Postanowienia noworoczne – jak zrobić to dobrze

postanowienia noworoczne jak ich dotrzymać

„Nowy rok – nowa Ja.”

Dla wielu z nas Nowy Rok jest świetnym momentem do podsumowań oraz refleksji nad poprzednim rokiem, jak również jest to czas planowania działań i stawianie ukochanych przez wszystkich postanowień noworocznych. Utrzymuje się opinia, że postanowienia noworoczne są zupełnie nieefektowne, ponieważ z ich realizacji potrafimy zrezygnować już w styczniu. Jak więc możemy sobie pomóc, aby wytrwać w postanowieniach noworocznych przez cały rok?

Jakie postanowienia noworoczne wybrać?

Zarezerwuj sobie trochę czasu, aby na spokojnie przeanalizować sobie poprzedni rok. Nie rób tego na kolanie, zadbaj aby nic Cię nie rozpraszało. Odpowiedz sama sobie przede wszystkim na pytania: Co Ci wyszło? Co chciałabyś poprawić? Na jakich efektach najbardziej Ci zależy? Ważne, aby ustalane postanowienia nie wymagały od nas zmian trybu życia o 180 stopni. Postanowienia zbyt ogólne lub zbyt radykalne mają najmniejszą szanse na sukces.

Jak stawiać cele noworoczne?

Polecam przy tworzeniu postanowień noworocznych, kierować się metodą SMART. Zasada ta zaczerpnięta z biznesowego zarządzania, sprawdzi się również w planowaniu naszych codziennych celów. O co w tym chodzi? W skrócie cele ustalane przez nas muszą być konkretne (S – specific), mierzalne (M – measurable), osiągalne (A – achievable), realne (R – realistic) oraz określone w czasie (T – time-bound). Zamiast frazesu „schudnę”, użyj konkretnego celu, np. „Zadbam o lepszą sylwetkę – do końca kwietnia wyłączę z diety fast foody, przetworzone dania i słodycze. Będę ćwiczyć raz w tygodniu aerobik oraz chodzić na spacery minimum dwa razy w tygodniu.”

Jak wytrwać w postanowieniach?

  • Postaw realne cele, które będą możliwe do osiągnięcia w określonym przedziale czasowym. Brak możliwości lub zbyt wysoki poziom trudności realizacji celu, spowoduje u nas frustrację i szybsze porzucenie postanowień.
  • Nie bądź zbyt surowa dla siebie. Nie wszystko od razu może Ci wyjść i jeżeli złamałaś jakieś postanowienie, to nie poddawaj się, wyciągnij wnioski i próbuj dalej.
  • Nie bierzesz zbyt dużo na raz. Jasne, że chcielibyśmy wprowadzić duże zmiany w nowym roku, jednak jeżeli weźmiemy na siebie zbyt dużo nowych obowiązków, może okazać że szybko się zniechęcimy i zaniechamy dalszych działań.
  • Bądź systematyczna i zacznij od małych kroków. Nie rzucaj się na głęboką wodę. Ustalając jako cel zwiększenie aktywności fizycznej, nie wymagaj od siebie od razu godzinnego treningu trzy razy w tygodniu. Wyrób sobie zamiast tego nawyk systematycznych ćwiczeń, nawet jeżeli będą to sesje kilkuminutowe. Z czasem będziesz mogła wydłużać czas ćwiczeń, bez dużego szoku dla organizmu.
  • Poszukaj kompana do swoich postanowień. Wiadomo, że w grupie zawsze raźniej. Mając u boku osobę, która postawiła sobie ten sam cel, będzie łatwiej wam się motywować się wzajemnie.
  • Prowadź notatki odnośnie nawyków – polecamy szczególnie Habit Tracker. Przypominaj sobie o tym, aby trzymać się wybranych nawyków – uzupełnij swój kalendarz, ustaw przypomnienia w telefonie, naklej karteczki na lodówkę, drzwi lub lustro.

Pomysły na urodowe postanowienia noworoczne

Masz już jakieś postawienia noworoczne? Jaki jest Twój plan na ich realizacje? Podziel się w komentarzu 🙂

Przeczytaj także

Multimasking w pielęgnacji twarzy, czyli jak łączyć maski dla najlepszych efektów

Multimasking w pielęgnacji twarzy, czyli jak łączyć maski dla najlepszych efektów

Wpływ wody na skórę i zdrowie. Warto ją pić!

Wpływ wody na skórę i zdrowie. Warto ją pić!

Oleje do cery trądzikowej – jaki olejek na trądzik wybrać i jak go stosować?

Oleje do cery trądzikowej – jaki olejek na trądzik wybrać i jak go stosować?

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany