Kwas hialuronowy na twarz i włosy – dlaczego warto go stosować?

kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy od kilku lat cieszy się ogromną popularnością w kosmetyce. Zawdzięcza ją przede wszystkim swoim właściwościom ujędrniającym i napinającym. Jednak wygładzanie skóry i zmniejszanie widoczność zmarszczek to nie wszystko, co możesz osiągnąć dzięki stosowaniu kwasu hialuronowego. Ma on znacznie więcej właściwości, o których opowiem w dalszej części tego wpisu. Zapraszam!

Zobacz polecane kwasy hialuronowe:

Kwas hialuronowy małocząsteczkowy, wielkocząsteczkowy, pojedynczy, podwójny, potrójny… Można tutaj naprawdę się pogubić! Zwłaszcza że możesz spotkać się też z takimi oznaczeniami jak HMW, LMW, ULMW i różnymi formami jak kwas hialuronowy w żelu czy w proszku. O co tu chodzi? W poniższym artykule przybliżę Ci naszego bohatera, czyli kwas hialuronowy. Dowiesz się, czym różnią się poszczególne jego rodzaje oraz który z nich wybrać.

Czym jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy, który często nazywa się „eliksirem młodości” lub „drugą skórą”, jest mukopolisacharydem występującym naturalnie w naszej tkance łącznej, skórze, stawach, ścianach naczyń krwionośnych i pępowinie. Wspólnie z kolagenem i elastyną odpowiada za jędrność i gładkość skóry, wykazuje bardzo silne właściwości nawilżające. Wpływa też na prawidłową ruchomość stawów oraz pracę oczu. Ciekawostką jest, że został po raz pierwszy użyty komercyjnie w 1942 roku jako substytut białka jaja w produktach piekarniczych.

Kwas hialuronowy ma wyjątkowe właściwości higroskopijne – potrafi związać kilkadziesiąt razy więcej wody niż sam waży. Stąd jego popularność i szerokie zastosowanie w kosmetyce, bo jest wyjątkowo skuteczną substancją nawilżającą.

Z wiekiem poziom kwasu hialuronowego zaczyna się zmniejszać, co może być przyczyną powstawania zmarszczek, mniejszej jędrności i gładkości skóry. Na jego ubywanie wpływa też nadmierna ekspozycja skóry na słońce, brak odpowiedniej ochrony UV, nieodpowiednia dieta, palenie papierosów i niezdrowy tryb życia.

Zmniejszająca się ilość kwasu hialuronowego objawia się nie tylko pogorszeniem stanu skóry, ale też większym ryzykiem pojawiania się problemów ze stawami, chorób oczu i większej skłonności do trwałych urazów.

Dlatego warto uzupełniać jego poziom i dbając o zdrowy oraz młody wygląd skóry dostarczać kwas hialuronowy w postaci preparatu kosmetycznego od zewnątrz, np. w postaci serum z kwasem hialuronowym.

Kwas hialuronowy w kosmetyce

Kwas hialuronowy, który stosuje się w kosmetyce naturalnej, to hialuronian sodu (INCI: Sodium Hyaluronate). To pochodna kwasu hialuronowego, która lepiej rozpuszcza się w wodzie, ma też mniejszą cząsteczkę, dzięki czemu wykazuje wyższą zdolność do poprawienia kondycji skóry. Hialuronian sodu jest substancją naturalną, pozyskiwaną biotechnologicznie np. z pszenicy z użyciem kwasu mlekowego. Kosmetyka naturalna nie umożliwia stosowania kwasu hialuronowego pobieranego od żywych i martwych zwierząt.

Rodzaje kwasu hialuronowego

Stosowany w kosmetyce kwas hialuronowy występuje w różnych formach. Wyróżniamy trzy rodzaje wielkości cząsteczek kwasu hialuronowego:

 • wielkie cząsteczki HMW (kwas wielkocząsteczkowy), które tworzą na powierzchni skóry film chroniący przed utratą wilgoci; o masie 0,85 – 1,15 MDa
 • małe cząsteczki LMW (kwas małocząsteczkowy) ułatwiające przenikanie substancji czynnych oraz poprawiające jędrność skóry; masa poniżej 500 kDa
 • najmniejsze cząsteczki ULMW (kwas ultramałocząsteczkowy lub niskocząsteczkowy) wyróżniające się wysoką zdolnością wiązania wody, przenikają do dolnych warstw naskórka i doprowadzają do odbudowy naturalnej podpory skóry; masa poniżej 10 kDa

Według najnowszych badań przeprowadzonych na ludziach najlepszy jest kwas hialuronowy o masie około 130 kDa. Wszystko, co jest wyższe, będzie mniej efektywne, a niższe może spowodować stan zapalny. W badaniu wykorzystano HA o różnych masach cząsteczkowych, w tym 50, 130, 300, 800 i 2000 kDa. Po miesiącu naukowcy odkryli, że stosowanie 130 kDa HA było najskuteczniejsze, bo zwiększyło elastyczność skóry o 20%. Obie grupy 50 i 130 kDa wykazały znaczną poprawę głębokości zmarszczek i szorstkości skóry po 60 dniach. Wszystkie inne masy cząsteczkowe nadal poprawiały elastyczność i nawilżenie skóry, tylko w mniejszym stopniu (wyniki opublikowano w 2011 roku w „The Journal Clinical and Aesthetic Dermatology”).

Nie zmienia to faktu, że najcenniejszym jest tutaj kwas hialuronowy ultramałocząsteczkowy, ponieważ im mniejsza cząsteczka, tym głębiej penetruje warstwy skóry właściwej, gdy pozostałe działają wyłącznie na powierzchni. Jednak wszystkie cząstki są ważne, ponieważ działają synergicznie, tworząc ochronny film. Bariera ta wzmacnia działanie nawilżające i jest niezbędna, aby efekt nawodnienia utrzymał się przez długi czas od aplikacji kwasu.

Jaki wybrać kwas hialuronowy? Nazwa kwas hialuronowy trójcząsteczkowy lub potrójny oznacza, że w składzie są wszystkie trzy wielkości cząstek – i taki produkt warto wybrać. Trzy wielkości cząsteczek obecne w jednym produkcie uzupełniają swoje działanie, dając efekt kompleksowego i trwałego nawilżenia skóry.

Stężenie kwasu hialuronowego

kwas hialuronowy stężenia w kosmetykach

Istotnym parametrem, który decyduje o skuteczności kosmetyków, jest stężenie kwasu hialuronowego. Na rynku dostępne są stężenia od 1 do 5%, przy czym najczęściej spotkasz kwas hialuronowy 1 lub 1,5%. Wysokie stężenie oznacza, że kwas hialuronowy szybko aktywuje procesy regeneracyjne, zapewniając im wysoką intensywność.

Kwas hialuronowy 1% oznacza, że w preparacie jest 1% czystego kwasu hialuronowego i 99% wody, gdy w kwasie hialuronowym 3% będzie 97% wody. Im wyższe stężenie kwasu hialuronowego, tym kosmetyk będzie droższy (i efektywniejszy), ponieważ zawiera więcej substancji czynnej.

Warto w tym miejscu na chwilę się zatrzymać. Czasem hialuronowy kwas 3% mylnie bywa określany jako kwas potrójny czy trójcząsteczkowy, tymczasem to określenie odnosi się do tego, ile cząsteczek kwasu jest ogółem w preparacie. Konkretniej: kwas trójcząsteczkowy oznacza, że składa się on z trzech rodzajów kwasu o różnej masie cząsteczkowej – może to być potrójny kwas hialuronowy 3% (w nim np. każda cząsteczka będzie występować po 1%) lub potrójny kwas hialuronowy 1,5% (każda cząsteczka może występować w stężeniu 0,5%). Idąc dalej, pojedynczy kwas hialuronowy czy kwas hialuronowy 1 oznacza kwas, w którym występuje tylko jeden rodzaj cząsteczek.

Właściwości kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy korzystnie wpływa na elastyczność i napięcie naskórka, zapewnia jej miękkość i sprężystość. Jest też częstym składnikiem kosmetyków o działaniu nawilżającym – dzięki właściwościom higroskopijnym zatrzymuje wodę w komórkach i chroni skórę przed jej utratą, ograniczając TEWL, czyli transepidermalną utratę wody. Kwas hialuronowy spowalnia tempo parowania wody.

Kwas hialuronowy stosuje się najczęściej w preparatach typu anti aging, których zadaniem jest zachowanie młodego wyglądu skóry, a więc przeciwdziałanie pojawianiu się zmarszczek, utracie jędrności i gładkości skóry.

Kolejną ważną cechą kwasu hialuronowego jest to, że kwas hialuronowy poprawia gęstość skóry. Przyczynia się w ten sposób do wygładzania zmarszczek i ujędrniania skóry, stąd jego popularność w pielęgnacji cery dojrzałej i po 35. roku życia. Wyniki badań, m.in. tych opublikowanych w 2014 roku w „The Journal Clinical and Aesthetic Dermatology”, wykazują, że po nałożeniu na powierzchnię skóry kwas hialuronowy może redukować zmarszczki, zaczerwienienia, a nawet zapalenie skóry. Mało tego, badanie z udziałem 152 pacjentów wykazało, że nakładanie 0,2% kremu z kwasem hialuronowym dwa razy dziennie pomaga leczyć rany po radioterapii (za: Simple Skincare Science).

kwas hialuronowy bioup

Zastosowanie kwasu hialuronowego

Skoro najważniejsze fakty mamy już za sobą, czas odpowiedzieć sobie na pytanie, do jakich celów może być stosowany kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy może być stosowany do pielęgnacji skóry i włosów. Jest doskonałym składnikiem wszystkich kosmetyków pielęgnacyjnych, które mają służyć nawilżaniu skóry, poprawie jej jędrności, miękkości i elastyczności oraz chronić przed utartą nawilżenia. Ale to nie wszystko.

Kwas hialuronowy może być bowiem stosowany również jako samodzielny kosmetyk oraz być nośnikiem dla substancji aktywnych rozpuszczalnych w wodzie. Umożliwia im przenikanie w głąb skóry i aktywniejszy udział w procesach służących nawilżaniu i odmładzaniu skóry. Znajduje także zastosowanie w kosmetykach do pielęgnacji paznokci.

kwas hialuronowy w kosmetyce

Kiedy warto sięgnąć po kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy wyróżnia się doskonałą biozgodnością z naszą skórą i organizmem. Jest substancją całkowicie bezpieczną, nie powoduje podrażnień i reakcji alergicznych. Dlatego może być stosowany do pielęgnacji każdego rodzaju skóry w każdym wieku. Doskonale sprawdza się też w pielęgnacji suchych, zniszczonych i wymagających regeneracji włosów.

Szczególne wskazania do stosowania kwasu hialuronowego to:

 • problem z suchą i odwodnioną skórą
 • spierzchnięta skóra dłoni i stóp
 • zauważalna utrata napięcia, jędrności i elastyczności skóry
 • zmiany na skórze takie jak zmarszczki i blizny
 • kuracje z użyciem kwasów kosmetycznych
 • łuszczenie się naskórka
 • kuracje z użyciem sterydów
 • rany, otarcia i oparzenia
 • wolno rosnące włosy
 • suche i zniszczone włosy
 • rozdwojone końcówki włosów

Kwas hialuronowy w domowej pielęgnacji skóry twarzy

Kwas hialuronowy możesz dostarczać skórze i włosom stosując kosmetyki, które zawierają go w składzie lub stosować samodzielnie. Tak, jak już wspomniałam, jest on doskonałym nośnikiem dla substancji aktywnych rozpuszczalnych w wodzie. Poprawia też efekty pielęgnacji skóry z użyciem olejów roślinnych. Ułatwia olejom wchłanianie się w naskórek i ich aktywne działanie.

W jakim celu warto stosować kwas hialuronowy w domowej pielęgnacji?

 • nawilżanie skóry
 • regeneracja uszkodzonego naskórka
 • ujędrnianie i wygładzanie skóry
 • poprawa napięcia i elastyczności naskórka
 • ochrona skóry przed utratą nawilżenia
 • spowolnienie procesów starzenia się naskórka
 • neutralizowanie działania wolnych rodników
 • łagodzenie podrażnień spowodowanych np. nadmierną ekspozycją skóry na słońce
 • wygładzanie i spłycanie blizn oraz zmarszczek
 • zapewnienie skórze lepszej ochrony przed działaniem czynników zewnętrznych
 • w celu zmniejszenia łuszczenia się naskórka
 • łagodzenie nieprzyjemnych efektów związanych z kuracjami z użyciem kwasów i sterydów

Poczytaj więcej o tym, jak łączyć oleje z kwasem hialuronowym w pielęgnacji twarzy:

Jak stosować kwas hialuronowy na twarz?

Kwas hialuronowy przyspiesza wchłanianie się olejów roślinnych, wzmacnia działanie kremów do twarzy i balsamów do ciała. Może być też stosowany pod maseczki, bo poprawia ich działanie, oraz pod filtry – zmniejsza błyszczenie się skóry.

 1. Samodzielnie jako produkt nawilżający: znakomicie sprawdzi się tu żel hialuronowy nakładany na skórę twarzy, szyję i dekolt; polecane zwłaszcza przy skórze dojrzałej i starzejącej się. Dobrze sprawdzi się tu potrójny żel hialuronowy O’Figa.
 2. Olejowe serum dwufrazowe: połącz potrójny kwasu hialuronowy 1,5% z ulubionym olejem w proporcji 1:1 i nałoż taką mieszankę na oczyszczoną, stonizowaną i lekko wilgotną twarz.
 3. Dodatek do kremu: w ten sposób wzmacniasz działanie kremu, zwiększając jego nawilżające działanie; dodaj kilka kropli kwasu do kremu i nałóż na twarz, wykonując lekki masaż.
 4. Dodatek do maseczek DIY: kwas hialuronowy jako humektant znakomicie sprawdza się w maskach do każdego rodzaju skóry. Możesz go mieszać z algami, błotami, glinkami, zieloną herbatą, węglem aktywnym – właściwie wszystkim, co masz pod ręką i co lubi Twoja skóra.
 5. Pod oczy: najlepiej w tym celu połączyć kwas hialuronowy z odrobiną tłoczonego na zimno oleju, np. z pietruszki i ogórka (przy cieniach i obrzękach) czy też z oleju z opuncji figowej dla celów przeciwstarzeniowych.

Wybierając kwas hialuronowy w proszku, nie stosuj go bezpośrednio na skórę – przed użyciem należy go połączyć z innymi preparatami. Zdecydowanie lepiej wybrać kwas hialuronowy w żelu lub też roztwór, ponieważ te są gotowe do użycia. Przed zastosowaniem jakiegokolwiek produktu, zapoznaj się z zaleceniami producenta co do stosowania.

Kwas hialuronowy na włosy

Kwas hialuronowy dodany do szamponów czy odżywek skutecznie wzmocni pielęgnujące właściwości tych kosmetyków. Dodatkowo nada efekt gładkich, lśniących i śliskich włosów. Dodawany do szamponu ogranicza wysuszające działanie detergentów, a odżywkę wspiera w jej głęboko nawilżającym działaniu. Kwas odżywia kosmyki i wypełnia ubytki w strukturze włosa.

Kwas hialuronowy na włosy – działanie:

 • odbudowywanie uszkodzonej struktury włosów
 • uzupełnianie ubytków w łodydze włosa
 • regeneracja, nawilżanie i wzmacnianie włosów
 • przyspieszenie wzrostu włosów

Jak stosować kwas hialuronowy na włosy?

Nie tylko skóra może skorzystać na dobrodziejstwach kwasu hialuronowego. Jak można włączyć substancję do codziennej pielęgnacji włosów? Dodaj porcję kwas hialuronowy w żelu do szamponu albo odżywki tuż przed użyciem. Wymieszaj kosmetyki w zagłębieniu dłoni i wmasuj w skalp. Nawilżenie i wygładzenie końcówek włosów można uzyskać dzięki mieszance oleju roślinnego i kwasu hialuronowego. Substancja sprawdza się także w roli łagodzącego serum do skóry głowy.

Jaki kwas wybrać?

Zanim zarekomenduję Ci odpowiednie produkty, warto wiedzieć, pod jakim określeniem szukać kwasu hialuronowego w produktach. Wyżej wspominałam, że jest to hialuronian sodu zatem na etykiecie szukaj INCI: Sodium Hyaluronate. Jednak kwas ten występuje również i pod innymi nazwami – dobra wiadomość jest taka, że wszystkie wykazują niemal te same właściwości.

Kwas hialuronowy w kosmetykach znajdziesz pod nazwami: Sodium Hyaluronate, Hyaluronic Acid, Sodium Hyaluronate, Sodium Hyaluronate Crosspolymer, Sodium Acetylated Hyaluronate, Hydrolyzed Sodium Hyaluronate czy Hydrolyzed Hyaluronic Acid.

W sklepach kosmetycznych i aptekach możesz spotkać wiele roztworów kwasu hialuronowego o różnych cząsteczkach. Najpopularniejszym jest kwas hialuronowy wielkocząsteczkowy. Jest on też jednym z najtańszych kwasów hialuronowych dostępnych w ofercie preparatów do domowej pielęgnacji skóry.

Kwas hialuronowy jaki wybrać

Kwas hialuronowy o wielkich cząsteczkach (HMW) 0,85-0,95 MDa zmniejsza przeznaskórkową utratę wody, chroni przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych i wykazuje działanie antyoksydacyjne. Jego jedna cząsteczka jest w stanie wiązać ok. 40 razy więcej wody niż sama waży. Jest doskonałym uzupełnieniem dla kosmetyków o działaniu ochronnym, np. olejów roślinnych. Nie tylko poprawia nawilżenie skóry, ale zapobiega też jej łuszczeniu, wygładza i wspomaga regenerację podrażnionej skóry. Może być stosowany do każdego rodzaju skóry, w tym wrażliwej, tłustej, trądzikowej, suchej, skłonnej do podrażnień, normalnej, naczynkowej, mieszanej i dojrzałej.

Jeśli szukasz kwasu hialuronowego o wszechstronnym działaniu i jeszcze lepszych właściwościach pielęgnacyjnych, Twojej uwadze polecam potrójny kwas hialuronowy.

który wybrać Kwas hialuronowy

Łączy on w jednym preparacie trzy kwasy o różnych cząsteczkach:

• 1% wielkocząsteczkowy kwas hialuronowy – 0,85-0,95 MDa
• 0,5% małocząsteczkowy hialuronian sodu – 50-60 kDa
• 0,5% ultra niskocząsteczkowy roślinny kwas hialuronowy – 3,6 kDa (3600 Daltonów)

Jego stosowanie zapewnia naprawdę wyjątkowe efekty: poprawia nawilżenie, jędrność i gładkość skóry, spłyca blizny i zmarszczki, napina i zmiękcza skórę. Wykazuje też bardzo intensywne działanie regenerujące, wspiera pielęgnację skórę zaczerwienionej i podrażnionej działaniem kwasów kosmetycznych oraz sterydów. Może być stosowany do każdego rodzaju skóry, w tym ekstremalnie suchej i odwodnionej, wrażliwej, trądzikowej i podrażnionej. Bardzo dobrze się wchłania i ułatwia przenikanie do głębszych warstw skóry składników aktywnych znajdujących się w kremach i innych kosmetykach pielęgnacyjnych.

Podsumowanie

Stosowanie kwasu hialuronowego lub kosmetyków z kwasem hialuronowym w domowej pielęgnacji skóry i włosów jest bezpieczne i może przynieść naprawdę zaskakujące rezultaty. Poprawić nawilżenie, miękkość i gładkość skóry, zmniejszyć widoczność drobnych zmarszczek i wzmocnić jej odporność na działanie czynników zewnętrznych. I mimo, że nie będą to efekty tak spektakularne, jak te, które można osiągnąć specjalistycznymi zabiegami w gabinetach medycyny estetycznej, zdecydowanie warto go stosować i uczynić jednym z najważniejszych kosmetyków stosowanych w codziennej pielęgnacji.

Stosujesz kwas hialuronowy? Jak się u Ciebie sprawdza?

Źródła:

 1. The Journal Clinical and Aesthetic Dermatology (2014). Efficacy of a New Topical Nano-hyaluronic Acid in Humans. Dostęp: 9.06.2021.
 2. The Journal Clinical and Aesthetic Dermatology (2011). Efficacy of cream-based novel formulations of hyaluronic acid of different molecular weights in anti-wrinkle treatment. Dostęp: 9.06.2021.
 3. Simple Skincare Science. Hyaluronic Acid for Skin Explained (25 Studies): EVERYTHING You Need to Know! Dostęp: 9.06.2021.

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Najlepsze kremy złuszczające do twarzy – Ranking Top 5 w 2022 roku

Najlepsze kremy złuszczające do twarzy – Ranking Top 5 w 2022 roku

Włosy pod kontrolą, czyli jak dbać o włosy kręcone?

Włosy pod kontrolą, czyli jak dbać o włosy kręcone?

Jak przechowywać i dbać o kosmetyki, żeby zachowały dobrą jakość na dłużej?

Jak przechowywać i dbać o kosmetyki, żeby zachowały dobrą jakość na dłużej?

Komentarze (9)

 1. K
  Odpowiedzi ()
  1. Olga Pietraszewska
  2. A
 2. k
  karola
  Nie odkryto jeszcze takiego kwasu hialuronowego który w kosmetykach jest w stanie przeniknąć przez skórę. Nawet ten o ultra niskiej wielkości cząstki nie przenikanie przez skórę. To tylko chwyt reklamowy. Jego działanie polega na zatrzymaniu wody w skórze poprzez stworzenie warstwy ochronnej NA skórze.
  Odpowiedzi ()
  1. Olga Pietraszewska
   Olga Pietraszewska
   Dziękuję za komentarz. Rzeczywiście w artykule pojawiło się zdanie o wnikaniu kwasu w skórę, już zostało poprawione 🙂 Pozdrawiam!
 3. s
  Odpowiedzi ()
  1. Olga Pietraszewska
 4. K
  KK
  Stosuję kwas hialuronowy na skórę i włosy celem nawilżenia. Zawsze ,,domykam” go jakimś olejkiem, aby efekt nie był odwrotny od zamierzonego. Generalnie polecam taki mini-zabieg, cera faktycznie jest lepiej nawilżona. 🙂
 5. T
  Taka ja
  Witam. Bardzo fajnie wszystko wyjaśniłaś. Mam jeszcze kilka pytań – znalazłam kwas hialuronowy firmy Myvita 7% trójcząsteczkowy. Czy on nie będzie zbyt mocny, bo gdzieś znalazłam informację, że w kosmetyce domowej nie należy stosować większego stężenia niż 5 %. I jeszcze jedno – ile powinien stanowić procentowo udział kwasu hialuronowego gdy mieszam go np. z kremem i olejkiem. I jeszcze korzystając z Twojej wiedzy, czy na taką mieszankę (krem+kwas+olejek)jest sens spryskać wodą termalną lub tonikiem nawilżającym, żeby dodatkowo połączył się on z tym kwasem, czy też dodatek olejku zablokuje możliwość wchłonięcia tego toniku. Uff, się rozpisałam… 🙂

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany