Kwas migdałowy na twarz – właściwości, działanie, jak stosować w domu?

kwas migdałowy na twarz

Kwas migdałowy w pielęgnacji twarzy nie jest niczym nowym. Stosowany jest powszechnie w gabinetach kosmetycznych, a coraz częściej również w domu, zwłaszcza przez posiadaczki cer problematycznych. Po co się go stosuje? Jakie ma zastosowanie, a co najważniejsze – na jakie efekty możesz liczyć? 

Szukasz produktów? Sprawdź dostępne kwasy migdałowe które możesz użyć w domu:

Kwas migdałowy jest jednym z najbardziej popularnych kwasów kosmetycznych stosowanych w zabiegach złuszczających. Łagodnie, ale skutecznie usuwa martwe komórki naskórka, do tego ceniony jest za działania anti-aging i przeciwtrądzikowe. Jest bezpieczny do stosowania w domu, również w przypadku cer z problemami. Pytanie tylko, jak go nakładać, z czym łączyć i czy istnieją przeciwwskazania co do stosowania kwasu migdałowego na skórę twarzy? Odpowiadam!

Co to jest kwas migdałowy?

Kwas migdałowy (Mandelic Acid, C8H8O3) zaliczany jest do kwasów AHA (alfa-hydrokwasów), które zapewniają takie korzyści pielęgnacyjne jak złuszczenie, nawilżenie czy poprawa jędrności. Kwasy AHA naturalnie występują w naturze i pozyskuje się je z surowców naturalnych. Kwas migdałowy pozyskiwany jest z gorzkich migdałów i wykazuje się delikatnością w kontakcie ze skórą.

Chociaż nie ma zbyt wielu badań na temat tego kwasu (jedyne merytoryczne badania odnoszą się do zastosowań przy trądziku), uważa się, że jest on łagodny dla skóry i może pomóc w leczeniu trądziku, wyprysków, skutków starzenia i poprawie struktury skóry.

Poczytaj więcej o rodzajach kwasów kosmetycznych stosowanych w pielęgnacji:

Właściwości kwasu migdałowego

Kwas migdałowy, podobnie jak inne kwasy AHA, stosuje się na skórę, by wyrównać jej koloryt i pobudzić regenerację. Jednakże jest łagodniejszy od innych reprezentantów tej grupy kwasów jak na przykład kwas glikolowy czy kwas mlekowy. Ta delikatność prawdopodobnie wynika z tego, że kwas migdałowy jest jednym z największych AHA, przez co wolniej wnika w skórę. Dzięki temu mniej podrażnia skórę i jest idealnym wyborem dla osób o wrażliwej skórze.

Co do właściwości kwasu migdałowego, to wykazuje on głównie działanie złuszczające, ale też sprawdza się w walce z trądzikiem oraz bliznami. Oprócz działania peelingującego wykazuje też działanie nawilżające i pomaga utrzymać promienny wygląd skóry. Co więcej, kwas migdałowy to jeden z najpopularniejszych składników przeciwstarzeniowych w świecie pielęgnacji skóry.

Kwas migdałowy wykazuje działania złuszczające, anti-aging, przeciwtrądzikowe, rozjaśniające przebarwienia, nawilżające, przywracające skórze energię i zdrowy blask. Polecany jest do każdego typu cery.

Co daje kwas migdałowy?

Dzięki właściwościom kwasu migdałowego cera staje się bardziej odżywiona, wygląda też na zregenerowaną i wygładzoną. Ale to nie wszystko.

Na jakie efekty możesz liczyć, stosując kwas migdałowy do twarzy:

 • zdrowa, promienna i wygładzona cera, ponieważ kwas migdałowy przyspiesza wymianę komórek, pomagając usunąć martwy naskórek, przez co znajduje zastosowanie w peelingach chemicznych
 • poprawa jędrności skóry i mniejsza widoczność zmarszczek, ponieważ kwas migdałowy wspomaga produkcję kolagenu i nadaje młodzieńczej jędrności, jednak rezultat stosowania może się różnić w zależności od osoby – pierwsze efekty mogą być widoczne po kilku tygodniach stosowania
 • rozjaśnienie przebarwień skórnych – kwas migdałowy na przebarwienia znakomicie się sprawdza, a udowadnia to badanie z 1999 roku, w którym wykazano, że kwas migdałowy zmniejsza oznaki melasmy nawet o 50% w ciągu 4 tygodni stosowania, co owocuje bardziej równomiernym kolorytem cery
 • złagodzenie objawów trądziku za sprawą właściwości antybakteryjnych; wykazano, że kwas migdałowy przynosi korzyści osobom cierpiącym nawet na trądzik torbielowaty
 • matowa cera bez wyprysków, ponieważ kwas migdałowy reguluje produkcję sebum, odblokowuje pory i zmniejsza stany zapalne, tym samym przyczynia się do zmniejszenia niedoskonałości

W kontekście trądziku warto wspomnieć o jednym badaniu. Wykazano w nim, że peeling chemiczny z 45% kwasem migdałowym był równie skuteczny, jak peeling chemiczny z 30% kwasem salicylowym w przypadku łagodnego do umiarkowanego trądziku. Co więcej, badanie wykazało, że kwas migdałowy może mieć przewagę nad kwasem salicylowym podczas leczenia trądziku zapalnego (z objawami typu grudki i krosty) i może wywoływać mniej działań niepożądanych. Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31553119/.

Więcej o właściwościach i zastosowaniu kwasu salicylowego dowiesz się z artykułu:

Jak stosować kwas migdałowy w domu?

Kwas migdałowy działa na warstwę rogową naskórka. Pod jego działaniem dochodzi do rozpuszczenia maleńkich wiązań, które łączą komórki naskórka i cement komórkowy. W efekcie pomaga usunąć martwy naskórek z powierzchni, który może prowadzić do matowej cery, a także drobnych zmarszczek. Stąd jest często wykorzystywany i polecany do wykonywania peelingów w domu.

Peeling z kwasem migdałowym

Kwasu migdałowego używa się głównie w peelingach chemicznych, które według krążącej opinii nie powinny być wykonywane w sezonie letnim. Chcemy obalić to twierdzenie, dlatego w dalszej części artykułu znajdziesz instrukcję od kosmetolog Marty Krajewskiej jak bezpiecznie stosować kwas migdałowy latem.

Po kuracji kwasem migdałowym nie zaleca się opalania, korzystania z solarium  ani wystawiania na działanie promieni słonecznych do 3 tygodni po zabiegu. Powinno się również zabezpieczać skórę filtrem przeciwsłonecznym, najlepiej od SPF 25 wzwyż (latem SPF 40-50).

Warto tu wspomnieć, że w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych zabiegi wykonuje się z wykorzystaniem 40% stężenia kwasu migdałowego, często łącząc go z preparatami nawilżającymi. Jeśli zaś mowa o typowym zabiegu, gdzie wykorzystuje się kwas migdałowy na trądzik, wówczas najczęściej łączy się go z kwasem pirogronowym, który wykazuje działanie antybakteryjne.

Kurację kwasem migdałowym warto wykonywać raz/dwa razy do roku – dotyczy to stężeń 30% i wyżej. Wówczas peeling przeprowadza się raz w tygodniu lub raz na 10 dni przez okres ok. 6 tygodni. W przypadku 10% kwasu migdałowego możesz stosować go codziennie – nakładaj go wieczorem przez 4 tygodnie.

Czas odpowiedzieć sobie na pytanie, jak nakładać i ile trzymać kwas migdałowy. Pomoże Ci w tym nasza poniższa instrukcja.

Jak nakładać kwas migdałowy na twarz:

 1. Zabezpiecz włosy, np. opaską.
 2. Zmyj dokładnie makijaż i oczyść twarz, zastosuj na koniec tonik.
 3. Zabezpiecz wazeliną skórę wokół ust i oczu.
 4. Nałóż kwas migdałowy przy pomocy pędzelka (nigdy palcami!).
 5. Pozostaw kwas na twarzy na około 10 minut.
 6. Zmyj kwas wodą.
 7. Nałóż żel neutralizujący, np. APIS żel chłodzący

Ogólnie to, ile należy trzymać kwas migdałowy, zależy od indywidualnych predyspozycji oraz wrażliwości skóry. Co do zasady, kwas migdałowy 30% lub 40% trzyma się 5-10 minut, ale niekiedy czas ten można wydłużyć nawet do 30 minut, jeśli nie jest to Twój pierwszy zabieg. Bardzo ważne jest, aby kontrolować, co dzieje się ze skórą w trakcie zabiegu, i od razu reagować, jak tylko pojawi się podrażnienie.

Kosmetolog radzi: Jak stosować kwas migdałowy latem?

kosmetolog radzi

Temat stosowania kwasów latem często związany jest z licznymi wątpliwościami i obawami. Najczęstsze z nich to: CZY można stosować kwasy w okresie letnim? JAKIE kwasy wybrać? JAK stosować kwasy prawidłowo, bez ryzyka o efekty uboczne w postaci silnego podrażnienia i trwałych przebarwień skóry? 

Dobra wiadomość jest taka, że stosowanie pewnych kwasów latem jest jak najbardziej możliwe i bezpieczne, a doskonałym tego przykładem jest kwas migdałowy. Kwasami całorocznymi są także kwas azelainowy, kwas laktobionowy, kwas ferulowy czy kwas fitowy.

Kwas migdałowy można stosować latem zarówno w domu, jak i korzystając z zabiegów oferowanych w gabinetach kosmetologicznych.

Peelingi z kwasem migdałowym oferowane są jako zabiegi całoroczne w wielu gabinetach, jako zabieg dedykowany osobom z cerą trądzikową, osobom o poszarzałej skórze o nierównomiernym kolorycie, jako zabieg na tzw. „skórę palacza”, a także jako zabieg dla panny młodej (wykonywany przed ślubem). 

Stosując latem kwas migdałowy w domu, warto pamiętać przede wszystkim o tym, aby:

 • nie nakładać nakładać kwasów, jeśli istnieją ku temu przeciwwskazania,
 • stosować kosmetyki z kwasem migdałowym (peelingi i kremy) wyłącznie na noc,
 • wykonywać peeling z kwasem migdałowym nie częściej, niż częstotliwość zalecana przez producenta (wskazana na opakowaniu kosmetyku), pilnować czasu ekspozycji kwasu na twarzy.
 • stosować kosmetyki z filtrem SPF 40-50 (ważne jest także, aby powtórzyć aplikację kosmetyku co kilka godzin, a także w przypadku kąpieli w wodzie),
 • nie wystawiać się na bezpośrednie działanie słońca – sprzymierzeńcem w tym działaniu może być np. kapelusz z szerokim rondem.

Kremy z kwasem migdałowym

Właściwości złuszczające kwasu migdałowego są proporcjonalne do jego stężenia. W kremach stosowane są stężenia 5-15%. Stężenie to jest wystarczające, aby zaszedł delikatny proces złuszczania zrogowaciałego naskórka, w rezultacie poprawia się koloryt, nawilżenie, gładkość, a pory stają się zwężone. W przypadku stężeń wyższych niż 10% dochodzi do złuszczania kolejnych, głębszych warstw naskórka.

Kremy z kwasem migdałowym pomogą Ci pożegnać się między innymi z przebarwieniami i niedoskonałościami, do tego przywrócą blask nawet wrażliwej skórze. Z reguły przeznaczone są do stosowania na noc, ale są dostępne też kosmetyki na dzień – bezwarunkowo pamiętaj wtedy o ochronie przeciwsłonecznej.

Kosmetyki z kwasem migdałowym najlepiej aplikować na twarz w ramach wieczornej pielęgnacji skóry, po oczyszczeniu. Krem nakładaj w niewielkich ilościach, ruchami lekko wklepującymi i daj mu czas, aby się wchłonął.

Niższe stężenie kwasu migdałowego znajdziesz też w maseczkach i tonikach. Poza pielęgnacją skóry twarzy i dekoltu kwas migdałowy jest również stosowany w kremach zmiękczających do stóp.

Sprawdź koniecznie rekomendowane przez Triny kosmetyki z kwasami, w tym migdałowym:

Przeciwwskazania i skutki uboczne

Stosując kwas migdałowy, pamiętaj, aby po jego aplikacji włączać filtr UV. Nie ma wprawdzie przeciwwskazań, żeby po użyciu kremów z filtrem nie wychodzić na słońce, bo kwas migdałowy nie powoduje fotouczuleń, jednakże zalecamy ograniczenie ekspozycji słonecznej, zwłaszcza po wykonaniu peelingu w domu.

Nie powinno się stosować kwasu migdałowego na twarz, jeśli występują na niej stany zapalne, widoczne uszkodzenia tkanki i wypryski. Ponadto należy z niego zrezygnować w przypadku zakaźnych chorób skóry oraz przy ciężkiej postaci trądziku.

Jeśli zaś mowa, czy można stosować kwas migdałowy w ciąży, to nie jest on zakazany i nie wykazano w badaniach, by miał negatywny wpływ na przebieg ciąży. Jednak zaleca się, aby w tym okresie zrezygnować z wysokich stężeń, ponieważ w czasie ciąży skóra jest bardziej wrażliwa i skłonna do podrażnień. Dotyczy to również kobiet w okresie laktacji.

Co do działań niepożądanych, kwas migdałowy jest bezpieczny w stosowaniu pod warunkiem doboru odpowiedniego stężenia. W nielicznych przypadkach może powodować podrażnienia, szczypanie, zaczerwienienia, swędzenie, co wynika z właściwości chemicznych preparatu. Literatura naukowa wskazuje, że tylko u 50% pacjentów po zabiegu złuszczania skóry kwasem migdałowym występuje rumień (ustępujący po kilku minutach). Bardzo ważne jest, aby dobrać odpowiedni preparat i wykonać zabieg prawidłowo, tyczy się to zwłaszcza cer wrażliwych.

Przeczytaj również:

Połączenia z kwasem migdałowym – z czym łączyć, a czego unikać

Kwas migdałowy występuje w postaci białego, rozpuszczalnego w wodzie proszku. Co do zasady, możesz go łączyć z wieloma składnikami, zwłaszcza jeśli chcesz przygotować domowy zabieg złuszczający. Możesz dodawać go o ulubionych kremów, serum, esencji, toników. Polecane są zwłaszcza wszelkie substancje nawilżające, które zadbają o skórę. Dlaczego? Podczas zabiegu skóra staje się sucha, podrażniona i bardziej podatna na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych.

Z czym lepiej NIE łączyć kwasu migdałowego

 • witamina C w postaci kwasu askorbinowego, ponieważ kwas migdałowy może zneutralizować jej działanie
 • inny kwas AHA, jak kwas glikolowy, kwas azelainowy czy mlekowy, ponieważ podwójna ilość składników aktywnych może doprowadzić do podrażnienia i zwiększa ryzyko pojawienia się skutków ubocznych
 • retinol wprawdzie jest bezpieczny, ale ma wysokie ryzyko drażniące, zatem nie zaleca się łączenia go z kwasami AHA
 • niacynamid, jednak dotyczy to stosowania kosmetyków po sobie, nie ma przeciwwskazań, aby kwas migdałowy zastosować wieczorem, a witaminę B3 rano

Sprawdzony duet, czyli składniki na TAK

 • gliceryna roślinna
 • kwas hialuronowy
 • hydrolaty
 • ceramidy

Kwas migdałowy w pielęgnacji twarzy – podsumowanie

Kwas migdałowy może na twarzy zdziałać prawdziwe cuda! Jeśli będziesz konsekwentnie go stosować w domu, uwzględniając zalecenia producenta i nasze wskazówki, w niedługim czasie będziesz mogła cieszyć się poprawą wyglądu cery w postaci mniejszych zmarszczek, nawilżenia i rozświetlenia skóry.

Jeśli nie jesteś przekonana do wykonywania peelingu kwasem migdałowym w domu, sięgnij po gotowe kosmetyki, które pomogą Ci wprowadzić w pielęgnację łagodne stężenia tego kwasu AHA w kremach, maskach itd. Sprawdź kategorię:

Stosujesz kwas migdałowy? Jakie efekty zauważyłaś u siebie? Masz jakieś wskazówki dla innych zainteresowanych tematem peelingu migdałowego? Podziel się w komentarzu!

Przeczytaj także

Najlepsze maski na włosy na noc – Ranking TOP 5 w 2023 roku

Najlepsze maski na włosy na noc – Ranking TOP 5 w 2023 roku

Komentarze (2)

 1. L
  Lena
  „Kwasu migdałowego używa się głównie w peelingach chemicznych, które według krążącej opinii nie powinny być wykonywane w sezonie jesienno-zimowym.” A nie powinno być latem?
  Odpowiedzi ()
  1. Marysia Wajda

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany