Jak olejować włosy? Najlepsze metody, zmywanie i praktyczne wskazówki

Olga Pietraszewska
sposoby olejowania włosów

Włączenie naturalnych olejów do pielęgnacji włosów, to jedna z najlepszych rzeczy, jaką możesz dla nich zrobić. Tylko jak olejować włosy poprawnie? Przygotowałam kilka praktycznych porad i wskazówek, które pomogą Ci zacząć olejowanie włosów. Dzięki nim unikniesz wpadek i szybko osiągniesz efekty.

Od czego zacząć olejowanie włosów?

Oczywiście od kupna oleju. Jeśli czytałaś wcześniejsze posty dotyczące olejowania włosów to już wiesz, że wybór odpowiedniego oleju do włosów to podstawa.

Przeczytaj: Idealny olej do włosów – jak go wybrać?

Kupując oleje do włosów sięgaj przede wszystkim po oleje roślinne, nierafinowane, bez dodatku syntetycznych barwników, zapachów i parafiny.

Wybierz olej, który będzie najlepiej odpowiadał porowatości Twoich włosów, ich ogólnej kondycji i stopniowi zniszczenia.

Na początek wybierz olej w butelce o małej pojemności. Dzięki temu sprawdzisz, jak sprawuje się na Twoich włosach. Jeśli okaże się nietrafiony – przeznacz go do innych celów (tutaj znajdziesz porady, jak jeszcze możesz wykorzystać olej – kliknij). Zajrzyj też do TOP 10 najlepszych olejów do włosów (kliknij), w którym opisuję najbardziej popularne i najbardziej lubiane oleje do włosów. To świetna ściąga dla początkujących, ale też dla wszystkich poszukujących olejowego ideału.

Jak olejować włosy – 5 najlepszych metod olejowania włosów

Dobór odpowiedniej metody olejowania, to poza wyborem oleju, najważniejszy czynnik decydujący o efektach, jakie masz szansę osiągnąć.

Przeczytaj: Olejowanie – sposób na piękne włosy

Nie ma jednej, uniwersalnej metody olejowania, która sprawdza się u wszystkich. Ja najczęściej nakładam olej na suche włosy, ale chętnie też stosuję metodę olejowania na mokro. Do tego, którą metodę Twoje włosy polubią najbardziej, musisz dojść sama, wypróbowując każdą z nich.

Olejowanie włosów na sucho

To zdecydowanie jedna z najbardziej powszechnych i popularnych metod. Polega na nakładaniu oleju na suche, nieumyte włosy.

Jak olejować włosy na sucho?

Olej rozprowadzamy na całych włosach, od ucha w dół, a jeśli jest taka potrzeba, także na skórze głowy. Włosy możesz przeczesać grzebieniem, aby olej rozprowadził się równo po całych włosach, następnie zapleść warkocz, albo zwinąć w koczek. To, jak długo będziesz trzymała olej na włosach, to Twoja decyzja. Zaleca się jednak, żeby nie był to czas krótszy niż 30 minut. A jeśli nakładasz olej na skórę głowy – powinnaś go zmyć przed upływem 2 godzin.

Olejowanie włosów na mokro

Łatwo się domyślić, że polega na nakładaniu oleju na zwilżone włosy. Wystarczy zmoczyć włosy ciepłą wodą (zmoczyć, a nie umyć), odsączyć nadmiar wody ręcznikiem i nałożyć olej. Tak, jak w przy metodzie na sucho, olej należy nakładać na całe włosy, od ucha po same końce. Przy stosowaniu tej metody, zamiast wody do zwilżenia włosów można użyć wody różanej.

Olejowanie na mokro w misce

To jedna z najczęściej polecanych metod. Jak olejować włosy w ten sposób? Potrzebne jest właściwe przygotowanie. Weź miskę i wlej do niej ok. litra ciepłej wody. Najlepiej, jeśli będzie to woda przegotowana, która jest bardziej miękka. Dodaj do wody olej i opcjonalnie kilka kropli nawilżającego półproduktu, np. wyciągu z aloesu, mleczka pszczelego, czy kwasu hialuronowego.

Jak olejować włosy metodą „na miskę”?

Zanurz włosy w wodzie i trzymaj ok. 2-3 minut. Po wyjęciu włosów z miski odciśnij z nich nadmiar wody i załóż foliowy czepek. Owiń głowę ręcznikiem, ewentualnie załóż ciepłą, zimową czapkę. Pod wpływem ciepła olej głębiej wniknie we włosy, dzięki czemu olejowanie przyniesie lepsze rezultaty. Po upływie 20-30 minut zdejmij z głowy turban/czapkę, ale pozostaw jeszcze olej na włosach. Zmyj delikatnym szamponem po 1,5-2 godzinach.

Olejowanie z odżywką/na odżywkę

Bardzo wygodna metoda. Może być stosowana na kilka sposobów.

Jak olejować włosy na odżywkę?

 • Na suche włosy należy nałożyć olej, a następnie odżywkę lub balsam do włosów (najlepiej, żeby nie miały w składzie silikonów).
 • Na włosy najpierw nakładamy odżywkę, a następnie olej.
 • Mieszamy ulubioną odżywkę/maskę do włosów z olejem i nakładamy na włosy.
 • Nakładamy olej na zwilżone i odciśnięte w ręczniku włosy, po czym aplikujemy na włosy odżywkę.

W każdym z wariantów owijamy włosy ręcznikiem/zakładamy foliowy czepek, a włosy zmywamy po upływie 20-30 minut.

Olejowanie serum

Bardzo wygodna metoda polegająca na rozpyleniu na suchych włosach serum, w skład którego wchodzą olej, odżywka i woda (zamiast zwykłej wody możesz dodać wodę różaną, hydrolat lub sok aloesowy). Proporcje składników to zazwyczaj 1:1:1, czyli np. 10 ml oleju, 10 ml odżywki i 10 ml wody. Wszystkie składniki należy wymieszać ze sobą w butelce z atomizerem, a następnie rozpylić na suchych włosach i pozostawić na ok. 60 minut.

Jak zmyć olej z włosów?

Jeśli zaczęłaś już olejować włosy, to pewnie wiesz, że sama woda to za mało, żeby zmyć go z włosów. Po takim zmyciu oleju włosy nadal będą tłuste i posklejane w strączki. Wynika to z tego, że olej nie łączy się z wodą i podczas takiego mycia nadal pozostaje na włosach. Dlatego, żeby zmyć olej z włosów, poza samą wodą, potrzebujesz czegoś jeszcze. W najprostszym wariancie będzie to szampon, który pomoże w usunięciu oleju z włosów. Ale nadal nie będzie to metoda najskuteczniejsza, bo szampon to też czasami za mało. Zwłaszcza, jeśli będzie to delikatny szampon (bez SLS i SLES oczywiście). Tego typu kosmetyk jest w stanie poradzić sobie z olejem, ale czasami wymaga nawet dwukrotnego umycia nim włosów. Szybciej zrobimy to sięgając po szampon z SLS, ale ten z kolei może zniweczyć skutki olejowania. Co zatem powinnyśmy zrobić, żeby zmyć olej z włosów?

Emulgowanie – skuteczna metoda zmywania oleju z włosów

Najskuteczniejszą metodą zmywania oleju z włosów jest emulgowanie. Polega ono na tym, że przed umyciem włosów szamponem, nakładamy na nie maskę lub odżywkę, która ma za zadanie pomóc w połączeniu oleju z wodą, co ma doprowadzić do ich skutecznego umycia. Jest to metoda bardzo prosta i nie wymagająca od nas specjalnych umiejętności.

Jak olejować włosy? Najlepsze metody, zmywanie i praktyczne wskazówki

Emulgowanie oleju krok po kroku

Metoda 1.

 • spłucz olej z włosów ciepłą wodą i zaczekaj, aż jej nadmiar ocieknie (możesz też odcisnąć nadmiar wody w bawełnianą koszulkę)
 • nałóż na włosy odżywkę/maskę
 • pozostaw odżywkę/maskę na włosach na 20-30 minut
 • zmyj odżywkę
 • umyj włosy delikatnym szamponem

Metoda 2.

 • nałóż odżywkę/maskę na włosy
 • pozostaw odżywkę/maskę na włosach na 20-30 minut
 • spłucz włosy z odżywki
 • umyj skalp (skórę głowy) delikatnym szamponem
 • przeciągnij pianę z szamponu po całej długości włosów
 • spłucz szampon z włosów

W każdej z tych metod możesz sięgnąć po dodatkową porcję odżywki i nałożyć ją na włosy po umyciu włosów szamponem.

Jakim szamponem zmywać olej z włosów?

Wspomniałam już o tym, że zmywanie olejów szamponem z SLS nie jest najlepszym pomysłem. Taki szampon może przesuszać włosy i podrażniać skórę głowy, czyli psuć wszystko to, co chciałyśmy naprawić olejem. Dlatego dużo lepszym wyborem jest łagodny szampon bez SLS i SLES.

Szampon z SLS może przydać się nam natomiast przed olejowaniem włosów. Dzięki niemu usuniemy z włosów pozostałości po lakierze do włosów, piance, żelu lub innym kosmetyku stylizacyjnym. Szampon z SLS pomoże też oczyścić włosy z silikonów.

Wybierając szampon, którym będziemy myć włosy po olejowaniu, warto zwrócić też uwagę na to, żeby w jego składzie nie było silikonów.

Co zrobić, żeby zmywanie oleju z włosów było jeszcze łatwiejsze?

W skutecznym domyciu włosów z oleju może pomóc nie tylko metoda ich mycia, ale też odpowiedni dobór oleju i zastosowana technika olejowania. Poniżej znajdziesz kilka podpowiedzi, co zrobić, żeby zmywanie oleju z włosów było łatwiejsze.

Jak olejować włosy? Najlepsze metody, zmywanie i praktyczne wskazówki

1/ Wybierz olej dostosowany do porowatości włosów. O tym, jak to zrobić, przeczytasz w tym wpisie: Idealny olej do włosów – jak go wybrać?

2/ Wybierz lekki olej np. lniany, ze słodkich migdałów, nasion bawełny. Olejem trudnym do zmycia jest olej rycynowy i jeśli to od niego zaczynasz olejowanie, nastaw się na długie mycie. Jeżeli dopiero się uczysz się, jak olejować włosy, lepiej zdecyduj się na łatwiejszą opcję.

3/ Nie przesadzaj z ilością oleju. Im więcej oleju nałożysz na włosy, tym trudniej będzie Ci usunąć go z włosów. Optymalna ilość oleju (w zależności od ich gęstości i długości) to 1-2 łyżki stołowe.

4/ Olejowanie na serum lub odżywkę – każda z tych metod ułatwia olejowanie włosów i zmywanie oleju z włosów.

5/ Czas olejowania. W zależności od porowatości włosów czas olejowania może być dłuższy lub krótszy. I często ten krótszy czas będzie bardziej korzystny, niż pozostawienie oleju na włosach na kilka godzin. Zbyt długi czas olejowania może spowodować, że włosy będą trudne do umycia, a dodatkowo przyklapnięte i przeciążone.

Jak sprawdzić, czy włosy są dobrze umyte?

Jeśli masz wątpliwości, czy udało Ci się skutecznie zmyć olej z włosów, możesz wykonać prosty test, który pomoże to sprawdzić. Chwyć kosmyk mokrych włosów i przyłóż go do kartki. Dociśnij, żeby kartka zrobiła się mokra. Brak tłustej plamy na kartce po jej wyschnięciu będzie oznaczał, że włosy zostały dobrze umyte.

Innym sposobem na sprawdzenie, że olej dobrze zmył się włosów, jest pozostawienie ich do naturalnego wyschnięcia. Jeśli zauważysz, że włosy schną dłużej niż zwykle, a dodatkowo bardziej się mienią, to znak, że olej nie został dokładnie usunięty i włosy wymagają dodatkowego mycia.

Jak olejować włosy – ile trzymać olej na włosach?

Im dłużej olej będzie na włosach, tym lepiej. Jeśli masz możliwość pozostawienia oleju na włosach przez kilka godzin, to świetnie. Jeśli nie – postaraj się, żeby był na włosach minimum 30 minut. Aby zdążył zadziałać w tak krótkim czasie – załóż na głowę foliowy czepek, owiń ją ręcznikiem, albo załóż ciepłą czapkę. Możesz dodatkowo podgrzać włosy suszarką. Pod wpływem ciepła olej zacznie działać szybciej. Pamiętaj też, że nakładając olej na skórę głowy, najlepiej jest go zmyć w ciągu 2 godzin od nałożenia.

Olejowanie włosów – jakiej ilości oleju potrzebujesz?

To, ile oleju potrzebujesz, zależy od tego, jak długie i gęste masz włosy. Im są krótsze i cieńsze, tym mniej oleju potrzebujesz. Pamiętaj, że włosy mają być olejem delikatnie posmarowane, a nie ociekać tłuszczem. Ale jeśli nałożysz za dużo oleju – nie stanie się nic, co mogłoby zaszkodzić Twoim włosom. Po prostu będziesz musiała trochę więcej czasu poświęcić na jego zmycie. Decydując się na olejowanie na sucho weź też pod uwagę, że suche włosy szybciej piją olej, niż włosy zwilżone wodą. Tak jest u mnie – włosy po 30 minutach są suche. Tak jakbym nie smarowała ich olejem. Dlatego zawsze staram się nakładać na nie jeszcze dodatkową porcję oleju.

Kiedy będą efekty?

Niestety, efekty olejowania nie są widoczne z dnia na dzień. Olej wnika w głąb struktury włosa, odbudowuje go od wewnątrz, a na to potrzeba czasu. Dlatego spodziewając się efektu WOW już po pierwszym olejowaniu, można się rozczarować. To, kiedy pierwsze efekty zaczną być widoczne zależy przede wszystkim od tego, w jakiej kondycji są włosy i jaką mają porowatość. Może to być miesiąc, może być pół roku. Bardzo ważne jest, żeby włosy olejować systematycznie i nie zniechęcać się po 2-3 tygodniach. Nie ma co się oszukiwać, że olej nałożony na włosy przypadkowo raz w miesiącu wpłynie znacząco na poprawę ich wyglądu. Może je jednak wygładzić, zmiękczyć albo delikatnie nabłyszczyć i takie efekty mogą być widoczne niemal od razu.

Jak olejować włosy – podsumowanie

Do opanowania sztuki olejowania włosów do perfekcji, dojdziesz sama metodą prób i błędów. Najważniejsze, żebyś nie bała się eksperymentować, próbować, szukać lepszych rozwiązań, jak olejować włosy. Pamiętaj, że nie ma jednej uniwersalnej metody olejowania, tak jak nie ma oleju, który będzie zachwycał działaniem na wszystkich rodzajach włosów. Twoje włosy na pewno szybko dadzą Ci znać, co w olejowej pielęgnacji im odpowiada, a co powinnaś zmienić. Powodzenia!

Którą metodę olejowania stosujesz najczęściej? Ile czasu minęło, zanim zauważyłaś pierwsze efekty olejowania?

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Jak chronić włosy przed słońcem i promieniowaniem UV?

Jak chronić włosy przed słońcem i promieniowaniem UV?

Kwasy kosmetyczne w domowej pielęgnacji skóry – co powinnaś o nich wiedzieć?

Kwasy kosmetyczne w domowej pielęgnacji skóry – co powinnaś o nich wiedzieć?

Komentarze (18)

 1. S
 2. a
  Odpowiedzi ()
  1. Olga Pietraszewska
 3. W
  Włosomaniaczka
  Czy można olejować włosy na przemian z maską ? Np jeden dzień olejek, drugi dzień maska i tak bez przerw ?
  Odpowiedzi ()
  1. Olga Pietraszewska
   Myślę, że tak, ale na pewno zwróciłabym uwagę na to, żeby nie przeciążyć włosów i zachować równowagę emolienty – humektanty, wybierając maskę z mniejszą zawartością olejów, a bardziej nawilżającą. Pozdrawiam 🙂
 4. D
  Dorota
  Mam cienkie i pozbawione objętości włosy. Jeśli położę na nie jeszcze olejek wyglądam okropnie. Nie każdemu służy olejowanie- takie moje zdanie.
  Odpowiedzi ()
  1. K
   Kocisz
   To masz złe zdanie, tak jak złe info jest na stronie. Wpierw sprawdź czy masz włosy niskoporowate czy wysokoporowate. Potem dobierz do nich olej. Dla przykładu: wysokoporowate z kokosowym a nisko z oliwą z oliwek lub czarnuszki.
 5. A
  Agnieszka
  ,,Olej wnika w głąb struktury włosa, odbudowuje go od wewnątrz,” a czy przypadkiem nie jest tak ze oleje są emolientami i nie odbudowują włosów,a jedynie zabezpieczają przez utratą wody?
  Odpowiedzi ()
  1. Olga Pietraszewska
 6. A
  Odpowiedzi ()
 7. M
  Odpowiedzi ()
  1. Olga Pietraszewska
 8. K
  Odpowiedzi ()
  1. Olga Pietraszewska
  2. A
  3. L
 9. A
  Anonim
  Mam pytanie a jesli nalowe olej na włosy w poniedziałek może on być do piątku i po umyciu i osuszanie znowu nakładać olejek czy to już za długo?

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany