Jak dobrać krem do twarzy – krem dla każdego wieku

jak dobrać krem do twarzy

O tym, że krem do twarzy należy dobierać do rodzaju skóry, wie każdy. Równie ważny jest wiek, ponieważ w organizmie zachodzą określone procesy, które wpływają na to, że skóra ma takie, a nie inne potrzeby. Pytanie, czy można stosować krem nie do swojego wieku? Po jakie krem powinna sięgnąć 20-latka, 30-latka, a w końcu kobieta po czterdziestce? Podpowiadamy!

Bardzo duży wybór kremów do twarzy nie ułatwia wyboru tego najlepszego. W pierwszej kolejności powinnaś określić swój typ cery i w zależności od tego dobrać krem nawilżający, przeciwzmarszczkowy, regenerujący czy może ochronny. Ważnym wskaźnikiem tutaj jest również Twój wiek. Poznaj zasady dobierania kremu do wieku i dowiedz się, jakich składników w nim poszukiwać, by najlepiej służył Twojej skórze.

Dlaczego krem należy dobierać do wieku?

Regularna pielęgnacja cery to czynność, która wpływa na jej kondycję i zdrowie. Jednak skóra zmienia się na przestrzeni lat – dojrzewa razem z Tobą, a co za tym idzie wraz z wiekiem pogarsza się jej kondycja i zwiększają się też jej potrzeby. Przez to, że skóra zmienia się razem z Tobą, powinnaś dobierać odpowiednią pielęgnację w zależności od wieku, w jakim się znajdujesz.

Jak skóra się zmienia? Wiek dojrzewania związany jest z burzą hormonalną, podczas której mogą pojawić się rozmaite problemy skórne i sam dobór kremu może być nie lada wyzwaniem. Po tym okresie następuje stabilizacja i właściwie wtedy można określić typ cery i dopasować pielęgnację. Potem skóra się starzeje, co jest całkowicie naturalnym biologicznym procesem.

Wraz z naturalnym procesem starzenia się skóry zmieniają się jej indywidualne potrzeby. Warto więc wyjść naprzeciw zmianom i świadomie dobrać krem pod kątem składu i właściwości. Pomocne w tym są oznaczenia wiekowe.

Najogólniej rzecz ujmując, cery młode, czyli takie poniżej 25. roku życia, nie mają szczególnych wymagań, dlatego też pielęgnacja powinna koncentrować się typie cery i jej aktualnych potrzebach. Od 25. roku życia zaczyna się proces starzenia skóry i skóra stopniowo traci jędrność i elastyczność – z roku na rok ilość kolagenu spada o 1-2%, dodatkowo grubość skóry co 10 lat zmniejsza się o 5-6%.

W późniejszym wieku, czyli po ukończeniu 45. urodzin, zauważalne jest widoczne wiotczenie i utrata nawilżenia. I tu właśnie ukazuje się kluczowa rola kremów do twarzy, które powinny być dostosowane do tych procesów. W wieku 25-45 lat powinno się sięgać zwłaszcza po kosmetyki nawilżające, ujędrniające i o działaniu przeciwzmarszczkowym, a po 45. roku życia – w kosmetyki intensywnie nawilżające i odbudowujące naturalną barierę ochronną skóry.

Młoda skóra – krem do twarzy po 20. roku życia

W wieku 25-30 lat rozpoczyna się proces starzenia skóry. Pod tym pojęciem rozumiemy postępujące spowolnienie metabolizmu skóry, które rozwija się z biegiem czasu. Stopniowo zwalnia produkcja kolagenu i włókna kolagenowe są coraz sztywniejsze, co jest zauważalne zwłaszcza w strukturze skóry. Mogą się pojawić pierwsze zmarszczki, na szczęście zwykle niewidoczne gołym okiem, chyba że masz tendencję do silnej mimiki – tutaj można zauważyć poziome zmarszczki mimiczne na czole bądź tzw. lwią bruzdę (dwie pionowe linie biegnące między brwiami). Obniża się też produkcja lipidów, przez co skóra staje się mniej nawilżona i traci zdolności ochronne. Mimo tego skóra wciąż potrafi się sprawnie zregenerować i odzyskać promienny wygląd, na przykład po nieprzespanej nocy czy całonocnej imprezie.

Dermatolodzy uważają, że to, jak dbasz o skórę w młodości, decyduje o tym, jak będzie wyglądać za 10, 20 czy 30 lat. Zatem osiągnięcie wieku 25 lat potraktuj jako czas, kiedy warto wdrożyć odpowiednie nawyki przeciwstarzeniowe, by zminimalizować widoczność zmarszczek w późniejszym czasie.

Jak dbać o cerę po 20. roku życia? Cera jest bardziej podatna na zanieczyszczenia i niekorzystne działanie czynników zewnętrznych. Dwudziestolatki i nieco starsze dziewczyny powinny skupić się na dokładnym oczyszczaniu i demakijażu, nawilżeniu, a także ochroną przed słońcem i zanieczyszczeniami. Znaczenie ma tu też dieta – nieodpowiednia może nasilać stany zapalne, związane np. z trądzikiem wieku dorosłego. W kremach dla dwudziestolatek należy poszukiwać zwłaszcza składników nawilżających i pomagających zwalczać wolne rodniki, które (pod wpływem promieni UV) mogłyby prowadzić do uszkodzenia ceramidów, komórek i enzymów.

Krem do twarzy 20+ powinien zawierać:

  • kwas hialuronowy – jest to najsilniejsza substancja nawilżająca; wiąże nawet 250 cząstek wody, które następnie są magazynowe w skórze
  • aloes – koi i nawilża suchą skórę, ponadto wzbogaca ją o cenne witaminy
  • zielona herbata – działa regenerująco, wspomaga oczyszczanie i odświeżanie, wspiera młodość skóry
  • witamina C – promuje produkcję kolagenu, chroni komórki skóry i działa rozjaśniająco
  • witamina E zwalcza wolne rodniki i opóźniają procesy starzenia
  • karotenoidy – działają antyoksydacyjnie
  • flawonoidy – wykazują właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające
  • wysoki filtr przeciwsłoneczny

Polecane kremy do twarzy 20+:

Dobrze jest też wprowadzić przeciwzmarszczkowe kremy pod oczy, np. na bazie kwasu hialuronowego lub witaminy C. Przed trzydziestką skóra wokół oczu staje się cienka i delikatna. Niestety ten proces postępuje i przez to szybciej zauważalne stają się tu oznaki starzenia. To właśnie wtedy pojawiają się pierwsze zmarszczki pod oczami. Odpowiednio dobrany krem pod oczy nie tylko opóźni pojawienie się zmarszczek, ale też przyniesie ukojenie i odświeżenie, np. po ciężkiej pracy przed komputerem.

Zadbaj mocniej – jaki krem do twarzy dla 30-latki?

Po 30. roku życia zmarszczki się utrwalają, przez co stają się bardziej widoczne, tak samo jak kurze łapki. Skóra też zaczyna tracić młodzieńczą jędrność i promienny blask. Trudniej też jej się zregenerować po ciężkiej nocy i pojawiają się cienie, obrzęki, a koloryt staje się nierówny i poszarzały. Sam naskórek jest bardziej podatny na wysuszenie i bardziej wrażliwy. To moment, kiedy należy do pielęgnacji włączyć nieco bardziej bogate kremy do twarzy dla trzydziestolatek.

Po 30. roku życia na skórze zaczynają być widoczne skutki młodzieńczych błędów i zaniedbań. Spowalniają się też naturalne procesy, w tym złuszczania naskórka, dlatego warto, aby krem zawierał składniki wspierające proces odnowy komórkowej.

Jak dbać o cerę po 30. roku życia? Skóra u trzydziestolatek różni się znacząco od tej u dwudziestolatek. O wiele gorzej znosi nieprawidłową pielęgnację, niepoprawnie wykonany demakijaż czy źle dobrany kosmetyk. Pielęgnacja powinna skupiać się na oczyszczaniu z demakijażem oraz stosowaniu kremu, który nie tylko będzie wzmacniał i wspomagał odbudowę uszkodzonej bariery ochronnej, ale też wesprze procesy regeneracyjne. Kremy dla trzydziestolatek powinny zawierać przede wszystkim składniki nawilżające, przeciwstarzeniowe oraz odmładzające, które pomogą spłycić już obecne zmarszczki. Dobrze, aby zawierały też składniki łagodzące i ochronne w postaci wyciągów roślinnych czy witamin, które wesprą ogólną kondycję skóry. 

Krem 30+ powinien zawierać:

  • retinoidy – stymulują naturalny proces odnowy skóry
  • kwasy hydroksylowe AHA – wspierają proces złuszczania naskórka
  • witamina E – działa odmładzająco
  • koenzym Q10 – energetyzuje komórki skóry i działa antyoksydacyjnie
  • wysoki filtr UV

Polecane kremy 30+:

Po 30. roku życia warto włączyć serum przeciwstarzeniowe lub regeneracyjne z odpowiednio wysokim stężeniem składników odżywczych. Dzięki serum działanie kremu do twarzy będzie wzbogacone i wzmocnione. Przykładowo, kiedy skóra jest podrażniona, doskonale sprawdzą się preparaty z dodatkiem alg i peptydów. Dobrze jest zadbać również o regularne peelingi do twarzy, które w naturalny sposób złuszczą martwe komórki naskórka i tym samym odsłonią nową i promienną skórę.

Skóra dojrzała – krem do twarzy po 40.

Po 40. roku życia zmniejsza się ilość gruczołów łojowych, przez co traci naturalne wsparcie w zakresie nawilżania, w rezultacie – utrzymania elastyczności. Do tego mięśnie zaczynają tracić swoją objętość, co wpływa na zmianę owalu twarzy. Przy menopauzie (zwykle występuje między 45. a 55. rokiem życia) w wyniku obniżenia poziomu estrogenów dochodzi do atrofii skóry. Atrofia skóry odnosi się do osłabienia sprężystości, większej podatności na uszkodzenia i wyraźnej utraty grubości. Coraz bardziej widoczne są przebarwienia, naczynka i zmarszczki. Struktura skóry staje się bardziej nierówna, pojawia się dolina łez i zarysowują chomiczki.

Pielęgnacja skóry u czterdziestolatek powinna skupiać się na nawilżaniu, odżywianiu i stymulowaniu jej odnowy. Należy sięgać po kremy, które pomogą zatrzymać wodę w naskórku.

Jak dbać o cerę po 40. roku życia? W przypadku skóry czterdziestolatek zauważyć można znaczne osłabienie włókien elastynowych i kolagenowych (proces zaczyna się ok. 30. roku życia i do 40. roku życia spadek wynosi ok. 10%). Dlatego też pielęgnacja powinna skupiać się na dwóch obszarach: zmniejszeniu objawów starzenia oraz regeneracji i stymulacji. Bardzo ważne jest, aby pobudzić w skórze mechanizmy, które zahamują proces starzenia, a także na zastrzyku stosownych substancji, które wpłyną na wygładzenie zmarszczek i zapewnią efekt liftingu. Dalej polecane są tu witaminy C i A, kwas hialuronowy oraz retinol, warto jednak sięgnąć po gęstsze i bogatsze formuły, które poprawią barierę hydrolipidową skóry.

Krem 40+ powinien zawierać:

  • kwas hialuronowy – działanie nawilżające, łagodzące, normalizujące i anti-aging
  • retinol (pochodna witaminy A) – skuteczny składnik przeciwstarzeniowy i przeciwzmarszczkowy przebadany bardzo dokładnie
  • witamina C – poprawia koloryt cery i rozjaśnia przebarwienia
  • proteiny, np. z pszenicy lub ryżu – poprawiają poziom nawilżenia i korzystnie wpływają na jej napięcie
  • kolagen – wspiera procesy odnowy, nawilża, poprawia gęstość, elastyczność i jędrność
  • koenzym Q10 – działa odmładzająco, nawilżająco i liftingująco
  • wysoki filtr UV

Warto szukać kremów zawierających fitoestrogeny, np. resweratrol, który jest jednym z najsilniejszych antyoksydantów. Zadbać należy również o skórę pod oczami, ponieważ to ona jest najbardziej narażona teraz na wiotczenie i uwidocznienie wszelkich mankamentów złego stylu życia czy nieodpowiedniej pielęgnacji.

Jaki krem wybrać? Polecamy tutaj nasze zestawienie z najlepszymi kremami 40+:

Krem do twarzy dla każdej 50-latki

Skóra po 50. staje się bardzo cienka, szorstka, przesuszona. Przez to też bardziej widoczne stają się wszelkie popękane naczynka, dochodzą do tego też tzw. starcze przebarwienia. Do tego zwiększa się jej podatność na uszkodzenia mechaniczne oraz odkształcenia, np. pojawiają się trudno ustępujące zmarszczki senne. Zanikają poduszeczki tłuszczowe, co sprawia, że twarz staje się zapadnięta i wygląda na zmęczoną lub smutną. Nie tylko twarz traci kształt litery V, ale też bardziej zarysowuje się podwójny podbródek czy też pojawia tzw. indycza szyja. Sporym problemem stają się cienie i obrzęki pod oczami.

Po 50. roku życia znika ochronny płaszcz lipidowy, dlatego też w pielęgnacji nie powinno zabraknąć kremów lipidowych, które uszczelnią naskórek i tym samym będą chronić przed odwodnieniem.

Jak dbać o cerę po 50. roku życia? Głównym celem pielęgnacji powinno być ujędrnienie i wzmocnienie skóry. Powinno się wybierać preparaty i kremy modelujące owal twarzy i wspierające zagęszczenie w niej siatki włókien kolagenowych i elastynowych. Dalej bardzo ważne jest nawilżenie i odżywienie, a także uzupełnienie braków w płaszczu lipidowym. Oprócz standardowych składników o działaniu anti-aging warto poszukać takich o działaniu lekko natłuszczającym i odżywczym jak naturalne oleje.

Krem 50+ powinien zawierać:

  • kolagen
  • kwas hialuronowy
  • peptydy – wpływają na syntezę kolagenu oraz elastyny, poprawę kolorytu skóry, przyspieszają procesy naprawcze
  • ceramidy – lipidy uszczelniające warstwą ochronną naskórka
  • retinol – działa regenerująco i stymulująco
  • witamina C – rozświetla skórę i pomaga rozjaśnić starcze przebarwienia

Polecane kremy 50+:

Dodatkowej troski wymaga tutaj także szyja i dekolt, na których szybciej niż na twarzy odznacza się upływ czasu. Możesz tu sięgnąć po specjalne kremy do dekoltu lub wybrać uniwersalny krem do twarzy, szyi i dekoltu. Niezwykle pomocne są tu także automasaże, które sprzyjają zachowaniu młodzieńczej jędrności. Ale możesz zrobić dla siebie coś jeszcze – poniżej link do bardziej obszernego artykułu na ten temat.

Dowiedz się, jak pielęgnować szyję i dekolt w każdym wieku:

Czy można stosować krem nie do swojego wieku?

Możesz się spotkać z takim stwierdzeniem, że w młodym wieku nie powinno się sięgać po kremy przeciwzmarszczkowe. Niektórzy jako powód podają tu, że przez to skóra może się „rozleniwić”, ponieważ zbyt wcześnie otrzyma składniki o mocnym działaniu anti-aging. Inni twierdzą natomiast, że w ten sposób można skórę odżywić i przygotować na zapas i uchronić przed oznakami starzenia. Jak to jest naprawdę?

Jeszcze niedawno reguły co do stosowania kremów w zależności od wieku były dość sztywne. Oznaczało to, że 30-latka nie powinna była stosować kremów przeznaczonych dla 50-latek. Dzisiaj kosmetolodzy i dermatolodzy trochę odeszli od tego i wskazują, że krem powinien być przede wszystkim dobrany do aktualnych potrzeb skóry.

Prosty przykład. Po 25. roku życia spada produkcja kolagenu, przez co skóra z czasem staje się coraz bardziej wiotka i pomarszczona. Nawet jeśli nie widzisz jeszcze oznak starzenia, ale odnotowałaś, że skóra jest mniej sprężysta, to delikatne kremy o działaniu przeciwstarzeniowym można już włączać do pielęgnacji. Jeśli skóra jest poszarzała, odwodniona, to możliwe, że płaszcz hydrolipidowy jest uszkodzony, dlatego tutaj lekki krem nawilżający może sobie nie poradzić z problemem i potrzebować będziesz silnego kremu nawilżającego, który zapewni optymalny poziom nawodnienia również w głębszych warstwach skóry, a nie tylko na jej powierzchni.

Tutaj dowiesz się, jak odbudować uszkodzony płaszcz hydrolipidowy skóry:

Teraz najważniejsze. Jeśli poszukiwane przez Ciebie składniki widzisz w kremie do pielęgnacji z innej półki wiekowej, to możesz po niego sięgnąć. Nawet jeśli masz 30 lat, a jedyny krem, który Ci pasuje, to ten po 50. roku życia. Kremy w zależności od wieku różnią się składnikami aktywnymi, ich koncentracją oraz formułą. Dlatego też w przypadku, kiedy masz konkretny problem, który chcesz rozwiązać, to ważniejsza jest zawartość kosmetyku, a nie to, dla kogo jest przeznaczony.

Wybierając krem do twarzy, kieruj się zdrowym rozsądkiem. Na pierwszym miejscu powinny być indywidualne potrzeby Twojej skóry. 

Czy to coś zmienia i nie powinnaś patrzeć na oznakowanie wiekowe kremów? Niekoniecznie.

Kremy dostosowane do wieku odpowiadają na uniwersalne problemy w danym wieku, które wynikają ze starzenia się organizmu. Wprawdzie zmiany spowodowane starzeniem dotyczą nas wszystkich, jednak u innych pewne procesy zachodzą wcześniej bądź później, w mniejszym lub w większym stopniu. Zatem niektóre kremy mogą być u Ciebie nieskuteczne, jeśli Twoja skóra jest na zupełnie innym etapie lub zmaga się z konkretnymi problemami. Na stan cery bowiem wpływa nie tylko wiek, ale też zaburzenia hormonalne, choroby, a nawet środowisko, w którym żyjesz. 

Jeśli jednak nie masz większych problemów z cerą, to takie oznaczenie wieku może być dla Ciebie pomocne. Będzie to pewnego rodzaju drogowskazem, po jaki produkt sięgnąć w danym okresie życia i jakie kremy włączać do pielęgnacji wraz ze zmianą metryki.

Kosmetolog radzi: Kremy do twarzy dla całej rodziny

kosmetolog radzi

Kosmetyki, które sprawdzą się nie tylko dla nas, ale i dla całej rodziny to rozwiązanie, które daje wiele korzyści. Taka opcja jest ekonomiczna, wygodna i przyjazna dla środowiska naturalnego. Uniwersalne kosmetyki zajmują mniej miejsca w łazience, łatwiej też spakować je do podróżnej kosmetyczki. Większe opakowania takich kosmetyków wystarczają z kolei na długi czas, dzięki czemu można kupować je rzadziej. 

Wybierając „uniwersalne” kosmetyki, zwróć uwagę przede wszystkim na ich skład.

Kremy do twarzy, które mają być stosowane przez całą rodzinę, powinny uwzględniać potrzeby osób o wrażliwej skórze i delikatnie pielęgnować skórę dorosłych i dzieci. Wiele kosmetyków naturalnych spełnia te kryteria. Prym wiodą tutaj produkty hipoalergiczne, bezzapachowe, bez szkodliwych konserwantów i barwników. Ekologiczne, zdatne do recyklingu opakowania kosmetyków, są dodatkowym atutem dla osób troszczących się o dobro naszej planety. 

W przypadku kremów do twarzy uniwersalnym rozwiązaniem dla całej rodziny może okazać się  m.in.:

  • Nawilżający krem dla całej rodziny – bogata konsystencja Basic Lab – wegański kosmetyk, zawierający 99% składników pochodzenia naturalnego. Krem dedykowany jest zwłaszcza dla osób o skórze wrażliwej i suchej. Nawilża, odżywia i regeneruje skórę dorosłych i dzieci, już od 1. miesiąca życia. 
  • Krem łagodzący na co dzień Eeny Meeny – wielozadaniowy produkt, który może być stosowany zarówno pod makijaż dla przyszłej mamy, jak i do pielęgnacji całego ciała niemowlęcia. Delikatnie pielęgnuje i regeneruje skórę, chroni ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Krem jest bezpieczny dla dzieci już od 1. dnia życia.
  • Krem łagodzący dla dzieci i niemowląt do twarzy i ciała E-Fiore – delikatny krem dla dzieci od 1. dnia życia, który z powodzeniem może być stosowany także przez osoby dorosłe. Kosmetyk o prostym, naturalnym, bezpiecznym składzie, który nawilża, odżywia, koi i chroni wrażliwą skórę, zaspokajając jej codzienne potrzeby.

Krem odpowiedni do wieku – podsumowanie

Doboru kosmetyków do wieku nie można zatem bagatelizować. Wprawdzie możesz sięgać po kremy skierowane do innej grupy wiekowej, ale zwróć też uwagę, że wiele kosmetyków nie ma na sobie nawet oznaczenia, czy jest odpowiedni dla 20-, 30- czy 50-latek. Kluczowa jest więc analiza składu i podążanie za nim, a nie patrzenie tylko na liczby na etykiecie.

Kremy dopasowane do wieku są więc pewnego rodzaju ułatwieniem i pomagają poruszać się po ofercie sklepu, ale nie jest to jedyny czynnik, który powinnaś wziąć pod uwagę. Zwracaj uwagę przede wszystkim na działanie i efekt pielęgnacyjny, jaki krem zapewnia, a co powinno być odzwierciedleniem potrzeb Twojej skóry.

Czy artykuł był dla Ciebie pomocny? Czy zwracasz uwagę na oznaczenia wiekowe kremów do twarzy? A może kierujesz się czymś innym? Podziel się w komentarzu!

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Krycie niedoskonałości i kosmetyki mineralne: tak, to możliwe!

Krycie niedoskonałości i kosmetyki mineralne: tak, to możliwe!

Olejek nawilżający do twarzy: 5 najlepszych!

Olejek nawilżający do twarzy: 5 najlepszych!

Masło mango: cudowny składnik w służbie Twojej skórze i włosom

Masło mango: cudowny składnik w służbie Twojej skórze i włosom

Komentarze (3)

  1. A
    Odpowiedzi ()
    1. Marysia Wajda
  2. P
    Pani
    Młoda cera to cera do 30 roku życia, nie do 25. Nawet później jest to napisane w artykule, że lata młodzieńcze skóry są do 30stki.

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany