Olej laurowy na twarz i włosy. Jakie ma właściwości i zastosowanie w pielęgnacji?

olej laurowy na twarz i włosy

Olej laurowy ze względu na właściwości przeciwzapalne i grzybobójcze polecany jest do pielęgnacji skóry naznaczonej trądzikiem, łupieżem i łuszczycą… ale nie tylko. Jego działanie może okazać się ratunkiem przy łamliwych włosach, słabych paznokciach, polecany jest też w kuracji przeciw wypadaniu włosów. Poznaj właściwości i zastosowanie oleju laurowego w kosmetyce, zwłaszcza że powstaje z tej samej rośliny, co powszechnie używane w kuchni liście laurowe.

Szukasz wysokiej jakości oleju laurowego? Sprawdź:

Olej laurowy nie jest nowością na polskim rynku kosmetycznym. Mogłaś spotkać się z olejem laurowym do picia, który stosuje się głównie w celu przeciwbólowym, dla wzmocnienia stawów i wsparcia układu nerwowego. Ale to nie jedyne, co olej laurowy ma nam do zaoferowania. W kosmetyce wykorzystuje się go do leczenia chorób skóry oraz do regeneracji zniszczonych włosów. W dzisiejszym artykule przybliżymy Ci, jakie właściwości wykazuje olej laurowy i do czego najlepiej go stosować w pielęgnacji. Podzielimy się również przepisem na domowy olejek z liści laurowy, który możesz stosować zewnętrznie na niedoskonałości skóry.

Jak powstaje olej laurowy?

Liście laurowe na dobre zagościły w naszych kuchniach, ale nie każdy wie, że z tej samej rośliny wytwarza się olej o wyjątkowych właściwościach kosmetycznych i leczniczych, przez które zyskał wysoką pozycję w medycynie naturalnej.

Olej laurowy jest składnikiem syryjskich mydeł aleppo, które dogłębnie oczyszczają pory, ograniczają pojawiania się wągrów i pryszczy, a nawet wspierają gojenie się ran po zaskórnikach.

Olej laurowy jest wytwarzany z drzewa laurowego, zwanego wawrzynem szlachetnym (Laurus nobilis). Jest to wiecznie zielone drzewo Morza Śródziemnego, które już w czasach starożytnej Grecji było poświęcone Apollinowi, bogowi piękności, patronowi sztuki i poezji. To z nim związana jest historia Dafne, która zamieniła się w drzewo laurowe. Z wawrzynu Grecy pletli wieńce laurowe dla swoich poetów, zwycięzców olimpiad, bohaterów wojennych i innych ważnych osobistości.

W ziołolecznictwie olej tłoczy się ze świeżych owoców wawrzynu (Oleum Laurinum) oraz stosuje się olejek eteryczny destylowany z liści i owoców (Oleum Lauri). Olej laurowy tłoczony z owoców zawiera m.in. glicerydy kwasu laurynowego, palmitynowego, olejowego i linolowego, olejki eteryczne, przeciwutleniacze i chlorofil. Dostępny jest też olej laurowy, który powstaje metodą ekstrakcji miąższu owoców wawrzynu szlachetnego (nazywany po prostu Laurus Nobilis Oil) – w jego składzie jest aż 40% kwasów tłuszczowych (laurynowy, palmitynowy, oleinowy, linolowy) i 1% olejków eterycznych. 

Olej laurowy ma barwę soczystej zieleni i intensywnie ziołowy, korzenny aromat, który kojarzy się z rosołem. Może być stosowany zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie, dlatego jego właściwości oddziałują kompleksowo na cały organizm. W przypadku pielęgnacji skóry wybierz kosmetyczny olej laurowy jak np. nierafinowany olej laurowy Ajeden czy też laurowy olejek do włosów i skóry głowy E-fiore.

Olej laurowy wprawdzie szybko się wchłania i nie barwi skóry. ale może zabrudzić ubranie. Stosuj ostrożnie.

Właściwości kosmetyczne oleju laurowego

Dobroczynne właściwości oleju laurowego wynikają z bogactwa takich substancji czynnych jak flawonoidy, garbniki, olejki eteryczne, lignany, alkaloidy izochinolinowe, pektyny. Zawiera również witaminy, w tym A, B2, B3, B5, B6, C, a także kwas foliowy i takie minerały jak wapń, żelazo, mangan, selen, miedź, potas, cynk i magnez. Olej działa przeciwzapalnie, antyseptycznie, antygrzybiczo, bakteriobójczo, normalizująco i ściągająco.

Olej laurowy – właściwości:

  • przyspiesza procesy regeneracji i zabliźniania
  • działa bakteriobójczo, antygrzybiczo i przeciwzapalnie
  • zapobiega powstawaniu stanów zapalnych
  • zmniejsza objawy łupieżu, łuszczycy i trądziku
  • wspomaga porost włosów
  • zmniejsza krwiaki i obrzęki

Olej laurowy wykazuje też silne właściwości rozgrzewające, dzięki którym przynosi ulgę zmęczonym mięśniom i łagodzi bóle stawów. Olej z liści laurowych można nacierać przy bólach reumatycznych i zwichnięciach, ponieważ skutecznie zmniejsza obrzęki i opuchnięcia powstałe w wyniku urazów.

Zastosowanie oleju laurowego w pielęgnacji

W kosmetyce olej laurowy stosowany jest w pielęgnacji skóry i włosów. Olej można stosować bezpośrednio w odpowiedniej ilości na skórę twarzy lub całego ciała oraz na włosy i skalp. Olej możesz również stosować punktowo na zmiany skórne jak egzema czy niedoskonałości. 

Jednym ze sposobów nakładania oleju laurowego są okłady i smarowanie – polecane zwłaszcza na stopy i dłonie, ponieważ okłady zmiękczą zrogowaciałą i pękającą skórę i przywrócą gładkość. Mało tego, olej nadaje się do stworzenia domowych receptur kosmetyków. Używany jest też w zabiegach profesjonalnych w salonach kosmetycznych, fryzjerskich i gabinetach masażu.

Olej laurowy na skórę

Olej laurowy sprawdzi się w łagodzeniu wielu problemów skórnych i do przemywania ran w celu przyspieszenia procesu gojenia. Stosowany jest w leczeniu trudno gojących się ran i łuszczycy. Ze względu na właściwości oczyszczające, ściągające, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne znalazł zastosowanie w leczeniu trądziku.

Olej laurowy rekomendowany jest w pielęgnacji skóry ze skłonnością do zaskórników, trądziku i nadprodukcji sebum. Stosowany jest też w leczeniu wielu zmian skórnych np. egzemy, łuszczycy i grzybicy. 

Olej laurowy stosuje się punktowo na miejsca zmienione chorobowo. Wystarczy zaaplikować kroplę oleju na skórę, np. na wypryski, pryszcze, drobne rany czy miejscową łuszczącą się skórę. Możesz także stworzyć domową maseczkę z tym olejem, np. dodając kilka kropel do ulubionej glinki.

Jeżeli chcesz stosować olej na większe partie skóry lub na przykład do masażu, możesz go rozcieńczyć innym olejem, np. ze słodkich migdałów (właściwości wygładzające) lub z gorzkich pomarańczy (właściwości ujędrniające) – wystarczy 1 łyżeczkę oleju laurowego wymieszać z 200 ml wybranego oleju. Dobrym pomysłem jest też rozcieńczenie go żelem aloesowym bądź kwasem hialuronowym – uzyskasz wtedy silnie nawilżający preparat do twarzy.

Sprawdź, dlaczego warto stosować kwas hialuronowy na twarz:

Olej laurowy na włosy

Olej laurowy znany jest z poprawy krążenia krwi i odżywiania, dlatego też polecany jest do stosowania w kuracji na wypadanie włosów. Nadaje połysk zniszczonym i przesuszonym włosom. Zapobiega rozdwajaniu końcówek i pomaga zmniejszyć objawy łupieżu. Olej laurowy stosowany przed myciem włosów (najlepiej na 1 godzinę przed) działa odmładzająco na strukturę włosów, dzięki czemu włosy stają się gładkie i błyszczące

Olej laurowy może przyciemniać włosy – nie zawsze chcesz uzyskać taki efekt, zatem używaj go ostrożnie i obserwuj zmiany odcienia włosów.

Olej laurowy do włosów ogranicza produkcję sebum, tym samym minimalizując przetłuszczanie się włosów. Dla najlepszych efektów po nałożeniu oleju laurowego na skalp wykonaj delikatny masaż, aby pobudzić krążenie i wspomóc odżywienie cebulek. Warto też dodać kilka kropel oleju do maski do włosów lub zmieszać go z innym olejem do zabiegu olejowania.

Dowiedz się, jak prawidłowo olejować włosy:

Kosmetolog radzi: Olej laurowy na dłonie i paznokcie

kosmetolog radzi

Olej laurowy świetnie sprawdza się w pielęgnacji rąk. To prosty i naturalny sposób na poprawę kondycji dłoni i paznokci. Zdecydowanie warto mieć go „pod ręką”.

Olej laurowy intensywnie nawilża, natłuszcza i regeneruje skórę rąk – zwłaszcza w przypadku suchych i spierzchniętych dłoni. Pomaga szybko przywrócić im piękny i zadbany wygląd.

To także doskonałe remedium dla kruchych, łamliwych i rozdwajających się paznokci. Regularne stosowanie oleju laurowego pomaga wzmocnić strukturę paznokci i zabezpieczyć je przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych – silnymi detergentami czy szorstkimi fakturami przedmiotów. Olej ten pielęgnuje również skórki, odżywiając je, wygładzając i zapobiegając ich zadzieraniu. Dzięki temu może być naturalnym sprzymierzeńcem w utrzymaniu starannie wykonanego manicure.

Olej laurowy może być stosowany na dłonie i paznokcie w czystej postaci lub jako dodatek do ulubionych kosmetyków – kremów, masek i balsamów. Można go także łączyć z innymi olejami i masłami, przygotowując domowe receptury.

Domowe serum do kruchych i łamliwych paznokci:
– pół łyżeczki oleju laurowego
– pół łyżeczki masła shea lub oleju z awokado.
Połącz i starannie wymieszaj składniki, przełóż gotową mieszankę do wyparzonego, szklanego słoiczka. Stosuj codziennie wieczorem, wcierając serum w paznokcie i skórki wokół nich. Przechowuj w chłodnym miejscu, z dala od światła. Pamiętaj o tym, że taki domowy kosmetyk nie zawiera konserwantów – dlatego należy go w miarę szybko zużyć i nie przygotowywać go „na zapas”.

Jak zrobić olejek laurowy w domu?

Wprawdzie najlepsze efekty uzyskasz stosując kupny olej laurowy – masz wówczas pewność jego jakości i bezpieczeństwa, ponadto taki olej możesz przechowywać dłużej, a i jest zawsze gotowy do użytku. Jeśli jednak jesteś fanką kosmetyków DIY, mamy dla Ciebie szybki przepis na zrobienie olejku z liści laurowych.

Składniki:

  • 30 liści laurowych
  • 200 ml wybranego oleju roślinnego, np. olej słonecznikowy

Sposób przygotowania: Liście zmiel i zalej olejem. Następnie szczelnie zamknij pojemnik i odstaw go w ciemne i chłodne miejsce na 2 tygodnie. Od czasu do czasu potrząśnij pojemnikiem. Po upływie zaleconego czasu przecedź olejek przez gazę i przelej do ciemnego pojemnika, np. butelki. Tak przygotowany olejek przechowuj w zimnym miejscu. Kiedy będziesz chciała go użyć, np. na stawy lub punktowo na wypryski, najlepiej podgrzej go w kąpieli wodnej lub rozgrzej w dłoniach.

Olejek eteryczny laurowy stosowany jest w inhalacjach w celu pobudzenia umysłu lub przy przeziębieniach (wspomaga walkę z infekcją). Rozpyl rozcieńczony olejek lub po prostu weź kilka głębokich wdechów prosto z buteleczki, gdy potrzebujesz orzeźwiającego, podnoszącego na duchu aromatu.

Olej laurowy – podsumowanie

Wawrzyn szlachetny, z którego pozyskuje się olej laurowy, to starożytny symbol zwycięstwa. Jako naturalny środek do pielęgnacji skóry pomoże Ci odnosić małe zwycięstwa każdego dnia. Polecany jest zwłaszcza do skóry problematycznej oraz osłabionych i wypadających włosów. Z powodzeniem sprawdzi się też w kąpielach łagodzących rozmaite dolegliwości (w tym bólowe) oraz w masażach.

Olej laurowy sprzyja leczeniu egzemy, świerzbu, atopii, chorób grzybiczych, łojotoku. W przypadku włosów wzmacnia włosy i zapobiega ich wypadaniu, a także zwalcza łupież. To niewątpliwie bohater, którego warto poznać, a nawet na dobre wprowadzić do swojej pielęgnacji.

Znałaś już właściwości oleju laurowego? Stosujesz w swoim rytuale pielęgnacyjnym? Podziel się w komentarzu!

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Kreatyna – nie tylko dla sportowców. Cudowne właściwości dla urody

Kreatyna – nie tylko dla sportowców. Cudowne właściwości dla urody

Prezentownik 2022, czyli najlepsze prezenty świąteczne z Triny.pl

Prezentownik 2022, czyli najlepsze prezenty świąteczne z Triny.pl

Co na zaskórniki? Podstawy pielęgnacji skóry, dzięki którym unikniesz zaskórników.

Co na zaskórniki? Podstawy pielęgnacji skóry, dzięki którym unikniesz zaskórników.

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany