Skuteczny demakijaż? Naturalnie!

demakijaż naturalnymi sposobami

Demakijaż to nieodłączny etap codziennego rytuału oczyszczania twarzy. Jest niezbędny, bowiem pójście spać z makijażem na twarzy gwarantuje, że rano obudzisz się z nie tylko z rozmazanym tuszem pod oczami, ale i nieestetycznymi krostami i wypryskami. Jak najlepiej wykonać skuteczny demakijaż? Oczywiście używając naturalnych kosmetyków. Zaprezentuję Ci najlepsze kosmetyki do demakijażu, ale też podpowiem, co możesz zrobić, aby Twój demakijaż był skuteczniejszy.

Ze zmyciem makijażu ze skóry nie warto czekać do wieczora i najlepiej zrobić go zaraz po powrocie do domu. Twoja skóra pokryta warstwą makijażu nie funkcjonuje bowiem tak, jak powinna – pory nie są w stanie oddychać, co prowadzi do nadmiernej produkcji sebum. Skóra, która jest zbyt długo pokryta warstwą makijażu może zacząć się przetłuszczać i błyszczeć, a zatkane pory to najszybsza droga do tego, aby pojawiły się na niej zaskórniki, wypryski i krostki. Dlatego nigdy nie rezygnuj z demakijażu. Nawet, gdy nie możesz usunąć makijażu ze skóry po powrocie do domu, zrób to przed pójściem spać, podczas wieczornej toalety.

Nigdy, pod żadnym pozorem, nawet jeśli zmęczenie będzie Cię bardzo do tego zachęcać – nie rezygnuj z demakijażu.

Nawet, jeśli będzie zrobiony w pośpiechu i nie będzie najdokładniejszy, to i tak uchroni Twoją skórę przed niechcianym wysypem niemiłych niespodzianek.

Naturalne sposoby na skuteczny demakijaż

naturalne sposoby na demakijaż

Poza domowymi sposobami ułatwiającymi usunięcie makijażu ze skóry (np. demakijaż wykonany jogurtem naturalnym lub wacikiem nasączonym w ciepłym mleku), najpopularniejszą formą naturalnego demakijażu jest stosowanie do tego celu olejów roślinnych.

W myśl zasady, że tłuszcz rozpuszcza tłuszcz, oleje umożliwiają wykonanie skutecznego, delikatnego i bardzo łagodnego, a do tego całkowicie naturalnego demakijażu.

Jego zaletą jest też to, że oleje stosowane do zmywania makijażu, pielęgnują też skórę, dostarczając jej substancje odżywcze i cenne kwasy tłuszczowe.

Jak usunąć makijaż olejem roślinnym?

Możesz to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy z nich to niezwykle popularna metoda oczyszczania twarzy, którą możesz również wykorzystać do demakijażu nazywana OCM.

Oczyszczanie twarzy olejami umożliwia skuteczny demakijaż, który jest jednocześnie łagodny dla skóry, oraz dogłębne oczyszczenie skóry z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń.

Jego największą zaletą jest to, że poza mieszanką olejów, ciepłą wodą i miękkim ręczniczkiem nie potrzebujesz nic więcej, aby zadbać o czystość skóry. Wadą może być to, że taki demakijaż trwa trochę dłużej, a plamy z tuszu, pudru i szminki, które pozostaną na ręczniku mogą być trudne do usunięcia z ręcznika.

Aby usunąć makijaż i oczyścić twarz metodą OCM potrzebujesz przynajmniej dwa olejeolej rycynowy, który jest podstawą mieszanki stosowanej w OCM i olej bazowy (dowolnie wybrany, ale odpowiadający rodzajowi cery i wymaganiom Twojej skóry). Do takiej mieszanki możesz dodać też kilka kropli olejku eterycznego.

Oczyszczanie twarzy olejami polega na wcieraniu w skórę mieszanki olejów i jej usuwaniu przy pomocy miękkiego ręcznika nasączonego ciepłą wodą. Czynność powtarzamy 2-3 razy, po czym dokładnie osuszamy skórę. O tym, jak wygląda OCM krok po kroku i więcej na temat samej metody przeczytasz w tym wpisie:

Usuwanie makijażu z oczu metodą OCM nie zawsze się sprawdza (olej rycynowy może podrażniać oczy, poza tym tusz do rzęs bardzo brudzi ręcznik), ale na szczęście nie jest to jedyna metoda demakijażu z zastosowaniem olejów roślinnych.

Drugim sposobem na demakijaż olejami roślinnymi, jest użycie jednego, wybranego oleju (np. oleju ze słodkich migdałów lub oleju jojoba) i usunięcie z jego pomocą makijażu z oczu i twarzy. Robimy to nasączonym w oleju płatkiem kosmetycznym lub wcześniej wcierając olejek w skórę i usuwając go przy pomocy płatka. W roli oleju do demakijażu świetnie sprawdza się też olej kokosowy.

Taki demakijaż jest skuteczny, jednak wiele dziewczyn lubi po usunięciu makijażu olejem, przemyć twarz wodą lub mydłem Aleppo i przetrzeć ją hydrolatem, aby mieć pewność, że skóra jest naprawdę czysta.

Jeszcze innym i bardzo lubianym sposobem na naturalny demakijaż jest samodzielnie przygotowany dwufazowy płyn do demakijażu. Jego wykonanie jest bardzo proste: wystarczy wlać do szklanej buteleczki hydrolat np. różany i olej – świetny będzie jojoba. Olej z hydrolatem się nie wymiesza i będzie unosił się na jego powierzchni, jednak wystarczy przed każdym użyciem płynu wstrząsnąć buteleczką, by oczka oleju zanurzyły się w hydrolacie, nasączyć płynem płatek kosmetyczny i usunąć makijaż z oczu i twarzy.

Najlepsze kosmetyki do demakijażu

Poza olejami roślinnymi, dzięki którym wykonasz skuteczny i naturalny demakijaż, możesz pozostać przy bardziej tradycyjnych metodach i stosować gotowe kosmetyki do demakijażu: mleczka, płyny micelarne, pianki lub łagodne mydła roślinne.

Jeśli zależy Ci na tym, aby demakijaż był skuteczny i jednocześnie łagodny dla skóry, wybierz kosmetyki naturalne, które nie zawierają w składzie PEG-ów, parabenów, SLS-ów i parafiny.

A są to składniki, które bardzo często można spotkać w składzie drogeryjnych i aptecznych kosmetyków do demakijażu.

Które kosmetyki polecam?

Jeśli jesteś fanką mleczek do demakijażu, Twojej uwadze polecam Nawilżające mleczko do demakijażu z niebieskiej serii marki Vianek. W jego składzie znajdziesz m.in. ekstrakt z podbiału, olej z kiełków pszenicy i roślinną glicerynę. Mleczko jest łagodne dla skóry, świetnie radzi sobie z usuwaniem makijażu z twarzy, oczu i ust, a dodatkowo oczyszcza skórę, odświeża ją i wygładza.

Olej z kiełków pszenicy, który znajdziesz w składzie mleczka Vianek, jest też kluczowym składnikiem Mleczka oczyszczającego Melica. To łagodne i delikatne dla skóry, składające się w 96,2% składników naturalnych mleczko oczyszczające, doskonale radzi sobie z demakijażem twarzy i oczu, usuwa też wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia i pielęgnuje skórę. Poza wspomnianym olejem zawiera też w składzie wyciąg z aloesu i pantenol.

Nie mogę nie wspomnieć też o Arnikowym mleczku oczyszczającym marki Sylveco, które zyskało już miano hitu naturalnej pielęgnacji. To hypoalergiczne mleczko może być stosowane do pielęgnacji każdego rodzaju cery, doskonale radzi sobie z usuwaniem nawet wodoodpornego makijażu, wykazuje działanie antyoksydacyjne, a do tego wspaniale pielęgnuje brwi i rzęsy.

Płyny micealarne są obecnie chyba najbardziej lubianymi kosmetykami do demakijażu. Nic dziwnego, bo doskonale radzą sobie nawet z wodoodpornym makijażem, a przy tym oczyszczają i odświeżają skórę.

Jeśli nie wyobrażasz sobie innego sposobu na demakijaż, jak właśnie płyn micelarny, koniecznie wypróbuj jeden z tych, które mają w swojej ofercie producenci naturalnych kosmetyków.

Płyn do demakijażu twarzy i skóry wokół oczu EcLab zawiera aż 95% składników pochodzenia roślinnego, w tym organiczny olej ze słodkich migdałów, ekstrakt z uczepu trójlistnego i olejek z lotosu, a jego bazę stanowi woda morska. Jest bardzo łagodny, a przy tym niezwykle skuteczny, pozostawia skórę czystą, świeżą, promienną i ukojoną. Płyn micelarny z olejkiem lawendowym Biolaven bazuje na oleju z pestek winogron i olejku lawendowym. Skutecznie usuwa makijaż, łagodzi podrażnienia i odświeża skórę. Należy do grona moich ulubionych płynów micelarnych, podobnie, jak Żurawinowy płyn micelarny do demakijażu i oczyszczania skóry GoCranberry.

Skuteczny demakijaż? Naturalnie!

Czym jeszcze możesz usunąć demakijaż? Afrykańskie czarne mydło Dudu Osun, którego bazę stanowią ziarna palmowe i popiół ze spalonych strąków palm i kakaowca świetnie sprawdzi się w roli kosmetyku do demakijażu, podobnie jak nawilżająca pianka do zmywania makijażu oczu oraz Olejek do demakijażu twarzy i oczu GoCranberry. 

Co zrobić, aby demakijaż był jeszcze lepszy?

Jeśli chcesz, aby Twój demakijaż był jeszcze bardziej skuteczny, a przy tym nadal tak samo łagodny i delikatny, możesz zastosować jeden z trików, które polecała kiedyś na swoim blogu Alina Rose.

  • wacik, który użyjesz do demakijażu mleczkiem, zwilż wcześniej wodą. To znacznie ułatwi usunięcie makijażu z twarzy i oczu;
  • jeśli masz skłonność do zaskórników szczególną uwagę zwracaj na nos i skrzydełka oraz zagięcia po bokach – są to miejsca, w których często powstają zaskórniki, a skóra lubi się łuszczyć i przesuszać. Do usuwania makijażu w tych miejscach używaj muślinowej ściereczki;
  • zmywając makijaż z oka, przyłóż do powieki płatek kosmetyczny nasączony płynem micelarnym lub olejkiem i chwilę przytrzymaj (tusz zacznie się rozpuszczać). Wacik możesz też lekko dociskać pulsującymi ruchami, dzięki czemu nie naciągniesz skóry, a skutecznie pozbędziesz się tuszu;
  • tusz zmywaj takim zygzakowatym ruchem, jaki wykonujesz malując rzęsy, od nasady w górę przy zamkniętych oczach. W ten sposób najefektywniej pozbędziesz się tuszu z pomiędzy rzęs i pod spodem, gdzie zwykle nie dochodzisz przecierając je ku dołowi;
  • podkład usuwaj przesuwając płatek kosmetyczny po twarzy kolistymi ruchami;
  • jeśli nosisz soczewki – pamiętaj, aby przed rozpoczęciem demakijażu wyjąć je z oczu.

Podsumowanie

Na demakijaż możesz poświęcić dowolną ilość czasu. Od 5 nawet do 15 minut. Im dłużej, tym oczywiście lepiej, bo masz szansę na dokładniejsze oczyszczenie twarzy ze wszystkich pozostałości makijażu. Jednak niezależnie od tego, ile będzie trwał Twój demakijaż i czym go wykonasz, pamiętaj o tym, jak jest ważny i nigdy z niego nie rezygnuj.

Jakie są Twoje sposoby na skuteczny demakijaż? Co wybierasz częściej, aby usunąć makijaż – olej, czy płyn micelarny?

Przeczytaj także

Higiena intymna kobiety – jakie podpaski, tampony i wkładki używać?

Higiena intymna kobiety – jakie podpaski, tampony i wkładki używać?

Resweratrol w kosmetykach – wyjątkowy składnik na zmarszczki. Poznaj właściwości resweratrolu

Resweratrol w kosmetykach – wyjątkowy składnik na zmarszczki. Poznaj właściwości resweratrolu

Komentarze (5)

  1. A
    Anna Jowisz
    Moim zdaniem nr jeden produktem do demakijazu jest olejek *reklama. Zawiera olejek arganowy, jest bardzo wydajny,. latwo sie go aplikuje i pozostawia piekny zapach.
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska
  2. B
    Beata
    Ja na imieniny dostałam od siostry olejek do demakijaży marki BioAgadir i jest on robiony z olejku arganowego. Powiem Wam, że jest genialny i szybko zmywa się nim makijaż a stosuję mineralne 😀
  3. K
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany