Skip care, czyli koreański minimalizm w pielęgnacji

skip care minimalizm w pielęgnacji

Skip care to najnowszy trend kosmetyczny, który przeciwstawia się 10-etapowej koreańskiej pielęgnacji. Co istotne, nadal jest skuteczny i pozwoli Ci zadbać o piękno skóry. Chcesz wiedzieć więcej? Dowiedz się, czym jest koreański minimalizm w kosmetyce!

Skip care to najnowszy koreański trend w pielęgnacji skóry. Najkrócej rzecz ujmując, polega na stosowaniu mniejszej liczby kosmetyków w celu uzyskania takich samych rezultatów, co wieloetapowa pielęgnacja. Ale skip care to nie tylko ograniczenie produktów, ale też wybieranie takich, które mają proste i czytelne składy, a przy tym spełniają potrzeby skóry. Dzięki skip care oszczędzasz czas, pieniądze i miejsce w łazience, a także przysłużasz się planecie, ponieważ generujesz mniej śmieci.

Co znaczy skip care?

Termin “skip care” (czasem zapisywany skip-care) można tłumaczyć dosłownie z języka angielskiego. Słowo “skip” oznacza pominąć, a “care” – pielęgnację. Zatem można to odczytywać jako “pomijanie pielęgnacji”. Nie chodzi tu jednak o całkowite porzucenie rutyny pielęgnacyjnej, ale o ograniczenie jej do niezbędnego minimum. Dlatego też o skip care mówimy, że jest to minimalizm pielęgnacyjny.

Fenomen skip care polega na tym, że oszczędzasz czas i liczbę kosmetyków stosowanych w codziennej pielęgnacji. Jest to istotne zwłaszcza dla osób zabieganych, które ograniczają konsumpcyjny styl życia.

Na czym polega minimalizm pielęgnacyjny? Odnosi się on do skrócenia pielęgnacji, czyli ograniczenia kroków, a co za tym idzie – rodzaju i ilości stosowanych na co dzień kosmetyków. Może się wydawać, że pominięcie niektórych kroków w pielęgnacji może mieć destrukcyjny wpływ na cerę, ale nic bardziej mylnego! Pielęgnacja skip care, mimo że jest oszczędna w środkach, może być tak samo skuteczna jak inne metody.

Mniej znaczy więcej – jakie zalety ma skip care?

Minimalizm w pielęgnacji nie jest nowym trendem. Od dobrych kilku lat jest powszechny w azjatyckiej pielęgnacji, teraz tylko przebił się bardziej za sprawą coraz popularniejszego świadomego podejścia do pielęgnacji i zakupów. Dzięki niemu codzienna pielęgnacja jest nie tylko tańsza (nie musisz nakładać, np. serum odżywczego, wygładzającego, a na to jeszcze kremu, najlepiej z dodatkiem kwasu hialuronowego), ale też bardziej ekologiczna, ponieważ przekłada się na mniejszą ilość śmieci.

Zalety wprowadzenia w życie zasad skip care to m.in.:

 • większa oszczędność czasu
 • prostsza pielęgnacja, łatwiejsza do opanowania
 • mniejsze ryzyko podrażnień skóry
 • mniejsza ilość odpadów
 • mniejsze wydatki na kosmetyki
 • więcej miejsca w łazience

Dodajmy, że minimalizm w pielęgnacji nie odnosi się tylko do samej liczby kosmetyków, ale także ich składu. Nie powinno to zaskakiwać – skip care doskonale wpisuje się w naturalną pielęgnację, gdzie dominują proste i krótkie składy. Jest to o tyle ważne, że skóra, aby funkcjonować prawidłowo, musi zachować swoją naturalną równowagę. Ciężkie, treściwe kosmetyki, często z kontrowersyjnym i długim składem, zaburzają tę równowagę i tym samym wpływają negatywnie na procesy zachodzące w skórze. Dlatego tak ważne jest sięganie po lekkie kosmetyki, które pozwolą jej się naturalnie regenerować i funkcjonować.

Zwolennicy skip care uważają, że należy odpuścić skórze, która jest zmęczona nadmiarem kosmetyków i zabiegami pielęgnacyjnymi. Przez ciągłe osłanianie, ochranianie, odżywianie, wygładzanie itd. staje się bezbronna i nie potrafi sama funkcjonować.

Oszczędne stosowanie kosmetyków i wybór tylko tych najlepszych dla Twojej skóry sprawi, że naturalna bariera ochronna się wzmocni, a skóra się nie rozleniwi. Co to oznacza? Oznacza to, że zachowa swoją równowagę i wszelkie procesy, jakie w niej zachodzą, jak procesy regeneracyjne w trakcie nocy, będą niezakłócone.

Etapy koreańskiej pielęgnacji skip care

No dobrze, ale na czym polega koreańska pielęgnacja skip care? Minimalistyczna koreańska pielęgnacja skip care stoi w opozycji do 10 kroków koreańskiej pielęgnacji. Chodzi o to, aby zapewnić skórze detoks i odpoczynek, dlatego ogranicza się liczbę kosmetyków, liczbę zabiegów oraz skraca się rutynę pielęgnacyjną. Znaczenie ma tu również czasochłonność (10-etapowa pielęgnacja pochłania sporo czasu), a także kosztowność. Ponadto w rozbudowanej pielęgnacji łatwiej o popełnianie błędów, co skutkuje podrażnieniami, a także niechcianymi niedoskonałościami.

Skip care pozwala skrócić pielęgnację i zrezygnować z niektórych kroków pielęgnacyjnych. Kluczowe jest oczyszczanie. Dalsze kroki zależą już od potrzeb skóry.

Koreańska pielęgnacja skip care w 5 krokach:

 1. Demakijaż.
 2. Oczyszczanie.
 3. Esencja/serum.
 4. Krem na dzień z filtrem/krem na noc.
 5. 1-2 razy w tygodniu maska na twarz.

Niektórzy zwolennicy metody skip care wskazują, że wystarczą tylko cztery kosmetyki: środek myjący, tonik lub hydrolat, krem na dzień i serum. Może Cię zdziwić brak kremu na noc, ale tutaj niektórzy (z dermatologami na czele) zaznaczają, że skóra ma własne mechanizmy, które uruchamiają się właśnie w nocy, i nie potrzebuje wsparcia z zewnątrz. Jak to więc jest, czy stosować krem na noc? Zachęcamy do sprawdzenia, ponieważ wszystko zależy od Twojej skóry.

Te produkty mogą Ci się spodobać:

Jedno, co jest pewne, to skip care kładzie nacisk na najważniejsze etapy pielęgnacji jak oczyszczanie, nawilżanie i ochrona SPF. To dlatego w skip care pojawiają się oddzielne kosmetyki do demakijażu, silnie nawilżające kremy czy też filtry UV. Za to mniejszy nacisk jest położony na składniki aktywne, jak np. retinol czy witamina C. Jak już bardzo zależy Ci na zatrzymaniu tych substancji (a skip care tego nie zakazuje) zadbaj o to, aby stosować je oszczędnie, nie wszystkie na raz.

Skip Care skupia się na podstawowych składnikach, których potrzebuje Twoja skóra. Chodzi o prostszą i lepszą pielęgnację cery.

Dlaczego ograniczenie składników aktywnych jest takie ważne? Chociażby dlatego, że ludzka skóra jest w stanie wchłonąć tylko ok. 60% tego, co jest na nią nakładane. Oznacza to, że nadmiar produktu zostaje na powierzchni, co jej nie służy. Wówczas dochodzi do zatykania porów skóry i naruszenia bariery ochronnej. Dlatego też minimalizm w pielęgnacji odnosi się również do oszczędnego stosowania kosmetyku, a co najważniejsze – zgodnie z instrukcją producenta. Nie musisz więc nakładać kremu nawilżającego wielkości orzecha włoskiego, skoro producent zaznacza, że wystarczy tylko wielkość grochu.
Dodajmy, że w pielęgnacji skip care wciąż królują azjatyckie tradycyjne składniki jak ryż, wąkrotka czy filtrat drożdżowy. W pielęgnacji możesz więc stosować koreańskie esencje czy kremy z filtrem, które mają starannie opracowane receptury, które sprawdzą się również w pielęgnacji skip care.

10 zasad skip care, które możesz wdrożyć już dziś!

 1. Ogranicz etapy w pielęgnacji. Podstawą jest zawsze oczyszczanie skóry. Następne kroki są uzależnione od potrzeb skóry.
 2. Zmniejsz ilość i częstotliwość zabiegów, np. peelingów czy też maseczek.
 3. Ogranicz ilość stosowanych kosmetyków.
 4. Postaw na jakość i zainwestuj w jeden dobry produkt.
 5. Zainteresuj się kosmetykami 2w1 lub nawet 3w1.
 6. Postaw na proste składy kosmetyków. Dzięki temu ograniczysz ryzyko reakcji, a i też będzie łatwiej Ci stwierdzić, jakie substancje służą (lub nie) Twojej skórze.
 7. Dobieraj kosmetyki ściśle pod potrzeby skóry.
 8. Kosmetyki stosuj systematycznie i konsekwentnie.
 9. Kosmetyki zużywaj do końca – tylko tak sprawdzisz, czy są skuteczne.
 10. Twórz własne kosmetyki DIY na bazie produktów, które już masz i które Ci służą.

Te produkty mogą Ci się spodobać:

Skin fasting nie tylko dla zabieganych

Skip care to alternatywa dla wieloetapowych koreańskich rytuałów pielęgnacyjnych, opierających się na rozbudowanych etapach, bogatych i często luksusowych składnikach. Możesz kojarzyć go z trendem z Francji, bo tam w końcu panuje prostota, która odzwierciedla się m.in. w oszczędnym makijażu. Prawdą jednak jest, że skip care pochodzi z Korei, jest więc azjatyckim rytuałem pielęgnacyjnym. Stał się popularny za sprawą tzw. milenialsów (pokolenie Y) – osób zabieganych, niemających czasu i stawiających na minimalizm.

Pielęgnacja skip care w niektórych źródłach i forach nazywana jest “skin fasting”. I tak jest w rzeczywistości. Dzięki temu, że ograniczasz liczbę kosmetyków, skracasz czas spędzany w łazience. Odnosi się to też do zmniejszenia kroków w pielęgnacji, z tym że etapy te powinny być ściśle dopasowane do potrzeb skóry. Skin fasting może oznaczać albo całkowite wyeliminowanie kosmetyków na jakiś czas lub tylko ich ograniczenie. W ten sposób skóra ma zyskać czas i środki, aby naturalnie odbudować ochronną warstwę, co z kolei zapewni jej zdrowie i elastyczność.

Skin fasting to przerwa od wszystkich lub wybranych produktów i rutyny pielęgnacyjnej. Daje skórze czas na detoks, odpoczynek i zresetowanie się. 

Dodajmy, że skip care traktuje potrzeby skóry priorytetowo. Nie jest to rozwiązanie dla leniuszków, którzy pod osłoną skip care zaniedbują skórę. Skip care wciąż skupia się na dostarczaniu skórze niezbędnych składników, wykonywaniu najważniejszych zabiegów, ale słowem-kluczem jest tu “niezbędnych”. Wprawdzie jest to minimalizm, ale minimalizm świadomy i kontrolowany.

Pielęgnacja skip care – podsumowanie

Skip care jest odpowiedzią nie tylko na potrzeby zabieganych milenialsów, ale też głosy dermatologów. Eksperci zaznaczają, że współczesna pielęgnacja skóry często jest – mówiąc wprost – przeładowana. Odnosi się to zarówno do liczby stosowanych kosmetyków, kolejności ich nakładania, jak i składników. W skrócie: stosujemy zdecydowanie za dużo produktów do pielęgnacji. Mamy kremy pod oczy, do szyi, do dekoltu, serum na powieki, kremy na strefę T, produkty na rano, na wieczór, na lato, na zimę… Tymczasem okazuje się, że większość z nich może być zbędna.

“Przeładowanie” cery składnikami aktywnymi, różnymi formułami i obciążenie jej kosmetykami, zbyt częste złuszczanie i bombardowanie składnikami aktywnymi osłabia naturalny płaszcz hydrolipidowy skóry i utrudnia jej regenerację. A to może mieć opłakane skutki. Wielokrotnie w rozmowach z naszymi fankami na Facebooku Triny te chwaliły się, że stan ich cery polepszył się po ograniczeniu kosmetyków i sięgnięciu po te z prostymi i sprawdzonymi składami. Prawdą jest, że stosując wiele produktów, nie jesteśmy w stanie określić, które z nich naprawdę nam służą. Z pomocą przychodzi tu skip care.

Dzięki skip care dasz skórze odpocząć. Zmniejszysz ilość używanych produktów i ograniczysz je do tych, których naprawdę potrzebujesz. Skup care udowadnia, że prosta pielęgnacja może być lepszą pielęgnacją. Przekonaj się sama!

Przeczytaj także

Podstawy makijażu mineralnego: sposoby aplikacji kosmetyków, niezbędne akcesoria i pomocne triki

Podstawy makijażu mineralnego: sposoby aplikacji kosmetyków, niezbędne akcesoria i pomocne triki

Depilacja bez podrażnień – jak skutecznie zapobiegać krostkom i zaczerwienieniom?

Depilacja bez podrażnień – jak skutecznie zapobiegać krostkom i zaczerwienieniom?

Kosmetyki The Ordinary – poznaj najlepsze zamienniki

Kosmetyki The Ordinary – poznaj najlepsze zamienniki

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany