Nevskaya Kosmetika

Nevskaya Kosmetika

Nevskaya Kosmetika to znana rosyjska firma kosmetyczna, która od lat specjalizuje się w dostarczaniu specjalistycznych kosmetyków pielęgnacyjno-leczniczych na bazie naturalnych składników. Spośród produktów firmy najbardziej znana jest jej linia preparatów z dziegciem brzozowym, które stosowane są w kuracjach łagodzących objawy wielu chorób skórnych m.in. łuszczycy, grzybicy, trądziku, łupieżu, a nawet egzemy.

Dziegieć – roślinna smoła lecznicza

Dziegieć jest substancją pozyskiwaną w wyniku procesu suchej destylacji (podgrzewania w bardzo wysokiej temperaturze bez dostępu powietrza) kory drzew, głównie brzozowej, sosnowej, modrzewiowej albo bukowej. Jest to dość nieprzyjemnie pachnąca brunatna ciecz przypominająca smołę i nazywana przez to smołą roślinną. Dawno temu była powszechnie stosowana np. do impregnacji drewna, uszczelniania beczek, czy zabezpieczania materiałów przed robactwem. Od wieków substancję tę ze względu na jej silne działanie antyseptyczne i przeciwzapalne wykorzystywano także w medycynie ludowej, a potem także konwencjonalnej. Służyła przede wszystkim do zewnętrznego leczenia różnych schorzeń dermatologicznych np. trądziku, liszaju, opryszczki, łuszczycy, owrzodzenia skóry, łojotokowego zapalenia skóry, infekcji drożdżakami itp. Do lat 40 XX wieku dziegieć sosnowy stosowano także wewnętrznie m.in. jako środek wykrztuśny i odkażający przewód pokarmowy.

Przeczytaj również:

Stosowanie dziegciu w kosmetykach Nevskaya Kosmetika

Dziegieć pochodzenia roślinnego jest dość trudny do uzyskania, jednak wciąż wykorzystuje się jego właściwości do łagodzenia objawów wielu dolegliwości skórnych. Za najlepszy uznaje się dziegieć brzozowy i dlatego to on stosowany jest najczęściej w branży kosmetycznej. Jego działanie na skórę jest bardzo wszechstronne:

  • antyseptyczne
  • przeciwbakteryjne
  • przeciwgrzybicze
  • przeciwzapalne
  • keratolityczne (usuwanie martwych komórek naskórka)
  • keratoplastyczne (zmiękczanie naskórka).

Z tego względu preparaty z dziegciem brzozowym lub czysty ekstrakt z dziegciu stosowane są przy zwalczaniu całego wachlarza różnych schorzeń skórnych, takich jak:

  • łuszczyca
  • grzybica
  • łupież
  • trądzik pospolity
  • łojotok
  • atopowe zapalenie skóry
  • opryszczka
  • wypadanie włosów.

Kosmetyki z dziegciem brzozowym (a nie mineralnym) ma w swojej ofercie niewiele firm. Sprawdź dostępne kosmetyki dziegciowe tutaj: https://triny.pl/210-kosmetyki-dziegciowe.

Pielęgnacja skóry łuszczycowej preparatami z dziegciem Nevskaya Kosmetika

Po kosmetyki z dziegciem sięgają najczęściej osoby borykające się z łuszczycą. Jest to przewlekła choroba skóry o charakterze autoimmunologicznym i genetycznym, której najczęstszym objawem są zapalne wykwity skórne występujące na rozległych lub tylko niewielkich fragmentach skóry. Pokryte są one ciemnymi grudkami lub krostkami oraz złuszczającą się powierzchnią skóry (tzw. blaszki łuszczycowe). Niestety jak dotąd chorzy nie doczekali się skutecznego leku na łuszczycę. Leczenie choroby polega więc na podawaniu leków zmniejszających jedynie jej objawy, a także na odpowiedniej pielęgnacji skóry, która znacznie wydłuża okresy remisji choroby. Niezwykle cenione są kosmetyki na łuszczycę właśnie z dziegciem brzozowym, ponieważ skutecznie łagodzą swędzenie i stan zapalny skóry, a także przyśpieszają złuszczanie się naskórka, a więc znikanie charakterystycznych dla tej choroby łusek. Ważne jednak, by przy łuszczycy stosować produkty w pełni naturalne, bez podrażniających skórę sztucznych dodatków. Właśnie takie dostarcza firma Nevskaya Kosmetika – jej mydło dziegciowe zawiera wyłącznie naturalny dziegieć brzozowy i naturalne substancje myjące, natomiast nie ma w nim żadnych sztucznych barwników i aromatów, mogących podrażnić chory naskórek. Przeciwzapalnie i łagodząco na skórę z łuszczycą działa również żel pod prysznic z dziegciem Nevskaya Kosmetika, który delikatnie ale skutecznie oczyszcza skórę, nie wysuszając jej.

Nevskaya Kosmetika kosmetyki dobre również na łupież i trądzik

Już nasze babcie doskonale wiedziały, że najlepszym sposobem na łupież jest szampon dziegciowy. Dzisiaj nadal jest on najczęściej polecany do pielęgnacji włosów z łupieżem jako najlepszy kosmetyk ziołowy i naturalny do zwalczania tego rodzaju problemów. Szampon z naturalnym dziegciem z brzozy proponuje również marka Nevskaya Kosmetika. Dzięki specjalnej formule jest on niezwykle delikatny dla skóry głowy, ale jednocześnie działa na nią przeciwbakteryjnie i przeciwpasożytniczo, a także regulująco na produkcję sebum. Dzięki temu skutecznie zwalcza łupież, a także wszelkie nieprzyjemne dolegliwości mu towarzyszące, czyli przede wszystkim uporczywy świąd skóry głowy. W celu skutecznego pozbycia się łupieżu najpierw szampon należy stosować codziennie, natomiast potem wystarczy myć nim włosy 2 razy w tygodniu w celach profilaktycznych.

Przeciwbakteryjne działanie dziegciu wykorzystywane jest także w terapii przeciwtrądzikowej – dziegieć na trądzik stosowany jest przede wszystkim do oczyszczania skóry. Mydło z dziegciem działa na skórę trądzikową jak naturalny antybiotyk – skutecznie zwalcza bakterie, ale także reguluje pracę gruczołów łojowych, zwęża pory i przyśpiesza gojenie się wyprysków.

Dlaczego mówi się „łyżka dziegciu w beczce miodu”?

Mówiąc o dziegciu jako substancji leczniczej, warto przypomnieć często stosowane powiedzenie „łyżka dziegciu w beczce miodu”, w którym substancja ta ma raczej negatywne znaczenie. Powiedzenie to powstało kilkaset lat temu, gdy dziegieć był dużo popularniejszy niż dzisiaj. Stosowano go wówczas nie tylko jako klej, uszczelniacz i mazidło na dolegliwości skórne, ale także jako lekarstwo doustne, które niestety nie było zbyt smaczne, a wręcz odstręczało bardzo gorzkim smakiem. Można się więc domyślić, że dodanie niewielkiej ilości dziegciu mogło faktycznie popsuć smak całej beczki miodu. Powiedzenie o łyżce dziegciu w beczce miodu stosujemy więc wtedy, gdy chcemy powiedzieć, że jakaś korzystna sytuacja ma także swoją negatywną stronę, ale na szczęście nie ma ona dużego znaczenia.

Na koniec warto wspomnieć, że należy rozróżnić dziegieć brzozowy od dziegciu mineralnego pozyskiwanego z węgla. Ten drugi jest od wielu lat powszechnie wykorzystywany w przemyśle farmaceutycznym, ponieważ jest dużo tańszy i łatwiejszy do wytworzenia niż dziegieć z kory drzew. Niestety dziegieć mineralny zawiera sporą ilość substancji rakotwórczych, dlatego w pewnym momencie został nawet zakazany na terenie Unii Europejskiej. Dziegieć brzozowy jest całkowicie bezpieczny i choć dużo trudniej go uzyskać na skalę przemysłową, to właśnie on stosowany jest dzisiaj w naturalnych kosmetykach leczniczych.

Przeczytaj również:

Przeczytaj także

Olej z ostropestu w kosmetyce – wsparcie dla młodej skóry i włosów

Olej z ostropestu w kosmetyce – wsparcie dla młodej skóry i włosów

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany