Kosmetyki z brzozy w codziennej pielęgnacji skóry i włosów

kosmetyki z brzozy zastosowanie w pielęgnacji

Brzozowy zagajnik, biało-czarna kora, jasnozielone liście mienią się w słońcu, kołyszą na wietrze i rzucają delikatny cień na trawę. Brzozę należy jednak cenić nie tylko ze względu na jej malowniczość. Stanowi ona źródło niezwykle cennych składników pielęgnujących naszą skórę.

Symbol Matki Ziemi

W medycynie ludowej brzoza stanowiła niegdyś symbol Matki Ziemi. Reprezentowała takie cechy jak moc uzdrawiania czy płodności. Dzięki jej mocy, nawiązywano łączność z pogańskimi bóstwami. Jej charakterystyczna biała kora miała ponoć wskazywać drogę do upragnionego, ale i godnego celu.
Brzoza stanowiła źródło energii, zwiastowała nowe, czyli nadchodzącą wiosnę, przynosiła szczęście, a chroniła od uroków i czarnej magii. Do dziś dzień, drzewo to uważane jest za dobry talizman, a przy okazji wykorzystywane do celów zdrowotnych i pielęgnacyjnych.

To, co z brzozy najlepsze

Już dawni Słowianie stosowali leczniczo zarówno liście brzozy, jak i jej korę, sok, a nawet huby – jej specyficzne narośla. Brzoza najistotniejsze zastosowanie miała w chorobach dermatologicznych. Była niezastąpiona jako maść, napary, czy okłady stosowane na oparzenia, liszaje, odleżyny. Wykorzystywano ją także w celu łagodzenia bólów kostno-stawowych.

Wzmacniający sok z brzozy

Jednym z najpopularniejszych niegdyś środków na wzmocnienie i odporność organizmu, a także przemianę materii, czy choroby nerek był czysty sok brzozowy. Aby go pozyskać, wwierca się otwory w drzewach, a następnie umieszcza w nich specjalne rurki. Sok wydobywa się z wnętrza i powoli spływa do podstawionych naczyń. Dzisiaj sok powoli odzyskuje swoją sławę, dostępny jest już nawet w sklepach spożywczych.

Antyseptyczny dziegieć

Silnymi właściwościami antyseptycznymi charakteryzuje się pozyskiwany z kory brzozy dziegieć. Ten czarny płyn o nieprzyjemnym zapachu, stosuje się przy trudnych do leczenia problemach skórnych, jak grzybica czy egzema. Sprawdza się w walce z kleszczami czy wszami. Podawany wewnętrznie wspomaga walkę z pasożytami.

Dziegieć odkaża i regeneruje skórę. Jest skuteczny w walce z trądzikiem i wypryskami.

Łagodząca betulina

W zewnętrznej warstwie kory brzozy ukrywa się substancja zwana betuliną. To ją obecnie najczęściej wykorzystuje się kosmetycznie. Ma wiele zalet, jest między innymi naturalnym antyoksydantem, dzięki czemu niweluje procesy starzenia się skory. Stosowana w przypadkach AZS lub łuszczycy, koi i zmniejsza zmiany skórne.

Betulina polecana jest osobom cierpiącym na trądzik. Reguluje wydzielanie serum, hamuje rozwój bakterii, działa przeciwzapalnie i przeciwgrzybiczo.

Co ważne, betulina pobudza syntezę kolagenu i elastyny oraz reguluje gospodarkę lipidową i wodną w skórze. Poprawia jej ukrwienie i usuwanie toksyn. Zapobiega powstawaniu zmian barwnikowych w skórze oraz redukuje te już istniejące. Zapobiega opryszczce i łagodzi jej objawy.

Odżywcza woda brzozowa

Zastosowanie w kosmetyce znajdują ponadto liście brzozy, z których sporządza się wodę brzozową. Zapobiega ona wypadaniu i przetłuszczaniu się włosów, a także likwiduje łupież. Odżywia, sprawia, że włosy są miękkie i elastyczne. Napar ze świeżych, wiosennych liści brzozy poleca się też w kuracjach antycellulitowych.

Brzoza jako sprzymierzeniec zdrowej skóry i pięknych włosów

Spośród wszystkich kosmetyków zawierających brzozowe ekstrakty, wybrałam kilka, które szczególnie chcę Ci polecić.

Zacznę od marki Sylveco. To zdecydowanie najbardziej brzozowa marka ze wszystkich marek kosmetyków naturalnych. Większość kosmetyków Sylveco opiera się na łagodzących właściwościach betuliny. Jest ona kluczowym składnikiem flagowych produktów Sylveco – lekkiego kremu brzozowego z dozownikiem oraz gęstszego kremu brzozowego w słoiczku. Twojej uwadze polecam również brzozową pomadkę Sylveco, która doskonale zadba o spierzchnięte usta.

Na antyseptycznych właściwościach dziegciu oparto działanie szamponu dziegciowego i mydła dziegciowego. Ten pierwszy skutecznie walczy z łupieżem i łuszczycą, a mydło z powodzeniem stosuje się  w leczeniu trądziku, łojotoku czy alergicznych wysypek.

Podsumowanie

Kosmetyki, w których ekstrakt z brzozowy odgrywa kluczową rolę mają wspaniały wpływ na wygląd naszej skóry i włosów. Warto po nie sięgnąć i włączyć do codziennej pielęgnacji.

Stosujesz kosmetyki brzozowe w codziennej pielęgnacji skóry i włosów? Jak się u Ciebie sprawdzają?

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Pokrzywa na włosy – jak działa i jakie daje efekty?

Pokrzywa na włosy – jak działa i jakie daje efekty?

BHT i BHA w kosmetykach – właściwości i zastosowanie, szkodliwość. Unikać ich czy nie?

BHT i BHA w kosmetykach – właściwości i zastosowanie, szkodliwość. Unikać ich czy nie?

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany