Kremowanie włosów – czym jest i jakie daje efekty?

kremowanie włosów

Olejowanie włosów to zabieg znany każdej włosomaniaczce. Czy wiesz, że istnieje jeszcze coś takiego jak kremowanie włosów? Jest dokładnie tym, co myślisz – polega na nakładaniu kremu na włosy. Pytanie tylko po co? Okazuje się, że dzięki temu można odżywić i zregenerować włosy, a sam krem jest idealną alternatywą dla odżywki. W tym artykule wyjaśniamy po kolei, na czym polega kremowanie włosów i wskazujemy, po jakie produkty warto sięgnąć.

Na rozmaitych blogach urodowych, grupach włosomaniaczek oraz w poradnikach kosmetycznych bez problemu znajdziesz informacje, czym jest olejowanie i laminowanie włosów. Do listy najpopularniejszych tematów dołączyło kremowanie włosów. Jest to prosty zabieg domowy, którego celem jest przywrócenie odpowiedniego nawilżenia przesuszonym pasmom oraz przyspieszenie ich regeneracji. I nie potrzebujesz do tego specjalistycznych preparatów!

Co to jest kremowanie włosów?

Kremowanie włosów to zabieg regenerująco-nawilżający polecany włosom cienkim, suchym, łamliwym i zniszczonym. Zachęcamy do przetestowania tej formy odżywienia zwłaszcza przez osoby, które miały przygodę z olejowaniem włosów, jednak zabieg się u nich nie sprawdził. Zaletą kremowania jest to, że przynosi podobne efekty do olejowania, ale jest mniej skomplikowane i czasochłonne.

Kremowanie włosów jest szybsze i prostsze niż olejowanie, a daje znakomite efekty. To dlatego często wybierane jest zamiast bardziej czasochłonnego olejowania włosów, które na dodatek może obciążać włosy.

Na czym polega kremowanie włosów? To nic innego jak nakładanie kremu na pasma, aby je nawilżyć, odżywić i wygładzić. W przeciwieństwie do oleju krem o wiele łatwiej zmyć, nie obciąża pasm i pozostawia włosy lekkie i sypkie.

Czym kremować włosy?

Zapewne spotkałaś się już z takim kosmetykiem jak krem do włosów. Taki produkt zyskał popularność w latach 20. XX wieku wśród panów, którzy przy jego pomocy zaczesywali włosy do tyłu i nabłyszczali je. Kremy te miały taki minus, że pozostawiały tłuste plamy na ubraniach, do tego było ciężko je zmyć z włosów. Współczesne kremy do włosów są bardziej delikatne i lekkie i znakomicie nadają się do stylizacji. Wprawdzie dzisiaj masz do wyboru wiele gotowych i odżywczych mieszanek w postaci masek i odżywek, ale zaletą zabiegu, o którym dziś piszemy, jest to, że nie potrzebujesz ich, by skutecznie wykonać kremowanie włosów.

Jaki krem sprawdzi się do kremowania włosów? Okazuje się, że nie potrzebujesz specjalistycznych preparatów czy też kremów do włosów – wystarczy krem do rąk. To właśnie krem do rąk polecany jest najczęściej przez włosomaniaczki, zwłaszcza osobom rozpoczynającym przygodę z kremowaniem włosów. Dlaczego właśnie krem do dłoni? Taki produkt zawiera silne substancje nawilżające, do tego chroni zewnętrzną warstwę włosów przed uszkodzeniami., a dzięki ziołom i rozmaitym olejkom poprawia kondycję włosów, a nawet wspomaga ich zdrowy wzrost.

Prawdą jednak jest, że możesz też wykorzystać kremy i balsamy do ciała, a także kremy do twarzy. Nic nie stoi na przeszkodzie, by przetestować kosmetyki dla dzieci. Najważniejsze jednak jest to, aby sprawdzić ich skład (powinny być to kosmetyki naturalne i najlepiej hipoalergiczne) oraz kontrolować, czy nie szkodzą Twoim włosom.

W kremie do stosowania na włosy szukaj emolientów i humektantów, witamin A, C i E. Cenne składniki to: gliceryna, mocznik, aloes, miód, kwas hialuronowy masło shea, masło kakaowe, oliwa, olej kokosowy, makadamia itd., które efektywnie pielęgnują włosy i przywracają im zdrowy wygląd.

Dobrym pomysłem jest też żel aloesowy na włosy. Jak pokazują badania, aloes jest cenną substancją pomocną w zwalczaniu łojotoku, a dodatkowo nawilża zarówno skórę, jak i włosy. Przy czym warto zaznaczyć, że aby krem z aloesem był skuteczny, powinien zawierać co najmniej 10% aloesu. Zwróć jeszcze uwagę, czy dany kosmetyk nie zawiera denaturowanego alkoholu, który może wysuszać włosy i podrażniać skalp (wtedy najlepiej stosować go jako krem na włosy do spłukiwania, bez przetrzymywania na głowie).

Jak wykonać kremowanie włosów?

Są dwie szkoły kremowania włosów. Pierwsza z nich zaleca nakładanie kremu przed myciem włosów, a druga – po umyciu włosów. W obu przypadkach ważny jest umiar. Przy nakładaniu kremu na nieumyte włosy zwróć uwagę, aby nie tworzyć białej maski, natomiast przy świeżo umytych włosach użyj tyle kremu, jakbyś sięgała po odżywkę bez spłukiwania (złota zasada mówi, że wystarczy połowa tego, co byś nałożyła na włosy w przypadku odżywki do spłukiwania).

Kremu możesz używać także w ciągu dnia do zdyscyplinowania sterczących włosków i ujarzmienia fryzury lub by dodatkowo nawilżyć przesuszone końcówki.

Jest jeszcze kremowanie na sucho i na mokro. Która metoda jest skuteczniejsza? Kremowanie na mokro (czyli nakładanie na mokre lub zwilżone włosy) jest zalecane włosom bardzo suchym i postrzegane jest jako bardziej efektywne. Dzieje się tak, ponieważ humektanty zawarte w kremie mają lepsze warunki, by zatrzymać i związać wodę wewnątrz łuski włosa, powodując ich dogłębne i długotrwałe nawilżenie. Kremowanie na sucho (czyli nakładanie kremu na suche włosy) postrzegane jest jako stylizacja włosów, bo działa bardziej z zewnątrz – krem wygładza włosy i niweluje ich puszenie się.

Jak najlepiej kremować włosy?Jeżeli nakładasz krem na całe włosy przed myciem, to wmasuj go delikatnie przez 1-2 minuty w skalp, potem nabierz kolejną porcję kremu i nałóż ją na pasma i końcówki. Jeżeli masz przetłuszczające się włosy lub używasz kosmetyku, który ma substancję mogącą podrażnić skórę głowy, pomiń etap masażu głowy.

Sposób 1 – Kremowanie włosów przed myciem

  1. Rozczesz dokładnie włosy i wyczesz wszelkie zanieczyszczenia.
  2. Możesz zwilżyć włosy wodą, tonikiem lub hydrolatem.
  3. Nałóż na włosy krem w taki sposób, aby pokryć dokładnie wszystkie pasma.
  4. Przeczesz włosy palcami lub grzebieniem o szeroko rozstawionych ząbkach.
  5. Nałóż czepek lub zawiń włosy w bawełnianą koszulkę.
  6. Trzymaj maskę z kremu na włosach przez 30 minut do 2 godzin lub przez całą noc (zalecane włosom bardzo zniszczonym, suchym i matowym).
  7. Umyj włosy delikatnym szamponem, w razie konieczności nałóż odżywkę. Możesz także spróbować zmyć krem samą wodą, aby nie zmyć ochronnej warstwy emolientów.

Sposób 2 – Kremowanie świeżo umytych włosów

  1. Umyj włosy jak zawsze.
  2. Nałóż krem na włosy w małej ilości (zastępuje on odżywkę bez spłukiwania).
  3. Możesz wetrzeć krem tylko w końcówki włosów (zalecane włosom suchym).

Efekty kremowania włosów

Efekty kremowania włosów są porównywalne do olejowania. Główne korzyści to poprawa nawilżenia i miękkości, dochodzi do tego nabłyszczenie i wygładzenie włosów. W przeciwieństwie do olejowania włosy nie są obciążone, zatem są podatne na układanie i stylizację. Możesz zauważyć również, że włosy mniej się puszą, elektryzują i łatwiej je ujarzmić. Dodatkowo włosy zyskują skuteczną ochronę przed zabiegami stylizacji i czynnikami zewnętrznymi.

Kremowanie włosów wystarczy wykonać 1 raz w tygodniu, by zauważyć poprawę nawilżenia i blasku. Przy bardziej zniszczonych włosach możesz kremować włosy częściej, np. co 3 dni. Dzięki zabiegowi włosy zyskają miękkość, staną się gładkie i lśniące, a jednocześnie zachowają objętość.

Oleje do włosów mają dość ograniczony skład, w którym dominują emolienty. Natomiast w kremach znajdziesz nie tylko emolienty, ale i inne substancje, które wręcz są pożerane przez włosy. Dzięki humektantom włosy nabierają sprężystości, a emolienty zapewniają ochronę i zapobiegają utracie cennej wilgoci. Dodatek ekstraktów roślinnych i witamin w kremach pielęgnacyjnych działa na korzyść włosa. Najłatwiej porównać efekty kremu na włosach do odżywki (jeśli używasz do zdyscyplinowania niesfornych kosmyków) lub regenerującej maski do włosów (jeżeli stosujesz na mokre włosy i pozostawiasz dłużej na włosach).

Jak wykonać olejowanie włosów na sucho i mokro oraz jakie daje efekty, dowiesz się z artykułu:

Kremowanie włosów dla każdego

Kremowanie włosów polecane jest zwłaszcza posiadaczkom włosów cienkich, które łatwo obciążyć, łamliwym i zniszczonym. Faktem jest, że na zabiegu skorzystać może każdy rodzaj włosów, nawet włosy kręcone. Jeśli masz włosy średnio- lub wysokoporowate, kremowanie włosów sprawi, że włosy będą się mniej puszyć, staną się bardziej zdyscyplinowane i zregenerowane. W przypadku włosów niskoporowatych włosy odzyskają blask, a przy tym nie ma ryzyka ich obciążenia i oklapnięcia.

Pamiętaj, że wprawdzie kremowanie włosów daje świetne efekty, jednak nie ma jednej uniwersalnej recepty czy metod. Podobnie jak przy olejowaniu należy dobrać odpowiedni krem, obserwować, jak skóra i włosy na niego reagują, oraz dostosować częstotliwość wykonywania zabiegu. Tutaj również możesz przedobrzyć – zbyt duża ilość kremu może sprawić, że włosy staną się ciężkie i matowe. Dlatego też eksperymentuj ostrożnie i miej na uwadze, że najlepsze efekty kremowania włosów zwykle przychodzą przy drugim lub trzecim zabiegu.

Czy kremujesz włosy? Po jaki produkt tutaj najchętniej sięgasz? A możesz znasz inne domowe sposoby na nawilżenie i regenerację włosów? Podziel się w komentarzu!

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Makijaż mineralny – najlepsze pędzle i akcesoria do aplikacji produktów sypkich

Makijaż mineralny – najlepsze pędzle i akcesoria do aplikacji produktów sypkich

Cholesterol w kosmetykach – jak działa, czy jest bezpieczny? Co warto o nim wiedzieć?

Cholesterol w kosmetykach – jak działa, czy jest bezpieczny? Co warto o nim wiedzieć?

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany