Prostowanie włosów bez prostownicy – poznaj sposoby na proste włosy

prostowanie bez prostownicy

Prostownica gwarantuje proste i gładkie włosy. Wprawdzie nowoczesne modele nie niszczą tak włosów, ale mimo to wysoka temperatura im nie sprzyja i ze sprzętu lepiej korzystać oszczędnie. Co zamiast niej? Podpowiadamy, jak wyprostować włosy bez prostownicy domowymi sposobami.

Sporo włosomaniaczek stoi przed dylematem, czy korzystać z prostownicy codziennie. Z jednej strony chcą uzyskać jedwabiście gładkie pasma, a z drugiej mają świadomość, że korzystanie z prostownicy codziennie może spowodować, że włosy staną się suche i łamliwe. Wprawdzie istnieją kosmetyki termoochronne, które minimalizują to ryzyko, ponadto nowoczesny sprzęt wyposażony jest w technologie ochronne, jednak warto wiedzieć, że są też inne metody. W tym artykule przybliżymy kilka znanych i cenionych sposobów na proste włosy bez prostownicy.

Jak mieć proste włosy po umyciu – kosmetyki prostujące

Zacznijmy od podstaw, a więc od tego, jak zadbać o to, aby włosy po umyciu były proste. Wprawdzie wszystko zależy od tego, jakie masz włosy (nisko-, średnio- czy wysokoporowate), jednak istnieje kilka sztuczek, które pomogą Ci wyprostować włosy przy pomocy kosmetyków, szczotki i suszarki.

Na początek warto wybrać prostujące kosmetyki do włosów jak szampon i odżywkę wygładzającą. Miej jednak na uwadze, że suche i puszące włosy może być ciężko poskromić nawet takimi produktami, dlatego ich rola jest bardziej pomocnicza. Dodatkowo warto zadbać przede wszystkim o odpowiednie nawilżenie, bo efektywnie nawilżone włosy będą mniej podatne na skręt. Jeżeli rozważasz odżywkę, najlepiej wybierz taką bez spłukiwania, która lekko włosy dociąży, nada im elastyczności, a jednocześnie zapewni włosom ochronę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Każdy rodzaj odżywki (do spłukiwania, bez spłukiwania) najlepiej rozprowadzić na włosach przy pomocy grzebienia. Zadbaj też o prawidłowe wysuszenie włosów – nie wycieraj ich, nie zawijaj, tylko odsącz nadmiar wilgoci, delikatnie przyciskając ręcznik do włosów.

Nie tylko kosmetyki są ważne, ale też sposób ich nakładania i zmywania. Tak na przykład najlepiej szampon nakładać metodą kubeczkową i wykonywać mało ruchów okrężnych przy myciu włosów, co może powodować plątanie włosów. Włosy należy również płukać chłodną wodą – w ten sposób zamkniesz łuski.

Jeżeli nie wiesz, jaki szampon wygładzający wybrać, sprawdź nasz ranking:

Odpowiednie suszenie: zimny nawiew i płaska szczotka

Jedną z najlepszych metod polecanych przez włosomaniaczki i fryzjerów jest metoda brushingu, czyli wykorzystywanie suszarki i szczotki (płaskiej, okrągłej i szerokiej). Wprawdzie tutaj skojarzenie jest z wysoką temperaturą, ale trik polega na tym, że włosy suszy się zimnym nawiewem. Jest to istotne zwłaszcza przy włosach cienkich i farbowanych. Zwróć też uwagę, czy Twoja suszarka ma funkcję jonizacji – odżywia ona włosy ujemnie naładowanymi jonami i wygładza zewnętrzną warstwę, zapewniając jedwabiste wykończenie.

Włosy zawsze suszy się od czubka głowy ku dołowi. Dzięki temu domkniesz łuski, a pasma będą gładkie i ujarzmione. Wprawdzie suszenie zimnym powietrzem trwa odrobinę dłużej, ale przekłada się to na zdrowsze włosy – warto więc uzbroić się w cierpliwość.

Jak suszyć włosy, by wyprostować włosy? Pasma należy oddzielić i najlepiej podpiąć je klipsami lub spinkami, wyciągając pojedyncze kosmyki do prostowania. Następnie włosy należy lekko naciągnąć na szczotkę i wraz z suszarką przesuwać zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów, czyli od czubka w dół, do momentu aż włosy całkowicie wyschną. 

Wskazówki, jak poprawnie suszyć i prostować włosy suszarką:

  1. Przy bardziej niesfornych włosach możesz nałożyć wygładzające serum lub naturalne olejki (np. migdałowy) przed zabiegiem na jeszcze wilgotne włosy. 
  2. Jeżeli mowa o szczotce, to tu najlepiej sprawdzi się taka z naturalnym włosiem lub z włosiem mieszanym. Polecane jest zwłaszcza włosie dzika, które wykazuje właściwości antystatyczne, co oznacza, że zapobiega elektryzowaniu się włosów.
  3. Na koniec nałóż kosmetyk utrwalający, najlepiej z jedwabiem, ponieważ wspomaga on wygładzanie włosów.

Jeżeli chcesz w sposób naturalny wyprostować włosy, możesz wybrać kosmetyki z silikonem, które sprawią, że włosy będą cięższe i przestaną się falować. Kluczem jednak tu jest odpowiedni dobór kosmetyku, a także jego właściwa aplikacja. Unikaj przesadnej ilości, bo inaczej włosy będą zbyt obciążone, przez co będą wyglądały na nieświeże i przetłuszczone. Świetnie się tu sprawdzą alternatywy roślinne, o których szerzej napisała kosmetolog Marta Krajewska → Silikony w pielęgnacji włosów nie zawsze są złe

Duże wałki na głowie dla prostych włosów

Inny domowy sposób na wyprostowanie włosów bez prostownicy polega na nawinięciu lekko wilgotnych włosów na duże (grube) wałki. Metoda ta sprawdzi się zwłaszcza przy włosach cienkich, delikatnych i drobnych loczkach.

Aby wyprostować włosy przy pomocy wałków, najlepiej trzymać je na głowie ok. 2 godziny – wtedy pasma będą wyprostowane nawet bez konieczności użycia środków stylizacyjnych. Dla podtrzymania efektu utrwal na koniec swoją fryzurę np. lakierem.

Dzięki wałkom nie tylko wygładzisz włosy, ale nadasz im też objętości. Szczególnie polecane są tu wałki rzepowe, które nakłada się w prosty sposób i na krótkich włosach utrzymuje się nawet bez wsuwek. Minusem rozwiązania jest to, że wałki są niewygodne, a przy nieumiejętnym ściąganiu można wyszarpać włosy, dlatego należy robić to niezwykle delikatnie. Ponadto metoda nie nadaje się na noc, bo wałki są najzwyczajniej niewygodne.

Naturalne płukanki wygładzające włosy

Aby zyskać proste pasma, możesz wykorzystać produkty, które masz w domu. Tak na przykład prostowaniu włosów sprzyja warzywna płukanka z selera czy płukanka z szałwii. Dobre efekty daje również… mleko. Jeśli jesteś fanką octu jabłkowego, to tu też dobra wiadomość jest taka, że płukanka z octem jabłkowym działa wygładzająco i prostująco.

Płukanka z selera

Żeby przygotować płukankę z selera, potrzebujesz kilka łodyg selera, które należy zmiksować z odrobiną zimnej wody i przecedzić. Tak uzyskany sok wstawiasz do lodówki najlepiej na cały dzień. Przed umyciem włosów wmasuj sok we włosy, pozostaw na ok. 15 minut i spłucz zimną wodą. 

Płukanka z szałwii

W przypadku szałwii sprawa jest prostsza, ponieważ wystarczy tylko ją zaparzyć i schłodzoną płukanką przelewać włosy. Nie musisz jej spłukiwać.

Płukanka z mleka

Najprostszym sposobem jest tu połączenie pół szklanki wody ze szklanką mleka i przelanie mikstury do butelki ze spryskiwaczem. Przed myciem włosów taką miksturą spryskujesz włosy, osuszasz i rozczesujesz, a dopiero potem przystępujesz do właściwego mycia.

Innym sposobem na włączenie mleka do zabiegu prostującego włosy jest zrobienie maseczki z miodem. W tym celu potrzebujesz mleka w proszku, które łączysz z wodą i dodajesz łyżeczkę miodu. Taką papkę nakładasz na włosy i trzymasz ok. 30 minut. Następnie włosy myjesz szamponem, spłukujesz chłodną wodą i nakładasz ulubioną odżywkę.

Laminowanie włosów w domu

Laminowanie włosów kojarzy się z profesjonalnym zabiegiem wykonywanym w salonie fryzjerskim, ale możesz go też wykonać w domu przy użyciu żelatyny spożywczej. Pamiętaj tylko o tym, że domowy zabieg nie da tak spektakularnych efektów jak ten z salonu, jednak skutecznie może wygładzić kosmetyki i lekko je wyprostować.

Laminowaniu włosów poświęciliśmy osobny artykuł – koniecznie go sprawdź:

Oleje na proste włosy

Mówiąc o prostowaniu włosów domowymi sposobami, nie można nie wspomnieć o olejowaniu. Za sprawą olejów dociążysz włosy i odbudujesz otoczkę tłuszczową, co uchroni je przed zniszczeniem i utratą wody.

Wystarczy, że raz w tygodniu nałożysz olej na włosy przed snem, a rano je umyjesz jak zwykle. Polecanymi olejami do prostowania włosów są: olej makadamia, arganowy, oliwa i olej z pestek śliwek. 

Olejowanie włosów wymaga cierpliwości i systematyczności, ponieważ przynosi efekty dopiero po kilku tygodniach, a nawet miesiącach. Plusem jest to, że włosy widocznie stają się bardziej lejące, błyszczące i gładkie. Olejowanie to też dobry sposób na odbudowę zniszczonych pasm i przywrócenie im elastyczności.

Prostująca i wygładzająca włosy skrobia ziemniaczana 

Niepozorna skrobia ziemniaczana wygładza i nabłyszcza włosy, ale to nie wszystko. Dzięki niej włosy są podatne na stylizację, dlatego też polecana jest również przy kręceniu czy falowaniu. Jednak tutaj skupiamy się na innej jej właściwości – osłabieniu skrętu włosów, ponieważ skrobia dociąża włosy

Nie obawiaj się efektu mąki czy matu na włosach. Skrobia sprawia, że włosy zyskują satynowe wykończenie. 

Jak wyprostować włosy przy użyciu skrobi? Wystarczy, że dodasz odrobinę skrobi do maski lub odżywki do spłukiwania w proporcji 1:1. Najlepsze efekty uzyskasz, trzymając produkt minimum 20 minut na włosach i spłukując chłodną wodą.

Proste włosy bez prostownicy – podsumowanie

Aby nie narażać włosów na działanie wysokich temperatur, czym możesz doprowadzić do ich zniszczenia, warto sięgnąć po domowe sposoby na prostowanie włosów. Włosy wygładzisz przy pomocy dużych wałków, odpowiedniego suszenia suszarką, kosmetyków prostujących czy domowych maseczek i płukanek. Dzięki nim będziesz mogła się cieszyć gładkimi i prostymi pasmami na co dzień bez konieczności sięgania po bardziej agresywne metody.

Odpowiednią pielęgnacją i kosmetykami możesz sprawić, że Twoje pasma będą gładkie, wyprostowane i zadbane. Najlepsze efekty uzyskasz, jeżeli Twoje włosy są niskoporowate, a więc takie, które naturalnie są gładkie i lśniące, przez co łatwiej jest uzyskać efekt tafli. Najbardziej wymagające są wysokoporowate, które mają tendencję do puszenia, ale tutaj mogą pomóc dodatkowe zabiegi domowe i wypracowany rytuał pielęgnacyjny.

Czy prostujesz włosy prostownicą? Jeśli tak, to jak je chronisz na co dzień? A możesz masz inne sposoby na gładkie i proste włosy bez prostownicy? Podziel się w komentarzu!

Przeczytaj także

Najlepszy krem z lipidami – Ranking TOP 10 w 2023 roku

Najlepszy krem z lipidami – Ranking TOP 10 w 2023 roku

Co przyspiesza porost włosów? Sprawdź te 5 trików

Co przyspiesza porost włosów? Sprawdź te 5 trików

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany