Hydrolat a tonik: Czym się różnią i który produkt wybrać?

hydrolat a tonik

Hydrolaty roślinne cieszą się coraz większą popularnością i być może Ty też zastąpiłaś już hydrolatem swój ulubiony tonik. Jednak czy wymiana toniku na hydrolat to na pewno dobre rozwiązanie? I co różni od siebie te dwa tak podobne produkty? Odpowiedź znajdziesz w dzisiejszym wpisie, zapraszam.

Toniki i hydrolaty są produktami, którym przypisuje się podobne właściwości i używa w tym samym celu – aby wyrównać pH skóry, pozbyć się zanieczyszczeń pozostałych na skórze po pierwszym etapie pielęgnacji, zmiękczyć i przygotować do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych. Często toniki i hydrolaty stosujemy też w celu łagodzenia podrażnień, nawilżania skóry albo dla lepszej aplikacji i szybszego wchłaniania olejów roślinnych.

Czym różnią się od siebie te dwa kosmetyki, które stosuje się niemal w ten sam sposób i oczekuje od nich podobnego działania? Przede wszystkim składem, ale nie tylko. I właśnie o tym, jakie są różnice między tonikiem a hydrolatem roślinnym przeczytasz w dalszej części tego wpisu.

Tonik, czyli właściwie co?

co to znaczy tonik do twarzy

Czy wiesz, jak trudno znaleźć definicję toniku? Niby wszyscy wiemy, co to za kosmetyk, większość z nas ma buteleczkę toniku na łazienkowej półce. Ale czy umiałabyś odpowiedzieć na pytanie, co to jest tonik do twarzy?

Tonik jest płynem na bazie wody i zawiera w swoim składzie różnego rodzaju składniki o właściwościach wspomagających pielęgnację skóry. Najczęściej są to oleje i ekstrakty roślinne, różnego rodzaju substancje czynne, witaminy, barwniki, konserwanty i substancje zapachowe. Bardzo częstym składnikiem toników jest też gliceryna, a w tych o mniej naturalnym składzie również alkohol denaturowany.

Nazwa „tonik” wywodzi się z języka angielskiego, gdzie słowo „tonic” oznacza wzmacniać, krzepić. Zgodnie z definicją tego słowa, tonik do twarzy ma za zadanie wzmacniać skórę, nawilżać ją, odżywiać i wpływać na poprawę jej wyglądu. Często toniki mają też właściwości łagodzące i nawilżające. Sięgamy po nie jednak przede wszystkim dlatego, że dzięki ich stosowaniu przywracamy skórze odpowiedni poziom pH. Większość toników ma pH 5-6 i często jest to informacja, którą producenci umieszczają na etykietach toników. Drugą ważną rolą toniku jest usunięcie ze skóry zabrudzeń pozostałych na skórze po pierwszym etapie oczyszczania i przygotowanie skóry do dalszej pielęgnacji.

Hydrolat – co to jest? Jakie ma właściwości?

Hydrolaty roślinne zalicza się do półproduktów i surowców kosmetycznych, które mogą być stosowane jako samodzielne kosmetyki.

Hydrolat jest produktem w 100% naturalnym, uzyskanym w procesie destylacji parą wodną roślin lub ich części (np. liści lub kwiatów), podczas którego pozyskuje się olejki eteryczne. To, co pozostaje po oddzieleniu olejku od wody destylowanej, czyli rozpuszczalne w wodzie części składowe roślin oraz niewielkie ilości olejku eterycznego (w stężeniu od 0,5 do 1%), to właśnie hydrolat.

Przez długi czas hydrolaty były uznawane za produkt uboczny powstały w efekcie pozyskiwania olejków. Zaczęło się to zmieniać, gdy odkryto, że woda podestylacyjna ma właściwości pielęgnacyjne i doskonale sprawdza się w roli toniku do twarzy oraz jako składnik kosmetyków.

Zaletą hydrolatów jest to, że mają one właściwości podobne do olejów eterycznych, ale są dużo łagodniejsze dla skóry i w większości przypadków mogą być stosowane bez rozcieńczania. Są też – w przeciwieństwie do olejków – mniej alergenne i nie mają tak intensywnego zapachu.

hydrolat do twarzy właściwości

Wadą natomiast może być to, że zapach hydrolatu, chociaż łagodniejszy od olejku eterycznego, często różni się od olejku tak bardzo, że w niczym go nie przypomina. Są hydrolaty, których zapach bywa dla wrażliwych nosów wręcz trudny do zniesienia.

Hydrolaty stosuje się jako składniki kosmetyków, wzbogaca nimi kremy, albo nawet zastępuje nimi fazę wodną w kremach. Ich uniwersalne zastosowanie sprawia, że hydrolat może być kosmetykiem o wielu przeznaczeniach i służyć do pielęgnacji twarzy, włosów i ciała oraz samodzielnie robionych kosmetyków. Jednak najczęściej stosuje się hydrolaty właśnie jako toniki do twarzy albo odświeżające mgiełki o tonizującym działaniu. Tak stosowany hydrolat przywraca skórze odpowiedni poziom pH, zmiękcza skórę, łagodzi podrażnienia i stany zapalne, działa antyseptycznie, nawilża i odżywia.

Hydrolat a tonik – najważniejsze różnice

Jak widzisz, hydrolaty i toniki działają dokładnie w ten sam sposób i są kosmetykami, które stosujemy w tym samym celu. Co więc je różni? Przede wszystkim skład, ale nie tylko.

Skład

Tonik to woda plus składniki wspomagające pielęgnację skóry – oleje, ekstrakty, witaminy, gliceryna oraz przedłużające trwałość produktu konserwanty i uprzyjemniające jego stosowanie substancje zapachowe. Często w tonikach stosuje się też alkohol, a zamiast składników roślinnych dodaje jedynie syntetyczne komponenty.

W hydrolatach znajduje się tylko woda podestylacyjna (czyli hydrolat) i konserwant, który pozwala zachować świeżość produktu i chroni go przed zepsuciem. Musisz wiedzieć o tym, że hydrolaty są świetnym środowiskiem dla rozwoju bakterii, dlatego dodatek konserwantu jest w nich niezbędny. Dla zachowania ich łagodnego działania na skórę do hydrolatu dodaje się zazwyczaj bezpieczne konserwanty akceptowane przez Ecocert, np.  Sodium Benzoate.

Jeśli kupujesz hydrolaty bez konserwantów i nie chcesz ich dodawać do tych produktów, przechowuj hydrolat w lodówce i pamiętaj o krótkim terminie jego przydatności.

Patrząc na skład produktu lepszym wyborem wydaje się więc hydrolat, bo jego skład jest w pełni naturalny. Ale toniki do twarzy też mogą być kosmetykami w 100% naturalnymi i wielu producentów kosmetyków naturalnych ma takie toniki w swojej ofercie. Ich skład jest często na bazie hydrolatu roślinnego, którego działanie wzmacniają ekstrakty, oleje i inne składniki pochodzące z roślin. W takich tonikach nie stosuje się syntetycznych konserwantów, alkoholu etylowego, barwników i sztucznych substancji zapachowych.

Zapach

Toniki ładnie pachną i jest to na pewno jedna z ich wielu zalet. Często ich zapach jest efektem użycia specjalnej mieszanki olejków eterycznych, a w kosmetykach syntetycznych – substancji zapachowej. Zapach toniku jest zazwyczaj łagodny i niezbyt intensywny.

Hydrolaty, które bardzo kojarzymy z olejkami eterycznymi, mogą swoim zapachem zaskakiwać. Bo tak, jak już wspomniałam, często ich zapach nie przypomina zapachu olejku eterycznego. Mało tego – nie zawsze i nie dla każdego zapach hydrolatu jest przyjemny. W takich sytuacjach hydrolat ratuje jedynie to, że jego zapach dość szybko ulatnia się ze skóry.

Osoby wrażliwe na zapachy i tak mogą mieć problem ze stosowaniem produktów takich jak hydrolat.

Działanie

Działanie toników i hydrolatów wydaje się być bardzo podobne, można jednak zauważyć pewne różnice.

Większość toników ma pH na poziomie 5-6, z kolei pH hydrolatów potrafi być zróżnicowane. Dlatego nie każdy hydrolat będzie w stanie przywrócić skórze poziom pH na odpowiednim poziomie.

Toniki zapewniają skórze uczucie nawilżenia, miękkości i wygładzenia. W przypadku hydrolatów takiego działania możesz nie zaobserwować, z kolei to właśnie hydrolaty będą szybciej łagodziły podrażnienia i zaczerwienie skóry. Zaletą hydrolatów do twarzy jest też działanie przeciwbakteryjne i antyseptyczne, które wynika z ich naturalnych właściwości.

Tonik czy hydrolat?

Bezpieczeństwo stosowania

I hydrolaty, i toniki są kosmetykami bezpiecznymi dla skóry. Warto jednak mieć na uwadze, że mogą podrażniać, powodować reakcje alergiczne, a nawet zapychać pory.

Hydrolaty są produktami silnie skoncentrowanymi i w przypadku skóry wrażliwej może istnieć potrzeba ich rozcieńczania. Również osoby ze skórą skłonną do reakcji alergicznych mogą źle reagować na działanie hydrolatów. Skóra atopowa może ich w ogóle nie tolerować.

Toniki z kolei niekiedy zawierają szkodliwe dla skóry składniki, wysuszający alkohol, silne substancje zapachowe. W ich składzie często znajdują się też substancje powierzchniowo-czynne, które nie zmywane ze skóry, mogą powodować rumień, zatykać pory albo nasilać trądzik.

Dlatego jeśli zaobserwujesz, że stosowany przez Ciebie tonik lub hydrolat źle działa na Twoją skórę, po prostu zrezygnuj z jego stosowania. W przypadku hydrolatu możesz jeszcze spróbować używać go w bardziej rozcieńczonej wersji.

Uniwersalność produktu

Biorąc pod uwagę uniwersalność produktu i możliwość jego zastosowania hydrolat zdecydowanie wygrywa z tonikiem. Możesz stosować go do tonizowania i odświeżania skóry, do maseczek, jako wcierkę do włosów, jako mgiełkę na włosy itd. Natomiast tonik używa się tylko z jego przeznaczeniem, czyli do tonizowania twarzy.

Hydrolat a tonik – co wybrać?

W tym wpisie nie odpowiem Ci na pytanie, co wybrać – tonik, czy hydrolat, bo jak widzisz, każdy z tych produktów ma swoje zalety i wady. Myślę jednak, że to wszystko, o czym napisałam ułatwi Ci podjęcie decyzji. Swój wybór musisz uzależnić też od potrzeb swojej skóry i wymagań, jakie stawiasz kosmetykom. W wielu sytuacjach hydrolat będzie służył skórze lepiej niż tonik. Może być jednak też tak, że hydrolat będzie kosmetykiem niewystarczającym i Twoja skóra będzie domagała się stosowania toniku.

Niezależnie jednak od tego, na co padnie Twój wybór, pamiętaj o tym, żeby zwracać uwagę na skład kupowanych produktów. Nie pomijaj też etapu tonizowania skóry w codziennej pielęgnacji. O tym, dlaczego jest to ważne, przeczytasz w tym wpisie: Oczyszczanie, tonizowanie, nawilżanie – jak to robić dobrze?

A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat hydrolatów roślinnych zapraszam Cię do lektury tych tekstów:

różnice między hydrolatem a tonikiem

Woda kwiatowa czy woda perfumowana?

Często zamiast nazwy hydrolat używa się określenia woda kwiatowa. Nie powinniśmy jednak mylić naturalnego hydrolatu roślinnego z perfumowaną wodą kwiatową. Woda toaletowa (czy też kwiatowa woda perfumowana) to alkoholowy roztwór, w którym znajdują się substancje zapachowe, w tym olejki eteryczne. Służy ona perfumowaniu ciała i wyróżnia się dość intensywnym zapachem, który długo utrzymuje się na skórze. Naturalne hydrolaty są najczęściej bezbarwnym płynem o subtelnym i delikatnym zapachu, który może w wielu przypadkach znacznie różnić się od zapachu olejku eterycznego, z którego został uzyskany. Przekonałam się o tym kupując hydrolat z kwiatów gorzkiej pomarańczy. W niczym nie przypominał mi zapachu mojego ulubionego olejku pomarańczowego. Niektóre hydrolaty mogą mieć lekkie zabarwienie, pochodzące od roślin, z których zostały pozyskane.

Jak kupić prawdziwy hydrolat?

jak kupić prawdziwy hydrolat

Większym problemem, niż odróżnienie hydrolatu od wody toaletowej, może okazać się kupienie hydrolatu w czystej postaci. Niestety na rynku jest wiele produktów, które hydrolatami są tylko z nazwy. Kupując hydrolat zwróć przede wszystkim na jego skład. Nie powinny znajdować się w nim żadne dodatki, takie jak glikol propylenowy, witamina E, phenoksyetanolu, czy gliceryna. Jeśli na etykiecie jest napisane: 100% Helichrysum Italicum Flower Water (hydrolat z nieśmiertelnika),  Rosa Damascena Flower Water (woda różana, hydrolat z róży damasceńskiej) – masz do czynienia z prawdziwym hydrolatem. W przypadku wody różanej na etykiecie może być też napisane woda plus olejek różany i taki skład też jest dobry. Jeśli natomiast masz taki skład: Rosa Damascena Flower Water, Ethanol, Citronellol, Geraniol – pozostaw ten produkt w sklepie.

5 powodów, dla których warto stosować hydrolaty w codziennej pielęgnacji

 1. Dobrze dobrany hydrolat wykazuje szereg właściwości pielęgnacyjnych. Nawilża, odświeża i odżywia skórę. Łagodzi zaczerwienienia, stany zapalne i przyspiesza gojenie się drobnych ran, czy otarć.
 2. Hydrolat stosowany do pielęgnacji włosów wzmacnia ich cebulki, działa łagodząco na skórę głowy i reguluje poziom sebum. Wzmacnia też ochronę włosów przed działaniem czynników zewnętrznych i zmniejsza ich wypadanie.
 3. Hydrolaty mają pH zbliżone do pH naszej skóry i mogą być stosowane bezpośrednio na skórę bez wcześniejszego rozcieńczania.
 4. Prawdziwy hydrolat nie zawiera alhokolu i syntetycznych dodatków. Dzięki temu jest łagodny i bezpieczny dla skóry, także tej wrażliwej i skłonnej do alergii.
 5. Hydrolaty mają uniwersalne zastosowanie. Mogą być stosowane do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów.

Podsumowanie

Roślinne hydrolaty zasługują na naszą uwagę z wielu powodów. Są przede wszystkim najczystszą formą toniku o pH zbliżonym do naszej skóry. Nie powodują podrażnień i doskonale pielęgnują skórę. Warto mieć je zawsze pod ręką, zwłaszcza latem, gdy nasza skóra wymaga częstego odświeżenia, nawilżenia i ukojenia.

Stosujesz hydrolaty roślinne, czy może wolisz toniki? Jak się u Ciebie sprawdzają? Daj o tym znać w komentarzu!

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Kubeczek menstruacyjny – nowoczesna i ekologiczna alternatywa dla podpasek i tamponów higienicznych

Kubeczek menstruacyjny – nowoczesna i ekologiczna alternatywa dla podpasek i tamponów higienicznych

Komentarze (3)

 1. K
  Karo
  Interesujący artykuł, zastanawiam się czy można hydroat używać zamiast wody termalnej w celu odświeżenia i nawilżenia twarzy.
  Odpowiedzi ()
  1. Olga Pietraszewska
 2. S

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany