płowienie.

Szare mydło nadaje się do mycia włosów, zwróć jednak uwagę na sposób użycia – tutaj najlepiej roztopić mydło do postaci płynnej i wymieszać go z wodą.

Czas na inne pytania, z którymi dość często spotykamy się na forach dyskusyjnych i w komentarzach na naszym blogu. Czy można myć włosy mydłem w płynie? Czy każde mydło nadaje się do mycia włosów? Zwykłe mydła, niezależnie od formy (kostka czy płyn) nie nadają się do mycia włosów. Źle wpływają na skórę głowy, ponieważ są zbyt silne, przez co mogą łatwo podrażnić.

Gdy skończy Ci się szampon w domu, nie sięgaj po zwykłe mydło. Do mycia włosów lepiej wybrać żel pod prysznic – ma zbliżony skład. Różnica dotyczy procentowego rozkładu składników oraz mniejszej ilości środków powierzchniowo czynnych. Dobrze sprawdzą się również mydła w 100% naturalne.

Zwróć uwagę, że cały czas piszemy o „zwykłych mydłach”. Pod tym pojęciem rozumiemy tradycyjne kostki dostępne w drogeriach. Sprawa wygląda inaczej w przypadku mydeł naturalnych, które zawierają tylko zmydlone oleje, bez dodatków typu olejki eteryczne czy detergenty, które mogą podrażniać – takich mydeł naturalnych możesz używać do włosów.

Jakie mydło będzie odpowiednie do włosów?

Do pielęgnacji zdecydowanie zalecamy sięgać po produkty dedykowane. Jeśli więc szukasz czegoś do mycia włosów, wybieraj kosmetyki do włosów, takie jak mydła i szampony w kostce. Celuj w kosmetyki naturalne, które zawierają dodatki ziołowe i inne substancje, które sprzyjać będą skórze głowy oraz kosmykom.

Możesz sięgnąć po szare mydło lub po czarne mydło, które też polecane jest do mycia włosów (tutaj najlepiej wybierać takie w formie balsamu, ponieważ czarne mydło w kostce może nieprzyjemnie ściągać skórę głowy).

Te produkty mogą Cię zainteresować:

Pamiętaj, że mydło do włosów wymaga zastosowania płukanki zakwaszającej. Dobierz ją ściśle pod siebie i uważaj na ryzyko podrażnienia (drażnić może np. ocet). Jak nie jesteś pewna, jaka płukanka zakwaszająca się sprawdzi lub wolisz gotowe produkty, wybierz kosmetyki zakwaszające, np. NaturalMe – Przeciwzapalna płukanka do włosów z octem ziołowym lub APIS – Wygładzająca odżywka do włosów wysokoporowatych.

Jak używać mydła do włosów?

Zacznijmy od tego, że każdy włos ma swoje potrzeby. To, co będzie działać u Ciebie, niekoniecznie będzie działać u koleżanki. Zdarza się tak, że po zastosowaniu mydła w myciu włosów będą one nieprzyjemne w dotyku, ciężkie, tępe, jakby mocno przetłuszczone, Winowajcą nie jest tu mydło, co jego połączenie z twardą wodą. Twarda woda tworzy nieestetyczny osad wraz z mydłem, który później może być ciężko zmyć. Dlatego nie tyle ważny jest rodzaj mydła, co umiejętność jego stosowania.

Jak poprawnie używać mydła na włosy? Nic prostszego: jak zwykłe mydło. Bierzesz je do ręki, zwilżasz, by wytworzyć pianę i taką pianę nakładasz na wilgotne włosy. Dobrze tutaj nakładać mydło z kierunkiem wzrostu włosów, czyli od nasady do dołu. Następnie delikatnie masujesz, dokładnie spłukujesz i… to nie koniec. Czas teraz na płukankę zakwaszającą. Dzięki płukance domkniesz łuski, a tym samym przywrócisz swoim włosom blask, gładkość i świeżość.

Mycie włosów mydłem wygląda tak samo jak całego ciała. Czasem czynność trzeba powtórzyć 2-3 razy, aby dokładnie umyć włosy. Nie zapomnij o kwaśnej płukance, dzięki której przywrócisz równowagę pH, domkniesz łuski i nadasz włosom zdrowy blask.

Sposób używania mydła na włosy jest o tyle istotny, że wiele osób rezygnuje z tego sposobu mycia głowy już po pierwszym razie. Dlaczego? Zniechęca widok włosów zaraz po umyciu mydłem – są matowe, obciążone, wyglądają na mocno przetłuszczone. Tymczasem wynika to z odczynu mydła i nie oznacza, że włosy takie pozostaną – warunkiem jest zakwaszenie.

Czy warto sięgnąć po mydło do włosów?

Mydło do włosów nie różni się właściwie sposobem działania od szamponu, które sprowadza się do działania oczyszczającego… i właściwie to tyle. Oczywiście, może zapewnić włosom dodatkową pielęgnację, jeśli kostka zawiera substancje o działaniu nawilżającym, regenerującym lub wzmacniającym, ale jego głównym zadaniem jest oczyszczanie. Przez to też włosy po umyciu (zgodnie z instrukcją) mogę być dalekie od takich, do jakich przywykłaś po szamponie. Pytanie więc, czy warto myć włosy takim mydłem? Jasnej odpowiedzi tu nie ma, ponieważ wszystko zależy od Twoich preferencji. 

Nie ulega jednak wątpliwości, że mydło do włosów wpisuje się ideę zero waste, jest ekologiczne i naturalne. Ponadto jest praktyczne i będzie dobre dla osób pragmatycznych, które szukają jednokierunkowych produktów, a o resztę zadbają już innymi kosmetykami.

Zalety mydła do włosów:

  • kosmetyk naturalny
  • dokładnie oczyszcza
  • nie zawiera detergentów, parabenów i silikonów
  • dostępne w praktycznych kostkach
  • dostępne luzem, bez zbędnego opakowania
  • nie generuje dodatkowych śmieci
  • zgodne z duchem eko i zero waste
  • idealne w podróży
  • tańsze niż szampon w kostce
  • często wytwarzane ręcznie
  • często na praktycznym sznurku do zawieszenia
  • czasem wzbogacone substancjami pielęgnującymi

Jeśli powyższe zalety są bliskie Twojemu sercu, mydło do mycia włosów może być tym produktem, którego poszukujesz. 

Mydło do mycia włosów – podsumowanie

Złe opinie o mydle do włosów wynikają z mylenia go z innym produktem, mianowicie szamponem w kostce. Tymczasem rozróżnienie jest tutaj konieczne, ponieważ mydła do włosów używa się inaczej. Nie wystarczy tutaj umyć włosy i tak je zostawić, bo efekt może zaskoczyć, i to negatywnie. Konieczne jest zastosowanie płukanki zakwaszającej – w innym przypadku po prostu się zawiedziesz, bo włosy będą skołtunione i trudne do rozczesania.

Na jakie efekty możesz liczyć? Mydło do włosów właściwie ma tylko oczyszczać, przy czym robi to bardzo dokładnie, od skóry głowy po same końce. Usuwa zanieczyszczenia, kurz, nadmiar sebum i toksyny. Jeśli wybrałaś mydło z dodatkiem substancji pielęgnujących, produkt dodatkowo wesprze wygląd Twoich włosów. Najważniejszymi zaletami mydeł do włosów jest naturalność i ekologiczność, przez co zyskuje coraz więcej zwolenniczek.
Czy stosujesz mydło do włosów? A możesz znasz inne alternatywne sposoby na oczyszczenie skóry głowy i włosów? Podziel się w komentarzu!

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany