Argirelina – co to jest i jak działa w kosmetykach

argirelina w kosmetykach

Kurze łapki, głębokie zmarszczki, bruzdy… Na takie problemy polecane są zabiegi medycyny estetycznej. Co powiesz jednak na to, że istnieje alternatywa? Argirelina pomaga zmniejszyć zmarszczki mimiczne i blokuje proces tworzenia się nowych. Znajdziesz ją w kosmetykach przeciwzmarszczkowych, ale czy wiesz, czym jest i jak ją stosować?

Zabiegi takie jak Botox czy Juvenus mają za zadanie odmłodzenie skóry. Jak taki zabieg wygląda w praktyce, zapewne wiesz – substancja jest wstrzykiwana pod skórę i ma sparaliżować mięśnie, których ruch powoduje powstawanie zmarszczek, dzięki czemu zmarszczki mają zniknąć. Jednak nie każda z nas chce iść pod igłę. Czy istnieją alternatywy lub mniej inwazyjne sposoby na pozbycie się zmarszczek? Tak. Jednym z nich jest argirelina, czyli syntetyczny peptyd, który działa przeciwstarzeniowo i przeciwzmarszczkowo. Jest na tyle skuteczna, że przez kosmetologów i specjalistów medycyny estetycznej argirelina jest określana jako najbliższa toksynie botulinowej pod względem uzyskiwanych rezultatów.

Argirelina – czym jest?

Zacznijmy od tego, że Argireline® jest znakiem towarowym firmy Lipotec z siedzibą w Barcelonie, która opracowała tę cząsteczkę w laboratorium w 2001 roku. Źródło argireliny i proces produkcji są poufne. Firma udziela licencji na stosowanie argireliny różnym markom, które opracowują własne produkty łączące argirelinę z innymi składnikami przeciwstarzeniowymi.

Pod względem chemicznym argirelina to Acetyl hexapeptide-3 (czasem używana jest nazwa Acetyl hexapeptide-8 lub SNAP- 6 i Argireline), czyli syntetyczny heksapeptyd acetylowy składający się z sześciu aminokwasów. Peptydy to krótkie łańcuchy cząsteczek zwanych aminokwasami, które tworzą białka, takie jak kolagen i elastyna, odpowiedzialne za utrzymanie młodej i elastycznej skóry.

Argirelina to innowacyjny peptyd nowej generacji zaprojektowany do walki ze zmarszczkami dynamicznymi i objawami starzenia się skóry.

Argirelina została odkryta dzięki zaawansowanej biochemii i szybko została okrzyknięta mniej inwazyjną i łagodniejszą wersją botoksu ze względu na przeciwstarzeniowe działanie. Warto jednak odnotować, że nie można powiedzieć, że argirelina działa jak toksyna botulinowa – nie jest wprowadzana podskórnie i nie paraliżuje mięśni mimicznych.

W skład argireliny wchodzą:

 • dwie reszty kwasu glutaminowego (Glu)
 • reszta aminokwasu siarkowego metioniny (Met)
 • reszta glutaminy (Gln)
 • dwie reszty argininy (Arg)

Co istotne, argirelina jest bezpieczna i nietoksyczna, przez co jest często wybierana do pielęgnacji skóry przez osoby, które nie chcą się decydować na inwazyjny zabieg przy użyciu toksyny botulinowej. Korzyścią przemawiającą za argireliną jest to, że jest aplikowana zewnętrznie, zatem jej stosowanie nie wiąże się z bólem oraz nakłuwaniem igłą. Wiąże się to z jednym minusem – jest łagodniejsza i działa krócej niż botoks, przez co wymaga regularnego stosowania codziennie lub co kilka dni

Jak działa argirelina?

Argirelina wykazuje podobny mechanizm działania co toksyna botulinowa, ale w odróżnieniu od niej nie musi być podawana podskórnie, ponieważ wykazuje zdolność przenikania w głąb skóry

Ciągłe używanie mięśni twarzy sprawia, że linie mimiczne, takie jak kurze łapki, stają się statyczne lub trwałe. Argirelina jako inhibitor neurotransmiterów hamuje uwalnianie acetylocholiny, substancji niezbędnej do działania układu nerwowego. Najprościej rzecz ujmując, wpływa na mięśnie twarzy i zapobiega ich skurczom, co prowadzi do ich ograniczonej pracy. Dzięki takiemu wpływowi na przewodnictwo nerwowo-mięśniowe mięśnie stają się rozluźnione, skóra tak często się nie kurczy, a w efekcie zablokowany jest proces powstawania nowych zmarszczek.

Działanie argireliny sprowadza się do redukcji i zmniejszenia:

 • kurzych łapek wokół oczu
 • linii czoła (opisywanych jako „11” między brwiami)
 • bruzd

Dzięki opublikowanym testom in vivo wiemy też, że argirelina wykazuje właściwości regeneracyjne, które obejmują naskórek i skórę właściwą, oraz właściwości stymulujące białka strukturalne skóry (elastyny i kolagenu), czego efektem jest poprawa jędrności skóry i spłycenie zmarszczek. Testy potwierdzają, że działanie argireliny ma charakter powierzchowny i sprowadza się do wygładzenia zmarszczek mimicznych. Pomaga również zapobiegać powstawaniu drobnych linii i zmarszczek.

Badania wykazały, że 1,5% stężenie argireliny znacznie redukuje głębokość zmarszczek po 4 tygodniach stosowania, a 10% argireliny zmniejsza głębokość zmarszczek nawet o 30% po 30 dniach kuracji.

Jeśli chodzi o efekty, jakie daje argirelina, to jej głównym zadaniem jest wygładzenie i zmniejszenie widoczności zmarszczek mimicznych. Aby tak się stało, należy ją stosować systematycznie. Rezultat zależy od punktu wyjściowego i stanu cery. Na początku zauważysz, że skóra stała się bardziej nawilżona, jędrna i miękka. Z czasem jej struktura zacznie się poprawiać i stanie się bardziej gładka.

Argirelina w kosmetykach

Za sprawą wyjątkowych właściwości argirelina jest szeroko stosowana w kosmetykach, zwłaszcza tych przeznaczonych do walki ze zmarszczkami. Najczęściej spotkasz ją w dermokosmetykach takich jak:

 • kremy do twarzy z argireliną
 • kremy pod oczy z argireliną
 • serum do twarzy z argireliną

Jeżeli chodzi o jej stężenie, to w najczęściej jest tu 10% argireliny – to w zupełności wystarczy, aby skorzystać z jej działania przeciwzmarszczkowego. Badania wykazały, że już 1,5% argireliny w kosmetykach redukuje zmarszczki po 4 tygodniach systematycznego stosowania. Inne badanie wykazało, że 10% heksapeptydu u zdrowych ochotniczek zmniejszyło głębokość zmarszczek nawet o 30% po 30 dniach stosowania.

Zazwyczaj dostępne preparaty zawierające argirelinę różnią się między sobą i ważnym kryterium oceny skuteczności jest wielkość cząsteczek i ich zdolność wchłaniania ze skóry. To decyduje o jej dotarciu do złącza nerwowo-mięśniowego w celu rozluźnienia mięśni i spłycenia zmarszczek. Wybierając kosmetyk z argireliną wybieraj taki, który nie zawiera alkoholu.

→ Sprawdź również inne peptydy w kosmetykach.

Dla kogo sprawdzą się kosmetyki z argireliną?

Co warto podkreślić, argirelina nawet stosowana regularnie nie zapewni spektakularnych efektów w postaci wygładzenia głębokich bruzd i zmarszczek. Jej zadaniem jest sprawienie, że skóra stanie się bardziej napięta, tym samym zmarszczki mimiczne staną się mniej widoczne. Kolejne zmarszczki natomiast będą powstawać wolniej i nie będą się tak szybko utrwalać. To dlatego kosmetyki z argireliną polecane są do pielęgnacji skóry z pierwszymi zmarszczkami. Świetnie sprawdzą się jako profilaktyka przeciwstarzeniowa, która pomoże oddalić w czasie pojawienie się typowych oznaków starzenia. 

Argirelina – dla jakiej skóry:

 • z pierwszymi oznakami starzenia
 • z utratą jędrności i elastyczności
 • dojrzałej
 • suchej

Ogólnie argirelina nadaje się do każdego rodzaju skóry. Powinna po nią sięgnąć każda osoba, która chce wygładzić dynamiczne zmarszczki spowodowane powtarzającymi się ruchami mięśni w obszarach takich jak czoło, okolice oczu i między brwiami. Produkt jest również odpowiedni dla osób o suchej skórze, ponieważ pomaga rozprowadzać wilgoć w miejscu aplikacji, ponadto argirelina pomaga zatrzymać wilgoć, ponieważ optymalizuje funkcję kolagenu, co z efektem wygładzania skóry poprawia poziom nawilżenia skóry.

Pytanie, kiedy można stosować argireline? Ogólnie peptydy (a argirelina peptydem jest) można wprowadzić do rutyny pielęgnacyjnej już po 25. roku życia. Dzięki niej może nie zauważysz spektakularnych efektów, zwłaszcza jak Twoja skóra wciąż zachowuje młody wygląd, ale będzie to inwestycja na przyszłość i opóźnisz procesy starzenia się skóry.

Jak stosować argirelinę?

Stosowanie kosmetyków z biomimetyczną argireliną jest takie samo jak w przypadku innego preparatu do stosowania miejscowego. Tak, dobrze przeczytałaś. Argirelinę powinno się nakładać punktowo tylko na miejsca, na których zauważyłaś bruzdy lub zmarszczki. Ważne przy tym jest, aby zawsze to robić na oczyszczoną i suchą skórę twarzy. Przy stosowaniu argireliny zadbaj o regularne złuszczanie naskórka, ponieważ to pomaga pozbyć się martwych komórek naskórka, co poprawia wchłanialność produktu.

Argirelina jest bezpieczna, nietoksyczna i łagodniejsza od jadu kiełbasianego. Dla najlepszych efektów należy ją stosować regularnie, najlepiej codziennie lub co kilka dni.

Argirelina to roztwór na bazie wody, dlatego – patrząc na etapy nakładania warstw w pielęgnacji skóry od cienkiej do grubej – możesz ją stosować przed lub po innych produktach na bazie wody. Możesz stosować ją zarówno rano, jak i wieczorem. Zwróć uwagę, że formuła poszczególnych produktów może się znacznie różnić, dlatego koniecznie przestrzegaj instrukcji. Zwykle producent zaleca argirelinę stosować przed kremem lub serum olejowym po jej całkowitym wchłonięciu. Niektóre kremy z argininą nadają się pod makijaż i tworzą wygładzający podkład dla kolorowych kosmetyków.

Z czym nie łączyć argireliny?

Argirelina jest heksapeptydem, a peptydów nie zaleca się łączyć z witaminą C w formie kwasu askorbinowego oraz kwasami AHA i BHA. Powód jest prosty: te substancje działają na siebie neutralizująco. Jeżeli chcesz koniecznie skorzystać z dobrodziejstw peptydów i nie rezygnować z witaminy C, po prostu rozdziel etapy – witaminę C stosuj rano, a argirelinę na noc. Natomiast w przypadku kwasów najlepiej stosować je w inne dni niż kosmetyk z argireliną.

Poznaj właściwości i działanie witaminy C, która może wesprzeć Twoją walkę ze zmarszczkami:

No dobrze, a z czym łączyć argirelinę? Jedno z badań sugeruje, że argirelina działa dobrze w połączeniu z innym peptydem, tripeptydem-10-cytruliną, który zwiększa przepuszczalność dla argireliny, pomaga jej wniknąć głęboko i lepiej celować w mięśnie powodujące zmarszczki. Aby zwiększyć właściwości nawilżające, często łączy się argirelinę z kwasem hialuronowym. Możesz się spotkać również z duetem argirelina + koenzym Q10, zwłaszcza w serum do twarzy, co ma zapewnić jeszcze lepsze działanie przeciwstarzeniowe.

Kosmetolog radzi: Argirelina czy retinol?

kosmetolog radzi

Nie ulega wątpliwości, że zarówno argirelina, jak i retinol to bardzo skuteczne składniki pielęgnacyjne. Na rynku kosmetycznym wciąż przybywa produktów, które wykorzystują walory tych substancji. Pozostaje jednak dylemat – który z nich jest lepszy, argirelina, czy retinol? Który lepiej wybrać? I czy można je ze sobą łączyć, czy niekoniecznie?

Aby wykorzystać potencjał argireliny czy retinolu, warto zastanowić się najpierw, w jakim celu chcemy je stosować, a także, w jakiej kondycji jest nasza skóra. Podstawą świadomego dbania o skórę jest dopasowanie kosmetyków do potrzeb skóry, a więcej najczęściej nie znaczy lepiej.

Zadaniem argireliny jest redukcja zmarszczek i zapobieganie ich powstawaniu.

 • Stosowana punktowo zmniejsza kurczliwość mięśni, rozluźnia skórę twarzy, ogranicza  pogłębianie istniejących zmarszczek i ogranicza powstawanie nowych oznak starzenia się skóry.
 • Jest to substancja bezpieczna dla każdego rodzaju skóry;
 • Można ją stosować nawet codziennie, bez konieczności wprowadzania do pielęgnacji dodatkowych kosmetyków o działaniu ochronnym.

Retinol jest składnikiem wielozadaniowym, Podobnie jak argirelina wspomaga zachowanie młodego wyglądu skóry, jednak sposób działania tych składników jest inny.

 • Retinol wpływa korzystnie na utrzymanie jędrności i sprężystości skóry, dzięki czemu pomaga opóźnić proces jej starzenia. Dodatkowo rewitalizuje skórę, wyrównuje jej koloryt i rozjaśnia przebarwienia. 
 • Znajduje zastosowanie w pielęgnacji zarówno zdrowej, jak i problematycznej – np. trądzikowej. 
 • Wprowadzenie retinolu do pielęgnacji nie jest tak proste, jak w przypadku argireliny. Stosowanie retinolu należy zacząć od niższych stężeń tego składnika i uważnej obserwacji skóry pod kątem podrażnień, złuszczani i pieczenia skóry. 
 • Proces retynizacji – przyzwyczajania skóry do działania retinolu zajmuje min. 6 tygodni, a w trakcie  całej kuracji niezbędna jest dodatkowa ochrona skóry przed promieniowaniem UV. – Warto również zadbać o wsparcie zaburzonej bariery hydrolipidowej skóry, poprzez stosowanie kosmetyków o działaniu nawilżającym.

W przypadku profilaktyki przeciwstarzeniowej i pielęgnacji skóry dojrzałej warto sięgnąć po argirelinę. Jeżeli borykasz się z dodatkowo z przebarwieniami czy niedoskonałościami skóry, do pielęgnacji skóry warto rozważyć stosowanie retinolu.

Argirelinę i retinol można ze sobą łączyć. Takie połączenia znajdziesz m.in. w kosmetykach:

 • IT’S SKIN RetinoidiN Serum do twarzy z retinolem,
 • Dermomedica 20% Vitamin C Serum z witaminą C, argireliną i kwasem ferulowym.

Jak w przypadku wszystkich kosmetyków wieloskładnikowych, tak i te produkty należy wprowadzać do pielęgnacji stopniowo, zgodnie z zaleceniami producenta i obserwując uważnie reakcję skóry.

Podsumowanie

Kosmetyki z argireliną są promowane jako alternatywa dla botoksu. Biorąc pod uwagę obie te substancje oraz sposób ich aplikacji, warto przetestować argirelinę na własnej skórze. Na jej korzyść przemawia nieinwazyjne nakładanie (powierzchownie w postaci kosmetyku), bezpieczeństwo i brak toksyczności. Z drugiej strony jest substancją łagodniejszą w działaniu, dlatego też wymaga systematyczności i nakładania codziennie lub co kilka dni, zgodnie z instrukcją producenta.

Wnioski z przeprowadzonych dotąd badań oraz opinie kosmetologów są bardzo obiecujące. Argirelina jest wskazywana jako skuteczna metoda do walki ze zmarszczkami mimicznego oraz najlepsza domowa prewencja przed utrwalaniem nowych zmarszczek. To sprawia, że po kosmetyki z argireliną warto sięgnąć, zwłaszcza kiedy obserwujesz u siebie pogłębienie zmarszczek lub pojawienie bruzd na czole lub w okolicach nosowo-wargowych.

Czy słyszałaś już o argirelinie? A może masz swój ulubiony kosmetyk z argireliną? Podziel się swoimi wrażeniami w komentarzu!

Bibliografia:

 1. „Argirelina – peptyd przeciwzmarszczkowy. Właściwości chemiczne i biologicznej”, praca zbiorowa; Aesthetic Cosmetology and Medicine 2021;10(3):125-133 (dostęp 30.12.2022).
 2. „A synthetic hexapeptide (Argireline) with antiwrinkle activity”, praca zbiorowa; International Journal of Cosmetic Science 2002 Oct;24(5):303-10 (dostęp 30.12.2022).
 3. Raikou V., Varvaresou A., Panderi I., Papageorgiou E., „The efficacy study of the combination of tripeptide-10-citrulline and acetyl hexapeptide-3. a prospective, randomized controlled study”, Journal of Cosmetic Dermatology 2017;16(2):271-278  (dostęp 30.12.2022).
 4. dr Reema Arora, „Argireline: Is this anti-aging ingredient a painless alternative for Botox?”, Enclaire 2022 Oct 31 (dostęp 30.12.2022).
 5. dr hab. Wojciech Kamysz, „Peptydy w kosmetykach”, Przemysł Kosmetyczny nr 2/2011 (dostęp 30.12.2022).

Przeczytaj także

Alkohol w kosmetykach – poznaj dobre i szkodliwe alkohole

Alkohol w kosmetykach – poznaj dobre i szkodliwe alkohole

Olejek nawilżający do twarzy: 5 najlepszych!

Olejek nawilżający do twarzy: 5 najlepszych!

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany