Hydrolaty do twarzy – jak dobrać do rodzaju i typu cery?

jak wybrać hydrolat do typu i rodzaju cery

Jeśli zdecydowałaś się na włączenie hydrolatów do codziennej pielęgnacji skóry, to świetnie! Hydrolaty do twarzy mają wspaniałe właściwości pielęgnujące, odświeżające i odżywcze, za które Twoja skóra je pokocha. Jednak bardzo ważne jest, abyś dobrała produkt, który idealnie wpisze się w potrzeby Twojej skóry. W tym artykule podpowiadam, jak wybrać hydrolat, i wskazuję najlepszy, który moim zdaniem sprawdzi się w pielęgnacji danego typu cery. Dodatkowo przekażę kilka wskazówek jak stosować hydrolat do twarzy.

Hydrolat to woda kwiatowa, powstająca w procesie destylacji świeżych części roślin parą wodną. Zawiera cenne dla skóry substancje roślinne rozpuszczalne w wodzie oraz śladowe ilości olejku eterycznego. Z powodzeniem mogą być używane codziennie, i to w rozmaity sposób. Jako baza do maseczek wzbogacą mieszankę o składniki poprawiające kondycję skóry. Mogą być stosowane bezpośrednio na skórę i tym samym zastąpić tonik czy mgiełkę. Tylko jak wybrać hydrolat? Jaki hydrolat będzie najlepszy dla danej cery? Poniżej podpowiadamy, który hydrolat wybrać. Zanim jednak przejdziemy do listy, oto garść praktycznych informacji na temat tych kosmetyków, z uwzględnieniem właściwości i metod zastosowania.

Kosmetyczne właściwości hydrolatów

W zależności od tego, z jakiej rośliny uzyskano hydrolat, może mieć on właściwości przeciwzapalne, łagodzące, nawilżające, ściągające, a nawet antybakteryjne. Często jeden hydrolat jest w stanie wpłynąć na lepsze nawilżenie skóry, zmniejszyć jej zaczerwienie i wyrównać poziom sebum. Wody kwiatowe pomagają też regulować pracę gruczołów łojowych, opóźniają procesy starzenia skóry, zmniejszają obrzęki pod oczami i łagodzą podrażnienia po opalaniu. I to właśnie z powodu tak szerokiego spektrum działania, hydrolaty do twarzy stały się bardzo popularnymi kosmetykami.

Właściwości i działanie hydrolatów roślinnych:

  • nawilżają skórę
  • działają przeciwzapalnie
  • łagodzą podrażnienia
  • zmniejszają zaczerwienie skóry
  • tonizują skórę
  • odświeżają
  • łagodzą podrażnienia po opalaniu
  • działają antybakteryjnie
  • regulują poziom sebum
  • zmniejszają opuchliznę
  • łagodzącą dolegliwości po ukąszeniach owadów
  • zmiękczają skórę
  • nawilżają włosy
  • wzmacniają cebulki włosów
  • mają właściwości ściągające
właściwości hydrolatów

Zanim zastosujesz hydrolat

Hydrolaty mają pH zbliżone do naturalnego poziomu pH naszej skóry i doskonale zaspokajają jej potrzeby. Są łagodne, wyróżniają się delikatnym zapachem roślin, z których zostały uzyskane, nie powodują podrażnień i nie wywołują reakcji alergicznych. Oczywiście przed zastosowaniem hydrolatu warto wykonać próbę uczuleniową. Może bowiem okazać się, że jesteś uczulona na rumianek i hydrolat z niego otrzymany, będzie podrażniał skórę.

Kupując hydrolat sprawdź też jego skład, bo może się okazać, że trafił Ci się kosmetyk, który hydrolatem jest tylko z nazwy.

Informacje co to jest hydrolat znajdują się w innym artykule -> https://triny.pl/blog/co-to-jest-hydrolat-i-jakie-ma-wlasciwosci/. Dla przypomnienia podkreślę jednak jeszcze raz jak znaleźć prawdziwy hydrolat: w składzie hydrolatu nie powinny znajdować się żadne substancje zapachowe i barwniki, konserwanty, glikole, gliceryna, czy uwodorniony olej rycynowy. Hydrolat to woda destylowana uzyskana z płatków róży, kwiatów pomarańczy, czy rumianku.

Jak stosować hydrolaty do twarzy?

  • tonik do twarzy – to najpopularniejsza i najczęściej stosowana metoda w pielęgnacji wszystkich rodzajów cery. Hydrolat pomaga przywrócić skórze odpowiednie pH oraz przygotować ją do dalszej pielęgnacji. Używając wody kwiatowej jako toniku do twarzy, możesz robić to w tradycyjny sposób – przecierając twarz płatkiem kosmetycznym lub spryskując nim skórę. Aby używać wody w ten sposób, warto kupić wersję w butelce z atomizerem.
  • odświeżająca mgiełka do twarzy, ciała i włosów – ten sposób genialnie sprawdza się latem, gdy skóra domaga się częstego nawilżenia, ukojenia i odświeżenia.
  • podkład pod olej – woda kwiatowa jest super wsparciem dla oleju roślinnego, który nie ma bezpośrednich właściwości nawilżających. Ułatwia też rozprowadzanie oleju po skórze i sprawia, że olej lepiej i szybciej się wchłania. W pielęgnacji włosów możesz stosować hydrolat jako podkład pod olej.
  • faza wodna w kosmetykach – hydrolatem możesz zastąpić wodę w maseczkach z glinki, dodać go do samodzielnie przygotowanego serum do nawilżania włosów lub przygotować na jego bazie dwufazowy płyn do demakijażu.
  • maseczka tonikowa – wystarczy, że nasączysz hydrolatem papier ryżowy lub chusteczkę higieniczną i już masz maseczkę tonikową, która przyjemnie odświeża i nawilża skórę, łagodzi podrażnienia i zmniejsza opuchliznę.
  • płyn micelarny – wykorzystaj hydrolat do mycia i oczyszczania skóry. Hydrolat może służyć zarówno jako płyn micelarny, jak i woda, którą myjemy twarz. Świetnie sprawdza się do demakijażu. Po spryskaniu twarzy hydrolatem, zacznie on rozpuszczać makijaż, który będzie łatwiejszy do usunięcia.
  • kompres na cienie po oczami – wystarczy nasączyć wacik hydrolatem i położyć go na kwadrans na powiekach. Polecane w tym celu są szczególnie hydrolaty różane, rumiankowe, z czystka oraz oczarowe.
  • naturalny utrwalacz makijażu – mniej znanym sposobem wykorzystania jest spryskanie hydrolatu na makijaż i dzięki temu utrwalenie go w naturalny sposób.

Poznaj również różnice między tonikiem a hydrolatem:

Jaki masz rodzaj cery?

Określenie rodzaju cery to podstawa, od której powinnaś zacząć, by ułożyć plan pielęgnacji. Na tej podstawie będziesz mogła też dokonać najlepszych wyborów, jeśli chodzi o zakup kosmetyków, które będziesz stosować. Dotyczy to także hydrolatów, które różnią się właściwościami i działaniem. One również powinny być dostosowane do rodzaju Twojej cery.

Wyróżniamy cztery rodzaje cery: normalną, suchą, tłustą i mieszaną.

Poza nimi, mamy jeszcze cery o różnych typach, np. wrażliwą, naczynkową, trądzikową i dojrzałą.

Hydrolaty do twarzy – podział ze względu na rodzaj cery

Na podstawie podziału cery na jej główne rodzaje i typy przygotowałam zestawienie hydrolatów, które najlepiej wpiszą się w ich pielęgnację. Pamiętaj, że hydrolat ma odpowiadać na konkretne potrzeby skóry, dlatego w przypadku cery zanieczyszczonej, przetłuszczającej się i trądzikowej sprawdzi się hydrolat na zaskórniki, a cery suchej – hydrolat nawilżający.

Aby szybko sprawdzić, jaki hydrolat do jakiej cery wybrać, przejdź do naszego sklepu i skorzystaj z filtrów w kategorii Hydrolaty.

Hydrolaty nawilżające do cery suchej

Cerze suchej brakuje nawilżenia i natłuszczenia, ponieważ gruczoły łojowe nie produkują tyle sebum, ile jest w przypadku skóry normalnej. Przez to też jej bariera ochronna jest naruszona i skóra źle reaguje na działanie czynników zewnętrznych, jak wiatr czy silne słońce, dochodzi również problem łuszczenia, przesuszenia i uczucie ściągnięcia. Przez brak nawilżenia zwiększa się ryzyko przedwczesnego starzenia się skóry i nawet u osoby młodej mogą pojawić się przebarwienia czy zmarszczki. Ratunek? Hydrolaty nawilżające!

Jaki hydrolat do cery suchej wybrać:

  • hydrolat różany
  • neroli (z kwiatów gorzkiej pomarańczy)
  • szałwiowy
  • z czystka
  • lawendowy

Jako hydrolat do cery suchej znakomicie sprawdzi się hydrolat różany. Wyróżnia się przede wszystkim subtelnym zapachem, kobiecym i zachęcającym, ale na przód wychylają się jego właściwości pielęgnacyjne. Otóż róża wykazuje działanie nawilżające i łagodzące, do tego działa antyoksydacyjnie i wzmacnia naczynia krwionośne.

Hydrolaty nawilżające do cery przesuszonej – rekomendacja Triny:

Hydrolaty do cery tłustej

Cera tłusta wymaga odpowiedniej pielęgnacji przez nadmierną pracę gruczołów łojowych, przez co szybciej zaczyna się błyszczeć. Ponadto skóra ma skłonność do infekcji grzybiczych oraz niedoskonałości w postaci zaskórników czy trądziku. Ma jednak kilka zalet, mianowicie jest odporna na działanie wiatru i mrozu, dobrze toleruje substancje myjące jak mydło. Uważa się też, że posiadaczki cery tłustej dłużej cieszą się gładką skórą bez zmarszczek, ponieważ ta się tak szybko nie wysusza. Jaki więc hydrolat do skóry tłustej się sprawdzi? Na pewno hydrolat pomocny w walce z zaskórnikami o właściwościach oczyszczających i antybakteryjnych oraz wszelkie produkty normalizujące, które będą redukować łojotok i odblokowywać ujścia gruczołów łojowych (delikatnie złuszczać).

Jaki hydrolat do cery tłustej wybrać:

Ciekawą propozycją hydrolatu do cery tłustej jest hydrolat jałowcowy. Zawiera fitoncydy wykazujące działanie przeciwbakteryjne i przeciwtrądzikowe, ponadto bogaty jest w witaminy A, C i E, które są niezbędne do zachowania świeżości cery i jej zdrowego kolorytu. Stosowany systematycznie pomoże zniwelować obrzęki, opuchlizny, a także zredukuje zaskórniki.

Hydrolaty do cery przetłuszczającej się – rekomendacja Triny:

Hydrolaty do cery mieszanej

Cera mieszana to właściwie dwa problemy w jednym, ponieważ część twarzy jest tłusta (głównie strefa T), a część sucha. Pielęgnacja jest więc tutaj dwukierunkowa: normalizacja przetłuszczających się partii oraz nawilżanie i ochrona miejsc suchych. Dobrym wyborem do skóry mieszanej będą więc hydrolaty normalizujące i regulujące, któe zmatowią strefę T, a przy tym przyczynią się do zmniejszenia niedoskonałości, a jednocześnie zmniejszą przesuszanie wrażliwych części twarzy.

Jaki hydrolat do cery mieszanej wybrać:

  • lawendowy
  • neroli (z kwiatów gorzkiej pomarańczy)
  • miętowy
  • szałwiowy
  • rumiankowy

W przypadku cery mieszanej świetnie sprawdzi się hydrolat neroli, czyli woda z pomarańczy, który wykazuje działanie antybakteryjne, wspomaga ukrwienie, przywraca kwaśny odczyn skóry, łagodzi podrażnienia i nawilża. Skutecznie nawilży i zregeneruje skórę, dzięki czemu stanie się bardziej promienna.

Hydrolaty do cery mieszanej – rekomendacja Triny:

Hydrolaty do cery normalnej

Cera normalna jest najłatwiejsza w pielęgnacji, ponieważ jest gładka, pozbawiona przebarwień, a wydzielanie sebum przez gruczoły jest w normie. Jednak przez to też bywa zaniedbywana, a to już prowadzi do niedoskonałości. Kluczowe staje się regularne oczyszczanie, nawilżanie i natłuszczanie. Pielęgnacja powinna być też ukierunkowana na ochronę przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, a zwłaszcza promieniowania UV, a także przedwczesnym starzeniem.

Jaki hydrolat do cery normalnej wybrać:

Cera normalna powinna polubić zwłaszcza hydrolat z maliny, który wykazuje właściwości tonizujące, odświeżające, zmiękczające, nawilżające i przeciwstarzeniowe. Regularnie stosowany sprawia, że zachowuje ona gładkość i zdrowy koloryt, a przy tym hamuje powstawanie oznak starzenia jak zmarszczki czy przebarwienia.

Hydrolaty do cery normalnej – rekomendacja Triny:

Podział hydrolatów ze względu na typ cery

Hydrolaty do cery trądzikowej

Cera trądzikowa to cera problematyczna, na której widoczne są krosty, grudki, zaskórniki, czasem też naznaczona jest bliznami. Charakterystyczne są też rozszerzone pory, a więc ujścia gruczołów łojowych. W przypadku tego typu cery bardzo ważne jest oczyszczanie, które dokładnie usunie nadmiar sebum oraz bakterie. Po jakie hydrolaty do cery problemowej sięgać? Sprawdzą się hydrolaty na rozszerzone pory, oczyszczające, tonizujące i antybakteryjne.

Jaki hydrolat na trądzik wybrać:

Do cery trądzikowej szczególnie polecany jest hydrolat z czystka, który wykazuje silne działanie przeciwzmarszczkowe, ujędrniające i napinające, oczyszcza skórę, zmniejsza też ilość stanów zapalnych. Jest pomocny w usuwaniu świeżych blizn, dlatego jest rekomendowany jako hydrolat na blizny, również te potrądzikowe.

Hydrolaty do cery z trądzikiem – rekomendacja Triny:

Hydrolaty do cery naczynkowej

Cera naczynkowa to taka, na której widać zaczerwienienia w postaci tzw. pajączków. To nic innego jak rozszerzające się i pękające naczynka krwionośne. Skóra jest cienka i wrażliwa, szybko reaguje na zmieniające się czynniki atmosferyczne. Pielęgnacja powinna się sprowadzać do wzmocnienia odporności skóry, łagodzenia zaczerwienień oraz uszczelnienia naczynek.

Jaki hydrolat na naczynka wybrać:

Na liście hydrolatów do cery z widocznymi naczynkami wyróżnia się hydrolat z kocanką. Wykazuje on silne działanie obkurczające ściany naczyń krwionośnych, regularnie stosowany wspomaga więc zanikanie naczynek, siniaków, wybroczyn czy nawet krwiaków. Do tego zmniejsza rumień i zaczerwienie skóry.

Hydrolaty dla cery naczynkowej – rekomendacja Triny:

Hydrolaty do cery wrażliwej

Cera wrażliwa jest skłonna do szybkich reakcji na przykład na skutek działania czynników środowiskowych. Na skórze szybko stają się widoczne zaczerwienienia, może też reagować szczypaniem, pieczeniem czy swędzeniem. Co więcej, skóra może się różowić również pod wpływem stresu. Pielęgnacja tego typu cery jest wymagajaca, ponieważ mogą zaszkodzić jej zapachy stosowane w kosmetykach lub inne dodatki, stąd posiadaczki cery wrażliwej powinny sięgać po kosmetyki hipalergiczne o wysokich właściwościach łagodzących, idealne będą więc naturalne hydrolaty dla skóry wrażliwej.

Jaki hydrolat na podrażnienia wybrać:

  • różany
  • z kocanki
  • lawendowy
  • z kwiatów lipy
  • neroli (z kwiatów gorzkiej pomarańczy)
  • z zielonej herbaty

Posiadaczki cery wrażliwej powinny sięgnąć po hydrolat z zielonej herbaty, który działa kojąco na skórę, w tym alergiczną. Zielona herbata wykazuje właściwości antyoksydacyjne, oczyszczające, antybakteryjne, tonizujące, nawilżające i chroni przed promieniowaniem UV. Do tego koi, regeneruje i uspokaja podrażnioną skórę.

Hydrolaty do cery wrażliwej – rekomendacja Triny:

Hydrolaty do cery dojrzałej

Cera dojrzała to taka, na której widać oznaki starzenia w postaci zmarszczek, bruzd, przebarwień i utraty napięcia. Co ważne, nie jest zależna od wieku – już nawet młode kobiety mogą zaobserwować u siebie przedwczesne starzenie się skóry. Stan cery zależy bowiem od trybu życia i sposobów pielęgnacji, dlatego warto stosować kosmetyki i zabiegi, których zadaniem będzie spowolnienie tego procesu. Do cery dojrzałej sprawdzą się hydrolaty silnie nawilżające, poprawiające jędrność skóry oraz rozjaśniające. Ważne jest również zapewnienie ochrony przeciwsłonecznej.

Jaki hydrolat na przebarwienia i zmarszczki wybrać:

  • różany
  • lawendowy
  • neroli (z kwiatów gorzkiej pomarańczy)
  • z kocanki
  • oczarowy
  • z drzewa sandałowego

Przy cerze starzejącej się lub dojrzałej sprawdzi się hydrolat z kory drzewa sandałowego, który słynie z właściwości przeciwstarzeniowych.  Silnie odżywia skórę, wygładza drobne zmarszczki, zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry. Do tego wyróżnia się ciepłym, relaksującym zapachem.

Hydrolaty do cery z oznakami starzenia – rekomendacja Triny:

Podsumowanie

Odpowiednio dobrany hydrolat do twarzy znacząco wpłynie na poprawę wyglądu Twojej skóry. Znając typ i rodzaj swojej cery, masz szansę od razu trafić na hydrolat, który stanie się Twoim ideałem i spełni wszystkie oczekiwania, jakie wiążesz z jego działaniem.

Czy znalazłaś już hydrolat, który spełnia wszystkie wymagania Twojej skóry? Co zadecydowało o jego wyborze?

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Jak się zdrowo opalać – 10 najważniejszych zasad

Jak się zdrowo opalać – 10 najważniejszych zasad

Peeling ryżowy do twarzy – jak zrobić, gotowe produkty

Peeling ryżowy do twarzy – jak zrobić, gotowe produkty

Retinol – jak stosować, z czym go łączyć?

Retinol – jak stosować, z czym go łączyć?

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany