Maseczki w płachcie – dlaczego warto po nie sięgnąć? [5 powodów]

czy warto stosować maseczki w płachcie

Charlotte Cho w książce „Sekrety urody Koreanek” pisze, że maseczki w płachcie są w Korei tak popularne, że bez trudu można znaleźć je niemal w każdym domu i nazywa je gwiazdami wśród produktów upiększających. Wyjaśniając ich fenomen odwołuje się do skuteczności ich działania, różnorodności, a także przyjemności, jaką sprawia użycie takiej maseczki.

Maseczki w płachcie (znane też jako maseczki na tkaninie), czyli koreańskie sheet mask, działają na zasadzie okluzji, czyli są niczym super odżywczy i nawilżający kompres dla naszej skóry. Wykonane są z cienkiej, nasączonej aktywnymi składnikami tkaniny przypominającej bawełnę (mikrofibry) lub hydrożelu. Kształt takiej maseczki pasuje do twarzy, ma wycięcia na oczy, nos i usta. W Korei maseczki tkaninowe znane są od ponad dekady i dostępne w ofercie niemal każdego producenta azjatyckich kosmetyków.  Od niedawna zdobywają też nasze uznanie i sympatię. Nic dziwnego. Wystarczy raz sięgnąć po maskę koreańską, by już nie chcieć stosować tych dostępnych w formie past i kremów. W czym tkwi fenomen maseczek w płachcie i jakie są najważniejsze powody, by zacząć je używać?

Maseczki w płachcie – 5 powodów, dla których warto po nie sięgnąć

maseczki w płachcie czy warto

Skuteczne i intensywne działanie

Maseczki w formie tkaniny nasączonej aktywnymi substancjami odżywczymi, nawilżającymi i łagodzącymi, wykazują intensywniejsze i skuteczniejsze działanie od tradycyjnych maseczek w formie pasty lub kremu. Dzieje się tak dlatego, że tkanina nasączona aktywnymi składnikami pielęgnacyjnymi, takimi jak witaminy, antyoksydanty, peptydy, czy kwas hialuronowy przylega ściśle do skóry i nie pozwala tym cennym składnikom się ulotnić. Jednocześnie ułatwia im przenikanie do najgłębszych warstw skóry. Kolejną zaletą maseczek w płachcie jest to, że poza odżywczą esencją, skład takiej maseczki ograniczony jest do niezbędnego minimum. Nie ma więc w niej dodatkowych wypełniaczy, czy substancji zagęszczających (odpowiadających za konsystencję maseczek w kremie), które mogą ograniczać działanie składników aktywnych.

Widoczne efekty

Tym, co najbardziej przekonuje do stosowania maseczek w płachcie, jest ich błyskawiczne i niemal natychmiastowe działanie. Już po pierwszym zastosowaniu takiej maseczki widać oczekiwane efekty. Skóra staje się bardziej promienna, miękka i gładka. Odzyskuje świeżość, jest perfekcyjnie nawilżona, bardziej jędrna i doskonale odżywiona. Dlatego maseczki w płachcie tak dobrze sprawdzają się w sytuacjach awaryjnych, gdy potrzebujemy w ciągu kilku minut poprawić wygląd skóry, np. przed wyjściem na imprezę albo ważnym spotkaniem.

Wygoda i łatwość użycia

Kolejną zaletą i jednocześnie powodem, by sięgnąć po maseczki w płachcie, jest łatwość ich użycia. Taka maseczka nie wymaga wcześniejszego rozrabiania (jak np. maseczki z glinki mineralnej) i jest gotowa do użycia od razu po otwarciu opakowania. Nie ścieka z twarzy, nie brudzi ubrań. Nie wymaga też – tak jak klasyczne maseczki – zmywania, które często bywa dość trudnym (i przy okazji brudzącym łazienkę) zadaniem – zwłaszcza, gdy maseczka za mocno zaschnie. Fajne jest też to, że maseczki w płachcie możemy nałożyć na skórę nawet na kanapie w salonie, bez konieczności wchodzenia do łazienki. I nie musimy chronić przed nimi włosów 🙂

Cena maseczki w płachcie

Skuteczność działania maseczek tkaninowych często jest porównywalna do zabiegów w salonie kosmetycznym, ale ich cena jest znacznie niższa. Płacąc za taką maseczkę 6-20 zł (w zależności od producenta oraz składników, którymi została nasączona) kupujesz skutecznie działający kosmetyk o intensywnym działaniu odżywczym, nawilżającym i przeciwzmarszczkowym, którego zastosowanie sprawi przyjemność nie tylko Twojej skórze, ale i Tobie. Maseczki w płachcie mają nie tylko działanie pielęgnacyjne, ale i relaksujące.

Różnorodność

Kolejnym powodem, by sięgnąć po maseczki w płachcie, jest ich różnorodność. W zależności od tego, czego akurat potrzebuje Twoja skóra, pory roku, czy problemów pielęgnacyjnych, z którymi się borykasz, bez problemu znajdziesz maseczkę, która spełni Twoje oczekiwania. Maseczki w płachcie są odpowiednie dla wszystkich rodzajów cery, a bogactwo składników esencji, którymi są nasączane, w pełni zaspokaja ich potrzeby. Jeśli masz cerę suchą, możesz nałożyć na skórę maseczkę z nawilżającym kwasem hialuronowym i zwalczającą wolne rodniki witaminą C. Chcąc złagodzić podrażniania masz do dyspozycji maseczki z aloesem i miodem, a szukając maseczki o działaniu odżywczym wybierz tę, która zawiera olej z awokado. Bez problemu znajdziesz też maseczki w płachcie o działaniu oczyszczającym, regeneracyjnym, przeciwzmarszczkowym, czy rozjaśniającym. Ich wybór jest tak duży, a działanie tak różnorodne, że codziennie możesz mieć na twarzy inną maseczkę.

Zobacz również:

Koreańskie maseczki na twarz i ich właściwości

  • Maseczki w płachcie mają realny wpływ na poprawę nawilżenia skóry. Dzieje się tak dlatego, że ich składniki docierają do głębszych warstw skóry lepiej niż kremy, czy sera o działaniu nawilżającym. Położenie maski na twarz zwiększa też poziom wody w skórze. Jej składniki dostarczają skórze mikroelementów niezbędnych dla uzupełnienia mikroubytków w naturalnej barierze lipidowej skóry.
  • Doskonale sprawdzają się w podróży i przed wielkim wyjściem – maseczki na tkaninie możesz traktować też jako SOS dla skóry na chwilę przed wielkim wyjściem, ważnym spotkaniem, w podróży, czy na wakacjach. Ich szybkie i skuteczne działanie sprawia, że w ciągu kilkunastu minut skóra odzyskuje zdrowy i promienny wygląd. Dzięki łatwości użycia możemy wygodne przewozić maseczki w płachcie nawet w bagażu podręcznym, czy niewielkiej torebce i nakładać na skórę nawet podczas nocnej podróży autobusem, samochodem, czy samolotem.
  • Są higieniczne – maseczki w płachcie, o czym już wspominałam, nie brudzą rąk, włosów i ubrań. Nakładamy je na skórę bezpośrednio po wyjęciu z opakowania i nie musimy też martwić się o to, że zabrudzimy nimi wszystko wokół siebie.
  • Mają działanie relaksujące – nakładając na skórę maseczkę w płachcie poczujesz przyjemy chłód, któremu będą towarzyszyć też uczucie odprężenia i regeneracji. Maseczka, działając jak chłodzący kompres, dostarcza skórze cenne witaminy i minerały, poprawia przy okazji też Twoje samopoczucie i uprzyjemnia relaks.

Czym są nasączone maski w płachcie?

Maseczki tkaninowe nasączone są esencją, którą tworzą aktywne składniki o właściwościach nawilżających, przeciwstarzeniowych i odżywczych. Często są to innowacyjne składniki, takie jak np. filtrat ze śluzu ślimaka, glikolowy wyciąg z ryżu, czy ekstrakt ze sproszkowanej perły. Azjatyckie maseczki w płachcie zwykle zawierają też kwas hialuronowy, fito-kolagen, witaminę C, a także wszelkiego rodzaju ekstrakty i wyciągi roślinne, np. z lawendy, morwy białej, zielonej herbaty, białej lilii, borówki, cytryny, czy marchewki. Ich działanie jest intensywne i bardzo skuteczne, natomiast same maseczki są łagodne i bezpieczne dla skóry.

czym są nasączone maseczki tkaninowe

Maseczka w płachcie – nakładanie krok po kroku

Przestrzegając zasad koreańskiego rytuału pielęgnacyjnego, maseczkę w płachcie nakładamy na skórę po dwukrotnym oczyszczeniu skóry (olejem i żelem do mycia twarzy) i tonizacji.

Krok 1. Otwórz opakowanie i wyjmij maseczkę. Na wszelki wypadek miej przy sobie ręcznik – maseczka może ociekać płynem, którym jest nasączona.

Krok 2. Sprawdź, czy maseczka nie jest pokryta plastikową folią. Jeśli tak – ściągnij ją, a maseczkę nałóż na twarz, tak aby otwory na oczy, nos i usta były we właściwych miejscach.

Krok 3. Pozostałą w opakowaniu po maseczce esencję rozsmaruj na skórze szyi, ramion i rękach. Maskę pozostaw na twarzy na 20-30 minut (zgodnie z zaleceniami na opakowaniu).

Krok 4. Po upływie zalecanego czasu, zdejmij maseczkę z twarzy i ją wyrzuć. Nie usuwaj ze skóry pozostałej na niej esencji – pozwól jej się wchłonąć.

Krok 5. Nałóż na skórę kosmetyk nawilżający.

Najlepsze maseczki w płachcie – sprawdź nasze typy i poznaj opinie o maseczkach koreańskich

  • Maska tkaninowa do twarzy z naturalnego jedwabiu – Azjatycka Luffa Orientana  to wykonana z japońskiego jedawabiu maseczka, która jest polecana jest do pielęgnacji cery podrażnionej i problematycznej. Działa kojąco, nawilża, oczyszcza i zapobiega powstawaniu zmarszczek. Wśród jej aktywnych składników znalazły się mocznik, kolagen oraz wyciąg z korzenia lukrecji.
  • Maska tkaninowa pod oczy Kaskaryla Orientana została wzbogacona roślinnymi biopeptydami i nasączona wyciągiem z czereśni japońskiej. Akcesorium, podobnie jak inne maseczki tkaninowe zawierające wspomniane składniki, ma działanie ujędrniające, wygładza drobne zmarszczki, łagodzi podrażnienia i chroni delikatną skórę przed działaniem wolnych rodników.
  • Tkaninowa maska do twarzy odżywcza z olejem z awokado IT’S SKIN sprawdzi się w pielęgnacji każdego rodzaju cery.  Zawarty w jej składzie olej z awokado zapewnia intensywne działanie odżywcze i wygładzające, poprawia elastyczność skóry i jej napięcie, pobudza też syntezę kolagenu.

Maseczki w płachcie – dlaczego warto – podsumowanie

Aby zrozumieć fenomen maseczek w płachcie, wystarczy sięgnąć po jedna z nich i na własnej skórze odczuć działanie aktywnych składników, którymi została nasączona. Przyjemność dla skóry oraz natychmiastowy efekt poprawy wyglądu skóry masz gwarantowane.

Stosujesz już maseczki w płachcie? Jak oceniasz efekty ich działania? 

Przeczytaj też:

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Kosmetyki The Ordinary – poznaj najlepsze zamienniki

Kosmetyki The Ordinary – poznaj najlepsze zamienniki

Body combing jako sposób na cellulit – na czym polega?

Body combing jako sposób na cellulit – na czym polega?

Komentarze (6)

  1. S
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska
  2. a
    asia
    Ja polecam maski firmy the face shop. Szczerze mówiąc nie wyobrażam sobie już, że na buzię mogłabym nałożyć produkt pochodzenia innego niż azjatycki.
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska
  3. x
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany