Olejowanie włosów na sucho krok po kroku

Olga Pietraszewska
Olejowanie włosów na sucho krok po kroku

Olejowanie włosów na sucho to bardzo prosta i skuteczna metoda ich pielęgnacji. W tym wpisie wyjaśnię Ci krok po kroku jak ją stosować, żeby osiągnąć oczekiwane efekty i cieszyć się pięknymi, zdrowymi i lśniącymi włosami.

Olejowanie włosów, które już w czasach starożytnych stosowały Egipcjanki i Hinduski, jest jedną z najbardziej popularnych, naturalnych metod pielęgnacji włosów.

Korzyści płynące z olejowania włosów to m.in. bardziej lśniące, gładkie, sprężyste i mocne włosy, szybszy wzrost włosów, eliminacja łupieżu, zatrzymanie wypadania włosów, nawilżenie włosów, przywrócenie włosom naturalnego blasku i poprawa jakości ich skrętu oraz ochrona włosów przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych.

Co robić, żeby olejowanie włosów przynosiło oczekiwane efekty?

Żeby olejowanie włosów przynosiło oczekiwane efekty powinno być stosowane regularnie i z zastosowaniem pewnych zasad, które są znane wszystkim włosomaniaczkom i miłośniczkom naturalnej pielęgnacji włosów.

Najważniejsze zasady olejowania włosów:

 • regularność i systematyczność
 • odpowiedni wybór oleju dopasowany do porowatości włosów
 • stosowanie naturalnych olejów bez chemicznych dodatków, najlepiej olejów nierafinowanych tłoczonych na zimno
 • stosowanie odpowiedniej ilości oleju – im więcej oleju tym większy problem z jego zmyciem
 • stosowanie odpowiednich metod olejowania – najpopularniejsze to metoda na sucho, olejowanie na serum, olejowanie na odżywkę i olejowanie na mokro
 • wybór odpowiedniej metody zmywania olejów z włosów
 • odpowiedni czas trzymania oleju na włosach
 • połączenie olejowania włosów z przemyślaną pielęgnacją

Więcej na temat najważniejszych zasad olejowania przeczytasz w tym wpisie:

Jak olejować włosy? Najlepsze metody, zmywanie i praktyczne wskazówki

Twojej uwadze polecam też wpis, w którym piszę o najczęściej popełnianych błędach, przez które olejowanie włosów nie przynosi oczekiwanych efektów:

Najczęściej popełniane błędy w olejowaniu włosów

Jak olejować włosy? Olejowanie włosów na sucho

Włosy, tak jak już wspomniałam, możesz olejować na sucho, na mokro, na serum i na odżywkę. Każda z tych metod ma swoje zalety i wady, a najczęściej stosowaną i tą, od której zazwyczaj zaczynamy, jest olejowanie włosów na sucho. I to właśnie o tej metodzie napiszę za chwilę trochę więcej, wyjaśniając jak olejować włosy na sucho krok po kroku.

Na czym polega olejowanie włosów na sucho?

Olejowanie włosów na sucho polega na nakładaniu oleju na suche, nieumyte włosy. Mając na myśli włosy nieumyte nie mówię o włosach oblepionych lakierem do włosów, tłustych i mytych 3 dni wcześniej. Takie włosy nie nadają się do olejowania na sucho i wymagają wcześniejszego umycia. Olejowanie na sucho polega na nakładaniu oleju na suche włosy, które były umyte np. dzień wcześniej i nie były stylizowane z użyciem pianek, lakierów itd. Takie włosy powinny być w miarę świeże i czyste, a przed nałożeniem na nie oleju należy je dokładnie rozczesać.

Po nałożeniu oleju na włosy zostawiamy go na 1-2 godziny, po czym zmywamy stosując np. metodę emulgowania:

Jak zmyć olej z włosów?

Olejowanie włosów na sucho krok po kroku

Krok 1.

Rozczesujemy włosy (pomijamy w przypadku włosów kręconych).

Krok 2.

Nabieramy na dłoń odpowiednią ilość oleju (1-2 łyżki stołowe, w zależności od długości włosów) i rozcieramy go tak jak krem, szampon, odżywkę itd.

Krok 3.

Rozprowadzamy olej na całych włosach, od ucha w dół, a jeśli jest taka potrzeba, także na skórze głowy. Aby ułatwić sobie to zadanie możemy nakładać włosy na małe partie włosów i wcierać olej w kolejne pasma.

Krok 4.

Przeczesujemy włosy grzebieniem, aby olej rozprowadził się równo po całych włosach (w przypadku loków pomijamy ten krok).

Krok 5.

Zaplatamy włosy w warkocz lub kok. Możemy też nałożyć na włosy foliowy czepek i owinąć głowę ręcznikiem.

Krok 6.

Zostawiamy olej na włosach na nie mniej niż 30 minut i nie dłużej niż 1-2 godziny.

Krok 7.

Zmywamy olej z włosów.

Olejowanie włosów na sucho krok po kroku

Olejowanie włosów na sucho – zalety i wady

Olejowanie włosów na sucho jest bardzo prostą metodą, która nie wymaga od nas specjalnych umiejętności i nie zajmuje dużo czasu. Nakładając olej w ten sposób od razu widzimy, gdzie olej został już nałożony, mamy też ten komfort, że włosy są suche i nic z nich nie ścieka. Olej nałożony metodą na sucho umożliwia nam też wykonywanie niemal wszystkich czynności, co jest bardzo wygodne zwłaszcza dla osób, które są aktywne i lubią robić kilka rzeczy jednocześnie.

Minusem olejowania na sucho jest trudniejsze zmywanie oleju z włosów, niż przy stosowaniu pozostałych metod olejowania. Wadą może być też to, że czasami dość łatwo przesadzić z ilością oleju, który nakładamy na włosy, albo nałożyć go za mało. Olejowanie na sucho może też powodować przesuszenie włosów, czego unikamy nakładając olej na mokro, z serum lub z odżywką.

Podsumowanie

Jeśli dopiero zaczynasz olejowanie włosów i szukasz szybkiej i łatwej metody nakładania oleju na włosy to zdecydowanie jest nią olejowanie na sucho. Wypróbuj tę metodę, oceń, jak się sprawdza na Twoich włosach. Jeśli będziesz zadowolona z efektów to super. A jeśli będziesz chciała dla porównania wypróbować olejowanie na mokro, to w jednym z kolejnych wpisów znajdziesz szczegółowy opis tego, jak to zrobić.

Stosujesz olejowanie włosów? Jaką metodę nakładania olejów stosujesz?

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Nietypowe hydrolaty roślinne do codziennej pielęgnacji, które warto poznać

Nietypowe hydrolaty roślinne do codziennej pielęgnacji, które warto poznać

Giń cellulicie! Najlepsze kosmetyki i akcesoria

Giń cellulicie! Najlepsze kosmetyki i akcesoria

Komentarze (4)

 1. A
  Odpowiedzi ()
  1. Olga Pietraszewska
 2. d
  d
  co za bzdura, że w przypadku kręconych włosów nie powinno się ich rozczesywać przed olejowaniem? oczywiście powinno się je rozczesywać aby móc dokładnie nałożyć/dotrzeć na każde pasmo 🙂 nie czeszemy ich tylko na codzień bo logiczne ze rozwalamy skręt.
  Odpowiedzi ()
  1. Olga Pietraszewska
   Włosów kręconych nie rozczesujemy na sucho przede wszystkim dlatego, by ich sobie nie powyrywać. Oczywiście, jak ma się cierpliwość i nie szkoda włosów, można je rozczesać przed myciem, olejowaniem itd. Ale chcąc je traktować naprawdę delikatnie, lepiej tego nie robić i rozczesać dopiero wtedy, gdy już olej jest na włosach.

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany