10 kroków koreańskiej pielęgnacji – tajemnica doskonałej cery

10 kroków koreańskiej pielęgnacji

Gładka, promienna, idealnie nawilżona, pełna blasku i świeżości cera jest tym, o czym marzysz? Nic trudnego! Wystarczy, że wprowadzisz do codziennej pielęgnacji tajemniczy rytuał pielęgnacyjny stosowany przez Koreanki. Dzięki niemu Twoja cera szybko zbliży się do ideału.

Koreański rytuał pielęgnacji cery składa się z 10 kroków, które tylko pozornie wydają się być dość skomplikowane i wymagające. Tak naprawdę jest to jednak rozszerzenie znanego nam sposobu pielęgnacji, polegającego na oczyszczaniu, tonizowaniu i nawilżaniu, wzbogacony między innymi esencją, kremem z filtrem UV i maseczkami na płachcie tkaniny.

Tym, co w koreańskim rytuale pielęgnacyjnym okazuje się bardzo ważne, jest na pewno jakość stosowanych kosmetyków. Duże znaczenie ma też sposób ich aplikacji oraz przestrzeganie kolejności poszczególnych etapów.

A sam rytuał zajmuje zdecydowanie mniej czasu, niż można przypuszczać. Szybko wchodzi w trwały nawyk i jest niezwykle relaksujący, o czym przekonasz się, gdy tylko zaczniesz.

Koreańska pielęgnacja w 10 krokach

koreańska pielęgnacja cery

Krok 1. Demakijaż i oczyszczanie olejem

Pierwszym krokiem pielęgnacji cery jest jej dokładne oczyszczenie z makijażu, kurzu, brudu i nadmiaru sebum. Koreanki stosują do tego celu specjalne olejowe mieszanki, które w łatwy sposób możesz przygotować samodzielnie. Oczyszczanie twarzy olejem to nic innego, jak już pewnie Ci znane OCM, o którym możesz też przeczytać w poprzednim wpisie. Znajdziesz tam też zalecane proporcje olejów do mieszanki olejowej oraz rady, które oleje wybrać do konkretnego rodzaju cery.

Do demakijażu i oczyszczania olejem możesz wybrać też specjalnie opracowane, gotowe mieszanki olejów, które ma w swojej ofercie m.in. marka Resibo, Nacomi i Polny Warkocz.

Olejki myjące nie tylko doskonale radzą sobie z usunięciem makijażu i oczyszczeniem skóry z całodziennych zanieczyszczeń, ale też zmiękczają, nawilżają i odżywiają skórę, łagodzą podrażnienia i wspomagają jej regenerację.

Do olejowego oczyszczania twarzy potrzebny jest nie tylko dobry olejek, ale też miękki ręczniczek lub ściereczka z bawełny, mikrofibry lub bambusa. Dzięki takiej ściereczce w delikatny sposób usuniesz z twarzy olej wraz ze wszystkimi zanieczyszczeniami i otworzysz pory skóry.

Krok 2. Oczyszczanie żelem

Po demakijażu i umyciu twarzy olejem, Koreanki sięgają po kosmetyk myjący na bazie wody. Najczęściej jest nim żel do mycia twarzy. Polecam, aby kosmetyk, którego użyjesz w tym etapie, bazował na łagodnych składnikach myjących. Nie mogą one powodować podrażnienia naturalnej bariery ochronnej naskórka, przesuszenia i uczucia ściągnięcia.

Dwuetapowe oczyszczanie twarzy ma zapewnić jej idealną czystość i zapobiec powstawaniu stanów zapalnych. Przeciwdziała też pojawianiu się niedoskonałości w postaci ropnych wyprysków oraz zaskórników.

Krok 3. Złuszczanie

Złuszczanie ze skóry martwego naskórka i oczyszczanie porów z zalegającego w nich brudu poprzez stosowanie peelingów, to kolejny, bardzo istotny element pielęgnacji. Oczywiście peelingów nie powinniśmy robić codziennie i ten krok, w zależności od typu cery, stosujemy 1-2 razy w tygodniu.

Peelingi, czy to mechaniczne, czy enzymatyczne, skutecznie oczyszczają skórę i dotleniają komórki. Ułatwiają też wchłanianie się aplikowanych na skórę kosmetyków.

Po peeling warto sięgnąć na pewno przed nałożeniem na skórę maseczki, która zawiera bogactwo skoncentrowanych składników nawilżających i odżywczych.

pielęgnacja urody koreańska

Krok 4. Tonizowanie

Tonizowanie skóry przywraca skórze prawidłowy poziom pH, odświeża, koi i nawilża skórę. Pomaga też usunąć pozostałości zanieczyszczeń ze skóry, z którymi nie poradziły sobie użyte we wcześniejszych krokach olejek i żel do mycia twarzy. Zadaniem toniku jest też przygotowanie skóry do wchłonięcia substancji nawilżających, które będziesz aplikować na skórę w kolejnych krokach.

Wybierając tonik do twarzy postaw na delikatny kosmetyk z naturalnymi składnikami, takimi jak ekstrakty roślinne oraz hydrolaty. Unikaj toników z alkoholem, które mogą przesuszać skórę i powodować nieprzyjemne uczucie ściągnięcia.

Krok 5. Esencja

Esencja jest nazywana sercem koreańskiego rytuału pielęgnacyjnego. Jest to kosmetyk na bazie wody, zawierający skoncentrowaną porcję składników aktywnych. Ich zadaniem jest dostarczenie skórze tego, czego ta najbardziej potrzebuje. Esencje są kosmetykami o bardzo spersonalizowanych składach, nie zawierają olejów i maseł, są bardzo lekkie. Nakłada się je na skórę zawsze przed kremem nawilżającym, a także przed wszelkiego rodzaju serami, ampułkami i koncentratami odżywczymi. Esencje nie są u nas kosmetykami popularnymi (można nawet powiedzieć, ze są wręcz nieznane) i znajdziesz je głównie w ofercie producentów kosmetyków koreańskich.

Krok 6. Serum, ampułki, koncentraty

Po esencji czas na kosmetyk o nieco cięższej konsystencji, który jest ukierunkowany na rozwiąznie konkretnych problemów skórnych. Serum, ampułki, wszelkiego rodzaju koncentraty mogą służyć nawilżaniu, rozjaśnianiu, wyrównywanuiu kolorytu skóry, jej regeneracji, łagodzeniu stanów zapalnych, wygładzaniu zmarszczek itd.

W tym kroku pielęgnacyjnym możesz sięgnąć po serum olejowe. Dzięki użytej wcześniej esencji, kosmetyk doskonale się wchłonie i wzmocni nawilżenie skóry.

koreański sposób pielęgnacji urody

Krok 7. Maseczka

Hitem koreańskiej pielęgnacji są maseczki na płachcie tkaniny.  Działają one na zasadzie okluzji, czyli okładu, który dostarcza skórze solidną dawkę skoncentrowanych substancji o aktywnym działaniu. Taka maseczka dobrze przylega do skóry, jest bardzo wygodna w użyciu, a efekt jej działania jest widoczny niemal od razu.

O maseczkach w płachcie możesz przeczytać w tym wpisie: Maseczki w płachcie – dlaczego warto po nie sięgnąć? [5 powodów]

Oczywiście możesz sięgnąć także po tradycyjne maseczki w postaci kremu lub pasty, albo przygotować maseczkę samodzielnie. Pamiętaj jednak o tym, aby stosować je regularnie (minimum jeden raz w tygodniu) i zwracaj uwagę na skład używanych produktów. Maseczka, podobnie jak krem, ma zawierać składniki przyjazne rodzajowi i wymaganiom Twojej cery.

Krok 8. Krem pod oczy

Przez wiele lat dużą popularnością cieszył się mit o tym, że kremy pod oczy należy zacząć stosować dopiero po 25-tym roku życia. Jednak po taki krem warto sięgnąć niezależnie od wieku. Wystarczy tylko wybrać krem o takim składzie, którego działanie będzie dostosowane do wieku i wymagań skóry.

Dobry krem pod oczy ma za zadanie zapewnić delikatnej skórze wokół oczu optymalną pielęgnację, która pozwoli na dłużej zachować jej młody wygląd. Ma za zadanie też zapobiec powstawaniu kurzych łapek, cieni i opuchlizny oraz sprawić, że spojrzenie zawsze będzie wyglądało świeżo i promiennie.

Składniki kremu powinny być mocno skoncentrowane i delikatne, aby nie podrażniać oczu. Krem powinien też dość szybko się wchłaniać, żeby nie rolować się pod makijażem. To oczywiście przy założeniu, że będzie stosowany też rano).

Kremy pod oczy wklepujemy, wykonując przy tym delikatny masaż. Nie zaleca się ich wcierania, aby nie naciągać (a przy okazji uszkadzać) delikatnej skóry.

Sprawdź również ranking najlepszych kremów pod oczy:

Najlepsze kremy pod oczy – Ranking TOP 10 w 2023 roku

Krok 9. Nawilżanie

Przedostatnim krokiem w koreańskim rytuale pielęgnacyjnym jest nawilżenie skóry, o które dbamy wklepując w nią krem nawilżający.

Zadaniem kremu jest – jak łatwo się domyślić – nawilżenie skóry. Polega ono na utworzeniu na skórze delikatnego filmu. Dzięki niemu skóra nie traci zbyt szybko wody na skutek jej odparowywania. Nie jest też narażona na bezpośrednie działanie czynników zewnętrznych.

Oczywiście duże znaczenie ma to, jaki krem wybierzesz. Tradycyjne, drogeryjne kremy nawilżające są na bazie parafiny. Substancja powleka naskórek nieprzepuszczalną powłoką, utrudniając tym samym regenerację skóry i transport składników aktywnych do jej głębszych warstw. Zdecydowanie lepszym wyborem są kremy nawilżające na bazie naturalnych składników – olejów i maseł roślinnych, roślinnej gliceryny, hydrolatów, naparów ziołowych i ekstraktów roślinnych.

tajemnice koreańskiej pielęgnacji urody

Krok 10. Ochrona przeciwsłoneczna

Azjatki bardzo dużą uwagę przywiązują do ochrony przeciwsłonecznej. Zdają sobie sprawę z tego, jak wiele szkód promieniowanie UV może wyrządzić skórze. Zaczynając od nadmiernej utraty wody, przez przebarwienia, na zmarszczkach kończąc. Dlatego zwieńczeniem ich codziennego rytuału pielęgnacyjnego jest wklepanie w skórę kremu lub emulsji z filtrem UV. W tym celu stosują nie tylko kremy z filtrami, ale też słynnne kremy BB, które poza ochroną przeciwsłoneczną, wykazują też działanie pielęgnacyjne – rozświetlają, nawilżają, wyrównują koloryt skóry, wygładzają i ukrywają drobne niedoskonałości.

10 niezbędnych kosmetyków

Poniżej znajdziesz propozycję 10 kosmetyków niezbędnych w koreańskim rytuale pielęgnacyjnym.

Do oczyszczania

Nacomi – Olejek do demakijażu dla cery suchej i normalnej to kompozycja wysokiej jakości olejów roślinnych: rycynowego, ze słodkich migdałów, sacha inchi, jojoba, z pestek winogron, rokitnikowego, arganowego i marula. Olejek doskonale radzi sobie z usuwaniem makijażu, oczyszcza pory i skórę, a dodatkowo pielęgnuje rzęsy i brwi.

Biolaven – Żel do mycia twarzy ODŚWIEŻENIE I NAWILŻENIE zawiera łagodne składniki myjące i fizjologiczne pH, które nie naruszają naturalnej bariery lipidowej skóry. Dzięki olejowi z pestek winogron żel nawilża i odżywia skórę, a za sprawą olejku lawendowego odświeża i działa antyspetycznie.

Do odżywiania

Make Me Bio – BIO krem pod oczy z witaminą E i ekstraktem z ogórka nawilża, tonizuje, ujędrnia i wygładza skórę, dba o jej napięcie, zmniejsza widoczność zmarszczek i zapobiega powstawaniu nowych. Może być stosowany niezależnie od wieku i do każdego rodzaju cery.

Kosmetyki przeciwzmarszczkowe

BIOLINE – Serum przeciwzmarszczkowe o lekkiej konsystencji i bogatej w naturalne składniki formule ma za zadanie spowalniać proces starzenia się skóry, nawilżyć skórę i neutralizować działanie wolnych rodników. W jego składzie znajdują się cenne dla skóry oleje, m.in. z kiełków pszenicy, ogórecznika, owoców dzikiej róży, kokosowego, rokitnikowego, marchwiowego, z żurawiny i oliwy z oliwek.

AVEBIO – Wygładzająca ambrozja do twarzy Like a Flower to połączenie ekstraktów roślinnych z sokiem z aloesu, roślinną gliceryną i potrójnym kompleksem kwasów hialuronowych, które zapewnia skórze twarzy optymalny poziom nawilżenia i kompleksową pielęgnację.

Świeży wygląd

GoCranberry – Krem nawilżający do twarzy na dzień lekka formuła zapewnia skórze dogłębne nawilżenie, optymalne odżywienie i promienny wygląd przez cały dzień. Nie obciąża skóry, nie zatyka porów. Doskonale się wchłania i stanowi idealną bazę pod makijaż. Zapobiega utracie wilgoci, przesuszeniu skóry i nadmiernej produkcji sebum.

Resibo – Tonik, mgiełka nawilżająca to połączenie wyjątkowych składników pielęgnacyjnych – wody różanej i wody z kwiatów gorzkiej pomarańczy, wspieranych przez kwas hialuronowy i wyciąg z korzenia rabarbaru. Regularnie stosowany przywraca skórze odpowiedni poziom pH, łagodzi stany zapalne, nawilża, oczyszcza i odświeża.

Podsumowanie

Koreański rytuał pielęgnacji skóry twarzy, na który składa się 10 omówionych we wpisie kroków, jest rytuałem bardzo relaksującym. Z pewnością pomoże odprężyć się po długim i ciężkim dniu. Dlatego nie warto z niego rezygnować, gdy dopada nas zmęczenie i jedyne o czym marzymy to to, by jak najszybciej znaleźć się w łóżku.

Czy w codziennej pielęgnacji skóry przestrzegasz poszczególnych kroków, które są tajemnicą urody Koreanek? A może stosujesz każdy z nich?

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Jak dobrać podkład do cery? Poznaj rodzaje podkładów do makijażu

Jak dobrać podkład do cery? Poznaj rodzaje podkładów do makijażu

Prezentownik 2022, czyli najlepsze prezenty świąteczne z Triny.pl

Prezentownik 2022, czyli najlepsze prezenty świąteczne z Triny.pl

Jesienne rozpieszczanie ciała i zmysłów w domowym SPA z marką Nacomi

Jesienne rozpieszczanie ciała i zmysłów w domowym SPA z marką Nacomi

Komentarze (1)

  1. N
    Natka
    Wychodzi na to ze ja stosowalam to jeszcze nim to bylo znane a dopiero sie dowiedzialam ze to ma jakas nazwe, a wszyscy sie pukali w czolo i mowili ze co ja tyle nakladam na ta twarz i ze sie szybciej zestarzeję hahaha a teraz o rety a co ty tak mlodo wygladasz , co uzywasz??? Taka prawda ze lepiej zapobiegac niz leczyc takze ja od 15 roku zycia dbalam o skórę i teraz takie sa efekty a nie ze ktos nagle po 30 roku zaczyna uzywac cos innego niz krem noebieski nivea :**D moze w poprzednim wcieleniu bylam koreanka hihi

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany