Konturowanie twarzy krok po kroku – przewodnik nie tylko dla początkujących

konturowanie twarzy

Konturowanie to technika makijażu, której celem jest podkreślenie, uwydatnienie i wymodelowanie ciała. Najczęściej konturuje się twarz, ale można konturowanie wykonać na innych partiach jak dekolt, piersi, a nawet brzuch. Dzięki temu zabiegowi możesz optycznie wyszczuplić twarz, a także delikatnie zmienić jej rysy. Czy wiesz, jak prawidłowo wykonać modelowanie twarzy?

Konturowanie twarzy nie jest współczesną techniką makijażową. Wprawdzie mówi się, że za popularyzację modelowania twarzy przy pomocy kosmetyków odpowiada m.in. Kim Kardashian, która ujawniła sekret swoich uwydatnionych kości policzkowych, ale faktem jest, że konturowanie twarzy stosowali już aktorzy w XVI wieku. Elżbietańscy aktorzy teatralni nakładali na twarz kredę i sadzę, co miało pomóc widzom odczytać ich mimikę. Dzisiaj konturować możemy niemal wszystko – twarz, dekolt, biust, brzuch. Pytanie tylko, czy konturowanie jest konieczne? Jakie niesie ze sobą korzyści? I co najważniejsze – jak je prawidłowo wykonywać i jakimi kosmetykami? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Na czym polega konturowanie?

Najogólniej rzecz ujmując, konturowanie polega na nałożeniu odpowiednich kosmetyków w taki sposób, aby uzyskać pożądany kształt przy pomocy gry światła i cienia. W przypadku konturowania twarzy wizażyści używają bronzera, różu i rozświetlacza, aby poprawić owal twarzy i uwydatnić kości policzkowe. Ważne jest również rozświetlenie cery, bo wówczas wygląda świeżo i promiennie.

Dzięki konturowaniu twarzy możesz:

  • optycznie powiększyć lub wyszczuplić twarz
  • poprawić proporcje twarzy
  • lepiej zarysować owal twarzy
  • uwydatnić kości policzkowe
  • zamaskować oznaki zmęczenia
  • optycznie powiększyć usta
  • optycznie zmniejszyć nos
  • odmłodzić wizualnie twarz

Konturowanie zwykle polega na nałożeniu ciepłego lub chłodnego bronzera o jeden lub dwa odcienie ciemniejsze niż kolor skóry w takich obszarach jak zagłębienia policzków, boki nosa i skroni, boki czoła i linia włosów. Dzięki temu tworzy się jakby cień, co daje efekt wyszczuplający. Uzupełnia się to rozświetlaczem, który powinien być jaśniejszy od koloru skóry – nakłada się go w bardziej widocznych miejscach jak policzki, czubek nosa czy strefa T. Technika ta bywa określana jako strobing, w której twarz konturuje się rozświetlaczem.

Jak dobrać podkład do typu cery, dowiesz się z innego artykułu:

Czy konturowanie jest konieczne?

Konturowanie twarzy jest dla każdego. Technika ta właściwie nie ma wieku – sprawdzi się u osób młodych, np. u 20-latki, ale też u kobiet w wieku 40 czy 60 lat. Sztuką jednak jest prawidłowe wykonanie konturowania, w innym przypadku uzyska się sztuczny efekt, któremu może być blisko do karykatury. Jak prawidłowo wykonać konturowanie twarzy, dowiesz się w dalszej części artykułu.

Konturowanie polega na stworzeniu subtelnej iluzji. Ważny jest umiar, bo inaczej twarz będzie wyglądała sztucznie, a nawet karykaturalnie.

Technikę konturowania dobiera się pod kształt twarzy i celem jest poprawienie jej proporcji. Z odrobiną wprawy możesz też zmienić kształt nosa. Dzięki tej technice możesz optycznie odjąć sobie kilogramów, a także podkreślić zalety swojej urody. To właśnie dlatego konturowanie jest takie modne i zalecane zwłaszcza przy większych wyjściach, kiedy to chcesz prezentować się nienagannie i dobrze wychodzić np. na zdjęciach.

Konturowanie jest szczególnie zalecane przy niesymetrycznej twarzy i kiedy zaburzone są jej proporcje. Odpowiednio rozświetlając partie twarzy możesz je podkreślić, co zarazem odwróci uwagę od niedoskonałości. Dzięki konturowaniu twarz nabiera trójwymiarowości, tj. przestaje być płaska, do tego wygląda szczuplej, a cera zyskuje zdrowy blask.

Jakie kosmetyki do konturowania twarzy?

Do konturowania twarzy będziesz potrzebować: bronzera, rozświetlacza i różu. W tym kroku bardzo ważne jest odpowiedni dobór palety kolorystycznej. Początkującym zalecane są kremowe kosmetyki, ponieważ lepiej je łączyć i budować. Możesz wybrać pojedyncze produkty lub też skorzystać z gotowych palet do konturowania – takie w ofercie ma m.in. marka Felicea.

Jak dobrać kolor kosmetyków? W przypadku jasnej skóry należy unikać odcieni pomarańczowych, za to lepiej sprawdzą się odcienie brązowe z domieszką szarego pigmentu. Ciemna karnacja powinna poszukiwać czerwonych pigmentów. Ponadto nie wybieraj zbyt ciemnych czy za jasnych odcieni – bronzer powinien być o 1-2 tony ciemniejszy niż naturalny kolor skóry, a rozświetlacz o tyle samo tonów jaśniejszy.

Te bronzery i rozświetlacze mogą Ci się spodobać:

Potrzebować też będziesz pędzli do konturowania (najlepiej trzy – do konturowania, rozświetlania i blendowania). Unikaj gąbki do makijażu przy konturowaniu, ponieważ wprawdzie rozprowadzisz nią wygodnie podkład, ale już nie rozetrzesz bronzera czy rozświetlacza w sposób zadowalający. 

Do konturowania potrzebujesz odpowiednich akcesoriów – polecamy:

Rodzaje konturowania twarzy

Jeśli chodzi o metody konturowania, to tu dobiera się je pod twarz. Inaczej konturuje się twarz podłużną, a inaczej – twarz okrągłą. Oczywiście, kosmetyków używasz tych samych, chodzi tu wyłącznie o zastosowaną technikę. Ponadto do wyboru masz konturowanie twarzy na mokro i konturowanie twarzy na sucho, które dają różny rezultat i wymagają innych umiejętności.

Konturowanie twarzy na mokro

Technika uważana za jedną z trudniejszych, przez co zalecana jest profesjonalistom, wizażystom i bardziej wprawionym osobom. Konturowanie na mokro wykonuje się produktami kremowymi, stosuje się również kosmetyki w sztyfcie. Metoda ta pozwala uzyskać maksymalnie naturalny rezultat. Polecana jest, zwłaszcza kiedy chcesz podkreślić lub zyskać efekt opalenizny. 

Jak konturuje się na mokro? Najpierw nakłada się podkład, następnie zaraz na nim (póki jest mokry; bez pudrowania!) robi się linie z bronzera, które następnie się rozciera przy pomocy specjalnego pędzla lub gąbeczki, aby zamaskować przejście pomiędzy ciemnym a jasnym kosmetykiem. Można tu zastosować dalej róż i rozświetlacz, by bardziej wymodelować twarz, ale wystarczy również sam bronzer, pod warunkiem, że jest umiejętnie nałożony i roztarty. Makijaż wykańcza się delikatnym pudrem sypkim.

Konturowanie twarzy na sucho

Technika zalecana osobom początkującym, ponieważ jest łatwiejsza, nie wymaga tyle wprawy i znajomości sztuczek makijażowych co modelowanie na mokro. Sprawdzi się również w codziennym makijażu. Używa się tutaj produktów suchych i sypkich takich jak bronzery i rozświetlacze w kamieniu.

Jak konturuje się na sucho? Kolejność wygląda tu podobnie jak przy metodzie mokrej: najpierw na twarz nakłada się podkład, z tym że jest on pudrowany. Dopiero na przypudrowaną twarz stosuje się kontur w postaci ciemniejszego bronzera, który następnie dokładnie należy rozetrzeć.

Jak prawidłowo konturować twarz?

Konturowanie ma na celu zmianę proporcji twarzy. Oznacza to, że twarz pełna i okrągła może stać się bardziej szczupła, a twarz kwadratowa może nabrać bardziej subtelnego rysu. Przy modelowaniu twarzy dąży się do uzyskania owalnego kształtu, który postrzegany jest jako idealny i najbardziej kobiecy. Żeby uzyskać taki efekt, musisz wiedzieć, gdzie nakładać kosmetyki do konturowania twarzy. Na szczęście zasady są bardzo proste, a nawet można rzec, że intuicyjne.

Ogólna zasada konturowania twarzy jest taka, że na obszary twarzy, które chcesz wyszczuplić lub ukryć nakładasz ciemniejszy kosmetyk, a to, co chcesz podkreślić i uwypuklić – rozświetlasz.

Twarz okrągła

Wymaga wizualnego wyszczuplenia i wydłużenia. Bronzer nakłada się po bokach, rysując kształt liczby 3. Linia konturu powinna biec od zewnętrznych krawędzi czoła, przez skroń i dół kości policzkowych aż do linii szczęki. Za pomocą rozświetlacza podkreśla się środek czoła, brodę i grzbiet nosa; możesz też go stosować w okolicach pod oczami, aby bardziej otworzyć oko.

Twarz kwadratowa i prostokątna

Taka twarz wymaga wygładzenia, ponieważ może wydawać się męska przez wyraźną linię szczęki i szerokie czoło. Żeby nadać jej bardziej owalny i łagodny kształt, bronzer stosuje się na zewnętrznych obszarach twarzy, takich jak boki czoła i boczne linie szczęki. Kontur powinien być nałożony również pod kośćmi policzkowymi i roztarty w kierunku skroni. Środkowe partie twarzy powinny być rozświetlone, dlatego rozświetlacz zastosuj na środek czoła, nos, brodę i nad kośćmi policzkowymi.

Twarz trójkątna i tzw. serce

Największym problemem jest tu duże czoło, które może rzucać się w oczy, dlatego koncentracja pada na to, aby optycznie je zmniejszyć. Korekty wymaga również szczupła i spiczasta broda. W tym celu nałóż bronzer na skronie i sam szczyt czoła (przy nasadzie włosów), tworząc półkole, oraz na brodzie. Rozświetlaczem rozjaśnij obszar pod kośćmi policzkowymi; nałóż go też na nos, środek czoła i łuk kupidyna.

Twarz podłużna

Jest podobna do twarzy trójkątnej, ale jest bardziej wydłużona i prostokątna. Taką twarz modeluje się więc podobnie, tj. bronzer nałóż przy górnej linii włosów na całym czole oraz na brodzie. Rozświetlacz, oprócz czubka nosa, powinien znaleźć się też na w najwyższym punkcie kości policzkowych i na środku czoła, aby dać wrażenie poszerzenia twarzy i zminimalizować jej pociągłość.

Konturowanie krok po kroku

Przejdźmy teraz do krótkiego przewodnika dla początkujących, jak konturować twarz krok po kroku. Pamiętaj, że najpierw należy nakładać bronzer, następnie róż i na końcu rozświetlacz.

Krok 1. Stwórz bazę

Twarz najpierw dokładnie oczyść i nałóż pielęgnację. Na niedoskonałości typu pajączki i cienie nałóż korektor, a dopiero potem nałóż cienką warstwę podkładu. W miejscach, gdzie będziesz nakładać kontur, użyj delikatnie transparentnego pudru matującego – ułatwi to późniejsze rozcieranie kosmetyków.

Bez względu na to, jaką formułę kosmetyków do konturowania wybierzesz, trzymaj się matowych wykończeń. Najlepiej unikać błyszczących produktów, ponieważ kontury mają być matowe, a tylko rozświetlenia mają dawać subtelny połysk.

Krok 2. Dobierz odpowiednie produkty

Najlepiej zacząć od kremowych kosmetyków oraz małego, puszystego pędzla do powiek, który pozwoli precyzyjniej zblendować kosmetyki. Konieczne są dwa trzy – jeden do konturowania, drugi do rozświetlania, a trzeci do blendowania.

→ Szukasz dobrych pędzli do konturowania? Sprawdź kategorię: Akcesoria do makijażu

Krok 3. Konturowanie twarzy

Podczas nakładania konturu buduj pigment na bieżąco i kieruj się strukturą kości. Za pomocą okrężnych ruchów przeciągnij kolor do obszarów, które chcesz zmniejszyć lub powiększyć. Podstawowe miejsca do konturowania to okolice pod żuchwą, boki skroni i czoło. Boki nosa i linia włosów to również obszary, które warto pokryć bronzerem. Prawie zawsze bronzer nakłada się dokładnie poniżej kości policzkowych (w ich zagłębieniu), bo dzięki temu się je uwydatnia.

Za każdym razem strzepuj nadmiar produktu z pędzla, obojętnie, czy nakładasz bronzer, rozświetlacz czy robisz wykończenie pudrem. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko powstania niechcianych ciemnych plam.

W tym kroku możesz również użyć różu, np. do nadania radosnego i bardziej rumianego koloru policzkom czy też, by bardziej podkreślić kości policzkowe. Dobrze sprawdzą się tutaj odcienie brzoskwiniowo-różowe, które pozwolą uzyskać naturalnie wyglądający rumieniec.

Krok 4. Rozświetlanie twarzy

Ważnym krokiem w konturowaniu jest rozświetlenie, które pozwala uzyskać pożądany efekt optyczny. W tym celu użyj czystego pędzla i nałóż jasny odcień rozświetlacza na łuk brwiowy, górną część kości policzkowych, środek czoła, grzbiet nosa, środek brody i górną część łuku kupidyna – wszędzie tam, gdzie Twój kształt twarzy tego wymaga.

Żeby powiększyć usta, znakomicie nada się tutaj rozświetlacz z drobinkami, który wystarczy nanieść na tzw. łuk kupidyna, czyli pod nosem nad środkiem ust.

Krok 5. Blendowanie i wykończenie makijażu

Tego kroku nie należy pomijać, a nawet więcej – należy go wykonać bardzo dokładnie, patrząc na twarz pod różnymi kątami i najlepiej w różnym oświetleniu. Granica między jaśniejszym a ciemniejszym kolorem powinna być praktycznie niezauważalna.

Na początek usuń nadmiar produktów. Jeśli nałożyłaś za dużo bronzera lub rozświetlacza, możesz je usunąć delikatnie czystym wacikiem. Do rozcierania użyj zwykłego pędzla do podkładu lub wilgotnej gąbeczki w kształcie jajka. Upewnij się, że nie ma żadnych smug, linii, a bronzer naturalnie się wtapia ze skórą. Przy blendowaniu kosmetyków ruchy powinny być skierowane na zewnątrz i do góry; do tego powinny być koliste i szybkie.

Na koniec nie zapomnij o wykończeniu makijażu. Możesz to zrobić sypki pudrem, który nałożysz na całą twarz innym pędzelkiem. Dzięki temu nie tylko utrwalisz makijaż, ale też nadasz twarzy odpowiedniego wykończenia.

Konturowanie twarzy – podsumowanie

Konturowanie to technika, która wcześniej była zarezerwowana dla modelek z wybiegów i fantazyjnych sesji zdjęciowych. Dzisiaj stało się na tyle powszechne, że niektóre kobiety konturują swoją twarz na co dzień. Zaletą konturowania jest to, że powinno być niezauważalne i dawać efekt naturalności – żeby tak się stało, należy wiedzieć, jak prawidłowo wykonać konturowanie i jakich kosmetyków do tego użyć.

To, jak modelować twarz za pomocą konturowania, zależy od kształtu twarzy. Inaczej będzie wyglądało konturowanie twarzy podłużnej i kwadratowej; w inny sposób nałożysz kosmetyki na okrągłą twarz. Nie zrażaj się, jeśli przy pierwszej próbie z modelowaniem twarzy Ci się nie udało – tu kluczem jest wprawa i technika. Jak już nabierzesz zręczności, twoja Twarz zyska nowy wymiar!

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Kosmetyki łagodzące po kwasach – jak pielęgnować skórę po zabiegu?

Kosmetyki łagodzące po kwasach – jak pielęgnować skórę po zabiegu?

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany