Jak olejować włosy? Najlepsze metody, zmywanie i praktyczne wskazówki do prawidłowego olejowania włosów

olejowanie włosów

Naturalne olejki do włosów to jedna z najlepszych, a zarazem często pomijana metoda pielęgnacji. Tymczasem olejowanie może przynieść same korzyści Twoim włosom! Tylko jak olejować włosy? Jakie są sposoby olejowania włosów? Jak często wykonywać zabieg? Jaki olej wybrać? Czy olej można nakładać na noc? Na te i wiele więcej pytań odpowiadam w tym praktycznym przewodniku, dzięki któremu unikniesz wpadek i szybko osiągniesz wymarzone efekty.

Włączenie olejów roślinnych do pielęgnacji włosów może przynieść Ci same korzyści. Oleje poprawiają poziom nawilżenia włosów, ich elastyczność i miękkość, chronią przed działaniem czynników zewnętrznych. Wspomagają regenerację, odbudowują zniszczone włosy, przywracają im zdrowy wygląd i blask. Jednak, aby oleje działały i przynosiły oczekiwane efekty, trzeba je umiejętnie stosować i unikać często popełnianych błędów.

Pytanie, jak olejować włosy pojawia się dosyć często w komentarzach na naszym blogu, dlatego postanowiliśmy przygotować kompletny przewodnik o olejowaniu włosów od A do Z. Dowiesz się z niego między innymi, co to jest olejowanie włosów, jak często można olejować włosy, jakich olejów i jakich metod użyć, a przede wszystkim jak zrobić olejowanie włosów, aby przyniosło wymarzony rezultat. Wpis jest naprawdę obszerny, więc jeżeli szukasz odpowiedzi na konkretne pytanie, skorzystaj ze spisu treści.

Spis treści

Na czym polega olejowanie włosów?

Olejowanie włosów polega na nakładaniu oleju na całe włosy, ich końcówki lub skórę głowy.

Zadaniem oleju jest uzupełnienie ubytków w łuskach włosowych, przywrócenie włosom elastyczności, ich zdrowego i pięknego wyglądu.

Jest to znana od wieków metoda pielęgnacji włosów. Stosowały ją Hinduski i starożytne Egipcjanki, chcąc w ten sposób ochronić włosy przed silnym działaniem słońca, które powodowało przesuszenie włosów i utratę przez nie wilgotności. Ta tradycyjna metoda przetrwała do dzisiaj i po nieznacznych modyfikacjach, cieszy się uznaniem kobiet na całym świecie.

olejowanie włosów na czym polega

Dlaczego właśnie oleje?

Naturalne, roślinne oleje, z których pomocą wykonuje się olejowanie włosów, są bogatym źródłem witamin, fitosteroli i niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Odżywcze substancje zawarte w olejach wnikają w głąb włosa i cebulek. Dotleniają komórki, uzupełniają ubytki w łuskach włosowych, wzmacniają cebulki i regulują wydzielanie sebum. Nasycają włosy niezbędnymi dla ich zdrowia składnikami, chronią przed uszkodzeniami i działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych.

A dlaczego nie silikony?

Silikony dodawane do kosmetyków pielęgnujących włosy mają za zadanie dać im natychmiastowy efekt wygładzenia i nabłyszczenia. Oblepiają włos na zewnątrz, sprawiają, że włosy wyglądają lepiej – są gładkie, błyszczące i sprężyste. Jest to jednak tylko pozorny efekt regeneracji włosów.

Włos oblepiony silikonem jest niedotleniony, nie otrzymuje cennych składników odżywczych, staje się bardziej podatny na zniszczenie, w końcu staje się matowy i kruchy.

Natomiast oleje wnikają w głąb włosa i wzmacniają go od wewnątrz. Olej naprawia uszkodzenia na powierzchni włosów i w ich wewnętrznej strukturze, dotlenia komórki, regeneruje i odżywia, co przekłada się na dobrą kondycję włosów i ich zdrowy wygląd. Stosowany regularnie nadaje włosom również piękny blask, podkreśla skręt loków, dociąża włosy, które mają tendencję do puszenia się. Czyli daje efekt taki, jak kosmetyki z silikonami, tylko zamiast uszkadzać włosy – uzdrawia je.

11 korzyści z olejowania włosów

Regularne wcieranie olejów we włosy ma mnóstwo zalet. Dobrze dobrany olej w połączeniu z odpowiednią pielęgnacją, sprawi, że Twoje włosy staną się gładkie i sprężyste, elastyczne i dobrze nawilżone. Nie sposób wymienić jest wszystkie zalety, jakie ma olejowanie włosów, wybrałam więc te, które uznałam za najważniejsze.

Olejowanie włosów – zalety:

 1. Zapobiega wypadaniu włosów.
 2. Wzmacnia cebulki i przyspiesza wzrost włosów.
 3. Łagodzi podrażnienia skóry głowy i stany zapalne.
 4. Reguluje wydzielanie sebum.
 5. Regeneruje włosy.
 6. Wzmacnia i odżywia włosy.
 7. Uelastycznia włosy, nadaje im piękny połysk i blask.
 8. Pomaga wyleczyć łupież.
 9. Chroni końcówki włosów przed rozdwajaniem.
 10. Ułatwia rozczesywanie włosów.
 11. Chroni włosy przed oddziaływaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych.
korzyści olejowania włosów

Co robić, żeby olejowanie włosów przynosiło oczekiwane efekty?

Żeby olejowanie włosów dało efekty, powinno być stosowane regularnie i z zastosowaniem pewnych zasad, które są znane wszystkim włosomaniaczkom i miłośniczkom naturalnej pielęgnacji włosów.

Najważniejsze zasady olejowania włosów:

 • regularność i systematyczność
 • odpowiedni wybór oleju dopasowany do porowatości włosów
 • stosowanie naturalnych olejów bez chemicznych dodatków
 • stosowanie odpowiedniej ilości oleju – im więcej oleju tym większy problem z jego zmyciem
 • stosowanie odpowiednich metod olejowania – najpopularniejsze to metoda na sucho, olejowanie na serum, olejowanie na odżywkę, olejowanie na mokro, olejowanie w misce (opisuję je poniżej)
 • wybór odpowiedniej metody zmywania olejów z włosów – ważne są tutaj kosmetyki do pielęgnacji włosów jak szampony i odżywki, które pomogą zmyć olej
 • odpowiedni czas trzymania oleju na włosach
 • połączenie olejowania włosów z przemyślaną pielęgnacją.

Od czego zacząć olejowanie włosów?

Oczywiście od kupna oleju. Jeśli czytałaś wcześniejsze posty dotyczące olejowania włosów, to już wiesz, czym olejować włosy i że wybór odpowiedniego oleju do włosów to podstawa.

Czym najlepiej przeprowadzić olejowanie włosów? Odpowiedź jest w tym artykule:

Kupując oleje do włosów, sięgaj przede wszystkim po oleje roślinne, nierafinowane, bez dodatku syntetycznych barwników, zapachów i parafiny. 

Wybierz olej, który będzie najlepiej odpowiadał porowatości Twoich włosów, ich ogólnej kondycji i stopniowi zniszczenia.

Kwestia porowatości włosów jest bardzo ważna przy doborze oleju! Tak na przykład olejowanie włosów niskoporowatych wymaga olejów nasyconych o małych cząsteczkach, które pokryją włosy filmem ochronnym – sprawdzi się tutaj olejowanie włosów olejem kokosowym. Olejowanie włosów wysokoporowatych wymaga już sięgnięcia po tzw. oleje słabo wnikające, stąd najlepiej wykonać olejowanie olejem z pestek winogron czy olejowanie włosów olejem lnianym. Olejowanie włosów olejem rycynowym polecane jest włosom średnioporowatym.

jaki wybrać olej do włosów

Na początek wybierz olej w butelce o małej pojemności. Dzięki temu sprawdzisz, jak sprawuje się na Twoich włosach. Jeśli okaże się nietrafiony – przeznacz go do innych celów (tutaj znajdziesz porady, jak jeszcze możesz wykorzystać olej).

Wybrane oleje do włosów – rekomendacja Triny:

Olejowanie włosów – jakiej ilości oleju potrzebujesz?

Nie tyle ważne jest to, czym i jak olejować włosy, ale również odpowiednia ilość oleju. To, ile oleju potrzebujesz, zależy od tego, jak długie i gęste masz włosy. Im są krótsze i cieńsze, tym mniej oleju. Pamiętaj, że włosy mają być olejem delikatnie posmarowane, a nie ociekać tłuszczem. Ale jeśli nałożysz za dużo oleju – nie stanie się nic, co mogłoby zaszkodzić Twoim włosom. Po prostu będziesz musiała trochę więcej czasu poświęcić na jego zmycie.

Decydując się na olejowanie na sucho, weź też pod uwagę, że suche włosy szybciej piją olej niż włosy zwilżone wodą. Tak jest u mnie – włosy po 30 minutach są suche. Tak jakbym nie smarowała ich olejem. Dlatego zawsze staram się nakładać na nie jeszcze dodatkową porcję oleju.

Jak olejować włosy – 5 najlepszych metod olejowania włosów

Dobór odpowiedniej metody olejowania to – poza wyborem oleju – najważniejszy czynnik decydujący o efektach, jakie masz szanse osiągnąć. Poniżej prezentuje domowe sposoby olejowania włosów.

Nie ma jednej, uniwersalnej metody olejowania, która sprawdza się u wszystkich. Odpowiedź na pytanie, czy wybrać olejowanie na sucho czy mokro, zależy od kondycji Twoich włosów, a także preferencji. Po prostu przetestuj każdą z metod i wybierz najlepszą dla siebie.

Sama najczęściej nakładam olej na suche włosy, czasem wybierając tu olejowanie na noc, ale chętnie też stosuję metodę olejowania na mokro.

Olejowanie włosów na sucho

To zdecydowanie jedna z najbardziej powszechnych i popularnych metod. Polega na nakładaniu oleju na suche, nieumyte włosy. Olejowanie na sucho polecane jest do ujarzmienia włosów – kiedy nałożysz je na pasma, włosy będą się łatwiej rozczesywać, łatwiej też będzie ułożyć fryzurę.

Zalety oraz metodę olejowania na sucho opisaliśmy szczegółowo w naszym artykule:

Jak olejować włosy na sucho?

Olej rozprowadź na całych włosach, od ucha w dół, a jeśli jest taka potrzeba, także na skórze głowy. Włosy możesz przeczesać grzebieniem, aby olej rozprowadził się równo po całych włosach, następnie zapleć warkocz albo zwiń je w koczek. To, jak długo będziesz trzymała olej na włosach, to Twoja decyzja. Zaleca się jednak, żeby nie był to czas krótszy niż 30 minut. A jeśli nakładasz olej na skórę głowy – powinnaś go zmyć przed upływem 2 godzin.

Jak olejować włosy na noc?

Skoro jesteśmy przy olejowaniu na sucho, warto powiedzieć kilka słów o olejowaniu włosów na noc. Olejowanie na noc jest metodą polecaną w przypadku włosów zniszczonych, przesuszonych i z niedoborem emolientów. Co bardzo ważne, zawsze wykonujemy je na sucho – inaczej włosy szybko mogą zostać obciążone i stracić na objętości. Jeżeli zależy Ci na intensywnej kuracji odżywczej, olejowanie na noc możesz przeprowadzać 1-2 razy w tygodniu. Zabezpiecz włosy czepkiem z satyny lub chustką, aby nie zabrudzić pościeli. Jeszcze jedna wskazówka – wybierz neutralny zapachowo olej, ponieważ jego aromat będzie Ci towarzyszyć aż do rana, ponadto tylko taki, co do którego masz pewność, że Cię nie podrażnia.

Olejowanie włosów na mokro

Olejowanie na mokro polecane jest zwłaszcza włosom suchym, zniszczonym i takim, które potrzebują dogłębnego nawilżenia (bardzo suchym włosom polecamy metodę tzw. olejowanie na podkład z wykorzystaniem produktu nawilżającego). Łatwo się domyślić, że ta metoda polega na nakładaniu oleju na zwilżone włosy. Wystarczy zmoczyć włosy ciepłą wodą (zmoczyć, a nie umyć), odsączyć nadmiar wody ręcznikiem i nałożyć olej. Tak, jak w przy metodzie na sucho, olej należy nakładać na całe włosy, od ucha po same końce. Przy stosowaniu tej metody, zamiast wody do zwilżenia włosów można użyć wody różanej.

Olejowanie na mokro w misce

To jedna z najczęściej polecanych metod. Jak olejować włosy w ten sposób? Weź miskę i wlej do niej ok. 1 litr ciepłej wody. Najlepiej, jeśli będzie to woda przegotowana, która jest bardziej miękka. Dodaj do wody olej i opcjonalnie kilka kropli nawilżającego półproduktu, np. wyciągu z aloesu, mleczka pszczelego, czy kwasu hialuronowego.

Jak olejować włosy metodą na miskę?

Zanurz włosy w wodzie i trzymaj ok. 2-3 minut. Po wyjęciu włosów z miski odciśnij z nich nadmiar wody i nałóż foliowy czepek. Owiń głowę ręcznikiem, ewentualnie załóż ciepłą, zimową czapkę. Pod wpływem ciepła olej głębiej wniknie we włosy, dzięki czemu olejowanie przyniesie lepsze rezultaty. Po upływie 20-30 minut zdejmij z głowy turban/czapkę, ale pozostaw jeszcze olej na włosach. Zmyj delikatnym szamponem po 1,5-2 godzinach.

Olejowanie na odżywkę

Bardzo wygodną metodą jest tzw. olejowanie włosów z odżywką. Więcej o tej metodzie dowiesz się z artykułu:

Jak olejować włosy na odżywkę? Kilka sposobów:

 • Na suche włosy należy nałożyć olej, a następnie odżywkę lub balsam do włosów (najlepiej, żeby nie miały w składzie silikonów).
 • Na włosy najpierw nałóż odżywkę, a następnie olej.
 • Zmieszaj ulubioną odżywkę/maskę do włosów z olejem i nałóż na włosy.
 • Nałóż olej na zwilżone i odciśnięte w ręczniku włosy, po czym nałóż na nie odżywkę.

W każdym z wariantów na koniec owiń włosy ręcznikiem lub załóż foliowy czepek, a włosy umyj po upływie 20-30 minut.

Olejowanie serum

Bardzo wygodna metoda polegająca na rozpyleniu na suchych włosach serum, w skład którego wchodzą olej, odżywka do włosów i woda (zamiast zwykłej wody możesz dodać wodę różaną, hydrolat lub sok aloesowy). Proporcje składników to zazwyczaj 1:1:1, czyli np. 10 ml oleju, 10 ml odżywki i 10 ml wody. Wszystkie składniki należy wymieszać ze sobą w butelce z atomizerem, a następnie rozpylić na suchych włosach i pozostawić na ok. 60 minut.

Jak zmyć olej z włosów?

Jeśli zaczęłaś nakładać oleje na włosy, czas dowiedzieć się, jak wygląda mycie włosów po olejowaniu. Jak sama zapewne wiesz, woda to za mało, żeby zmyć go z włosów. Po takim zmyciu oleju włosy nadal będą tłuste i posklejane w strączki. Wynika to z tego, że olej nie łączy się z wodą i podczas takiego mycia nadal pozostaje na włosach. Dlatego, żeby zmyć olej z włosów, poza samą wodą, potrzebujesz czegoś jeszcze.

W najprostszym wariancie będzie to szampon do włosów, który pomoże w usunięciu oleju. Ale nadal nie będzie to metoda najskuteczniejsza, bo szampon to też czasami za mało. Zwłaszcza, jeśli będzie to delikatny szampon (bez SLS i SLES oczywiście). Tego typu kosmetyk jest w stanie poradzić sobie z olejem, ale czasami wymaga nawet dwukrotnego umycia nim włosów. Szybciej zrobimy to, sięgając po szampon z SLS, ale ten z kolei może zniweczyć skutki olejowania. Zatem jak myć włosy po olejowaniu?

Emulgowanie – skuteczna metoda zmywania oleju z włosów

Najskuteczniejszą metodą zmywania oleju z włosów jest emulgowanie. Polega ono na tym, że przed umyciem włosów szamponem, nakładasz na nie maskę lub odżywkę (spróbuj np. odżywki w kostce), która ma za zadanie pomóc w połączeniu oleju z wodą, co ma doprowadzić do ich skutecznego umycia. Jest to metoda bardzo prosta i niewymagająca specjalnych umiejętności.

emulgowanie oleju z włosów

Emulgowanie oleju krok po kroku

Metoda 1.

 • spłucz olej z włosów ciepłą wodą i zaczekaj, aż jej nadmiar ocieknie (możesz też odcisnąć nadmiar wody w bawełnianą koszulkę)
 • nałóż na włosy odżywkę/maskę
 • pozostaw odżywkę/maskę na włosach na 20-30 minut
 • zmyj odżywkę
 • umyj włosy delikatnym szamponem

Metoda 2.

 • nałóż odżywkę/maskę na włosy z olejem
 • pozostaw odżywkę/maskę na włosach na 20-30 minut
 • spłucz odżywkę z włosów
 • umyj skalp (skórę głowy) delikatnym szamponem
 • przeciągnij pianę z szamponu po całej długości włosów
 • spłucz szampon z włosów

W każdej z tych metod możesz sięgnąć po dodatkową porcję odżywki i nałożyć ją na włosy po umyciu włosów szamponem.

Jakim szamponem zmywać olej z włosów?

Wspomniałam już o tym, że zmywanie olejów szamponem z SLS nie jest najlepszym pomysłem. Taki szampon może przesuszać włosy i podrażniać skórę głowy, czyli psuć wszystko to, co chciałaś naprawić olejem. Dlatego dużo lepszym wyborem jest łagodny szampon bez SLS i SLES.

Szampon z SLS może przydać się nam natomiast przed olejowaniem włosów. Dzięki niemu usuniemy z włosów pozostałości po lakierze do włosów, piance, żelu lub innym kosmetyku stylizacyjnym. Szampon z SLS pomoże też oczyścić włosy z silikonów.

Wybierając szampon, którym będziesz myć włosy po olejowaniu, zwróć też uwagę na to, żeby w jego składzie nie było silikonów.

Co zrobić, żeby zmywanie oleju z włosów było jeszcze łatwiejsze?

W skutecznym domyciu włosów z oleju może pomóc nie tylko metoda ich mycia, ale też odpowiedni dobór oleju i zastosowana technika olejowania. Poniżej znajdziesz kilka podpowiedzi, co zrobić, żeby zmywanie oleju z włosów było łatwiejsze.

jak łatwo zmyć olej z włosów

1. Wybierz olej dostosowany do porowatości włosów. O tym, jak to zrobić, przeczytasz w tym wpisie: Idealny olej do włosów – jak go wybrać?

2. Wybierz lekki olej np. lniany, ze słodkich migdałów, nasion bawełny. Olejem trudnym do zmycia jest olej rycynowy i jeśli to od niego zaczynasz olejowanie, nastaw się na długie mycie. Jeżeli dopiero się uczysz się, jak olejować włosy, lepiej zdecyduj się na łatwiejszą opcję.

3. Nie przesadzaj z ilością oleju. Im więcej oleju nałożysz na włosy, tym trudniej będzie Ci usunąć go z włosów. Optymalna ilość oleju (w zależności od ich gęstości i długości) to 1-2 łyżki stołowe.

4. Olejowanie na serum lub odżywkę. Każda z tych metod ułatwia olejowanie włosów i zmywanie oleju z włosów.

5. Czas olejowania. W zależności od porowatości włosów czas olejowania może być dłuższy lub krótszy. I często ten krótszy czas będzie bardziej korzystny, niż pozostawienie oleju na włosach na kilka godzin.

Zbyt długi czas olejowania może spowodować, że włosy będą trudne do umycia, a dodatkowo przyklapnięte i przeciążone.

Jak sprawdzić, czy włosy są dobrze umyte?

Jeśli masz wątpliwości, czy udało Ci się skutecznie zmyć olej z włosów, możesz wykonać prosty test, który pomoże to sprawdzić. Chwyć kosmyk mokrych włosów i przyłóż go do kartki. Dociśnij, żeby kartka zrobiła się mokra. Brak tłustej plamy na kartce po jej wyschnięciu będzie oznaczał, że włosy zostały dobrze umyte.

Innym sposobem na sprawdzenie, czy olej dobrze zmył się włosów, jest pozostawienie ich do naturalnego wyschnięcia. Jeśli zauważysz, że włosy schną dłużej niż zwykle, a dodatkowo bardziej się mienią, to znak, że olej nie został dokładnie usunięty i włosy wymagają dodatkowego mycia.

Ile trzymać olej i jak często olejować włosy?

Kolejna kwestia, czyli jak długo trzymać olej na włosach. Im dłużej będzie na włosach, tym lepiej. Jeśli masz możliwość pozostawienia oleju na włosach przez kilka godzin, to świetnie. Jeśli nie, postaraj się, żeby był na włosach minimum 30 minut. Aby zdążył zadziałać w tak krótkim czasie, załóż na głowę foliowy czepek, owiń ją ręcznikiem albo załóż ciepłą czapkę.

Możesz dodatkowo podgrzać włosy suszarką. Pod wpływem ciepła olej zacznie działać szybciej, dlatego też popularne jest też olejowanie włosów na ciepło. Pamiętaj też, że nakładając olej na skórę głowy, najlepiej jest go zmyć w ciągu 2 godzin od nałożenia.

Ważna jest również wiedza, co ile olejować włosy oraz świadomość, że tutaj znaczenie ma systematyczność. Olej na włosy nakładaj więc regularnie – może to być 1-2 razy w tygodniu albo 1-2 razy w miesiącu, ponieważ tylko wtedy doczekasz się efektów. Co więcej, włosy możesz olejować nawet codziennie!

Kiedy będą widoczne efekty olejowania włosów?

Niestety, efekty olejowania włosów nie są widoczne z dnia na dzień. Olej wnika w głąb struktury włosa, odbudowuje go od wewnątrz, a na to potrzeba czasu. Dlatego spodziewając się efektu WOW już po pierwszym olejowaniu, można się rozczarować. To, kiedy pierwsze efekty zaczną być widoczne zależy przede wszystkim od tego, w jakiej kondycji są włosy i jaką mają porowatość. Może to być miesiąc, może być pół roku.

Bardzo ważne jest, żeby włosy olejować systematycznie i nie zniechęcać się po 2-3 tygodniach.

Nie ma co się oszukiwać, że olej nałożony na włosy raz w miesiącu wpłynie znacząco na poprawę ich wyglądu. Może je jednak wygładzić, zmiękczyć albo delikatnie nabłyszczyć – takie efekty olejowania mogą być widoczne niemal od razu.

Czy olejowanie włosów może zaszkodzić?

No dobrze, sporo się mówi o tym, że prawidłowe olejowanie włosów daje wspaniałe efekty w postaci pięknych, pełnych blasku i życia włosów, do tego wydobywa naturalny splot włosów, co jest pożądane w przypadku włosów falowanych i kręconych. Olej nakładany na skalp może przyspieszyć porost włosów, a także zahamować ich wypadanie. Czy olejowanie włosów może zaszkodzić? Olej może spowodować szybsze przetłuszczanie się włosów oraz łuszczenie skóry głowy, stąd często pojawia się pytanie, czy olejować włosy z łupieżem.

Tak samo problematyczne wydaje się olejowanie włosów a farbowanie. Posiadaczki włosów farbowanych często mają dylemat, czy sięgać po oleje w obawie przed wypłukaniem kolorów. Postanowiłam więc rozprawić się z najczęściej zadawanymi pytaniami – poniżej mój krótki przewodnik. Dzięki niemu będziesz mieć pewność, że nakładanie olejów nie zaszkodzi Twoim włosom.

olejowanie włosów wady

Wasze pytania o olejowanie włosów:

Czy można olejować włosy farbowane?

Koloryzacja nie jest przeszkodą w olejowaniu. Zaraz po farbowaniu nie zaleca się olejować włosów – najlepiej odczekać przynajmniej tydzień. Tak samo warto wzmocnić włosy przed samym zabiegiem koloryzacji i olejować włosy przynajmniej miesiąc.

Czy olejowanie włosów wypłukuje farbę?

Tak, oleje mogą wypłukiwać kolor. Należy unikać olejów, które mogą przyspieszać płowienie włosów jak olej kakaowy, kokosowy czy palmowy. Olejowanie włosów olejem rycynowym może również przyciemnić włosy. Idealnie za to sprawdzą się oleje do włosów wysokoporowatych, które przedłużają trwałość koloru.

Czy można olejować włosy rozjaśnianie?

Tak! Olejowanie włosów rozjaśnianych jest wręcz zalecane, ponieważ zabieg rozjaśniania może znacząco wysuszyć włosy oraz podrażnić skórę głowy. Sprawdzą się tu olej z wiesiołka, olej lniany, olej słonecznikowy czy olej ze słodkich migdałów.

Czy olejowanie włosów blond może zmienić ich odcień?

Tak. Co do zasady olejowanie włosów dociąża je i nawilża, przez co włosy mogą zmienić ton na ciemniejszy – dotyczy to zarówno blondynek, brunetek i rudowłosych. Najczęściej spotykane jest jednak żółknięcie włosów blond, stąd dla zachowania odcienia najlepiej unikaj olejów przyciemniających (tu olej rycynowy) oraz o żółtej barwie.

Wybrać olejowanie włosów na sucho czy mokro?

To zależy od osobistych preferencji. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby stosować metodę mieszaną, na przykład raz w tygodniu olejować włosy na noc na sucho, a raz w tygodniu stosować metodę na mokro.

Mam bardzo suche włosy – czy oleje nie przesuszą ich jeszcze bardziej?

Co do zasady, olej roślinny nie jest w stanie sam z siebie wysuszyć włosów, jednak może dojść do tego z prostego powodu: olej jest nieodpowiedni lub „kapryśny” – takim kapryśnym olejem jest olej kokosowy, który może puszyć włosy. Jeżeli masz bardzo suche włosy, wybierz olejowanie na podkład, czyli przed nałożeniem oleju zatosuj podkład nawilżający w postaci mgiełki, hydrolatu czy toniku, lub olejowanie na żel aloesowy.

Czy olejowanie sprawdzi się przy łupieżu i wrażliwej skórze głowy?

Okazuje się, że w przypadku łupieżu i innych schorzeń skórnych oleje mogą pomóc, ponieważ zapewniają skórze prawidłowe nawilżenie oraz odżywienie. Ważne jest, aby dobrać właściwy olej wspomagający leczenie łupieżu (np. olej łopianowy, olej rozmarynowy, olej z drzewa herbacianego) i aby nie trzymać go zbyt długo.

Czy olejowanie włosów naprawdę pomaga?

Tak! Myślę, że cały ten poradnik jest pochwałą na cześć tego zabiegi, więc tym bardziej zachęcam Cię do włączenia olejów do pielęgnacji włosów.

Pamiętaj, że najczęściej popełnianym błędem w olejowaniu włosów jest źle dobrany olej. Dlatego jeszcze raz podkreślam, że efekty olejowania włosów zależą przede wszystkim od rodzaju zastosowanego oleju, czyli tego, czym przeprowadzasz olejowanie włosów, oraz od systematyczności.

Kosmetolog radzi: Czy można olejować włosy przetłuszczające się?

kosmetolog radzi

Wciąż pokutuje przekonanie, że olejowanie i przetłuszczające się włosy wykluczają się wzajemnie. Nic bardziej mylnego! Olejowanie włosów może wręcz poprawić wygląd i kondycję włosów z tendencją do przetłuszczania. Jak zatem pielęgnować włosy, aby osiągnąć wymierne rezultaty?

Przede wszystkim należy wyzbyć się myślenia o tym, że olejowanie tylko przetłuści i obciąży włosy, o których świeżość i lekkość tak usilnie zabiegamy.

Główną przyczyną przetłuszczania się skóry głowy oraz włosów jest nadprodukcja łoju. Umiejętne olejowanie włosów pomoże Ci przywrócić utraconą równowagę skóry głowy poprzez unormowanie pracy gruczołów łojowych.

W tym celu warto wiedzieć:

 • jaki rodzaj oleju wybrać,
 • jaką metodę olejowania zastosować,
 • jakich błędów pielęgnacyjnych należy unikać.

Olejami polecanymi do pielęgnacji włosów przetłuszczających się są:

 • olej kokosowy,
 • olej ryżowy,
 • oliwa z oliwek.

Wystrzegać należy się za to oleju rycynowego, konopnego, lnianego czy sojowego.

Wybór metody olejowania również ma kluczowe znaczenie. Przy włosach przetłuszczających się najlepiej sprawdza się metoda na odżywkę. Dzięki temu można łatwo usunąć pozostałości oleju i jednocześnie głęboko nawilżyć włosy.

Pozostaje kwestia pielęgnacji. Zwróć uwagę na:

 • ilość stosowanego oleju – przy włosach przetłuszczających się używaj jednorazowo mniej niż jedną łyżkę oleju,
 • zabezpieczenie końcówek włosów po myciu – po umyciu włosów każdorazowo zabezpiecz końcówki wybranym olejem. Dzięki temu uchronisz je przed rozdwajaniem i uszkodzeniami. Możesz zastosować niewielką ilość czystego oleju lub gotowy produkt z olejami,
 • używaj na co dzień łagodnych szamponów – kosmetyki silnie oczyszczające, które nasilają problem przetłuszczania włosów, pozostaw na specjalne okazje.
 • nie rezygnuj z odżywki – spróbuj nakładać ją przed myciem, z pominięciem nasady włosów. Analogicznie postępuj z maskami.
 • unikaj wysokich temperatur – pamiętaj, że suszarka do włosów, sauna, przebywanie w zbyt ciepłych pomieszczeniach czy gorące kąpiele nasilają problem nadmiernego wydzielania łoju.

Najczęściej popełniane błędy w olejowaniu włosów

Olejowanie włosów to jeden z najlepszych sposobów na piękne, pełne blasku i życia włosy. Zanim przystąpisz do olejowania, poznaj popularne błędy popełniane przy stosowaniu tej metody. Pomoże Ci to ich uniknąć i cieszyć się tylko pozytywnymi skutkami olejowania.

błędy w olejowaniu

Jakie błędy w olejowaniu włosów popełniamy najczęściej?

 • Nieregularne olejowanie – aby olejowanie włosów przyniosło oczekiwane rezultaty, musi być wykonywane regularnie. Nakładając olej na włosy raz na jakiś czas, gdy sobie o tym przypomnisz, raczej nie przyniesie spektakularnych efektów. Prawdę mówiąc, działając w ten sposób, możesz nic nie zdziałać. Olej na włosy trzeba nakładać regularnie. W zależności od potrzeb i stopnia zniszczenia włosów, może to być 1-2 razy w tygodniu, albo 1-2 razy w miesiącu.
 • Nakładanie oleju na całe włosy – wystrzegaj się tego, jeśli masz włosy cienkie i delikatne, które łatwo obciążyć. Dla Ciebie lepszym rozwiązaniem będzie nakładanie oleju na włosy od ucha w dół. Oczywiście jeśli chcesz, aby olej przyspieszył wzrost włosów, wzmocnił cebulki, albo pomógł uporać się z suchością skóry na głowie, możesz wcierać olej w skórę i nakładać na całe włosy. Pilnuj jednak, aby zmyć go maksymalnie po 2 godzinach od nałożenia.
 • Źle dobrany olej – to zdecydowanie numer 1 wśród najczęściej popełnianych błędów, który może skutecznie zniechęcić do olejowania, albo sprawić, że szybko z tej metody zrezygnujesz. Źle dobrany olej może obciążać włosy, przetłuszczać je, powodować ich puszenie. Może też nie robić zupełnie nic. Dlatego chcąc olejować włosy, sprawdź, który olej będzie dla Ciebie najlepszy. Nie kieruj się przy tym popularnością konkretnego oleju, czy faktem, że u koleżanki zadziałał idealnie. Wybierz olej, który będzie odpowiedni do stopnia zniszczenia Twoich włosów i ich porowatości.
 • Nieodpowiednia ilość oleju – zarówno nadmiar, jak i niedostateczna ilość oleju mogą działać na niekorzyść Twoich włosów. Gdy oleju jest za dużo, możesz mieć problemy z domyciem włosów, niepotrzebnie je obciążyć i spowodować, że będą się szybciej przetłuszczać. Natomiast mała ilość oleju to słabszy efekt jego działania.
 • Za krótki czas trzymania oleju na włosach – olejowanie wymaga nie tylko regularności, ale też cierpliwości. Nakładając olej na włosy, musisz liczyć się z tym, że zmywając go po 10-15 minutach nic nie osiągniesz. Olej musi mieć czas, aby przeniknąć w strukturę włosa, dostarczyć składniki odżywcze, nawilżyć i rozpocząć proces odbudowy włosa. Dlatego minimalny czas trzymania oleju na włosach nie powinien być krótszy niż 30 minut. Najlepiej jednak pozostawić olej na 2 godziny, a jeśli masz taką możliwość na cały dzień (lub całą noc).
 • Nakładanie oleju na zbyt brudne włosy – większość popularnych metod olejowania polega na tym, że olej nakładamy na włosy przed ich umyciem. Włosy mogą być więc nieświeże i wymagać już mycia, ale nie mogą być bardzo brudne. Nakładanie oleju na tłuste, oblepione lakierem lub pianką włosy nie jest dobrym pomysłem i zdecydowanie lepiej tego unikać.
 • Oczekiwanie szybkich efektów – olejowanie włosów wymaga czasu. Na pierwsze efekty działania oleju trzeba zaczekać czasami nawet kilka miesięcy. Dlatego warto uzbroić się w cierpliwość i nie liczyć na to, że po 1-2 zabiegach olejowania, Twoje włosy będą wyglądały jak w telewizyjnej reklamie szamponu. Olej nie działa tak, jak silikony, które dają natychmiastowe wrażenie nawilżenia, zmiękczenia i nabłyszczenia włosów. Pamiętaj, że olej działa wewnątrz struktury włosa, odbudowując i odżywiając go od środka, a nie na zewnątrz.
 • Niedomywanie oleju z włosów – olej z włosów najlepiej zmywać delikatnym szamponem bez SLS-ów. Często mycie trzeba powtórzyć, albo sięgnąć po odżywkę, która nałożona na olej przed myciem, ułatwi jego zmycie z włosów. To, żeby usunąć z włosów wszystkie pozostałości oleju jest bardzo ważne. W przeciwnym razie włosy po wysuszeniu mogą okazać się być tłuste, oklapnięte i posklejane w strąki.
 • Olej i to wszystko – każda włosmaniaczka wie o tym, że sam olej to za mało, aby poprawić wygląd włosów. Błędem jest opieranie pielęgnacji włosów tylko na ich myciu i olejowaniu. Potrzebne jest też ich stałe nawilżanie i odżywianie, które zapewniają regularnie stosowane masek i odżywek do włosów. Ich stosowanie na kłóci się w żaden sposób ze stosowaniem oleju. Olejowanie, które ma służyć wzmocnieniu włosów i przyspieszeniu ich wzrostu oraz zahamować ich wypadanie, warto też wspomagać wcierkami.

Do listy najczęściej popełnianych błędów podczas olejowania włosów warto dopisać jeszcze rezygnację z olejowania po pierwszym razie albo rezygnację z olejowania zanim się jeszcze nie spróbowało 🙂

Jak olejować włosy – podsumowanie

Starałam się w tym przewodniku opisać olejowanie włosów krok po kroku. Mam nadzieję, że mój poradnik odpowiedział na wszystkie kluczowe pytania i już wiesz, jak powinno wyglądać prawidłowe olejowanie włosów. Do opanowania sztuki olejowania włosów do perfekcji dojdziesz sama metodą prób i błędów. Najważniejsze, żebyś nie bała się eksperymentować, próbować, szukać lepszych rozwiązań, jak olejować włosy. Pamiętaj, że nie ma jednej uniwersalnej metody olejowania, tak jak nie ma oleju, który będzie zachwycał działaniem na wszystkich rodzajach włosów. Twoje włosy na pewno szybko dadzą Ci znać, co w olejowej pielęgnacji im odpowiada, a co powinnaś zmienić. Powodzenia!

Czy masz jeszcze jakieś cenne wskazówki, jak olejować włosy? Którą metodę olejowania stosujesz najczęściej? Ile czasu minęło, zanim zauważyłaś pierwsze efekty olejowania?

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Olej kameliowy w pielęgnacji – poznaj właściwości tej azjatyckiej dobroci!

Olej kameliowy w pielęgnacji – poznaj właściwości tej azjatyckiej dobroci!

Suchy szampon – jak używać, czy niszczy włosy?

Suchy szampon – jak używać, czy niszczy włosy?

Beauty Blender – co to jest, jak używać, jak o nie dbać?

Beauty Blender – co to jest, jak używać, jak o nie dbać?

Komentarze (24)

 1. S
  Odpowiedzi ()
  1. c
   cg
   Olej na włosach podczas olejowaniu na sucho można trzymać ILE SIE CHCE, nawet kilka dni jak ktoś nie musi wychodzić z domu. To olej na podkładzie wypada zmyć szybciej, w ciągu 2h.
 2. a
  Odpowiedzi ()
  1. Olga Pietraszewska
   Olga Pietraszewska
   To zależy od ich kondycji, efektu jaki chcesz osiągnąć i tego, ile masz czasu na pielęgnację włosów. Bo tak naprawdę możesz to robić codziennie!
 3. W
  Włosomaniaczka
  Czy można olejować włosy na przemian z maską ? Np jeden dzień olejek, drugi dzień maska i tak bez przerw ?
  Odpowiedzi ()
  1. Olga Pietraszewska
   Olga Pietraszewska
   Myślę, że tak, ale na pewno zwróciłabym uwagę na to, żeby nie przeciążyć włosów i zachować równowagę emolienty – humektanty, wybierając maskę z mniejszą zawartością olejów, a bardziej nawilżającą. Pozdrawiam 🙂
 4. D
  Dorota
  Mam cienkie i pozbawione objętości włosy. Jeśli położę na nie jeszcze olejek wyglądam okropnie. Nie każdemu służy olejowanie- takie moje zdanie.
  Odpowiedzi ()
  1. K
   Kocisz
   To masz złe zdanie, tak jak złe info jest na stronie. Wpierw sprawdź czy masz włosy niskoporowate czy wysokoporowate. Potem dobierz do nich olej. Dla przykładu: wysokoporowate z kokosowym a nisko z oliwą z oliwek lub czarnuszki.
 5. A
  Agnieszka
  ,,Olej wnika w głąb struktury włosa, odbudowuje go od wewnątrz,” a czy przypadkiem nie jest tak ze oleje są emolientami i nie odbudowują włosów,a jedynie zabezpieczają przez utratą wody?
  Odpowiedzi ()
  1. Olga Pietraszewska
 6. A
  Odpowiedzi ()
  1. Olga Pietraszewska
 7. M
  Odpowiedzi ()
  1. Olga Pietraszewska
 8. K
  Odpowiedzi ()
  1. Olga Pietraszewska
  2. A
  3. L
 9. A
  Anonim
  Mam pytanie a jesli nalowe olej na włosy w poniedziałek może on być do piątku i po umyciu i osuszanie znowu nakładać olejek czy to już za długo?
  Odpowiedzi ()
  1. D
   Daga
   Też się nad tym zastanawiam gdyż do tej pory zawsze nakładałam olej arganowy bez mycia po tym włosów przez nawet tydzień, czy to błąd i może zaszkodzić ?
 10. g
 11. S
  Sylwia
  Dzień Dobry 🙂 Mam włosy niskoporowate a zakupiłam olej z wiesiołka ponieważ czytałam, że pomaga na wypadanie włosów. Zastanawia mnie czy teraz ten olej się sprawdzi, No cóż czas pokaże 🙂 Świetny artykuł <3
 12. D
  D.S.
  Czy olejowanie włosów bez późniejszego zmycia go może szkodzić strukturze włosów? Do tej pory zazwyczaj używałam oleju arganowego po umyciu włosów i ich wyschnięciu, a włosy myje raz w tygodniu więc olej pozostawał na włosach przez tydzień.
 13. K
  Kamila
  Ciekawy i przydatny wpis, jednak nie zgodzę się z jednym- oleju nie trzeba zmywać odżywką metodą na „zemulgowanie”. Wiem to od Pani Trycholog , która radzi „przejechać” po olejowaniu włosów po nich po prostu pianą z mycia i to w zupełności wystarczy, a tak to marnuje się czas pieniądze i zużycie plastiku.

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany