Olej moringa na twarz i włosy – poznaj jego cudowne właściwości!

olej moringa

Chociaż korzyści ze spożywania oleju moringa są powszechnie znane, równie cenne są jego właściwości kosmetyczne. A te są naprawdę liczne! Oto powody, dlaczego powinnaś dodać moringa do codziennej pielęgnacji skóry i włosów.

Szukasz dobrej jakości oleju moringa? Sprawdź:

Moringa jest stosowana od czasów starożytnych w medycynie ludowej jako remedium na różne dolegliwości. Dzisiaj olej moringa stosowany jest przede wszystkim w profilaktyce chorób serca, ponieważ zawiera spore ilości kwasu oleinowego obniżającego poziom cholesterolu. Ale moringa, a właściwie proszek lub olej z tej rośliny, nie służy tylko do spożywania. Z powodzeniem możesz stosować kosmetyczny olej na twarz i włosy, by cieszyć się doskonałymi efektami pielęgnacyjnymi. Jakie właściwości i zastosowanie ma olej z moringi? O tym jest ten artykuł.

Co to jest moringa?

Moringa olejodajna (Moringa Oleifera) to drzewo pochodząca z obszarów Indii, Pakistanu, Bangladeszu i Afganistanu; jest też uprawiane w tropikach. Liście, kora, kwiaty, owoce, nasiona i korzeń są używane do wytwarzania leków. Liście moringi jako zioło używane są od wieków na różne dolegliwości, w tym skaleczenia i urazy, infekcje, jako środek wysuszający, remedium na ukąszenie owadów i węży oraz środek na grzybicę i łupież. Moringę pod rozmaitymi postaciami spożywano, wierząc, że zapewni długowieczność.

Proszek z liści moringa dostarcza 10 razy więcej witaminy A niż marchew, 17 razy więcej wapnia niż mleko, 15 razy więcej potasu niż banany, 12 razy więcej witaminy E niż migdały, 9 razy więcej białka niż jogurt i 25 razy więcej żelaza niż szpinak!

Dzisiaj moringę spotkać można najczęściej w formie oleju i proszku. Znajduje się w wielu produktach do pielęgnacji skóry, takich jak kremy do skóry, odżywki i szampony do włosów. Olej z moringa obecny jest w olejkach do masażu, ponieważ ma przyjemnie lekką konsystencję, łatwo się wchłania i daje błyskawiczny efekt zmiękczenia i wygładzenia skóry. Sproszkowane liście można spożywać lub też dodawać do maseczek domowych na twarz i okłady.

Moringa zaliczana jest do produktów wysokoodżywczych. Bogata jest w witaminy, minerały, aminokwasy i nawilżające kwasy tłuszczowe, zawiera też wiele fitozwiązków wykazujących właściwości prozdrowotne. Wszystko to sprawia, że moringa jest bardzo skuteczna w pielęgnacji skóry. Nazywana jest przez to „drzewem życia”, „drzewem cudów” lub „drzewem długowieczności”.

olej moringa your natural side

Jak powstaje olej moringa?

Dobroczynną formą nasion moringa jest olej. Olej może być spożywczy albo kosmetyczny, dzisiaj skupię się na tym do stosowania zewnętrznego.

Zawsze kupuj kosmetyki z olejem moringa lub sam olej moringa z zaufanego źródła, aby w pełni wykorzystać dobrodziejstwa tej rośliny. Wybieraj oleje tłoczone na zimno z dojrzałych nasion drzewa Moringa, bo tylko one zawierają około 40% oleju.

Istnieje wiele metod pozyskiwania oleju z nasion moringa. Do ekstrakcji rozpuszczalnikowej, ekstra z pierwszego tłoczenia lub tłoczenia na zimno potrzebna jest specjalistyczna maszyna. Olej można wykonać również w domu na kuchence (jednak nie zalecam tego, jeśli nie jesteś doświadczona; zdecydowanie lepiej kupić gotowy czysty olej moringa, by mieć pewność jego wysokiej jakości i bezpieczeństwa).

Olej moringa wysokiej jakości wytwarza się z dojrzałych nasion, które mają wysoką zawartość oleju i zawierają wiele składników odżywczych, w tym tłuszcze jednonienasycone, białko, sterole i tokoferole. W przybliżeniu olej ze 100 nasion odpowiada 40 nasionom. Dobrej jakości olej moringa ma złoty odcień i pachnie świeżymi liśćmi. Dzięki temu, że jełczeje długo, może być przechowywany w temperaturze pokojowej przez dłuższy czas.

Zastosowanie kosmetyczne moringi

Moringa jest niezwykle popularna, ponieważ  – jako m.in. superfoods i skarbnica składników aktywnych – staje się ważnym składnikiem sprzyjającym poprawie piękna.

Sposoby stosowania oleju moringi dla zdrowia i urody:

  • składnik kosmetyków do pielęgnacji twarzy, głównie tych o działaniu nawilżającym i przeciwstarzeniowym
  • składnik olejków do masaży, ponieważ ma przyjemną konsystencję, dobrze się wchłania i pomaga ujędrnić skórę; polecany do masaży relaksujących i regeneracyjnych
  • składnik balsamów do ust i produktów do pielęgnacji ust, ponieważ pomaga nawilżyć delilatną skórę ust i sprawia, że zachowuje miękkość
  • olej wykazuje właściwości antyseptyczne, przez co może być stosowany przy skaleczeniach, ranach, otarciach, oparzeniach, siniakach, infekcjach skóry, wysypkach, oparzeniach słonecznych i po ukąszeniach owadów
  • ze względu na swoje właściwości antybakteryjne jest pomocny w zapobieganiu wypryskom trądziku na skórze
  • doskonale pielęgnuje cerę poszarzałą i dojrzałą, ponieważ pomaga w usuwaniu przebarwień, ciemnych plam, zaskórników

Właściwości oleju moringa na skórę i włosy

Olej moringa zawiera cenne substancje, dzięki którym wykazuje właściwości przeciwutleniające, przeciwstarzeniowe, przeciwbakteryjne, złuszczające i zmiękczające. Ma też właściwości nawilżające, które dodatkowo wzmacniają skórę i włosy. Zawiera między innymi witaminę A, która buduje kolagen – ważny składnik budulcowy Twojej skóry. Zawiera też witaminę C, która pomaga zwalczać oznaki starzenia, oraz witaminę E, która wykazuje działanie odmładzające. Do tego posiada aż 36 fitoskładników o właściwościach przeciwzapalnych.

Olej moringa głęboko nawilża skórę, rozświetla cerę, oczyszcza pory oraz normalizuje wydzielanie sebum. Stosowany przed myciem włosów nadaje im miękkości i nawilżenia. Z powodzeniem można go stosować do masaży.

Moringa dzięki składnikom mineralnym takim jak magnez, cynk, wapń wspomaga pielęgnację cery problematycznej. Ponadto zawiera dobroczynnie działające przeciwutleniacze, które pomagają chronić komórki przed uszkodzeniem. Moringa może pomóc zmniejszyć infekcje, owrzodzenia oraz ból, przyspiesza też gojenie skóry uszkodzonej, podrażnionej promieniowaniem UV, czynnikami atmosferycznymi (np. słońcem czy mrozem).

Olej moringa na twarz

Olej moringa ma bardzo cenne właściwości, które hamują proces starzenia się skóry. Przede wszystkim odmładza matową i suchą skórę dzięki zawartości przeciwutleniaczy. Zapobiegają one uszkodzeniom spowodowanym przez wolne rodniki, co jest niezwykle ważne, ponieważ wolne rodniki uszkadzają tkanki skóry, co prowadzi do powstawania zmarszczek. Ponadto przeciwutleniacze chronią skórę przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym słońca.

Kosmetyki do pielęgnacji skóry z zawartością oleju moringa wykazują działanie nawilżające i zmiękczające, a także regeneracyjne. Działają odżywczo i ochronnie, przez co polecane są osobom z cerą suchą i dojrzałą.

Moringa zawiera też witaminę C, która pomaga naprawić uszkodzone komórki skóry, przez co polecana jest do skóry poszarzałej i zniszczonej. Ponadto zawiera cytokininy, które przyśpieszają wzrost komórek skórnych i zapobiegają ich niszczeniu.

Olej moringa polecany jest do pielęgnacji:

  • skóry suchej – silnie nawilża, odbudowując naturalny płaszcz lipidowy naskórka zapobiega utracie wody
  • skóry poszarzałej – rozświetla i pomaga wyrównać koloryt cery, 
  • skóra starzejąca się – pomaga zapobiec zmarszczkom i uszkodzeniom skóry przez wolne rodniki
  • skóry dojrzałej – wspomaga regenerację, nawilża i wygładza; pomaga ujędrnić skórę twarzy, a także zmniejszyć zmarszczki i przebarwienia
  • skóry trądzikowej i przetłuszczającej się – reguluje wydzielanie sebum i zapobiega powstawaniu zaskórników
  • skóry zanieczyszczonej, z rozszerzonymi porami – działa na duże otwarte pory skóry i dzięki właściwościom kolagenotwórczym zmniejsza je

Odżywcza kuracja dla skóry i włosów: Do szklanki oleju bazowego, np. olej migdałowy dodaj 5 kropli oleju moringa i 5 kropli olejku eterycznego jak lawendowy czy z drzewa herbacianego – wybierz olej i olejki przyjazne dla Twojej skóry. Wymieszaj, nałóż, masując skórę (twarzy bądź głowy) i pozostaw na noc. Po wstaniu zmyj i ciesz się wspaniałymi efektami!

Olej moringa na włosy

Moringę spotkasz głównie w kuracjach na wypadające włosy, ponieważ zawiera proteiny, witaminy i minerały, które pomagają chronić komórki przed uszkodzeniami. Dzięki temu skóra głowy odzyskuje komfort, staje się nawilżona i odmłodzona. Przy olejowaniu skalpu odżywione i wzmocnione zostają cebulki, przez co włosy stają się mocniejsze i rosną zdrowe.

Sprawdź, jak prawidłowo olejować włosy:

Olej moringa polecany jest do pielęgnacji włosów:

  • suchych – silnie nawilża i wygładza strukturę włosa
  • zniszczonych – wspomaga regenerację i wzmacnia odporność włosa
  • słabych – wzmacnia cebulki i zapobiega wypadaniu włosów
  • z łupieżem – wykazuje działanie przeciwgrzybicze oraz zmniejszające świąd skóry i łuszczenie
  • na końcówki włosów – zapobiega przed ich rozdwajaniem oraz chroni przed złym wpływem czynników zewnętrznych

Olej moringa można stosować przed i po myciu włosów. Przed umyciem zastosuj go jako odżywkę regenerującą i nałóż czysty olej na nieumyte włosy, pozostawiając na 30 minut. Po umyciu dobrze się sprawdzi jako serum przed stylizacją i ochrona na końcówki.

Olej moringa – podsumowanie

Liczne korzyści dla skóry i włosów, które omówiłam powyżej, powinny być wystarczającą zachętą, aby włączyć olej moringa do pielęgnacji. Nie bez powodu moringa jest głównym składnikiem szamponów, odżywek, balsamów, kremów, płynów do mycia ciała czy preparatów do leczenia trądziku. Możesz sięgnąć po gotowe produkty, jak również olej pod czystą postacią.

Patrząc na cudowne właściwości, dodanie olejku moringa do codziennych nawyków będzie sprzyjać Twojej urodzie!

Znałaś już właściwości oleju moringa? A może dopiero planujesz włączyć go do swojej pielęgnacji  – co Cię zachęciło? Podziel się swoimi przemyśleniami w komentarzu!

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Olej ryżowy do twarzy i na włosy – azjatycki hit pielęgnacji. Właściwości i zastosowanie

Olej ryżowy do twarzy i na włosy – azjatycki hit pielęgnacji. Właściwości i zastosowanie

Pielęgnacja tatuażu, czyli jak dbać o tatuaż

Pielęgnacja tatuażu, czyli jak dbać o tatuaż

Jak naturalnie przyciemnić włosy – w domu i bez chemii

Jak naturalnie przyciemnić włosy – w domu i bez chemii

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany