Dziegieć w kosmetykach – fakty i mity

Dziegieć brzozowy w kosmetykach działanie

Jak pachnie dziegieć? Czy to prawda, że pomaga zwalczyć trądzik? Kiedy warto sięgnąć po dziegieć i jak stosować? Co wybrać – czysty ekstrakt, czy kosmetyki z dziegciem? I co z dziegciem ma wspólnego Unia Europejska? Czy jest rakotwórczy?

Dziegieć, czyli co?

Dziegieć jest ciemnobrązową, lepką i tłustą cieczą o ostrym i dość nieprzyjemnym zapachu. Uzyskuje się go z kory drzew: sosny, brzozy lub buku. W kosmetyce naturalnej najczęściej wykorzystuje się dziegieć brzozowy. Powstaje on w wyniku rozkładu betuliny. W składzie chemicznym zawiera m.in. benzen, fenol, toulen, ksylen, lotne kwasy organiczne i substancje żywicze.

Historia dziegciem pisana

Dziegieć w kosmetyce i medycynie znany jest od tysięcy lat. W medycynie ludowej, ze względu na działanie antybakteryjne i dezynfekujące, dziegieć używano do leczenia przeróżnych chorób skóry. Był też popularnym produktem wspomagającym leczenie infekcji dróg oddechowych, gardła, chorób grzybiczych i chorób wywoływanych przez pasożyty.

Dziegieć był też użytecznym produktem stosowanym w życiu codziennym. Nasycano nim odzież lnianą i wełnianą w obronie przed robactwem, u zwierząt domowych leczono nim dolegliwości racic, kopyt i kości. W postaci gęstszej używany był w połączeniu ze smołą do uszczelniania beczek i innych drewnianych pojemników. Stosowano go jako smar do piast kół, środek impregnujący liny i skóry, klej do mocowania grotów strzał, maź, do której w pastkach (pułapkach) przyklejały się ptaki, a także po prostu jako uniwersalny klej i uszczelniacz.

Jak pachnie dziegieć?

Zapach dziegciu nie należy do najprzyjemniejszych i stwierdzenie, że dziegieć śmierdzi nie jest przesadą. Opisanie zapachu dziegciu jest trudne. Przypomina zapach drzewnej smoły, pomieszanej z benzyną i oscypkiem. Jest dość ostry i osobom wrażliwym na zapachy, trudny do zaakceptowania. Jednak zapach nie jest tu kluczowy.

Dziegieć brzozowy ma wyjątkowe właściwości lecznicze i kosmetyczne, które powodują, że pomimo zapachu, znajduje wielu zwolenników, którzy stosują dziegciowe preparaty i kosmetyki systematycznie.

Właściwości lecznicze dziegciu

Dziegieć i produkty dziegciowe mają szereg właściwości leczniczych.

Dziegieć stosowany leczniczo wykazuje działanie:

 • antyseptyczne
 • przeciwpasożytnicze
 • przeciwbakteryjne
 • poprawia pracę serca
 • wspomaga pracę przewodu pokarmowego
 • oczyszcza ze szkodliwych produktów przemiany materii
 • może wpływać na neutralizację negatywnych skutków chemioterapii
 • oczyszcza organizm z pasożytów

Wskazania do stosowania dziegciu:

 • świerzb
 • grzybica skóry
 • egzema i łuszczyca
 • ropiejące rany i siniaki
 • odparzenia, odmrożenia i odleżyny
 • swędzenie skóry, wysypki skórne
 • kamica moczowa
 • zaburzenia metaboliczne
 • niestrawność

W celach leczniczych stosuje się czysty ekstrakt dziegciowy lub dostępne w aptekach preparaty i maści.

Właściwości pielęgnacyjne dziegciu

Właściwości pielęgnacyjne dziegciu
Mydło dziegciowe. Źródło: sterligov.com

Dziegieć w kosmetyce stosuje się głównie ze względu na właściwości antyseptyczne, antybakteryjne, keratolityczne (złuszczające) i przeciwzapalne.

Wskazania do stosowania dziegciu:

 • trądzik
 • łupież
 • egzema
 • łuszczyca
 • atopowe zapalenie skóry
 • łojotokowe zapalenie skóry

W czym pomoże dziegieć?

 • oczyszcza skórę
 • zmniejsza ilość zaskórników i zamyka rozszerzone pory
 • reguluje poziom sebum
 • zmiękcza i wygładza skórę
 • zmniejsza dolegliwości związane ze swędzącą i łuszczącą się skórą
 • wspomaga leczenie trądziku
 • zapobiega powstawaniu ropnych wyprysków
 • zapobiega wypadaniu włosów
 • wzmacnia cebulki
 • eliminuje łupież
 • leczy owrzodzenia, grzybicze choroby skóry i wysypki skórne
 • łagodzi stany zapalne skóry

Dziegieć brzozowy wspomaga leczenie trądziku i łupieżu. Doskonale oczyszcza, reguluje poziom sebum, działa przeciwzapalnie i odkażająco. Zapobiega też wypadaniu włosów.

Jak stosować dziegieć i kiedy zachować ostrożność?

Ekstrakt z dziegciu brzozowego można stosować bezpośrednio na skórę, ale tylko na jej niewielkich powierzchniach. Stosowanie dziegciu na większych partiach skóry (powyżej 30%) należy skonsultować z lekarzem. Aby dziegieć nie zaszkodził (ma jednak bardzo silne działanie), warto rozcieńczać go w oleju kosmetycznym, maśle shea lub miodzie, albo stosować kosmetyki z jego dodatkiem. W gotowych kosmetykach (kremach, balsamach, mydłach, szamponach) zawartość dziegciu nie powinna przekraczać 20%.  

Dziegciu nie można stosować na otwarte rany, przy łuszczycy wysiękowej, zapaleniu mieszków włosowych, a także w okresie ciąży.

Długotrwałe stosowanie dziegciu może powodować obumieranie tkanek skóry. Dlatego warto zachować zdrowy rozsądek i stosować terapie z ekstraktem dziegciowym nie dłużej, niż przez 3 do 6 tygodni. Dłuższe stosowanie dziegciu, zwłaszcza na dużych powierzchniach skóry, skonsultuj z lekarzem.

Stosując kosmetyki z dziegciem nie wystawiaj skóry na działanie słońca (ma on właściwości fotouczulające).

Kosmetyki z dziegciem, po które warto sięgnąć

Zmagając się z niedoskonałościami skóry, trądzikiem, zaskórnikami i częstymi stanami zapalnymi sięgnij po mydło dziegciowe. Możesz stosować je do codziennego oczyszczania skóry. Mydło ma właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne i antyseptyczne. Możesz stosować je do mycia twarzy i całego ciała.

W codziennej pielęgnacji ciała i włosów doskonale sprawdza się także dziegciowe mydło w płynie. Tworzy delikatną pianą, skutecznie, ale łagodnie oczyszcza skórę, wspomaga leczenie łupieżu. Przyczynia się do wzmocnienia cebulek włosów i zmniejsza ich wypadanie, reguluje poziom sebum, łagodzi podrażnienia. Wykazuje też działanie przeciwzapalne i nie narusza naturalnego płaszcza ochronnego skóry.

Czysty ekstrakt z dziegciu możesz stosować bezpośrednio na skórę jeśli zmagasz się z atopowym zapaleniem skóry, łuszczycą, grzybicą i trądzikiem. Możesz go użyć także jako wcierkę na skórę głowy, aby zlikwidować łupież. W leczeniu trądziku ekstrakt z dziegciu najlepiej stosować punktowo, bezpośrednio na wypryski i pryszcze. Z użyciem naturalnego ekstraktu dziegciowego możesz też samodzielnie zrobić maseczkę na twarz. Wystarczy połączyć dziegieć z miodem z stosunku 1:3.

Zmagając się z łupieżem lub nadmiernym wypadaniem włosów wypróbuj szampon dziegciowy. Wykazuje on skuteczne działanie przeciwłupieżowe i cieszy się bardzo dużą popularnością. Łagodzi swędzenie, nie przesusza skóry głowy, leczy łupież i zapobiega jego nawrotom.

A jeśli obawiasz się nieprzyjemnego zapachu dziegciu, ale chcesz poznać jego działanie, sięgnij po dziegciową maseczkę oczyszczającą. Reguluje ona poziom sebum, głęboko oczyszcza, odtyka zapchane pory skóry. Przywraca zanieczyszczonej i skłonnej do niedoskonałości skórze zdrowy i ładny wygląd.

Czy dziegieć jest rakotwórczy? Czy kosmetyki z dziegciem są dozwolone w Unii Europejskiej?

Kosmetyki, a także preparaty lecznicze z dziegciem są obecne w sprzedaży od bardzo wielu lat. Jego reputacja ucierpiała w wyniku Dyrektywy UE z 2001 roku zakazującej sprzedaży produktów, które mogą szkodzić zdrowiu. Dziegieć został uznany za szkodliwy ze względu na możliwe działanie rakotwórcze. W efekcie z aptek zaczęto wycofywać preparaty z dziegciem. Jednak dziegieć, stosowany w tych preparatach, to nie naturalny dziegieć brzozowy, ale dziegieć mineralny pozyskiwany z węgla..

Dziegieć mineralny (węglowy) stosowany na duże powierzchnie skóry może powodować uszkodzenie nerek lub wątroby. Słabo oczyszczone dziegcie zawierają składniki o działaniu rakotwórczym i nie mogą być stosowane w celach leczniczych na terenie Unii Europejskiej.

Natomiast stosowanie dziegciu brzozowego jest dozwolone i poza przeciwwskazaniami, o których wspominałam wyżej, nie ma obaw co do jego stosowania. Wszystkie kosmetyki z dziegciem brzozowym, a także naturalny ekstrakt dziegciowy, są certyfikowane i prawnie dopuszczone do sprzedaży.  

Dziegieć brzozowy w składzie kosmetyku znajdziesz pod nazwą: Tar, Betula Yar, Oleum Betulae, Oleum Rusci, Pyroleum Betulae, Birch Tar Oil.

Podsumowanie

Dziegieć brzozowy, pomimo nieprzyjemnego zapachu, ma wyjątkowe właściwości, które mogą wyraźnie wpłynąć na poprawę stanu Twojej skóry. Dziegieć łagodzi stany zapalne, działa antybakteryjnie i antyseptycznie. Jest Twoim sprzymierzeńcem w leczeniu łupieżu, trądziku i łojotokowego zapalenia skóry.

Czy znasz kosmetyki dziegciowe? Jak się u Ciebie sprawdzają? 

Źródła wykorzystane w tekście:

Jak to z dziegciem było?

Co to jest dziegieć – Pix (Tar, Teer)?

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Jak prawidłowo myć włosy: wskazówki, porady i często popełniane błędy

Jak prawidłowo myć włosy: wskazówki, porady i często popełniane błędy

Najlepsze odżywki bez silikonów do włosów – Ranking TOP 10 w 2023 roku

Najlepsze odżywki bez silikonów do włosów – Ranking TOP 10 w 2023 roku

Komentarze (21)

 1. W
  Walenty
  Dziegć stosowano jako impregnat drewna przeciw grzybów i inspektor żenujący w drewnie. Jest też przysłowie „łyżka dziegciu zepsuje beczkę miodu” Czy może ktoś zna sposób produkcji dziegciu z kory brzozowej.
  Odpowiedzi ()
  1. A
   Artur
   hmm może jak produkcja wina domowego owoce muszą zgnić żeby sok powstał ,,trzeba eksperyment z korą zrobić albo gotować korę czy jak taka myśl mi przyszła pozdrawiam
  2. p
 2. W
  Walentyna
  Bardzo ciekawy artykul, duzo pożytecznych informacji. Ty lubisz pisać, a ja wyszukuję podobne artykuły, czytam, niektóre wyprobowuję np. jod. Dzis zagladałam na strony rosyjskie i znlazłam jak samemu można ,,wyprodukować” taki medykament..Wklejam link na ten temat. Dziegieć oczyszcza skórę, niszczy pasożyty, grzyby, leczy stawy i wiele, wiele innych chorob.Innym razem dopiszę jak sie leczyć i co jeszcze leczy się dziegciem, o ile będziesz zainteresowana.
  Odpowiedzi ()
  1. Olga Pietraszewska
  2. K
   Kasia
   Witam, Walentyna. Jestem zainteresowana zastosowaniem dziegciu wewnątrz przeciw pasozytom. Znasz moze jakieś receptury? W jakiej proporcji i w czym rozpuszczą dziegec. Pozdrawiam.
 3. N
  Nastia
  Dzień dobry! Dziękuję za obszerny i pożyteczny artykuł. Orientuje się Pani może czy i w jakiej najlepiej postaci można stosować dziegieć przy okołoustnym zapaleniu skóry? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
  Odpowiedzi ()
  1. Olga Pietraszewska
   Olga Pietraszewska
   Na niewielkie powierzchnie skóry, które są objęte stanem zapalnym najlepiej stosować czysty ekstrakt dziegciu. Pozdrawiam 🙂
 4. A
  Artur
  po raz pierwszy się z tym spotkałem miałem ostatnio problem bo strasznie sypał mi się z głowy łupież………. nizoral nic nie pomagał sucha skóra i tyle w aptece dowiedziałem się o tym szamponie i wypróbowałem na próbę jest skuteczny gdyż na 2 dzień nic nie leciało z głowy pod czas czesania SUPER Polecam każdemu jak ktoś ma ten sam problem Pozdrawiam Panią redaktorkę :))))
 5. M
  Magda
  Szkoda, że nie wspomniała Pani o bardzo ważnym składniku dziegciu, a mianowicie kreozocie oraz jego wpływie na zdrowie…
  Odpowiedzi ()
  1. b
 6. T
  Odpowiedzi ()
  1. Olga Pietraszewska
  2. A
   ABUDABU
   Ja też nie potrafię odpowiedzieć żeby nie zaszkodzić ale szukaj do skutku odpowiedzi może nawet u dermatologa Trzymaj się zdrowo
 7. M
  Monika
  Na skórę głowy przy łuszczycy smarować czystym płynem dziegciowym. A można nasmarować głowę i dopiero rano zmyć? A ciało (kolana,łokcie itp.)można smarować czystym na noc,a rano zmywać. Czy jest określony czas do zmycia?
  Odpowiedzi ()
  1. Olga Pietraszewska
 8. E
  Ewa
  Kupiłam mydło dziegciowe , czy mogę nim myć głowę . Nie mam łupieżu ale skóra głowy nie ciekawa – swędzi , jakieś liszaje czy co
  Odpowiedzi ()
  1. Olga Pietraszewska
 9. A
  Aga
  Do zapachu można przywyknąć, a efekty są rewelacyjne. Antybiotyki nie zdziałały tego co krem i żel z tym cudem. Szampon – fakt zapach na włosach się trzyma długo……ale łupieżu brak, swędzenia brak……polecam
 10. M
  Michal
  Witam. Jeśli stosuje dziegiec w czystej postaci na zmiany skórne to jak często powinienem go stosować i jak długo powinien być ten preparat na skórze?
 11. D
  Dziegieć brzozowy – lekarstwo na różne problemy - Polaku, lecz się sam!
  […] warto zapoznać się z całym szeregiem pożytecznych właściwości tej substancji, dostępnych na stronie triny.pl (pod tym linkiem także więcej informacji o […]

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany