
Kozieradka to roślina dobrze znana wszystkim włosomaniaczkom. Jeśli jednak nie należysz do ich grona i nie udało Ci się dotąd odkryć jej właściwości, dowiedz się, dlaczego warto po nią sięgnąć. Dowiedz się, jak kozieradka działa na włosy, jak ją stosować i jakich efektów możesz się spodziewać.
Kozieradka pospolita (łac. Trigonella foenum-graecum L.) potocznie nazywana też koniczyną grecką, jest jedną z najstarszych roślin stosowanych w medycynie. Pochodzi z Chin (3700 rok p.n.e.), skąd zawędrowała przez Indie, Arabię i Persję do Egiptu (1550 rok p.n.e.). Co ciekawe, do Grecji sprowadzono ją ok. 400 roku p.n.e. Obecnie jest uprawiana głównie w rejonach Morza Śródziemnego, Europy Środkowej, a także w Ameryce Północnej.
Nasiona kozieradki, bo to właśnie one są najcenniejszą częścią rośliny, wykorzystuje się w kuchni, naturalnej medycynie i kosmetyce. Jej właściwości lecznicze wspomagają łagodzenie i leczenie schorzeń oraz dolegliwości ze strony układu pokarmowego (wrzody żołądka, zaparcia, pasożyty, profilaktyka antynowotworowa). Stosowanie kozieradki może regulować procesy trawienne i chronić wątrobę. Obniży też poziom cukru we krwi i poziom cholesterolu. Udowodniono także, że nasiona kozieradki mają właściwości antybiotyczne, które potrafią zwalczyć bakterie takie jak gronkowiec złocisty, czy pałeczkę zapalenia płuc.
Działanie kozieradki na skórę

Tym, co najcenniejsze w kozieradce z pielęgnacyjnego punktu widzenia, są jej właściwości przeciwzapalne, przeciwobrzękowe, zmiękczające, stymulujące procesy regeneracyjne i działanie przeciwświądowe. Ciepłe okłady z nasion kozieradki łagodzą stany zapalne skóry (m.in. czyraki, ropnie i owrzodzenia), przyspieszają proces gojenia się skóry, redukują obrzęki, zmniejszają zasinienia. Mogą być też stosowane w leczeniu i łagodzeniu trądziku oraz ropnych stanów zapalnych skóry.
Właściwości pielęgnacyjne kozieradki to zasługa znajdujących się w jej składzie saponin, białek roślinnych, śladowych ilości olejków eterycznych, flawonoidów, lecytyny, witamin PP, F i D oraz tłuszczów.
Kozieradka na włosy – dlaczego warto ją stosować?
O kozieradce zrobiło się głośno za sprawą włosomaniaczek. To właśnie one odkryły jej zbawienne działanie. Wcierka z nasion kozieradki uznawana jest za jeden z najskuteczniejszych sposobów na zahamowanie nadmiernego wypadania włosów. Przyczynia się też do tego, że pasma mniej się przetłuszczają i są odbite u nasady, dzięki czemu wydają się być gęstsze. Regularne stosowanie kozieradki skutkuje też pojawieniem się tzw. baby hair i łagodzi podrażnienia skóry głowy. Efekty działania wcierek widoczne są bardzo szybko. Co jeszcze można zyskać? Niezwykły jest sposób, w jaki działa kozieradka na wypadające włosy i problem z przerzedzaniem się fryzury. Pasma stają się mocniejsze, a skóra głowy uspokojona. Często też można zaobserwować, że za sprawą wcierania kozieradki w skórę głowy, włosy zaczynają szybciej rosnąć.
Kozieradka na wypadające włosy – jak ją stosować?
Aby wzmocnić włosy i zmniejszyć ich wypadanie, przygotuj wcierkę, której głównym składnikiem są nasiona kozieradki. Kupisz je w aptece lub sklepie zielarskim.
Domowa wcierka z kozieradki na wypadające włosy – najlepszy przepis
Do przyrządzenia wcierki z kozieradki potrzebujesz:
- 1-2 łyżeczki nasion kozieradki
- 3/4 szklanki wrzącej wody
Przygotowanie:
- Nasiona zalej wodą, przykryj i pozostaw do zaparzenia.
- Po około 30 minutach przelej płyn do buteleczki (możesz wcześniej odcedzić przez gazę lub gęste sitko).
- Tak przygotowaną wcierkę, o dość intensywnym zapachu kostki rosołowej, wetrzyj w skórę głowy. Nie zmywaj.
Kozieradka to nie jedyna roślina, z której można przygotować wcierkę. Aby poznać zalety tego rodzaju kuracji pielęgnacyjnych i odżywiających, przeczytaj wpis Dlaczego warto stosować wcierki do włosów i jak to robić dobrze.
Tak, jak w przypadku wszystkich wcierek do włosów, pamiętaj o tym, że aby osiągnąć widoczne efekty, kozieradka na włosy musi być stosowana regularnie. Jeśli masz problem z bardzo nasilonym wypadaniem włosów, wmasowuj ją w skórę głowy nawet codziennie. Wcierkę z kozieradki możesz stosować przed myciem (np. pozostawiając ją na noc i myjąc włosy rano) albo na umyte już pasma. Pierwsze efekty jej działania powinny być widoczne po upływie 1-2 tygodni.
Kozieradka na wypadające włosy – remedium czy tylko ciekawa nowinka? A czy Tobie zdarzyło się już stosować wcierkę z kozieradki? Jak sprawdziła się na Twoich włosach?
Komentarze (3)