Kolejność nakładania kosmetyków

kolejność nakładania kosmetyków

Im bardziej świadomie chcemy zadbać o skórę, tym większa dezorientacja i zwątpienie mogą nam towarzyszyć. Serum, hydrolat, peeling, mleczko i cała masa innych produktów – czy to wszystko faktycznie jest potrzebne? W jakiej kolejności nakładać te kosmetyki? I co one właściwie dają? Sprawdźmy, jak powinna wyglądać pielęgnacja twarzy krok po kroku i jak uporządkować naszą pielęgnację, aby cieszyć się piękną, zdrową i promienną skórą.

Dlaczego kolejność nakładania kosmetyków jest ważna?

Mycie twarzy wodą z mydłem i smarowanie jej losowo wybranym kremem nie zapewni jej dobrej kondycji i ochrony przed słońcem. „Oczyszczanie” twarzy samym tonikiem nie wystarczy, aby cieszyć się skórą wolną od zanieczyszczeń. Nawet najlepszy krem nie okaże się wtedy wystarczająco skuteczny. Podobnie jak np. serum nałożone na skórę bezpośrednio po demakijażu. 

Każdy kosmetyk ma do spełnienia określoną funkcję. Stosowanie produktów kosmetycznych we właściwej kolejności:

  • daje możliwość osiągnięcia zamierzonych efektów pielęgnacyjnych. Tylko wtedy jesteśmy w stanie w pełni skorzystać z działania każdego z produktów;
  • wpływa dobroczynnie na wygląd i kondycję skóry;
  • umożliwia lepsze wchłanianie kosmetyków;
  • minimalizuje ryzyko niekorzystnych interakcji między produktami.

Regularne pomijanie kluczowych etapów pielęgnacji, jak również błędy popełnianie na poszczególnych etapach, rzutują na skuteczność wykonywanych przez nas zabiegów, a tym samym na dobrostan skóry. 

Czas zatem przyjrzeć się dokładniej wszystkim krokom pielęgnacyjnym oraz kosmetykom, które można zastosować na poszczególnych etapach. 

Etapy pielęgnacji twarzy

Najważniejsze etapy codziennej pielęgnacji twarzy to oczyszczanie, nawilżanie oraz ochrona przeciwsłoneczna. Reszta stanowi uzupełnienie, które możemy dostosować m.in. do swoich potrzeb, preferencji, pory dnia, pory roku czy ilości czasu, którym dysponujemy.

Oczyszczanie skóry, czyli demakijaż i mycie, to pierwszy krok pielęgnacji twarzy. Demakijaż wykonuje się zazwyczaj raz dziennie, wieczorem – nie tylko w celu zmycia makijażu, ale również pozostałości kremu z filtrem. W zależności od typu skóry można w tym celu sięgnąć po płyn micelarny, olejek, mleczko, emulsję lub śmietankę. O myciu twarzy należy pamiętać dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Pozwoli to na dokładne usunięcie zanieczyszczeń. Do wyboru mamy szeroką gamę żeli myjących, pianek oczyszczających oraz emulsji.

Następnym krokiem jest tonizowanie skóry, które wykonujemy rano i wieczorem. Teoretycznie nie jest to etap obowiązkowy i rezygnacja z toniku nie powinna pogorszyć stanu skóry. Stosowanie tego kosmetyku przynosi jednak wiele korzyści. Pomaga przywrócić skórze optymalne, lekko kwaśne pH – zwłaszcza po kontakcie z wodą. Tonizowanie skóry wspomaga również nakładanie i wchłanianie innych kosmetyków. Do wyboru mamy klasyczne toniki (na bazie alkoholu lub bez), lekkie hydrolaty i nieco cięższe esencje.

Kolejny etap to peeling. Średnio wykonuje się go raz w tygodniu, ale częstotliwość stosowania peelingu lepiej dopasować do potrzeb skóry oraz zaleceń umieszczonych na opakowaniu kosmetyku. Do wyboru mamy m.in. peeling mechaniczny (o różnym stopniu ziarnistości) enzymatyczny i mieszany. Peeling najlepiej stosować wieczorem, co umożliwia skórze lepszą regenerację. 

Po peelingu czas na maskę. Niektóre maseczki zmywa się wodą po kilku lub kilkunastu minutach, inne pozostawia się na skórze przez całą noc. Trudno tutaj o regułę – przy nakładaniu maski najlepiej kierować się zaleceniami producenta.

Kolejny etap to nałożenie serum. Stosowanie serum nie jest obowiązkowe, a sposób i częstotliwość jego stosowania zależy od danego kosmetyku. Serum to kosmetyk „do zadań specjalnych”, który w zależności od przeznaczenia pomaga dogłębnie nawilżyć skórę, odżywić ją, zregenerować, ujędrnić, złuszczyć lub rozjaśnić. Delikatne sera wodne i żelowe mogą być stosowane nawet codziennie (np. w pielęgnacji skóry suchej). Złuszczające sera kwasowe aplikuje się rzadziej, ze względu na ryzyko wystąpienia podrażnień.

Następnym, bardzo ważnym etapem jest nawilżanie skóry. Krem nawilżający należy stosować codziennie, rano i wieczorem. Dotyczy to osób w każdym wieku, o każdym rodzaju skóry – w tym także osób o skórze tłustej i trądzikowej. Kremy pielęgnacyjne oprócz działania nawilżającego zapobiegają dodatkowo nadmiernej utracie wody przez naskórek.

Stosowanie dodatkowego kremu pod oczy to etap nieobowiązkowy. Kosmetyki dedykowane do stosowania pod oczy mają z reguły delikatniejsze formuły niż kremy do twarzy. Często zawierają również składniki aktywne, które pomagają np. zniwelować opuchliznę czy cienie pod oczami. Krem pod oczy stosujemy 1-2 razy dziennie, w zależności od danego kosmetyku.

Aplikacja kremu z filtrem SPF – jest to etap obowiązkowy, o którym powinniśmy pamiętać przez cały rok – nie tylko latem. To nie tylko fotoprotekcja, ale również świetna profilaktyka przeciwzmarszczkowa. Co ważne, stosowanie kosmetyków m.in. z retinolem czy kwasami, jak również wiele zabiegów gabinetowych jest wskazaniem do aplikowania kosmetyków z filtrem SPF 50. Zapewnia to skórze skuteczną ochronę przed słońcem, ogranicza ryzyko podrażnień i wystąpienia trwałych przebarwień.

Przy etapach pielęgnacji twarzy często pojawiają się pytania o oleje – kiedy najlepiej je nakładać? Dużo zależy od tego, jaką mamy skórę, jaki olej chcemy nałożyć i w jakim celu chcemy go zastosować. Oleje najczęściej nakłada się na twarz na zakończenie pielęgnacji, jako okluzję i „domknięcie” składników nawilżających na skórze. Nie jest to jednak reguła – oleje mogą być również stosowane przed kremem lub mieszane z kremem, w celu nadania mu bardziej odżywczych właściwości. Eksperymentując z olejami i kolejnością ich nakładania warto uważnie obserwować reakcję skóry, żeby sprawdzić, co najlepiej jej służy.

Przeczytaj również:

W jakiej kolejności aplikować kosmetyki na twarz?

O kolejności nakładania kosmetyków decyduje zawartość wody, która jest w nich zawarta. Oznacza to, że produkty powinny być aplikowane na twarz od lżejszych do cięższych formuł – czyli np. serum przed kremem.

W dalszej kolejności warto kierować się zawartością związków wiążących wodę, czyli humektantów – jak np. kwas hialuronowy. Nakładanie kosmetyków powinniśmy rozpocząć od produktów, które posiadają wysoką zawartość wody i jak najmniej kwasu hialuronowego, aby ograniczyć ryzyko odwodnienia skóry. Kosmetyki z kwasem hialuronowym najlepiej nakładać na wilgotną, stonizowaną skórę, a następnie „domknąć” taki wilgotny kompres odżywczym kremem lub olejem. 

Zawartość oleju w produkcie także ma znaczenie dla kolejności, w jakiej warto nałożyć dany kosmetyk. Nakładanie powinniśmy rozpocząć od kosmetyków o lżejszych formułach,  czysty olej pozostawiając na zwieńczenie pielęgnacji.

Etapy porannej i wieczornej pielęgnacji twarzy

Kolejność poszczególnych etapów pielęgnacji twarzy rano i wieczorem nie jest identyczna. Głównym celem porannej pielęgnacji jest nawilżenie skóry i ochrona przed słońcem. Rano często wykonujemy makijaż, dlatego formuły kosmetyków dedykowanych „na dzień” są z reguły lżejsze od tych przeznaczonych do stosowania „na noc”. Przy pielęgnacji wieczornej skupiamy się przede wszystkim na dokładnym oczyszczeniu skóry, odżywieniu jej i przygotowaniu do nocnej regeneracji. 

Kompleksowa poranna pielęgnacja może obejmować następujące etapy:

  • oczyszczanie,
  • tonizacja,
  • serum,
  • krem nawilżający (i krem pod oczy),
  • krem z filtrem SPF.

Pielęgnacja wieczorna może obejmować następujące etapy:

  • oczyszczanie (w tym demakijaż),
  • tonizacja,
  • peeling,
  • maseczka,
  • serum,
  • krem odżywczy (i krem pod oczy).

Jest to przykładowa ściąga, którą można łatwo dostosować do swoich potrzeb. Przy pielęgnacji twarzy nie można jednak zapominać o szyi i dekolcie. Zaniedbywanie tych okolic przyspieszy utratę jędrności, tworzenie się zmarszczek i powstawanie przebarwień. Łatwo temu zapobiec, pielęgnując szyję i dekolt na równi z twarzą.

Niektóre składniki aktywne kosmetyków nie powinny być ze sobą łączone, ponieważ mogą zaszkodzić skórze. Tak jest m.in. w przypadku witaminy C (kwasu askorbinowego) i retinolu. Jeśli Twoja rutyna pielęgnacyjna obejmuje stosowanie kosmetyków z tymi składnikami, nie należy ich nakładać ich w tym samym czasie, np. w trakcie porannej czy wieczornej pielęgnacji. Witamina C najlepiej sprawdzi się rano, a retinol wieczorem. O zasadach łączenia kosmetyków więcej dowiesz się tutaj: https://triny.pl/blog/jak-laczyc-kosmetyki/

Pielęgnacja minimalistyczna

Rozbudowana rutyna pielęgnacyjna nie zawsze jest możliwa i osiągalna. Nie zawsze jest też pożądana – czasem mniej znaczy więcej. Co jakiś czas warto zrobić sobie małą przerwę i ograniczyć ilość kosmetyków nakładanych na twarz – zwłaszcza gdy skóra się buntuje. Ograniczenie ilości stosowanych kosmetyków zmniejsza ryzyko podrażnień i alergii skórnych. Ułatwia także wytypowanie składnika czy produktu, który może pogarszać stan naszej skóry. Pomaga także zmniejszyć ilość produkowanych odpadów, przez co wpływa pozytywnie na środowisko. 

Minimalizm w pielęgnacji twarzy przekłada się na zmniejszenie ilości kroków pielęgnacyjnych. Pomaga ułożyć rutynę pielęgnacyjną od podstaw, co ułatwia naukę i rozpoznanie potrzeb skóry. 

Kluczowe etapy w pielęgnacji minimalistycznej to:

  • oczyszczanie,
  • krem nawilżający,
  • filtr SPF (stosowany rano).

Warto uwzględnić tutaj również peeling. Regularne złuszczanie martwych komórek naskórka pozwala dogłębnie usunąć nagromadzone na skórze zanieczyszczenia. Stymuluje komórki skóry do odnowy i ułatwia wchłanianie składników aktywnych zawartych w kremie. Włączenie peelingu do „krótkiej ścieżki” pielęgnacyjnej pomaga zatem w prosty sposób uzyskać dużo lepsze efekty. 

Jak nakładać kosmetyki, by zwiększyć ich efektywność? 

Prawidłowo dobrane kosmetyki do pielęgnacji twarzy oraz właściwa kolejność ich stosowania to zdecydowanie klucz do sukcesu i osiągnięcia zamierzonych efektów. 

Warto jednak pamiętać również o właściwej technice aplikacji kosmetyków. Dotyczy to zwłaszcza kremu i serum. Sposób ich nakładania nie powinien być przypadkowy.

  • Kierunek nakładania kosmetyków. Nakładanie kremu czy serum rozpoczynamy zawsze „od dołu”, a następnie kierujemy się ku górze. W praktyce: podbródek → obszar wokół ust i nosa → policzki → obszar wokół oczu → czoło. Nie warto działać w odwrotnym kierunku, aby nie wspomagać niepotrzebnie działania grawitacji. W dłuższej perspektywie może to skutkować opadaniem owalu twarzy. 
  • Sposób aplikacji kosmetyków. Porcję kremu lub serum można nakładać na twarz  bezpośrednio opuszkami palców. Niektóre opakowania kosmetyków zaopatrzone są w końcówkę z aplikatorem, którym wmasowuje się produkt w skórę. Można także skorzystać np. z rollera, masażera do twarzy i okolic oczu.
  • Technika nakładania kosmetyków. Krem i serum rozprowadzamy po twarzy kolistymi ruchami, wykonując przy tym delikatny masaż. Nakładanie kosmetyków zaczynamy od centralnej części twarzy i masujemy „na zewnątrz”, starając się nie odrywać dłoni od powierzchni skóry. Najlepiej zaangażować w tym celu równocześnie obie dłonie. Wokół oczu postępujemy trochę inaczej: nad górną powieką nakładamy kosmetyk w kierunku zewnętrznym, ale pod dolną powieką rozprowadzamy go „do wewnątrz”. Ten obszar skóry należy traktować najbardziej delikatnie, unikając pocierania i rozciągania skóry.

Podsumowanie

Sekretem pięknej skóry jest pielęgnacja dopasowana do jej potrzeb, a kolejność nakładania kosmetyków odgrywa tutaj dużą rolę. Warto więc poświęcić czas na to, aby wypracować i utrwalić prawidłowe nawyki. Tym bardziej że nie jest to wcale tak trudne, jak by się mogło na początku wydawać. Odpowiednio dobrane kosmetyki i systematyczna, uporządkowana pielęgnacja szybko zaprocentują, dając wiele korzyści i satysfakcji.

A jak wygląda Twoja rutyna pielęgnacyjna? Który z etapów pielęgnacji jest dla Ciebie najprzyjemniejszy? Podziel się w komentarzu!

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Najlepsze kremy z mocznikiem – Ranking TOP 5 w 2024 roku

Najlepsze kremy z mocznikiem – Ranking TOP 5 w 2024 roku

Szczotkowanie twarzy bez tajemnic – efekty, jak często szczotkować skórę

Szczotkowanie twarzy bez tajemnic – efekty, jak często szczotkować skórę

Kosmetyki z brzozy w codziennej pielęgnacji skóry i włosów

Kosmetyki z brzozy w codziennej pielęgnacji skóry i włosów

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany